کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
بلوغ زودرس در کودکان
بلوغ زودرس در کودکان کمتر دیده می شود و میتوان گفت که وقوع آن همیشه ناشی از غیرطبیعی بودن یک یا چند غده ی اصلی ست که ترشح کننده هورمون بدن هستند و باعث رشد و بلوغ به ویژه در دستگاه تناسلی می شوند و معمولا این نوع بلوغ زودرس در آخر دوران کودکی رخ می دهد و لازم است که علت آن به طور دقیق مشخص و درمان شود. بلوغ زودرس در کودکان

بلوغ زودرس در کودکان
کمتر دیده می شود و میتوان گفت که وقوع آن همیشه ناشی از غیرطبیعی بودن یک یا چند غده ی اصلی ست که ترشح کننده هورمون بدن هستند و باعث رشد و بلوغ به ویژه در دستگاه تناسلی می شوند و معمولا این نوع بلوغ زودرس در آخر دوران کودکی رخ می دهد و لازم است که علت آن به طور دقیق مشخص و درمان شود.
با توجه به اینکه پسرها دیرتر از دخترها رشد میکنند بزرگ شدن بیضه ها و ظاهر شدن موهای شرمگاهی ممکن است در 10 سالگی رخ بدهد و جهش رشدی هم 6 ماه بعد ظاهر شود.ظهور بلوغ در این سن با وجود اینکه از سن معمول خیلی زودتر است اما باز هم یک رویداد طبیعی محسوب میشود.
در زمان بلوغ اینکه ممکن است سرعت بروز تغییرات خیلی زیاد باشد به طوری که هم توجه خود شخص و هم توجه والدین را به خود معطوف کند.اگر چه بیشتر نوجوانان سال ها وقت نیاز دارند تا رشد سنین نوجوانی را به اتمام برسانند اما برخی از آنها به شکلی باور نکردنی در زمانی خیلی کوتاه این فرآیند را طی میکنند.
اما این خصوصیات جسمی ، ممکن است تاثیر مثبت هم داشته باشد بخصوص اگر درست و صحیح با آنها برخورد شود. نوجوانانی که قد بلندترین و رشد یافته ترین فرد گروه هستند ممکن است نقش رهبر گروه را بازی کنند و اعتماد به نفسشان تقویت شود و بچه های کوچک تر اغلب از آنها حرف شنوی دارند و آنها را می پذیرند و قبول دارند.
اما با وجود همه اینها این برتری برای همیشه ادامه پیدا نمیکند.برای مثال فرد زود بالغی که در کلاس دوم راهنمایی در فعالیت های ورزشی بی رقیب است معمولا در دبیرستان دیگر نمی تواند قهرمان باقی بماند.
در بعضی موارد وقتی نوجوان ها چه پسر و چه دختر زود بالغ میشوند در معرض این خطر هستند که توسط افراد بالغ یا نوجوان های بزرگ تر مورد سوء استفاده ی جنسی قرار بگیرند؛ زیرا تماس جنسی قوی ست ولی فکر آنها هنوز رشد نکرده است یعنی قدرت تعقل و اصول اخلاقی به اندازه ی کافی در آنها رشد نکرده است تا بتوانند از خود محافظت کنند.
در نتیجه خیلی وقت ها توسط دوستان و بستگانشان فریب می خورند. در این وضعیت خطر وقوع حاملگی خیلی زیاد است مادر یک دختر نوجوان این وضعیت را در یک جمله تشریح کرد: (( دکتر من فکر میکنم بچه ی من جسمش از عقلش سریع تر رشد کرده است و باعث هزاران مشکل شده است.))
نظریه ها در مورد بلوغ زودرس کودکان
به ظاهر شدن علایم بلوغ از جهت فیزیکی و هورمونی در دختران قبل از سن 8 سالگی و در پسران قبل از سن 9 سالگی بلوغ زودرس اطلاق میگردد. در ابتدا این کودکان بلندتر از همسن های خود هستند ولی به دلیل بلوغ زودرس استخوان ها در نهایت قد کوتاه تری در بلوغ خواهند داشت.در دختران با بزرگ شدن پستان ها شروع پریود ماهانه ظاهر شده و در پسران با افزایش شهوت که به صورت اختلالات رفتاری تظاهر میکند.چرا بلوغ زودرس مهم است؟
بلوغ زودرس از دو جنبه اهمیت زیادی دارد جنبه ی اول علت ایجاد کننده ی آن است که پزشک متخصص با انجام آزمایشات  لازم و پیگیری های منظم و دقیق نوجوان مبتلا طی مدت طولانی به دنبال علت ایجاد آن می گردد و جنبه ی دوم اثر بلوغ زودرس روی رشد قدی و روانی نوجوان است.
عوارض بلوغ زودرس در کودکان
کودکان در مقابل استرس های زمان جوانی قرار میگیرند و نمیدانند چه کار باید بکنند. این کودکان از نظر جسمی تظاهرات بلوغ را دارند ولی تجربه ی کافی ندارند.دختران با ظاهر شدن علایم پریود ممکن است دچار مشکلات روحی گردند. در هر دو جنس به دلیل افزایش تمایل شهوت رفتارهای ناهنجار مثل خودارضایی شیوع دارد.
علایم و تظاهرات بلوغ زودرس
در دختران علایم ابتدا با بزرگ شدن پستان به شکل یک طرفه یا دو طرفه ظاهر میشود و بعد از آن موهای زهار و زیر بغل دیده میشوند و پریود شدن در مرحله ی انتهایی ست.دور نوک سینه تیره و ضخیم میگردد و نوک سینه جلو می آید.جوش نیز در صورت این کودکان افزایش می یابد.
در پسران اولین علامت بزرگ شدن بیضه و سپس بلوغ دیگر اجزای اندام تناسلی ست. قد ابتدا در این کودکان بزرگ تر از همسن های خود می باشد. صدا در این کودکان ضخیم شده و موهای صورت به صورت زودرسی در صورت ظاهر میگردد.
علل ایجاد کننده بلوغ زودرس کدامند؟
در اکثر دخترها علت خاصی برای بلوغ زودرس دیده نمیشود و بیشتر جنبه خانوادگی دارد و در سایر افراد خانواده ( مادر یا خواهران وی) نیز چنین حالتی دیده میشود. ولی در مواردی بیماری های مهم دستگاه عصبی مرکزی مثل تومورهای مختلف، عفونت و التهاب مغز یا ضربه به جمجمه میتواند این حالت را ایجاد کند.
گاهی کیست های تخمدانی با تولید هورمون های جنسی زنانه باعث بلوغ زودرس میشوند. در پسرها حالت سرشتی کمتر دیده میشود و بیماری های زمینه ای مثل تومورهای سیستم عصبی مرکزی بیشتر شایع است. بنابراین در این کودکان ( پسر و دختر) بررسی مغز با MRI حتما انجام میشود.
سونوگرافی از تخمدان ها و شکم و بررسی آزمایشگاهی هورمون های مختلف و نیز تعیین سن استخوانی انجام میشود.در صورت طبیعی بودن معاینات و آزمایش ها حتما باید هر 6 ماه یکبار توسط پزشک بررسی انجام شود.
منبع : کتاب روانشناسی بلوغ ( ح.میرزابیگی)
بلوغ زودرس در کودکان
بلوغ زودرس و دیررس در دخترانبلوغ زودرس و دیررس در دختران

بلوغ زودرس و دیررس در دختران کودک آنلاین: هرچند که بلوغ زودرس یا معمولی برای پسران امتیازی محسوب می شود، ولی این تفاوت ها در میان دختران شدت کمتری دارد و متنوع تر است. دختران زودرس، در مقایسه با دختران دیررس، کمتر از بدن خود تصویر ذهنی رضایت آمیزی دارند،


بلوغ زودرس و دیررس در پسرانبلوغ زودرس و دیررس در پسران

بلوغ زودرس و دیررس در پسران کودک آنلاین: جوانان در سنین مختلفی بالغ می شوند. پسری در پانزده سالگی ممکن است جثۀ کوچکی داشته باشد و علائم جسمانی بلوغ مثل اندام های تولید مثل یا موهای زهاری هنوز در او رشد کامل نکرده باشد.


علائم و درمان بلوغ زودرس در کودکانعلائم و درمان بلوغ زودرس در کودکان

علائم و درمان بلوغ زودرس در کودکان هنگامی که بلوغ در سن پایین شروع میشود رشد قد بیشتر میشود و پس از 23سال بلوغ کامل میشود. رشد قد متوقف میشود و در نهایت در بزرگسالی منجر به کوتاهی قد می شود و از نظر روانی نیز مشکلاتی را در پی دارد. علائم و درمان بلوغ زودرس در کودکان


بلوغ زودرس جنسی در دخترانبلوغ زودرس جنسی در دختران

بلوغ زودرس جنسی در دختران کودک آنلاین: در اکثر اوقات بلوغ زودرس جنسی یک خصیصۀ فامیلی است که به‌طور طبیعی اتفاق می‌افتد، اما بعضی مواقع نیز در اثر یک بیماری شدید عضوی، مثل ضایعات و تومورهای هیپوتالاموس، مننژیت و انسفالیت ایجاد می‌شود. بلوغ زودرس جنسی در دختران

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید