کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش هشتم
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش هشتم کودکان INFP در سنین مدرسه (5 تا 10 سالگی) بزرگترین لذت و شادمانی که دوران مدرسه برای این بچه ها به همراه می آورد این است که آنها خواندن را می آموزند و دیگر می توانند خودشان کتاب بخوانند.

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش هشتم
در ادامه مقالات گذشته، در این بخش به بررسی کودکان INFP می پردازیم. کاربران محترم برای بهتر متوجه شدن این مقالات، مقاله های گذشته ما را در زمینه های کودکان شهودی، کودکان درون گرا، کودکان احساسی و ... مطالعه کنید. در قسمت هفتم از این مقالات کودکان INFP را از تولد تا چهار سالگی مورد بررسی قرار دادیم. حال در این مقاله به بررسی این کودکان در سنین 5 تا 10 سالگی می پردازیم.
کودکان INFP یعنی کودکان: درون گرا، شهودی، احساسی، ادراکی
کودکان INFP در سنین مدرسه (5 تا 10 سالگی)
بزرگترین لذت و شادمانی که دوران مدرسه برای این بچه ها به همراه می آورد این است که آنها خواندن را می آموزند و دیگر می توانند خودشان کتاب بخوانند.
در این سنین کودکان INFP هنوز علاقه دارند که دیگران هم برای شان کتاب بخوانند و از این کار لذت می برند اما توانایی کتاب خواندن مهارتی است که در این دوران به دست می آورند و مطالعه کردن اغلب در تمام دوران زندگی افرادی با این تیپ شخصیتی، یکی از سرگرمی ها و دل مشغولی های خوشایند آنها خواهد بود.
بچه های INFP عاشق دنیای مستقل و خصوصی ای هستند که هنگام مطالعه به آن پا می گذارند. این بچه ها به انواع مختلفی از کتاب ها علاقه دارند و معمولاً کتابخانه ها مکان مورد علاقۀ اغلب آنهاست.
آنها همچنین علاقه مند به مطالعه دربارۀ موضوعاتی مثل فرهنگ ها، مذاهب و زبان های دیگر هستند. در ضمن معمولاً این بچه ها زودتر از بقیه هم سن و سالان شان به موضوعات و مسائل اجتماعی توجه نشان می دهند.
بچه هایی با تیپ شخصیتی INFP علاقۀ فراوانی به موضوعات مختلف هنری مثل نوشتن، موسیقی و تئاتر دارند. برای بسیاری از این بچه ها دوران ابتدایی زمانی است که آنها بعد از یادگیری نوشتن می توانند داستان های ذهنی شان را که برگرفته از تخیلات شان است، به روی کاغذ بیاورند.
بازی هایی که بچه های INFP در دوران ابتدایی انجام می دهند در واقع نمودی از علاقۀ فراوان آنها به خیال پردازی و نشان دهندۀ سبک خلاقانۀ آنهاست. آنها دوست دارند ترفندهای شعبده بازی را یاد بگیرند، بازی های جدیدی را ابداع کند و در پشت تمام فعالیت های شان یک روحیۀ هنری نهفته است.
این بچه ها علاقه دارند با بچه هایی که مثل خودشان طبیعت ملایم و آرام و روحیات خلاقانه دارند، دوستی کنند. آنها معمولاً علاقه دارند یک دوست نزدیک و خیلی صمیمی داشته باشند و احتمال دارد که هر سال که کلاس شان در مدرسه تغییر می کند این دوست نزدیک و صمیمی هم تغییر کند چون آنها تمایل دارند که دوست صمیمی شان با آنها در یک کلاس باشد.جذابیت ها و دشواری های تربیت یک کودک INFP در سنین مدرسه
کودکان INFP در این دورۀ سنی مشتاق دانستن، کشف کردن و خلق کردن چیزهای جدید هستند. با وجود این آنها از انجام کارهای تکراری خیلی زود خسته می شوند.
این احتمال وجود دارد که آنها در تمرکز کردن روی جزئیات کارها یا در پایان رساندن تکالیف شان مشکل داشته باشند. تمایل آنها به اینکه هم تکالیف شان را انجام دهند و هم همزمان بازی کنند معمولاً باعث می شود تکالیف شان نصف کاره باقی بماند.
آنها در حال انجام هر کاری که باشند اگر چیز جالب تری توجه شان را جلب کند، کارشان را رها می کنند و به دنبال آن می روند.
چالش دیگری که ممکن است در تربیت بچه هایی با تیپ شخصیتی INFP رخ بدهد این است که آنها دربارۀ چرایی هر چیزی سؤالات بی شماری می پرسند و همیشه دنبال راه های جایگزین می گردند.
بچه هایی با این تیپ شخصیتی بیشتر توجه و تمرکزشان روی دنیای درونی شان است و اغلی توجهی به آنچه که در جهان بیرون می گذرد، ندارند، به ویژه اگر این تغییرات دنیای بیرون تاثیری روی افراد و چیزهایی که برای آنها مهم هستند هم نداشته باشد.
بچه های INFP به طور مکرر وسایل شان مثل کلیدها، کتاب ها یا کوله پشتی شان را جا می گذارند. تعدادی از بچه هایی با این تیپ شخصیتی خیلی با دقت هستند ولی اغلب آنها بی دقت و حتی گاهی انگار کمی دست و پا چلفتی هستند.
ممکن است آنها در حالی که غرق در افکار درونی شان هستند ناگهان به چیزی برخورد کنند و آن را بیندازند یا بشکنند. در چنین مواقعی فوراً به خاطر بی دقتی شان پشیمان می شوند و از صمیم قلب عذرخواهی می کنند.
والدین بچه های INFP گاهی اوقات ناچار می شوند چندین بار یک حرف را برای این بچه ها تکرار کنند و بی توجهی این بچه ها خسته شان می کند. اگر این بچه ها از چیزی ناراحت باشند، نگرانی دربارۀ موضوعی داشته باشند یا چیزی فکرشان را مشغول کرده باشد، اصلاً صدای شما را نمی شنوند.
بنابراین زندگی کردن فرزندی با تیپ شخصیتی INFP می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص که هر چه آنها به سال های نوجوانی نزدیک می شوند این توجه و تمرکزشان روی دنیای درونی شان افزایش هم می یابد.
بچه هایی با تیپ شخصیتی INFP هرگز ذاتاً بی ادب و پر رو نیستند ولی ممکن است آنها خیلی خودخواه و خودمحور به نظر برسند چون بیشتر به این توجه دارند که هر چیزی چه تاثیری روی خودشان خواهد گذاشت به جای اینکه به تاثیرات آن چیز روی افراد دیگر فکر کنند.
اگر دربارۀ این رفتار تذکری به آنها بدهید اولین عکس العمل شان این است که موضع تدافعی می گیرند و تقصیر را به گردن دیگران می اندازند به خصوص اگر آنها را به خودخواهی متهم کرده باشید.
همان میزان حساسیت زیادی که بچه های INFP در سال های پیش از مدرسه از خود نشان می دادند، در این دوران هم ادامه می یابد. این حساسیت ها می تواند سرآغاز یک سری فشارها و تنش های درونی برای پسرانی با تیپ شخصیتی INFP باشد.
در فرهنگ جامعۀ مردسالار ما، که پسرها را به طور پنهان و آشکار دعوت به محکم و غیر احساسی بودن می کند، این به خصوص برای پسرهای INFP دشوار است که خود واقعی شان باقی بمانند.
در سال های انتهایی دوران دبستان، بسیار غیرقابل قبول است که پسرانی در این سن گریه کنند یا احساسات شدیدی از خودشان بروز دهند. مگر احساساتی که مربوط به خشم یا ستیزه جویی باشد که این هم در واقع نشانه ای از قدرت و مردانگی آنها دانسته می شود.
افراد ناآگاهی که در واقع نیت خیر دارند ممکن است والدین این بچه ها را تشویق کنند که بچه های شان را قوی تر و محکم تر بار بیاورند. ممکن است به آنها پیشنهاد کنند که پسران شان را به سراغ ورزش هایی مثل فوتبال بفرستند و آنها را از فعالیت ها و علایق غیر مردانه ای مثل مطالعه، تئاتر، موسیقی، نوشتن و کارهای خلاقانه دیگر باز بدارند.
والدین بچه هایی با تیپ شخصیتی INFP اغلب نگران هستند و می دانند زندگی مسلماً فرزندان شان را با دشواری ها و مشکلات زیادی روبه رو خواهد کرد، بنابراین به فرزندانشان فشار می آورند و از آنها می خواهند که اینقدر حساس نباشند.
در واقع آنها می خواهند کاری بکنند که فرزندان شان در برابر ناملایمات، سختی ها، بی احترامی ها و نظرات ناموافق دیگران آسیب پذیر نباشند. اما جالب اینجاست که هر چقدر این والدین فرزندان INFP شان را تشویق کنند که به خودشان اعتماد و علایق و احساسات شان را با شجاعت کامل دنبال کنند آنها در مقابل انتقادات دیگران کمتر آسیب پذیر خواهند بود.
مهم ترین نکته ای که پدر و مادرهای کودکان INFP باید بدانند این است که از صمیم قلب اطمینان داشته باشند که فرزندشان کاملاً طبیعی و نرمال است.
بعد از اینکه آنها صادقانه فرزندشان را همانگونه که هست بپذیرند می توانند با تمام وجود از او حمایت کنند و دخالت های اطرافیان را هم به راحتی پشت سر بگذارند.

منبع: انواع کودکان (تحلیل براساس تئوری شخصیت شناسی پروفسور کارل گوستاویونگ)
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش هشتم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش هفتمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش هفتم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش هفتم بچه های INFP در این سن آرام، مهربان و با احساس هستند. این بچه ها با والدین و افراد فامیل شان بسیار صمیمی هستند ولی دربارۀ غریبه ها تودار هستند و به آنها با دیدۀ شک و تردید می نگرند.


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش سومنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش سوم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش سوم کودکان INFJ در سال های پیش از مدرسه (تولد تا 4 سالگی) اغلب بچه های INFJ مدت زمان زیادی را با فکر کردن به افکارشان می گذرانند. تخیلات بسیار قوی آنها الهام بخش این بچه ها در بازی های شان است.


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششم برای اغلب کودکان ENFP دوران ابتدایی فرصتی است که به آنها اجازه می دهد تا کمی آرام تر شوند و سطح انرژی بسیار زیادشان تا حدی فروکش کند. آنها در این دوران می آموزند که چگونه تمرکز بیشتری داشته باشند و روی کارهایشان متمرکز شوند.


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دهمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دهم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دهم از آنجا که اکثر کودکان ENTJ در سنین دبستان کاملاً از آنچه دور و برشان می گذرد آگاه اند و دنیای پیرامون شان به آنها انرژی می دهد، معمولاً اجتماعی، پر حرف و بسیار فعال هستند. آنها با صدای بلند فکر می کنند، همۀ علایق شان را به گونه ای افراطی و اغراق آمیز دنبال می کنند و با دیگران به راحتی ارتباط برقرار می کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران