کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
بازی های مربوط به مهارت های زبان
بازی های مربوط به مهارت های زبان زمانی که بازیکن کارت تخم‌مرغی را تکان می‌دهد، حروف به‌صورت اتفاقی در قسمت‌های رنگی کارتون می‌افتد. هدف بازی این است که از این حروف تا حد ممکن کلمات مختلف بسازید. بازی های مربوط به مهارت های زبان

بازی های مربوط به مهارت های زبان
•    کلمات تخم‌مرغی
زمانی که بازیکن کارت تخم‌مرغی را تکان می‌دهد، حروف به‌صورت اتفاقی در قسمت‌های رنگی کارتون می‌افتد. هدف بازی این است که از این حروف تا حد ممکن کلمات مختلف بسازید.
گروه سنی: 8 تا 12 سال
مهارت: تلفظ، دامنۀ لغت
تعداد بازیکنان: 2 تا 6 نفر
میزان سروصدا: متوسط
میزان فعالیت: کم
وسایل مورداستفاده: کارتون تخم‌مرغ، 36 نشانۀ دیسک شکل، مداد و کاغذ، کرنومتر، رنگ
شروع: چهار قسمت یک کارتون تخم‌مرغ را رنگ بزنید. حروف الفبا را روی 26 سکه بنویسید و حروف صدادار و حرف‌های ر ، ت ، ن ، ل را روی ده سکه باقی‌مانده بنویسید.
نحوۀ بازی
اولین بازیکن سکه‌ها را در روی سر کارتون قرار می‌دهد، در کارتون را می‌بندد، کارتون را تکان می‌دهد و آن را برعکس می‌گذارد. زمانی که کارتون را برعکس گذاشتیم دیگر مجاز به تکان دادن دوباره نیستیم. پوشش برداشته می‌شود و سکه‌هایی که در قسمت‌های رنگی قرار گرفته می‌شود، برداشته می‌شوند و به همه نشان داده می‌شود تا آن‌ها را روی کاغذ بنویسند. یک‌زمان مشخص می‌شود و زمان‌سنج آغاز می‌شود و هر بازیکن هر تعداد کلمۀ ممکن را با این چهار حرف می‌نویسد.
بازی تا زمانی که هر بازیکن یک فرصت برای تکان دادن کارتون داشته باشد ادامه پیدا می‌کند. بعدازاینکه آخرین بازیکن کارتون را تکان داد، بازیکنان شروع به شمارش کلماتی می‌کنند که روی برگۀ خود نوشته‌اند. تنها کلماتی که از نظر نگارش درست هستند شمرده می‌شوند و بازیکنان تشویق می‌شوند تا کلمات یکدیگر را بررسی کنند و غلط‌های نگارشی آن را بیابند. بازیکنی که بیش‌ترین لغت صحیح را دارد برندۀ بازی است.
روش‌های دیگر بازی
برای بازیکنان حرفه‌ای‌تر، تعدادی جای خالی می‌تواند فرض شود که نمایندۀ حرفی باشد. تعدادی سکۀ دیگر را نیز می‌توان به بازی اضافه کرد که شامل حروف بی‌صدا و حروف صدادار ترکیبی باشد.
امتیازهای مختلفی برای کلمات بیش‌تر از سه حرف می‌توان مشخص کرد، برای مثال کلمه‌های سه‌حرفی یک امتیاز، چهارحرفی دو امتیاز، پنج‌حرفی 3 امتیاز، 6 حرفی یا بیش‌تر 4 امتیاز.
نکته‌ها
اگر بازیکنان به‌صورت تیمی بازی می‌کنند، قرار دادن سطح‌های مهارت‌های مختلف در کنار هم باعث می‌شود تا ضعیف‌ترها بیش‌تر احساس موفقیت کنند و از بازی لذت بیشتری ببرند. از بازیکنان بخواهید تا کلمات خود را در انتهای هر دور بررسی کنند تا اطمینان حاصل کنند که ازنظر نگارش درست است و تنها از حروف مشخص‌شده تشکیل‌شده باشد.
•    ضرب‌المثل‌های نیمه‌کاره
این بازیِ تمرکز به بازیکنان اجازه می‌دهد که ابتدا و انتهای ضرب‌المثل‌های معروف را با برگرداندن کارت‌های جفتی به هم وصل کنند.
گروه سنی: 7 تا 10 سال
مهارت: خواندن و درک مطلب، درک ضرب‌المثل‌ها
تعداد بازیکنان: 2 نفر
میزان سروصدا و فعالیت: کم
وسایل موردنیاز: کارت‌های ضرب‌المثل
شروع: تعدادی کارت تهیه کنید و ضرب‌المثل‌ها را روی آن‌ها بنویسید، به این نحو که 22 کارت یک رنگ و یک اندازه درست کنید. 11 ضرب‌المثل آشنا را انتخاب کنید و نصف آن را روی یک کارت و بقیه را روی کارت دیگر بنویسید.
نحوۀ بازی
برای بازی، کارت‌ها را در سطرها و ستون‌های منظم و متمرکز رو به پشت بچینید. بازیکنان به نوبت یک جفت کارت را برمی‌گردانند. اگر این جفت شامل ابتدا و انتهای یک ‌ضرب‌المثل بود، بازیکن معنای ضرب‌المثل را توضیح می‌دهد و کارت‌ها را نزد خود نگه می‌دارد.
زمانی که یک تطبیق انجام شد، به بازیکن یک فرصت دیگر هم داده می‌شود، اگر کارت‌ها به یکدیگر مرتبط نبودند و یا توضیح ضرب‌المثل اشتباه بود، نوبت بازیکن دیگری می‌شود. زمانی که همۀ جفت کارت‌ها مشخص و پیدا شد، بازیکنی که بیشترین کارت را دارد برندۀ مسابقه است.
روش‌های دیگر بازی
این بازی تطبیقیِ کلاسیک می‌تواند در موضوعات دیگر نیز استفاده شود و بدین نحو تغییر کند، برای مثال، گروه‌های تطبیقی می‌تواند استان‌ها و مراکزشان، کلمات انگلیسی، رنگ‌ها و نام‌ها، یا کلمات هم‌قافیه باشد.
نکته‌ها
برای سرعت بخشیدن به بازی، کارت‌های مرتبط می‌توانند با یک رنگ منحصربه‌فرد نوشته شوند. این کار کمک به حافظه و همچنین راهی است که بازیکن می‌تواند خود جواب را ارزیابی کند. بازیکنان کوچک‌تر می‌توانند مرحلۀ توضیح ضرب‌المثل را انجام ندهند.
منبع: 101 بازی کلاسی برای شادی، خنده و یادگیری بهتر

بازی های مربوط به مهارت های زبان – بخش اولبازی های مربوط به مهارت های زبان – بخش اول

بازی های مربوط به مهارت های زبان – بخش اول بازیکنان 5 کلمه از یک صفحۀ مشخص از کتاب دلخواه را انتخاب می‌کنند و هنگامی‌که حروف به‌صورت تصادفی از کیفی بیرون می‌آید، آن حروف را از کلمات خود خط می‌زنند. بازی های مربوط به مهارت های زبان – بخش اول


مسیر رشد زبان در کودکمسیر رشد زبان در کودک

مسیر رشد زبان در کودک کودک آنلاین: مسیر رشد زبان در کودک بسیار آهسته است و در حقیقت دو مرحله ضبط و هضم پیش خواهد آمد. حدود 18 ماهگی کودک کلمات را به درستی ادا می کند و بین 50 تا 100 لغت را استفاده می کند و در دو سالگی این کلمات به 200 لغت می رسد


آموزش زبان به کودک آموزش زبان به کودک

آموزش زبان به کودک اگر دقت کنید و به صحبت های کودک گوش دهید ، کم کم شروع به فهم زبان او خواهید کرد. وقتی او صحبت میکند هرچیزی را که از حرف هایش می فهمید ، تکرار کنید. از جملات ساده برای صحبت کردن در مورد کاری که دارید انجام می دهید یا آنچه که ممکن است او احساس کند ، استفاده کنید. آموزش زبان به کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران