کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
روابط فرزندان
روابط فرزندان فرزندان میتوانند با استفاده از تجربه هایی که در این زمینه می آموزند ، بسیاری از اختلاف ها و تعارض هایی که در آینده با دوستان و همسالانشان پیدا می کنند را ، به راحتی حل و فصل نمایند. روابط فرزندان

روابط فرزندان
با وجود اینکه ممکن است پدر و مادر از شنیدن صدای دعواها ، جر و بحث ها و کشمکش های فرزندانشان خسته و ناراحت شوند ، اما لازم است بپذیرند که آنها برای یکدیگر هدیه هایی ارزشمند هستند که میتوانند از طریق ارتباط برقرار کردن با یکدیگر ، بسیاری از رفتارها و مهارت های گوناگون ، از جمله مهارت حل مشکل و رفع اختلاف ، که یکی از بهترین آموخته های دوران کودکی است ، را یاد بگیرند.
آنها میتوانند با استفاده از تجربه هایی که در این زمینه می آموزند ، بسیاری از اختلاف ها و تعارض هایی که در آینده با دوستان و همسالانشان پیدا می کنند را ، به راحتی حل و فصل نمایند.
بدیهی است ، در تمامی خانواده ها تنش ، بگو مگو و دعوای بین خواهر و برادرها امری عادی و رایج است . اگر درگیری آنها لفظی و بر مسائل جزئی و کم اهمیتی مثل ، رنگ لباس ، یا نوع اسباب بازی شان است ، شما میتوانید ، موضوع مورد بحث را تغییر دهید و از این طریق حواس آنها را پرت کنید.
حل مشکل را به خودشان واگذار کنید و از اتاق بیرون بیایید.
خودتان را سرگرم کاری مثل ، کتاب خواندن ، تلویزیون تماشا کردن ، یا آب دادن به گل ها کنید.
اما ، اگر درگیری و اختلاف آنها جدی است و شروع به هل دادن و کتک زدن یکدیگر کردند ،  لازم است خیلی سریع آنها را از هم جدا کنید و هر یک را تا مدتی مشخص به اتاقی جداگانه بفرستید تا درباره ی رفتارشان فکر کنند .
پس از مدتی که دریافتید هر دو نفرشان آرام شده اند ، صدایشان کنید و از آنها بخواهید که پشت میزی بنشینند و مورد اختلافشان را با آرامش مطرح ، و حل کنند.
یکی از موثرترین روش هایی که میتواند موجب کاهش مشاجره ها و کشمکش های خواهر و برادرها با یکدیگر شود ، شریک کردن آنها در وسایل ، اسباب بازی ها و کتاب های داستانی شان است.
میتوانید برای فرزندانتان توضیح دهید که وقتی آنها با هم در یک خانه زندگی میکنند ، میتوانند در بسیاری از وسایل و سرگرمی هایشان و حتی برخی از لباس هایشان ، با یکدیگر شریک شوند.


روابط فرزندان


روابط فرزندان


تجربه هایی که آنها از شراکت با یکدیگر به دست می آورند ، عبارتند از : پذیرش یکدیگر ، خویشتن دار بودن ، رعایت کردن نوبت و مهربان بودن . فراگیری این درس ها موجب سازگاری بیشتر آنها در مدرسه ، انجمن ها و گروه هایی که در آینده شرکت خواهند کرد ، میشود . آنها در می یابند ، هنگامی که با هم شریک میشوند و در کنار هم فعالیت می کنند ، موفقیت بیشتری به دست می آورند.
البته ، لازم به توضیح است که کودکان نباید برای شریک شدن تمامی وسایل و اسباب بازی هایشان تحت فشار قرار بگیرند ، زیرا هر کودکی وسیله ، یا اسباب بازی مورد علاقه ای دارد که نمیخواهد آن را با دیگری ، حتی با خواهر یا برادرش شریک شود.
از دیگر روش های کاهش درگیری و کشمکش بین فرزندان یک خانواده ، میتوان از روش های کنترل احساس ها و هیجان های تند ، روش های حل مشکل و رفع اختلاف ، روش های مختلف آرام سازی خویشتن و آموزش رفتارهای پسندیده ی اجتماعی مثل ، احترام گذاشتن ، مودب بودن ، انصاف داشتن ، قضاوت کردن و بردبار بودن نام برد.
در برخی از خانواده ها ، بچه های بزرگ تر ، مدام از دست بچه های کوچک تر شکایت می کنند ، زیرا مجبور هستند که او را همواره در کنار خود بپذیرند. این نکته ای است که گاهی پدر و مادر آن را نادیده می گیرند و انتظار دارند که فرزندان بزرگترشان ، مثل فردی بزرگسال ، نظر داشته باشند ، که فرزندان بزرگتر آنها ، فقط چند سالی از فرزند خردسالشان بزرگتر هستند و این موضوع نباید موجب توقع بیش از اندازه ی آنها شود.
از آنجایی که هیچ پدر و مادری نمیخواهد رفتاری غیر منصفانه نسبت به فرزندانش داشته باشد ، بهتر است به همین دلیل سعی کند راه حلی عاقلانه و مناسب برای مشکل فرزندش پیدا کند ، در غیر این صورت فرزند کوچک تر خانواده خیلی زود متوجه خواهد شد که پدر و مادرش اغلب طرف او را می گیرند و نسبت به او مهربان تر ، و با گذشت تر هستند و همین موضوع موجب تبعیض گذاشتن بین فرزندان خانواده خواهد شد.
در این گونه موارد ، پدر و مادر میتوانند از فرزند کوچک ترشان بخواهند که سعی کند رفتارش را تغییر دهد. آنها نباید به او اجازه دهند که مدام از رفتارها و واکنش های خواهر و برادرهای بزرگترش شکایت کند.
منبع : کتاب الفبای زندگی برای کودکان
روابط فرزندان
روابط فرزندان
ناسازگاری فرزندان – قسمت اولناسازگاری فرزندان – قسمت اول

ناسازگاری فرزندان کودکان برای بیان نیازها و خواست های خود و ابراز مخالفت کردن با خواهر و برادرهایشان به آموزش روش های مناسب و مسالمت آمیز احتیاج دارند. ناسازگاری فرزندان


رابطه بین فرزندان – بخش اولرابطه بین فرزندان – بخش اول

رابطه بین فرزندان برادران و خواهران چون محیط زندگی مشترکی دارند، به‌شدت بر همدیگر تاثیر می‌گذارند. آنان در لحظه‌های خوب و بد با هم‌اند؛ حتی با وجود ناسازگاریها و خشم از همدیگر، به‌هم بسیار دلبستگی دارند. رابطه بین فرزندان


کمک والدین به برقراری صلح میان فرزندان – بخش اولکمک والدین به برقراری صلح میان فرزندان – بخش اول

کمک والدین به برقراری صلح میان فرزندان – بخش اول کودک آنلاین: وقتی رقابت بین خواهر و برادرها برای تمام خانواده مشکل ایجاد می کند، زمان آن فرا رسیده که کاری انجام دهید. اما چه کاری؟ والدین برای برقراری صلح و کمک به فرزندان خود برای کنار آمدن با هم، چه قدم های مثبتی می توانند بردارند؟


دعوای دائمی فرزنداندعوای دائمی فرزندان

دعوای دائمی فرزندان تحمل دعوای بچه ها برای والدین کار سختی است . بعضی از والدین این رفتار را به خوبی می پذیرند و می گویند بچه ها باید بچگی کنند و با هم دعوا کنند تا بزرگ شوند. دعوای دائمی فرزندان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران