کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
اوقات فراغت نوجوان – قسمت اول
اوقات فراغت نوجوان کار و فراغت مفاهیمی است که با وقت و زمان ارتباط دارد. کار گذراندن وقت برای فعالیت خاص و با هدف خاصی است و فراغت وقت آزادی است که فرد به فعالیت خاصی مشغول نیست. اوقات فراغت نوجوان

اوقات فراغت نوجوان – قسمت اول
کار و فراغت مفاهیمی است که با وقت و زمان ارتباط دارد. کار گذراندن وقت برای فعالیت خاص و با هدف خاصی است و فراغت وقت آزادی است که فرد به فعالیت خاصی مشغول نیست.
معمولا در جامعه کار اهمیت دارد و برای آن برنامه ریزی میشود ولی به اوقات فراغت توجهی نمیشود و برنامه ای برای چگونه گذراندن آن در نظر گرفته نمیشود.
 تجربه در تغییر برنامه کار در یک کارخانه نشان داد که برنامه جدید که شامل چهار روز کار و سه روز تعطیل آخر هفته می شد پس از 6 ماه مورد تایید کارگران قرار نگرفت و ترجیح می دادند به برنامه قبلی یعنی پنج روز کار و دو روز تعطیل بازگردند دلیل آن را بیشتر چنین ذکر نمودند که آنان برای یک روز تعطیل اضافی برنامه ای نداشتند و نمی دانستند چه بکنند و به عبارت دیگر برای اوقات فراغت برنامه ای نداشتند و حوصله شان سر می رفت.
اوقات فراغت برای همه نوجوانان و جوانان یکسان نیست یک نوجوان روستایی شاید وقت فراغتی نداشته باشد و همواره مددکار والدین و درگیر کار است و ساعت فراغت وی همان ساعت استراحت است و وقت اضافی ندارد جوان کارگر هم با توجه به ساعات کار که معمولا از صبح تا شام او را شامل میشود و تمام انرژی و همه وقت او را می گیرد فراغت از کار به معنای نفس راحتی کشیدن و وقت استراحت است.
برای نوجوانی که خود را برای امتحان دیپلم و کنکور آماده می کند وقتی باقی نمی ماند که بتوان آن را اوقات فراغت نامید تمام وقت این دانش آموز را درس و مطالعه گرفته است و چه کاری از این سخت تر است.
آن دسته از جوانان که فرزند کارگران ماهر و اصل صنعت هستند به حرفه و کار پدر و مادر می پردازند و اوقات فراغت آنان را تا حدی پر می کند ضمن اشتغال موقت و گذراندن وقت اضافی ، حرفه و کاری هم یاد می گیرند اصولا جوانان خواستارند که وقت اضافی آنها در یادگیری مهارتی و یا انجام خدمتی بگذرد.در پرسشی که از جوانان شده اکثرا ابراز علاقه کردند که اوقات فراغت را با دستمزد مختصری کار کنند حتی حاضرند در امور شهری مانند نگهداری و آبیاری درختان و چمن ها و زیبا سازی پارک ها با شهرداری ها و سازمان های اجتماعی همکاری کنند و کار را عیب نمی دانند.
دانش آموزان در ایام تحصیل شاید وقت اضافی نداشته باشند و اگر وقت خود را درست تنظیم کنند میتوانند به موقع به مطالعه دروس خود پرداخته و برای امتحان آماده شوند و از نظر تحصیلی و علمی پیشرفت نمایند با پایان پذیرفتن ایام تحصیل دوران تعطیل تابستان شروع می شود و عملا اوقات فراغت دانش آموزان پیش می آید و طبعا نیاز به برنامه ریزی و استفاده صحیح از این اوقات دارند.
 هرچه جامعه به طرف صنعتی شدن پیش رود وقت اضافی و اوقات فراغت بیشتر می شود تقلیل ساعات کار ، باعث افزایش وقت فراغت می شود این وقت اضافی و لحظات فراغت از کار ، که حد فاصل کار و استراحت است را چگونه باید پر کرد و گذراند تا باعث خستگی بیشتر نشود و غیرکار ساز نباشد و به عبارت دیگر چگونه باید برای اوقات فراغت برنامه ریزی کرد مشکل اوقات فراغت به معنای ندانستن چگونه گذراندن و صرف وقت آزاد و اضافی است.
ورزش غیر از آنکه فعالیت بدنی و فعالیت اجتماعی و گروهی است نوعی بازی هم به حساب می آید و برای مدتی انسان را از واقعیت های اطراف و نگرانی ها و دلواپسی ها دور می سازد و فرد را متوجه بدن و نقاط مثبت خویش می کند.
بازی ها را معمولا به سه دسته تقسیم می کنند :
1 . بازی هایی که به پرورش جسم کمک می کند و مهارت های جسمی و حرکتی را تقویت می کنند مانند دوچرخه سواری ، والیبال ، فوتبال و...
2 . بازی هایی که قدرت تخیل را پرورش می دهد مانند مجسمه سازی ، نقاشی.
3 . بازی هایی که قدرت تفکر را پرورش می دهد مانند انواع معماها پر کردن اوقات فراغت جوانان با بازی هایی که به پرورش جسم ، پرورش تخیل و تفکر بینجامد مطلوب بوده و باید در برنامه ریزی ها برای اوقات فراغت در نظر گرفته شود و امکانات لازم برای آن تهیه گردد.
منبع : کتاب مدیریت خانواده (4)
اوقات فراغت نوجوان
اوقات فراغت نوجوان
اوقات فراغت کودکان – قسمت دوماوقات فراغت کودکان – قسمت دوم

اوقات فراغت کودکان کتاب وسیله خوبی برای پر کردن اوقات فراغت است. وجود کتابخانه ها عامل موثری در جلب جوانان به مطالعه و کتاب خواهد بود. اوقات فراغت کودکان


تعطیلات تابستانی کودکانتعطیلات تابستانی کودکان

تعطیلات تابستانی کودکان بچه ها بی صبرانه انتظار می کشند تا تعطیلات تابستان فرا رسد و به طور موقت از درس و مشق مدرسه راحت شوند و به دلخواه خود تفریح و گردش کنند. اکثر کودکان ده تا سیزده ساله از تکالیف و برنامه های زیاد روزانه خسته شده اند و دوست دارند در ایام تابستان هیچکاری انجام ندهند و با آرامش آن را به اتمام برسانند.اما بچه ها در این سن به نظارت والدین و شرکت در فعالیت های فوق برنامه نیازمند هستند مخصوصا اگر پدر و مادر هر دو در بیرون از خانه مشغول به کار باشند. تعطیلات تابستانی کودکان


ده فرمان در مورد وقتِ شخصی و اوقات فراغتده فرمان در مورد وقتِ شخصی و اوقات فراغت

ده فرمان در مورد وقتِ شخصی و اوقات فراغت توجه و تحسین بهترین پاداش ها برای کودک محسوب می گردند. اگر به تازگی بچه ی جدیدی به جمع خانوادگی شما افزوده شده ، به فرزند بزرگتر هدیه بدهید تا احساس کند در تمام مسایل خانواده سهیم است. ده فرمان در مورد وقتِ شخصی و اوقات فراغت

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران