کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
16 راه پیشگیری از کشمکش بر سر غذا خوردن کودکان
16 راه پیشگیری از کشمکش بر سر غذا خوردن کودکان 1 . در مورد غذایی که قصد دارید طبخ کنید ، نظر فرزندتان را بپرسید. اجازه دهید فهرستی از غذاها تهیه کند ، سبزیجات و دسر را خودش انتخاب کند ( میتوانید دو یا سه مورد را پیشنهاد دهید تا او از بینشان یکی را انتخاب نماید ). 16 راه پیشگیری از کشمکش بر سر غذا خوردن کودکان

16 راه پیشگیری از کشمکش بر سر غذا خوردن کودکان
1 . در مورد غذایی که قصد دارید طبخ کنید ، نظر فرزندتان را بپرسید. اجازه دهید فهرستی از غذاها تهیه کند ، سبزیجات و دسر را خودش انتخاب کند ( میتوانید دو یا سه مورد را پیشنهاد دهید تا او از بینشان یکی را انتخاب نماید ).
2 . یک روز در ماه یا هفته را (( روز انتخاب بچه ها )) بنامید و اجازه دهید فرزندتان غذای آن روز و ظروف  غذاخوری را انتخاب کند یا تصمیم بگیرد همگی به رستوران بروید.
اگر چند فرزند دارید میتوانید این برنامه را نوبتی اجرا کنید ( یعنی هر ماه برای یکی از بچه ها ) یا از آنها بخواهید با هم در مورد غذا و مکان غذا خوردن تصمیم بگیرند.
3 . به سلیقه های فرزندتان احترام بگذارید. اگر غذایی را دوست ندارد سعی کنید مواد آن را به شکلی دیگر طبخ کنید.
4 . غذای اصلی را آن قدر نخورید که جایی برای دسر نداشته باشید.
5 . غذا را دهان فرزندتان نگذارید ، مخصوص اگر غذایش را نمی خورد و مدام سر خوردن غذا با هم بگومگو دارید.
6 . اگر غذایی که آماده کرده اید را دوست ندارد ، یک جایگزین مثل برشتوک ، بیسکوئیت ترد ، پنیر یا کره بادام زمینی و مربا برایش بیاورید.
7 . وقتی فرزندتان اشتها ندارد ، وادارش نکنید غذا بخورد خصوصا اگر عادت کرده چندین بار صدایش کنید و بعد هم عصبانی شده و او را به زور سر میز بنشانید.
فقط زمان صرف غذا را طوری اعلام کنید که او متوجه شود ( " وقتی فیلم تمام شد ، غذا می خوریم " یا " ساعت داخل آشپزخانه که زنگ زد ، غذا می خوریم. " ) بعد هم طبق برنامه غذا خورده و سفره را جمع کنید ( به فرزندتان هم تذکر ندهید ) در صورتی که فرزندتان بعد از صرف غذا آمد، به او بگویید که غذا تمام شده و تشویقش کنید وعده بعدی به موقع سر میز حاضر شود ( فردا صبح یک صبحانه خوشمزه داریم. )
اگر از جر و بحث با فرزندتان به خاطر غذا نخوردن خسته شده اید و نمیتوانید غذای خود را با آرامش بخورید یا مجبورید برای هر وعده غذا چندین بار صدایش کنید تا بالاخره سر سفره بیاید ، از این راهکار استفاده کنید.
والدینی که تنها یک بار از این روش استفاده کرده اند کاملا به نتیجه مطلوب رسیده اند و مشکلشان حل شده است. ( بعضی از والدین برای فرزندشان که از وعده غذا محروم شده بود ، کمی میوه یا آبمیوه جا گذاشته بودند).8 . فرزندتان را تشویق کنید در خرید مواد غذایی ، طبخ غذا و چیدن سفره کمکتان کند.
9 . غذا را نوعی مشوق یا ابزار تنبیه کودک ندانید ، مخصوصا از شیرینی و شکلات برای انگیزه دادن به فرزندتان یا وادار کردنش به انجام کاری استفاده نکنید.
10 . زمانی که کودکتان ناراحت ، تنها یا عصبانی است برای خوشحال کردنش از غذا ( به خصوص شیرینی و شکلات ) استفاده نکنید. غذا را نوعی گول زنک ندانید.
11 . به فرزندتان بیاموزید وقتی غذایی را دوست ندارد یا حتی از آن متنفر است بگوید (( متشکرم ، نمی خورم )) . ( به جای گفتن : اه ، این چیه ؟ )
12 . وقتی کودکتان می گوید (( متشکرم ، نمی خورم )) به خواسته اش احترام بگذارید و با گفتن این که کلی وقت صرف کرده اید تا این غذا را درست کنید یا باید خوشحال باشد که چنین غذایی برای خوردن دارد و خیلی از بچه ها در دنیا گرسنه هستند و حسرت این غذا را دارند او را تحت فشار نگذارید و وادار به خوردن نکنید.
13 . هر چند وقت یک بار غذای مورد علاقه فرزندتان را درست کنید.
14 . سعی کنید موقع غذا خوردن ، جو خانه آرام و بدون استرس باشد . سر سفره جای سرزنش کردن ، سخنرانی ، جر و بحث و حل اختلافات نیست. میز غذا را به صحنه نبرد و میدان جنگ تبدیل نکنید.
15 . ذائقه ها تغییر می کنند و بسیاری از بچه ها وقتی بزرگ می شوند جرات چشیدن طعم های جدید را پیدا کرده و عادات بد غذاییشان را به مرور کنار می گذارند. صبر داشته باشید!
16 . بچه هایی مشکلات غذایی ( کم خوری ، پرخوری و ایرادگرفتن از غذا ) ندارند که والدینشان آنها را به خاطر غذا تنبیه نمی کنند ، مدام وزنشان را به رخشان نمی کشند و اصرار ندارند غذا خوردن آنها را کنترل کنند.
تشویق کودک به غذا خوردن ، پذیرش او و اعتماد به توانایی اش در غذا خوردن ، در دراز مدت مانع بروز مشکلات مربوط به تغذیه و جر و بحث سر این مسئله می شود.
منبع : کتاب 1001 باید و نباید تربیت کودک
16 راه پیشگیری از کشمکش بر سر غذا خوردن کودکان

کودک ایرادگیر و بدغذاکودک ایرادگیر و بدغذا

کودک ایرادگیر و بدغذا معمولا مادران دوست دارند کودکشان غذاهای متنوعی بخورد. بعضی از مادران برای این کار کودک را تشویق و تهدید می کنند و یا حتی او را مجبور می کنند چند ساعت سر میز بنشیند تا غذایش را تمام کند . بیشتر مادران خوب می دانند که نمیتوانند کودکشان را به خوردن غذایی مجبور کنند. کودک ایرادگیر و بدغذا


اختلالات غذا خوردن در کودکاناختلالات غذا خوردن در کودکان

اختلالات غذا خوردن در کودکان بی اشتهایی عصبی ( آنورکسیا نرووسا یا به اختصار ، آنورکسی ) و پراشتهایی عصبی ( بولیمیا نرووسا یا به اختصار ، بولیمی ) که بیش از همه در نوجوانان شایع است ، اختلالات تغذیه ای است که در آنها شخص از چاقی می ترسد و همواره نگران ظاهر بدن خود است. اختلالات غذا خوردن در کودکان


غذا خوردن کودک دو سالهغذا خوردن کودک دو ساله

غذا خوردن کودک دو ساله کودک آنلاین: کودک دو ساله شما چه خوش‌اشتها باشد و چه بد اشتها، احتمالاً در طول سال دربارۀ آنچه می‌خورد و زمان و نحوۀ خوردنش نگرانی‌هایی خواهید داشت. غذا خوردن کودک دو ساله


مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARAمواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARA

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARA کودک آنلاین: در سال های حساس رشد، تعداد زیادی از کودکان مواد غذایی مناسب دریافت نمی کنند. منظور ما سوء تغذیۀ شدید نیست که موجب بیماری یا توقف رشد می شود، بلکه منظور ما مشکلات تغذیه ای خفیفی است که در بین کودکان شایع است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران