کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
زندگی اجتماعی کودکان – بخش اول
زندگی اجتماعی کودکان کودکان بیرون از خانه ، با خطرها و آسیب هایی جدی و زیادی رو به رو هستند که عدم شناخت و آگاهی از آنها میتواند حوادث و پیشامدهای ناگواری برایشان به همراه داشته باشد. آنها برای اینکه بتوانند از این خطرهای احتمالی مصون بمانند ، لازم است مهارت های زیادی را بیاموزند. زندگی اجتماعی کودکان

زندگی اجتماعی کودکان – بخش اول
تنها در خانه
کودکان بیرون از خانه ، با خطرها و آسیب هایی جدی و زیادی رو به رو هستند که عدم شناخت و آگاهی از آنها میتواند حوادث و پیشامدهای ناگواری برایشان به همراه داشته باشد. آنها برای اینکه بتوانند از این خطرهای احتمالی مصون بمانند ، لازم است مهارت های زیادی را بیاموزند.
مهارت حفظ خویشتن ، توانایی مقابله با پیشامدها ، قابلیت رو به رو شدن با شرایط و موقعیت های ناآشنا و توانایی پیش بینی کردن و حل مشکلات ناشی از حوادث و رویدادها از جمله مهارت های اولیه ای است که پدر و مادرها میتوانند قبل از خروج فرزندانشان از خانه و تنها ماندن در اجتماع به آنها یاد بدهند.
کودکان با فائق آمدن بر ناتوانایی ها و ضعف های درونی شان امتیازهای زیادی به دست می آورند. هنگامی که آنها مهارت راه رفتن و دویدن را یاد می گیرند ، احساس شادی و غرور می کنند.
هنگامی که میتوانند به تنهایی دوچرخه شان را سوار شوند و مسافتی دورتر از پدر و مادرشان را رکاب بزنند ، احساس بزرگی و استقلال می کنند و پس از گذشت چند سال که یاد می گیرند چگونه از عرض خیابان عبور کنند ، احساس خودبسندگی و شایستگی می کنند.
فراگیری چنین مهارت هایی برای کودکان بسیار مهم و با ارزش است ، زیرا میتوانند با اتکا به آنها بر بسیاری از وابستگی ها ، محدودیت ها و درماندگی هایشان غلبه کنند.
به تدریج که کودکان بزرگتر میشوند با حد و مرزها و محدودیت های جدیدتری رو به رو می گردند که لازم است با استفاده از مهارت هایی که از قبل آموخته اند و اطلاعات و دانسته هایی که پدر و مادر و نزدیکانشان در اختیار آنها قرار می دهند ، بر آنها نیز فائق آیند.
برای نمونه ، زمانی که کودکی قصد دارد به خانه ی دوستش که در همسایگی آنها زندگی میکند ، برود ، باید بتواند آهسته مسیر بی خطر پیاده رو را طی کند و خودش را به آنجا برساند ، یا هنگامی که کودکی برای چند دقیقه در فروشگاه گم میشود ، باید بتواند مشکل اش را با فردی مطمئن و قابل اعتماد در میان گذارد و از او کمک بگیرد.
دانستن این نکته ها برای خروج کودک از خانه و ورود او به اجتماع شلوغ و پر رفت آمد امروز ، لازم و ضروری است.

زندگی اجتماعی کودکان


زندگی اجتماعی کودکان

مشخصات فردی
پدر و مادر میتوانند با استفاده از روش های ساده و جذابی ، مشخصات فردی فرزندانشان را به آنها یاد بدهند. برای نمونه ، با نام ، نام خانوادگی ، آدرس و شماره تلفن خانه شان ، شعری کوتاه بسازند و فرزندشان را تشویق کنند تا آن شعر را حفظ کند یا میتوانند آلبومی از مشخصات فردی فرزندشان ، برای او تهیه کنند و آن را هر روز با او ورق بزنند و مشاهده کنند.
به این ترتیب که ، در صفحه ی اول ، عکسی از کودک بچسبانند و زیر آن نامش را بنویسند. در صفحه ی دوم ، عکسی از اعضای خانواده شان بچسبانند و نام تک تک افراد را ، زیر آن بنویسند.
در صفحه ی سوم ، عکسی از خانه یا آپارتمانی که در آن زندگی میکنند را بچسبانند و زیر آن آدرس آن جا را بنویسند . درصفحه ی چهارم ، تصویر یک تلفن را بچسبانند و زیر آن شماره ی تلفن منزل را بنویسند.
در صفحه ی پنجم آن عکسی از پدربزرگ ها و مادربزرگ های کودک بچسبانند و نام هر یک از آنها را در زیر عکس هایشان بنویسند. این آلبوم میتواند چندین برگ داشته باشد و آنها میتوانند اطلاعات زیادی را که لازم است فرزندشان درباره ی خودش بداند ، در آن اضافه کنند.
روش دیگر برای معرفی کردن و شناساندن اعضای خانواده ی کودک به او این است که ، نسبت ها و روابط خانوادگی را به صورت درختی با شاخه و برگ های گوناگون رسم کنند و ارتباط اعضای خانواده را با یکدیگر بر روی آن نشان دهند.
توجه داشته باشید ، زمانی که کودک مشخصات فردی اش را یاد می گیرد ، خوب است این نکته را به او یادآور شوید که ، این اطلاعات را (( چه موقع )) و به (( چه کسی )) میتواند بگوید.
چه کسی مورد اطمینان است؟ و تا چه اندازه میتواند این اطلاعات را به او بدهد؟ در واقع ، این وظیفه ی پدر و مادر است که درباره ی افراد غریبه و افرادی که کودک میتواند به آنها اعتماد کنند و مشخصات فردی اش را بدهد ، اطلاعات کافی و شفافی به او بدهند.
حتی اگر کودک هنوز سواد خواندن و نوشتن ندارد ، لازم است که شماره تلفن های محل کار ، همسایه های مورد اعتماد و تلفن های ضروری را بر روی کاغذی یادداشت کنید و آن را در دسترس کودک قرار دهید تا در صورت نیاز بتواند از دوست یا آشنایی مطمئن بخواهد که شماره را برایش بگیرند.
آموزش رفت و آمد در شهر
منظور از رفت و آمد در شهر ، آگاه کردن کودک نسبت به تمامی قوانین ، مقررات و استفاده از وسایل و امکانات جا به جا شدن در شهر است . مثل ، قوانین مربوط به عابر پیاده ، دوچرخه سواری و استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی .
منبع : کتاب الفبای زندگی برای کودکان
زندگی اجتماعی کودکان
زندگی اجتماعی کودکان
اجتماعی کردن کودکاناجتماعی کردن کودکان

اجتماعی کردن کودکان کودک آنلاین : هر چه سطح سازگاری بین پدر و مادر بیشتر باشد کودک از قدرت سازگاری بیشتری برخوردار خواهد شد. زیرا کودکانی که در منزل حدود 17 ساعت بیداری که دارند حدود 7 ساعت ، 2 ساعت و یا نیم ساعت در شبانه روز مستمرا شاهد نزاعهای فیزیکی یا لفظی پدر و مادرشان می باشند چگونه میتوانند با دیگران ارتباط سازگاری برقرار کنند. اجتماعی کردن کودکان


اختلالات ادراکی اجتماعی در کودکاناختلالات ادراکی اجتماعی در کودکان

اختلالات ادراکی اجتماعی در کودکان کودک آنلاین: در دوران اولیۀ ایجاد رشتۀ تحصیلی ناتوانی در یادگیری، بر شناسایی اختلالات پردازشی (ادراک، توجه، حافظه، شناخت) و اختلالات تحصیلی (خواندن، نوشتن، هجی کردن، ریاضی) تأکید می‌شد. اختلالات ادراکی اجتماعی در کودکان


حواس پنج گانه و مهارت های اجتماعی کودکحواس پنج گانه و مهارت های اجتماعی کودک

حواس پنج گانه و مهارت های اجتماعی کودک کودکان از 6 ماهگی یاد خواهند گرفت که چگونه حرکات چشم ها و سرشان را کنترل کنند ، اشیاء را در دستشان نگه دارند و وضعیت بدنشان را با محیط تطبیق دهند. در این مدت زمان کوتاه آن ها همچنین شروع به فهمیدن مفهوم علت و معلول می کنند. حواس پنج گانه و مهارت های اجتماعی کودک


انتخاب پروژه های عدالت اجتماعی بر طبق علائق و توانایی فرزندتانانتخاب پروژه های عدالت اجتماعی بر طبق علائق و توانایی فرزندتان

انتخاب پروژه های عدالت اجتماعی بر طبق علائق و توانایی فرزندتان دکتر هاوارد گاردنر استاد دانشگاه هاوارد این فرضیه را مطرح کرده است که هر کودکی با ترکیب منحصر به فردی از هشت نوع هوش به دنیا می آید و هنگامی که قوی ترین هوش هایش را به کار می برد، بهترین یادگیری را دارد. انتخاب پروژه های عدالت اجتماعی بر طبق علائق و توانایی فرزندتان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران