کودک آنلاین

موضوع مقاله : مسایل بهداشتی

دسته بندی : مسایل بهداشتی

0
رعایت بهداشت کودکان در مدرسه
رعایت بهداشت کودکان در مدرسه آموزش رعایت بهداشت فردی به‌کودکان بسیار مهم است ، چرا که‌از بروز بسیاری بیماری های عفونی جلوگیری می کند ، کودکان در‌مقایسه با بزرگترها بسیار سریع تر دچار عفونت ها و بیماری ها میشوند. رعایت بهداشت کودکان در مدرسه

رعایت بهداشت کودکان در مدرسه
آموزش رعایت بهداشت فردی به‌کودکان بسیار مهم است ، چرا که‌از بروز بسیاری بیماری های عفونی جلوگیری می کند ، کودکان در‌مقایسه با بزرگترها بسیار سریع تر دچار عفونت ها و بیماری ها میشوند.
در محیط مدرسه به‌دلیل تماس بسیار نزدیک با یکدیگر ، میکروب ها به‌راحتی منتقل میشوند. مدرسه دنیایی‌از انواع میکروب ها به‌حساب می آید و رعایت بهداشت فقط به‌شستشوی دست ها محدود نمیشود.
کودکان در مدرسه خیلی زود آلوده می شوند. بدون آموزش رعایت اصول اولیه بهداشت به‌کودکان مخصوصا در‌سنین پایین ، چگونه میتوانیم‌از آنها انتظار داشته باشیم در‌بزرگسالی به‌این نکات اهمیت بدهند.
هر یک‌از ما نقش مهم و تاثیر گذاری‌در محیط پیرامون خود داریم و به‌اندازه همان نقشی که داریم مسئول رعایت پاکیزگی و بهداشت خودمان و محیط اطرافمان هستیم.
رعایت بهداشت دهان
دندان های کودکان ( دندان های شیری )در سنین 6 الی 7 سالگی شروع به‌افتادن می کنند و این روند تا چند سال ادامه دارد. اگر کودک‌از همین دوران به‌نظافت و مراقبت‌از دندان هایش اهمیت ندهد ، دندان های دائمی سالمی نخواهد داشت.
برای جلوگیری‌از بروز مشکلات دهان و دندان مسواک زدن صحیح و تمیز و خوشبو نگه داشتن دندان ها را به‌آنها یاد می دهیم.
لبخند همه ما با نمایان شدن دندان های تمیز ، مرتب و صدفی و براق بسیار زیباتر میشود و زمانی که کودک به‌هر دلیلی به‌بهداشت دهان و دندان هایش بی اهمیت می شود ، صحنه ناخوشایندی‌از آنها را به‌نمایش می گذارد که ممکن است سایر همکلاسی ها و معلم هایش را آزار دهد.
شستشوی دست ها
مهم ترین فاکتور در ارتباط با جلوگیری‌از پیشرفت و گسترش بیماری ها و عفونت ها ،شستن دست ها است. این اتفاق مهم نه تنها محدود به‌کودکان نمیشود بلکه بزرگسالان نیز باید به‌همان اندازه به‌آن اهمیت دهند.
کودکان خود را تشویق به‌شستن دست هایشان کنید. قبل‌از هربار غذا خوردن ، بعد‌ از هربار دستشویی رفتن ، بعد از تماس با حیوانات و حتی بعد از دست زدن به‌نوزادان خردسال ، با شستشوی صحیح دست ها بسیاری‌از مشکلات پوستی مثل خارش ، کنترل میشود.
کودکی که قادر به‌مدرسه رفتن است قادر به‌شستن دست ها و رعایت کردن اصول اولیه بهداشت نیز می باشد.
شستشوی صحیح فقط محدود به‌دست ها نمیشود بلکه هم‌در مدرسه و هم‌در محیط های دیگر کودک باید با شستشوی صحیح ناحیه تناسلی اش بعد از هر بار دستشویی رفتن آشنا باشد.
خودش را خشک کند تا از عفونت های قارچی جلوگیری شود.
ناخن ها
ناخن ها و محیط اطراف آنها محیط مناسبی برای رشد و زندگی انواع میکروب ها هستند. جویدن ناخن ها به‌کودکان اجازه می دهد تا این میکروب ها از دست ها به‌سمت دهان حرکت کنند و بلافاصله وارد دستگاه گوارشی شوند و مشکلات عدیده ای را به‌وجود آورند.
حتی اگر کودک با شستشوی صحیح دست ها آشنا باشد و به‌این نکته اهمیت دهد باز هم نباید ناخن هایش را بجود. کوتاه نگه داشتن ناخن ها باعث کاهش احتمال تجمع میکروب‌در زیر و اطرافشان می شود.
موها
هرچه موها مرتب جمع شده باشند از اتفاقاتی که مربوط به‌بیماری های مربوط به‌موها هستند ، راحت تر میتوان جلوگیری کرد. نیازی نیست که کودک شما هر روز حمام برود ولی حتما یک روز در میان اینکار را انجام دهد و با شامپوی مناسب موهایش را بشوید.


رعایت بهداشت کودکان در مدرسه


رعایت بهداشت کودکان در مدرسهغذاها
کودکان باید تشویق شوند که قبل‌از غذا خوردن دست هایشان را بشویند هیچ غذایی را از کف زمین برندارند و به‌دهان نبرند.
بوی بدن
معمولا در دوران نوجوانی که همراه با شروع دوره ی بلوغ است بوی بدن بچه ها تغییر می کند و مقدار عرق کردنشان نیز افزایش می یابد . بد بو شدن بدن در برخی قسمت ها مثل سر ، زیر بغل ، بین ران ها و ...از مسایل بسیار طبیعی هستند ولی اگر به‌آنها اهمیت داده نشود بوی بد آزار دهنده عرق باعث ناراحتی سایر دوستان و نزدیکان میشود.
والدین باید درباره ی این موضوع خود که کم کم وارد مرحله بزرگسالی میشود ، صحبت کنند و برای او از خوشبو کننده های مخصوص استفاده کنند.
کودکان مدت زمان طولانی را در مدرسه سپری می کنند و در‌ زنگ های تفریح معمولا‌از مواد غذایی که همراه دارند ، میخورند فعالیت و بازی کردن ، عرق کردن و گاهی اوقات کثیف شدن لباس ها به‌هنگام خوردن غذا و خوراکی همگی باعث میشوند ، لباس کودک کثیف و بدبو باشد.
اهمیت دادن به‌این موضوع باعث میشود کودک همواره ظاهری تمیز و مرتب داشته باشد سعی کنید که لباس زیر کودکان حتما نخی باشد تا عرق بدنش را جذب کند.
از دستمال استفاده کنند
دستمال‌از بهترین دوستان و همراهان کودکان محسوب می شود آنها باید یاد بگیرند که موقع سرفه و عطسه با دستمال جلوی دهان خود را بگیرند تا اصول بهداشتی را رعایت کرده باشند.
تمیزی پاها
پاهای کودکان برای مدت زمان طولانی داخل کفش می ماند و در‌ همان محیط پاها عرق می کنند. گرما و رطوبت داخل کفش ( معمولا کتانی ) باعث به‌وجود آمدن قارچ ها میشود لذا حتما‌از جوراب های نخی استفاده کنند و به‌تمیزی و نظافت پاها و کفش نیز اهمیت بدهند.
منبع : مجله کودک سالم
رعایت بهداشت کودکان در مدرسه
رعایت بهداشت کودکان در مدرسه
بهداشت دهان و دندان کودکانبهداشت دهان و دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان کودکان کودکان بایستی از همان دوران کودکی ملزم به رعایت بهداشت دهان و دندان گردند تا این رفتارها در آن‌ها به‌صورت نهادینه درآید تا مشکلات دندانی آن‌ها در بزرگسالی کم و به حداقل خود کاهش یابد. بهداشت دهان و دندان کودکان


اهمیت شرکت والدین در امور مدرسه فرزنداهمیت شرکت والدین در امور مدرسه فرزند

اهمیت شرکت والدین در امور مدرسه فرزند کودک آنلاین: از بین تمام مواردی که می توانید دست اندرکار و درگیر زندگی فرزندتان باشید، احتمالاً مهم ترین زمینه، امور مدرسۀ او است. بخش اعظم زندگی فرزندتان، به خصوص در سال های قبل از رسیدن به نوجوانی در مدرسه خلاصه می شود


ترس کودکان از مدرسه و رفع آنترس کودکان از مدرسه و رفع آن

ترس کودکان از مدرسه و رفع آن براساس بررسی های جدید ترس کودکان از مدرسه رو به افزایش است . از هر پنج کودک یک نفر از رفتن به مدرسه واهمه دارد. این ترس دلایل گوناگونی دارد و اغلب کودکانی به آن مبتلا هستند که از تکالیف زیاد ، زورگویی یا انزوا رنج کی برند. ترس کودکان از مدرسه و رفع آن


آماده کردن کودک برای مدرسهآماده کردن کودک برای مدرسه

آماده کردن کودک برای مدرسه همه از روز اول مدرسه تصویری فراموش نشدنی داریم تصویری از نخستین روز ورود به فضایی جدید که اولین بار ما را از محیطی غیر از خانه جدا میکند.بی شک یکی از مهمترین دوران زندگی هرشخص ورود او به فضای آموزشی و به اصطلاح دنیای درس و مدرسه است. آماده کردن کودک برای مدرسه

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید