کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
ارتباط با نوجوانان
ارتباط با نوجوانان : آنچه مسلم است دوران نوجوانی، برای همه دوران دشواری است. ضمن اینکه این مرحله می‌تواند ناهموار باشد، لازم نیست وحشت کنید. نکتۀ مهم این است که خطوط ارتباطی را باز نگه دارید و شوخ‌طبعی خود را حفظ کنید.

ارتباط با نوجوانان
ممکن است رابطۀ والدین و فرزند در دوران نوجوانی قطع شود، این چیزی است که بسیاری از والدین تشخیص می‌دهند و آن را «مرحلۀ غرغر» می‌نامند.
آنچه مسلم است دوران نوجوانی، برای همه دوران دشواری است. ضمن اینکه این مرحله می‌تواند ناهموار باشد، لازم نیست وحشت کنید. نکتۀ مهم این است که خطوط ارتباطی را باز نگه دارید و شوخ‌طبعی خود را حفظ کنید.
برخی راه‌های عبور و ادامۀ تعامل با نوجوانتان به روش‌های قابل فهم چنین است :
مجرای اشتیاق. نوجوانان ممکن است زیاد نق بزنند، اما معمولا کارهای اندکی وجود دارد که واقعا از انجام دادنشان لذت می‌برند. سعی کنید انرژی نوجوانتان را به این فعالیت‌ها هدایت کنید. مانند عضویت در کلوب کاراته یا گروه تئاتر – که او را در محیطی امن به مبارزه دعوت می‌کند.
مراقب انتخاب‌های رسانه‌ای باشید. از مجلات و کتاب‌هایی که نوجوانتان می‌خواند، برنامه‌هایی که تماشا می‌کند و وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کند، مطلع باشید. برای صحبت در مورد چیزهایی که با آن‌ها موافق نیستید، آماده باشید و همچنین آمادگی داشته باشید تا او متقابلا شما را زیر سوال ببرد. یاد بگیرید بحث کنید و قضاوت نکنید.
بگذارید نوجوانتان هنوز کودک باشد. برای دخترتان لباس‌های شهوت‌انگیز ، لوازم آرایش ، معالجات زیبایی گران‌قیمت و کرم‌های صورت نخرید. زیرا این کارها فشار بیش از حدی ایجاد می‌کند که ممکن است نتواند از عهدۀ آن برآید.
تشخیص دهید که تغییرات حالت‌های روحی عادی است. یک دقیقه مهیج و پرتحرک و دقیقه‌ای بعد گریان و عصبانی هستند. این شمایید که به‌عنوان والدین، باید در رابطۀ خود پایدار باشید.
ایمن‌ترین شخص برای آنکه نوجوان احساسات منفی‌اش را تخلیه کند، پدر و مادرش هستند.
فشارهای تحصیلی را قبول کنید. جوانان امروز با امتحانات و کارهای پایان‌ترم بی‌پایان مواجه هستند که ممکن است فشار آن واقعا کمتر از فشار تحصیلی نباشد. صبور ، حامی و مشوق باشید. هر کسی می‌تواند در چیزی موفق باشد و نوجوان شما ممکن است دیرتر پیشرفت کند.
نیاز نوجوان به داشتن هویت مستقل را به رسمیت بشناسید. نوجوانان نیاز دارند بدانند چه کسی هستند و چگونه با جامعه سازگار می‌شوند. به‌عنوان والدین، باید بپذیرید که فرزند شما ممکن است بخواهد عضوی از یک گروه باشد، ممکن است بخواهد لباس‌های طرح‌دار بپوشد یا مدتی سعی کند اهل ورزش یا آدم زبر و زرنگی باشد.کنترل و استقلال را با محبت واگذار کنید. این ممکن است گرفتاری بزرگ بسیاری از خانواده‌ها باشد. کودکان عصبانی می‌شوند، زیرا می‌خواهند کارهای خودشان را انجام دهند و والدین خشمگین می‌شوند، زیرا نگرانند و احساسی شبیه از دست دادن کنترل را دارند. آهسته آهسته پیش بروید.
سفر از وابستگی به استقلال، آشفته و نامنظم است؛ مسیری است که کمتر به آرامی پیش می‌رود.
وقتی فرزندان به سن نوجوانی می‌رسند، ما اغلب به‌عنوان والدین عقب‌نشینی می‌کنیم و دور می‌شویم. فکر می‌کنیم فرزندانمان بیش از این به ما نیاز ندارند. این دقیقا برخلاف چیزی است که باید انجام دهیم. برعکس آنچه نوجوانتان می‌گوید و انجام می‌دهد، حالا بیش از گذشته به شما احتیاج دارد.
ارتباط سودمند
بیشتر والدین خود را سخنران، امرکننده و نتیجه‌گیری عجول یا تهدید‌کنندۀ نوجوانان می‌یابند. اگر شما همیشه بدترین را فرض بگیرید و این‌گونه با فرزندانتان صحبت کنید، مانعی برای ارتباط ایجاد می‌کنید.
ارتباط سودمند، روغنی است که یک خانوادۀ خوب را نرم می‌کند و رابطه‌ای دائمی بین نوجوانان و والدینشان ایجاد می‌کند. در اینجا توصیه‌هایی برای ارتباط خوب پیشنهاد می‌شود:
بیشتر ساکت بمانید. واقعا به آنچه نوجوانتان می‌گوید گوش کنید، و قبل از اینکه صحبت کنید، فکر کنید.
از ارتباط غیر کلامی استفاده کنید. گاه با گفتن « که این طور » و « هان » نشان دهید که واقعا گوش می‌دهید. به چشمان نوجوانتان نگاه کنید. از لحن صدا و کلام بدن استفاده کنید که نشان دهید به نوجوان خود احترام می‌گذارید و صادقانه سعی کنید بفهمید نتیجه چه می‌شود.
به کلام بدن فرزند خود حساس باشید. مراقب نشانه‌های ناامیدی، نگرانی، عصبانیت، هیجان‌زدگی، رضایت و ... او باشید.
بازگشت آینه‌ای. به نکات مهم آنچه نوجوانتان به شما گفته برگردید تا بررسی کنید که آیا به روشنی حرف او را فهمیده‌اید.
از نصیحت بپرهیزید. پیشنهاد ندهید. این سخت است، می‌دانم. اما باور کنید این شیوه واقعا موثر است. به‌جای آن ، سوالات باز پاسخ بپرسید : « خوب، چه احساسی راجع به آن داری؟ » « فکر می‌کنی بهتر است که بعد چه کاری انجام دهی؟ » عقب بنشینید ، گوش دهید و بگذارید نوجوانتان جواب‌هایش را پیدا کند. مگر اینکه او از شما بخواهد وارد صحبت شوید یا دست به کار شوید.
بسیاری از نوجوانان گفت و گوهای چهره به چهره را دوست ندارند. بنابراین اگر شما در آن موقع کار دیگری انجام دهید – مانند خالی کردن ماشین ظرفشویی، رانندگی و بردن آن‌ها به آموزش فوتبال یا پوست کندن سیب‌زمینی‌ها – راحت‌تر است.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
اصول تربیت فرزند – اصول نوجواناناصول تربیت فرزند – اصول نوجوانان

اصول تربیت فرزند : نوجوانی دورۀ حساسی است. ناگهان کودک کوچک و دوست داشتنی شما تبدیل به‌فردی می‌شود که او را نمی‌شناسید. در بهترین وضعیت کج‌خلق و ساکت است و در بدترین وضعیت به‌هیولایی اهریمنی تبدیل می‌شود.


سه رهنمود برای مجازات کردن نوجوانانسه رهنمود برای مجازات کردن نوجوانان

مجازات کردن نوجوانان وضع مقررات بدون مجازات هیچ ارزشی ندارد، فقط گیج کننده است. وقتی والدین مقرراتی وضع می‌کنند ولی هنگام نقض آن از سوی نوجوان هیچ تنبیهی اِعمال نمی‌کنند، نوجوان احترامی برای والدین قائل نمی‌شوند. مجازات کردن نوجوانان


فرهنگ پذیری در نوجوانان – قسمت دومفرهنگ پذیری در نوجوانان – قسمت دوم

فرهنگ پذیری در نوجوانان – قسمت دوم به همین علت پدر و مادر باید بدانند که آسیب و خطراتی که فرزندان آنها در این ایام با آن رو به رو هستند به مراتب شدیدتر و بیشتر از پدران و مادران است و اگر پدر و مادر با مسائل و مشکلاتی رو به رو هستند باید بدانند که فرزندانشان برخی از اوقات چند برابر و چندین برابر با این گرفتاری ها درگیر هستند.


اهمیت احساسات ، عواطف و هیجانات در رشد اخلاقی نوجواناناهمیت احساسات ، عواطف و هیجانات در رشد اخلاقی نوجوانان

اهمیت احساسات ، عواطف و هیجانات در رشد اخلاقی نوجوانان می دانیم که رشد اخلاقی بیش از هر عامل دیگری تحت تاثیر رشد ادراکی و عقلی انسان است. گرچه محیط اجتماعی و خانوادگی در این زمینه تاثیر دارند اما عامل تعیین کننده ی چگونگی استدلال ذهنی درباره روابط بشری است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران