کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
کمک به حرکت آسان کودکان
حرکت آسان کودکان : اگر کودک شما از حرکت کردن می‌ترسد، از رویکردی آرام و تدریجی برای کمک به‌او استفاده کنید. این دسته از کودکان به‌حرکات نوسانی جلو و عقب یا چپ و راست بهتر واکنش نشان می‌دهند. حرکت آسان کودکان

کمک به حرکت آسان کودکان
- اگر کودک شما از حرکت کردن می‌ترسد، از رویکردی آرام و تدریجی برای کمک به‌او استفاده کنید. این دسته از کودکان به‌حرکات نوسانی جلو و عقب یا چپ و راست بهتر واکنش نشان می‌دهند.
شما می‌توانید از حرکات چرخشی نیز استفاده کنید، به‌شرطی که، چرخش فقط به‌یک جهت و از یک طرف باشد. اغلب برای کودکانی که از حرکت می‌ترسند، بهتر است حرکات را با فشار عمیق و محکم تلفیق کنید تا کودک بتواند تجربۀ حرکت را از طریق حس لمس، سازمان دهی کند.
باید خیلی آرام و به‌تدریج این کودکان را در فعالیت‌های حرکتی درگیر کنید، و با فعالیتهایی که از زمین ارتفاع زیادی ندارند شروع کنید.
- حرکات باید هدفدار باشند. بدون اینکه دلیلی برای حرکت وجود داشته باشد، تحریک حرکتی بسیار آشفته کننده می‌شود. همیشه برای حرکت یک هدف در نظر بگیرید، مثلاً کودک آویزان باشد و با پاهایش برج مکعبی که ساخته را خراب کند.
- دیدن و حرکت را باهم تلفیق کنید؛ کودکتان را تشویق کنید که در حین حرکت به‌یک هدف نگاه کند. برای مثال، چراغ‌ها را کم نور کنید تا کودک با ماشین اسباب بازی خود و با استفادهاز یک چراغ قوه از یک مسیر عبور کند.
می‌توانید زمانی که کودک روی تاب است به‌او یک چوب ماهیگیری اسباب بازی بدهید تا با آن ماهی‌های آهن ربایی کوچک را از روی زمین شکار کند یا دور اتاق را جعبه و قوطی کنسرو بگذارید تا او با سه‌چرخه‌اش دور اتاق حرکت کند و به‌صورت خیالی، از بقالی خرید کند.
- حرکات را از نظر جهت حرکت و سرعت، متنوع کنید. سعی کنید حرکاتی را که کودک‌تان دوست دارد، به‌شیوه‌های مختلف ارائه کنید تا کودک بتواند آن را به‌انواع مختلف و در تمام جهات تجربه نماید (جلو، عقب – چپ، راست و ...). سعی کنید در طول انجام حرکات، سرعت، جهت، زمانبندی و پیش‌بینی پذیری حرکات را تغییر دهید.
- نکات احتیاطی: واکنش کودک به‌همۀ انواع تحریک باید با دقت بررسی شود تا مطمئن شوید آن فعالیت برای کودک لذت بخش است. به‌علایمی مانند نفس‌نفس زدن، سرخ شدن یا رنگ پریدگی، عرق کردن، حالت تهوع، سرگیجۀ شدید یا از دست دادن حالت تعادل، دقت کنید.
ممکن است‌شما در حین انجام دادن تحریک حرکتی، متوجه این علایم نشوید. درواقع، برخی بچه‌ها بعداً رفتارهای آشفته نشان می دهند یا این نشانه‌های بدنی را با تاخیر نشان می‌دهند، یا بعد از یک حرکت سبک مانند ماشین سواری، دچار این حالات می‌شوند. این نشان میدهد که تحمل سیستم حرکتی تمام شده است.
- اگر کودک شما واکنش بدی به‌تحریک حرکتی نشان داد، چه باید کرد؟ اگر کودک شما این نشانه‌های تحریک مفرط را نشان داد، او را تشویق کنید که روی صندلی خود یا روی پای شما بنشیند و خیلی آرام او را با حالت تسکینی تکان دهید.
سعی کنید با استفاده از دستان‌تان یا با یک بالشت نرم به‌شکم کودک فشار محکم وارد کنید. کودکتان را درگیر بازیهای شناختی مانند شمارش یا خواندن کنید. این کار به‌کودک کمک می کند که در شرایط تحریک شدید، دوباره بتواند بر خودش مسلط شود.
- تحریک حرکتی کنترل کننده برای بچه‌های غیرقابل کنترل. کودکی که حساسیت کمی نسبت به‌حرکت دارد اغلب عاشق چرخیدن است و دنبال فعالیتهای سرعتی و بازیهای خشن می‌باشد.
این نوع کودکان ممکن‌است بی‌مقدمه کنترل خود را از دست بدهند و شلوغ‌کاری کنند. تحریک حرکتی باید طوری جهت‌دهی شود که هدفمند باشد. در این شرایط احتمال اینکه کودک طغیان‌گر شود و کنترل خودش را از دست دهد، کمتر است.
اگر فعالیتی از قبل برنامه ریزی شود، کودک یاد می‌گیرد که تحریک حسی را کنترل کند و بفهمد این تحریک، چگونه رخ میدهد. فعالیت‌های تحریک کنندۀ حرکتی که شدید و بسیار برانگیزاننده هستند، باید با فعالیتهای آرام ترکیب شوند.
برای مثال، اگر کودک چرخیدن یا غلتیدن را دوست دارد، مطمئن شوید که یک هدف دیداری دارد که میتواند چشم‌هایش را روی آن متمرکز کند. همچنین می‌توانید به‌فرزندتان کمک کنید که حرکاتش را با ریتم کنترل کند. مثلاً با صدای یک طبل روی تشک ژیمناستیک بالا و پایین بپرد.
برای آرام کردن کودک از فعالیتهای حرکتی خطی (یعنی جلو – عقب؛ تاب خوردن و حرکات نوسانی) استفاده کنید. می‌توانید از ننو، یا صندلی گهواره‌ای برای این فعالیتها استفاده کنید. تاب دادن کودک در پتوهای نرمی که با بالش پر شده، روش دیگری برای آرام کردن کودک است.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
حرکت آسان کودکان
حرکت آسان کودکان
حرکت آسان کودکان

آموزش خود آرام‌سازی کودکان – قسمت اولآموزش خود آرام‌سازی کودکان – قسمت اول

خود آرام‌سازی کودکان کودک شما دوست دارد چه نوع فعالیت آرام‌بخشی انجام دهد؟ این فعالیتها میتواند شامل بازی با قطعات ساختمان سازی یا عروسک‌ها، خواندن داستان، بازی ویدئویی و سایر فعالیتها باشد


رشد حرکتی کودک پنج ساله رشد حرکتی کودک پنج ساله

رشد حرکتی کودک پنج ساله سه چرخه سواری ، اسکیت بازی ، پریدن ، بالارفتن ، جست و خیز و تاب بازی تنها بخشی از فعالیت هایی است که کودک پنج ساله به آنها می پردازد. اگر فرصتی دست دهد اکثر کودکان ترجیح می دهند بیرون از خانه به فعالیتی بپردازند تا اینکه در خانه بنشینند و بازی کنند. رشد حرکتی کودک پنج ساله


فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسمفعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسم

فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسم همراه با کودک روی زمین های صاف، ناهموار، چمن ها، شیب ها، روی شن ها، روی یخ و برف و یا زمین های گلی به اشکال گوناگون مانند راه رفتن آرام، دویدن، پریدن، لنگان لنگان راه رفتن، لی لی کردن، چهار دست و پا راه بروید.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران