کودک آنلاین

موضوع مقاله : مسایل بهداشتی

دسته بندی : مسایل بهداشتی

0
بروز آکنه در دوران بلوغ
بروز آکنه در دوران بلوغ از هر ده نوجوان هشت نفر در دوران بلوغ دچار آکنه میشوند که میتواند هنگام بزرگسالی نیز گه گاه به وجود بیاید. آکنه ممکن است از نظر والدین بی اهمیت باشد اما برای نوجوانان ده – دوازده ساله که با تصویر خود و تغییرات بدنی خویش کلنجار می روند یک کشمکش جدی به حساب می آید. بروز آکنه در دوران بلوغ

بروز آکنه در دوران بلوغ
از هر ده نوجوان هشت نفر در دوران بلوغ دچار آکنه میشوند که میتواند هنگام بزرگسالی نیز گه گاه به وجود بیاید. آکنه ممکن است از نظر والدین بی اهمیت باشد اما برای نوجوانان ده – دوازده ساله که با تصویر خود و تغییرات بدنی خویش کلنجار می روند یک کشمکش جدی به حساب می آید.
عوامل ایجاد آکنه و راه های درمان آن به خوبی شناخته شده است و دیگر دلیلی ندارد که نوجوانان – چه از نظر جسمی و چه عاطفی – از آن در عذاب باشند.
اگر به کودکان خود اطمینان بدهید که آکنه شایع و قابل درمان است به نفع آنهاست. اگر شما هم به هنگام کودکی به آن مبتلا بودید به فرزندانتان بگویید و با آنها همدلی کنید.
تولید چربی ، هورمون ، برافروختگی و عفونت ، نشانه های مشخصه ی آکنه اند. در هنگام بلوغ تولید نوعی چربی به نام سیبوم در غدد زیر پوست به دلایل هورمونی افزایش می یابد.
این چربی از منافذ پوست می گذرد و به سطح آن می رسد. گاهی اوقات بر اثر به هم چسبیدن سلول های پوست منافذ پوست بسته میشود. سیبوم که پشت منافذ بسته پوست جمع میشود ، پوست را برای جوش زدن و عفونت آماده میکند.
وقتی منفذ پوست بسته شد ، غده ی چربی زیر آن می ترکد و جوش سر باز می کند . گاهی چربی انباشته شده در زیر پوست عفونی و دردناک می شود و گاهی نیز روی پوست جا می گذارد.
قبل از اینکه آکنه به این مرحله برسد برای فرزندتان از پزشک یا متخصص پوست کمک تخصصی بگیرید. استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی برای کنترل آکنه ی شدید ( وخیم ) بسیار مفید است.
آکنه هم در صورت و هم در شانه ها ، پشت و سینه دیده میشود. گاهی استفاده از شامپوهایی که ترکیب روغنی دارند در مرز بین قسمت رویش مو و پیشانی و در پیشانی آکنه ایجاد میکند.
بهترین کار برای داشتن چهره ای تمیز ، داشتن صورتی تمیز است. به بچه های ده – دوازده ساله ی خود بیاموزید که صورت خود را به طور مرتب با صابون ملایم بشویند ، اما بدانید که آکنه به خاطر کثیفی یا چربی سطح پوست نیست.چربی ای که زیر پوست تولید میشود جوش و آکنه ایجاد میکند. نوجوانان باید در خصوص استفاده از محصولات پرچربی روی مو و صورت خود مراقب باشند.
اگر چربی پوست با این اقدامات برطرف نشد و اگر جوش ها روی پوست سر باز میکند و باعث ناراحتی عاطفی یا جسمی فرزندتان می شود وقت آن رسیده است که به داروخانه سری بزنید ، محصولات زیادی وجود دارد که برای پیشگیری یا حداقل کاهش آکنه امتحان خود را پس داده اند.
محصولی را انتخاب کنید که حاوی بنزول پروکساید باشد. ثابت شده است که این ماده در تعداد زیادی از ژل ها ، کرم ها و لوسیون ها وجود دارد.
در محصولاتی که بدون نسخه ارائه میشود غلظت بنزو پروکساید بین 5/2 تا 10 درصد است اما با نسخه پزشک میتوان به غلظت های بالاتری از آن دست یافت. یکی دیگر از داروهای رایج ضدآکنه ترتینوئین است که از مشتقات ویتامین A است.
نام تجاری آن Retin-A است و تنها با نسخه ی پزشک یا متخصص پوست قابل دستیابی است. این محصولات همه سطح چرب پوست را خشک و کمی برافروخته میکنند و باعث پوست انداختن میشوند.
بدین ترتیب سلول ها دیگر به هم نمی چسبند و منافذ پوست بسته نمی شود. لایه ی رویی پوست به تدریج پوسته پوسته و کنده میشود و پوست تمیزتر از زیر آن نمایان میشود. این محصولات باعث حساس تر شدن پوست فرزند شما میشود و خطر آفتاب سوختگی ، پوست او را بیش از پیش تهدید میکند پس استفاده از کرم ضدآفتاب برای او بسیار مهم است.
مشکل میتوان دقیقا پیش بینی کرد که کدام کودک برای ابتلا به آکنه از دیگران آمادگی بیشتری دارد اما نوع پوست حتما در این موضوع نقش دارد . بعضی از انواع پوست ، چربی بیشتری تولید میکند و احتمال ابتلای آنها به آکنه بیشتر است.
علاوه برآن اگر والدین خود هنگام نوجوانی با آکنه دست و پنجه نرم می کردند احتمال اینکه فرزندان ده – دوازده ساله شان نیز به آکنه مبتلا شوند افزایش می یابد.
البته جنبه ی مثبت قضیه را هم باید در نظر گرفت : پوست چرب نسبت به پوست خشک دیرتر پیر می شود و کم تر دچار چین و چروک میشود.
اگر فرزندتان دچار آکنه شده است و به استفاده از محصولات ضدآکنه می اندیشد به او یادآوری کنید که صبور باشد. ممکن است نشانه های بهبود چهار تا شش هفته و گاهی سه تا پنج ماه بعد دیده شود.
مهتر از همه این است که هرگز نباید جوش را فشار داد و آن را ترکاند .ترکاندن جوش ، پوست را پاره می کند و ممکن است جای آن نیز باقی بماند.
منبع : کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان
بروز آکنه در دوران بلوغ
آکنه در کودکانآکنه در کودکان

آکنه در کودکان آکنه یا جوش بلوغ که شایع ترین اختلال پوستی در نوجوانان است از نقطه های ملتهبی روی صورت و دیگر بخش های بدن تشکیل می شود. آکنه معمولا بین سنین 12 تا 14 سالگی آغاز می شود. در حدود نوزده یا بیست سالگی بدترین وضعیت خود را خواهد داشت و پس از آن شروع به فروکش می کند. آکنه در کودکان


رشد پستان ها در دوران بلوغرشد پستان ها در دوران بلوغ

رشد پستان ها در دوران بلوغ رشد پستان ها در بیشتر از 85 درصد از دخترها یکی از نخستین نشانه های بلوغ است. پستان ها در بیشتر دخترها بین نه تا سیزده سالگی شروع به رشد می کند. برای درجه بندی رشد پستان ها ، راهنمای مشخصی وجود دارد که درجه بندی بلوغ جنسی نامیده میشود. رشد پستان ها در دوران بلوغ


بلوغ در دختران و پسرانبلوغ در دختران و پسران

بلوغ در دختران و پسران بلوغ زمانی است که بدن کودک شروع به تغییر کرده ، توانایی تولید مثل پیدا میکند. بلوغ ، فرآیندی طبیعی و هنجار است که در تمام انسان ها رخ می دهد. تغییرات چشمگیری چون بلوغ در هیچ دوره ی دیگری از زندگی ، بجز کودکی ، رخ نمی دهد. والدین در این دوره متوجه رشد جسمی ، تغییر شکل بدن و رشد استقلال عاطفی فرزندان خود میشوند. بلوغ در دختران و پسران


عوامل موثر در دوران بلوغعوامل موثر در دوران بلوغ

عوامل موثر در دوران بلوغ وجود خانواده ای آگاه و علاقه مند موجب می شود فرزند این دوران را به آرامی و بدون دغدغه ی خاطر سپری نماید. زیرا وجود پدری آگاه و مطمئن و مادری دلسوز و با اطلاع کمک میکن تا این دوران بحرانی را به راحتی پشت سر بگذارد. بنابراین مواظب رفتار خود از یک طرف و فرزندش از طرف دیگر بوده و او را آرام آرام با اطمینان به صراط مستقیم هدایت می کند. عوامل موثر در دوران بلوغ

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران