کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دوم
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دوم اکثر کودکان دوست دارند به نقشه نگاه کنند، اما نمی‌توانند خیلی سریع آن را با جهان واقعی انطباق دهند. در این فعالیت، مسئولیت یک کشتیران واقعی را به کودک خود بدهید و او را تشویق کنید تا به آنچه در نقشه نشان داده شده است، توجه کند.

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دوم
•    کشتیران
اکثر کودکان دوست دارند به نقشه نگاه کنند، اما نمی‌توانند خیلی سریع آن را با جهان واقعی انطباق دهند. در این فعالیت، مسئولیت یک کشتیران واقعی را به کودک خود بدهید و او را تشویق کنید تا به آنچه در نقشه نشان داده شده است، توجه کند.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: نقشه‌ای از محل زندگی خود
روش انجام بازی
به کودک خود نشان دهید که چگونه می‌توان جایی را که در آن زندگی می‌کنید، در نقشه پیدا کند. سپس جایی را که قصد دارید به آنجا بروید، روی نقشه به او نشان دهید. با همدیگر بررسی کنید تا مسیرهای مناسبی را که شما را به مقصد می‌رساند، بیابد.
این کار یک نوع فعالیت جدید برای کودک شماست. با نصب یک نقشه روی میز آشپزخانه و دقت روی جزئیات نقشه با همدیگر شروع کنید. این فعالیت را می‌توانید در ماشین، هنگامی‌که قصد رفتن به‌جایی را دارید، انجام دهید.
ابتدا از یک مسیر ساده که نیاز به دو بار پیچیدن دارد، شروع کنید. همان‌طور که مهارت کودک شما در استفاده از نقشه بیشتر می‌شود، به او اجازه دهید تا در مسیرهای دشوارتر نیز شما را هدایت کند.
آنچه یاد گرفته می‌شود
آگاهی کودکان از فضایی که در آن زندگی می‌کنند، وسعت می‌یابند. در این فعالیت، آن‌ها از توجه گسترده برای به دست آوردن یک دید کلی نسبت به محیط خود استفاده می‌کنند. سپس از توجه متمرکز خود بهره می‌گیرند تا مسیر خاصی را که می‌خواهند به آن برسند، بیابند.
•    راه رفتن روی پنجه
در اینجا یک بازی ساده و جالب که به تمرکز و حرکت سریع احتیاج دارد، بیان‌شده است. در جشن‌های تولد وقتی‌که می‌خواهید کودکان انرژی اضافی خود را تخلیه کنند یا وقتی کسل هستند و یک سرگرمی سریع و جدید می‌خواهند، این بازی را انجام دهید.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: وسیله‌ای لازم ندارد.
روش انجام بازی
دو نفر درحالی‌که پابرهنه هستند و یا فقط جوراب پوشیده‌اند، رو در روی هم می‌ایستند و دستان همدیگر را نگه می‌دارند. هر نفر تلاش می‌کند تا پنجۀ پایش را روی پای طرف مقابل بگذارد، درحالی‌که فرد مقابل باید مانع از این کار شود.
به آن‌ها گوشزد کنید که بازیکنان باید به‌آرامی پا روی پای همدیگر بگذارند. چرا که طرف مقابل هم همین کار را با آن‌ها انجام خواهد داد. به‌بیان‌دیگر، به روش قانون طلایی بازی را انجام دهید: زمانی که می‌خواهد روی پای شما بگذارد، روی پای او بگذار.
آنچه یاد گرفته می‌شود
در این بازی، تمرکز روی کار و رسیدن به هدف و ادامۀ آن، مستلزم نوعی تلاش و عکس‌العمل سریع است. فشار ناشی از ضربۀ روی پا، به آن‌ها می‌فهماند که چه زمانی توجه کافی نداشته‌اند.
•    جعبه هنری
این طرح ممکن است برای هر کسی قابل‌اجرا نباشد، اما فعالیت مناسبی برای افرادی است که به جمع‌آوری وسایل و تکه اجناس گوناگون علاقه دارند. اگر شما یا فرزندتان علاقه دارید که صدف‌های زیبای حلزونی، دکمه‌های عجیب، نوارهای پارچه‌ای رنگارنگ، پیچ‌های مناسب، سنگریزه‌های جالب، تکه نخ‌های رنگی، تمیزکننده‌های رنگی پیپ و تکه شیشه‌های زیبا و بعضی چیزهای دورریختنی را جمع‌آوری کنید، می‌توانید از تمامی این وسایل به‌عنوان لوازم هنری شگفت‌آوری استفاده کنید.
ساختن یک وسیله با چیزهای بی‌ارزش، سرگرمی جذابی برای گذراندن یک روز زیبای بارانی و برفی در خانه است.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: یک عدد چسب، هر چیزی که به‌عنوان لوازم هنری یافت می‌شود (در بالا گفته شد) و لوازمی برای تزئین مثل: جعبۀ هدیه، کلاه، مقوای نازک و ... .
روش انجام بازی
هر وقت در اطرافتان این‌گونه مواد را پیدا کردید، آن‌ها را در یک جعبۀ کفش قرار دهید. وقتی‌که زمان و موقعیت مناسب به نظر رسید، جعبه را برای کودک بیرون بیاورید. وارسی این وسایل برای او جالب است. سپس اجازه دهید که قدرت تخیلش را با فکر کردن در مورد اینکه چطور می‌توان با این وسایل اطراف خانه را تزئین کرد، به کار بیندازد.
مثلاً چسب و یک تکه مقوای نازک می‌تواند این جعبه را به یک کلاژ تبدیل کند. پَر، نخ و نوارهای پارچه‌ای می‌توانند یک کلاه قدیمی را به یک کلاه جدید تبدیل کنند. تمیزکننده‌های پیپ و دگمه‌ها را می‌توان به‌نوعی تغییر داد که به دستبندی زیبا تبدیل شوند.
آنچه یاد گرفته می‌شود
در این فعالیت توجه به لوازم قدیمی و استفادۀ خلاقانه از آن‌ها به روش‌های جدید صورت می‌گیرد. جمع‌آوری اشیاء مختلف به یک روش خاص، ابزاری مناسب از ترکیب هر دو نوع توجه است.
توجه گسترده در کودک وقتی صورت می‌گیرد که به‌دقت اطراف را برای یافتن وسایل جالب و قابل‌استفاده بررسی می‌کند و توجه متمرکز زمانی فعال می‌شود که همۀ حواس خود را به ساختن یک‌چیز خاص معطوف می‌دارد.
منبع: 101 بازی برای افزایش توجه
بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 سالهبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 12-6 ساله نوشتن حروف بر پشت کودک، نوعی بازی است که می‌توان آن را با کودکان کوچک‌تر انجام داد تا حروف را یاد بگیرند. این روش برای کودکان بزرگ‌تر نیز جالب است تا بتوانند نامه‌های رمزی بنویسند. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 12-6 ساله


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش سومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش سوم در طول مدتی که کودک تکالیفش را انجام می‌دهد، ممکن است حواسش پرت شود. هدف این فعالیت ایجاد شرایطی تسهیل‌کننده برای زمانی است که او قادر به تفکر و تمرکز نیست، مثلاً هنگام انجام دادن تکالیف مدرسه.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم مینه مونته سوری (دکتر ماریا مونته سوری مبتکر این بازی است. او مربی کودکان معلول است) در اینجا 4 فعالیت مناسب برای کودک پیش دبستانی ذکر شده است.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 سالهبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله برای کودکانی که هنوز چگونگی نظم بخشیدن به کلمات را نمی‌دانند، نوشتن کاری مشکل است. آن‌ها نوشتن را درزمانی که بزرگ‌تر شدند، راحت‌تر از زمانی که کوچک هستند، درک می‌کنند. برای نوشتن یک داستان از مراحل حقیقی استفاده کنید. در این بازی کودک یک تجربۀ مهم در مورد چگونگی طرح‌ریزی یک داستان، ویرایش و تنظیم آن کسب می‌کند. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران