کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
تحلیل اجزای مختلف آدمک در نقاشی
تحلیل اجزای مختلف آدمک در نقاشی کودکانی که سر آدمک را بسیار بزرگ ترسیم میکنند نشانه خود دوستداری ، تکبر اخلاقی و عقلانی است. گاهی کودکان عقب مانده ی ذهنی هم به عنوان یک واکنش جبرانی، سر را بزرگ ترسیم میکنند. تحلیل اجزای مختلف آدمک در نقاشی

تحلیل اجزای مختلف آدمک در نقاشی
کودک آنلاین : سر
کودکانی که سر آدمک را بسیار بزرگ ترسیم میکنند نشانه خود دوستداری ، تکبر اخلاقی و عقلانی است. گاهی کودکان عقب مانده ی ذهنی هم به عنوان یک واکنش جبرانی،  سر را بزرگ ترسیم میکنند.
سر کوچک نشانه ناارزنده سازی خود است ، که با ناارزنده سازی معمولا افسردگی همراه است. در کسانی که تمایل به پنهان کاری دارند هم دیده می شود. در کل می توان گفت کودکانی که سر آدمک را کوچک ترسیم میکنند مشکل ارتباطی هم دارند.
بعضی کودکان سر آدمک را عجیب و غریب ترسیم میکنند (مثلا ممکن است سر را به صورت مثلث یا دایره دندانه دار بکشند) که نشانه اختلالات عضوی یا عصبی است. بعضی کودکان سر را می کشند و با یک خط افقی آن را قطع میکنند و این نشانه ی ضعف عقلانی ، ضعف شناختی یا عقب ماندگی ذهنی است.
چشم
معمولا کسانی که چشمها را خیلی بزرگ ترسیم میکنند نشان دهنده ی برون گرایی و کنجکاوی است. کودکانی که چشم ها را کوچک تر ترسیم میکنند نشانه درون گرایی است. کودکانی که از ترسیم چشم ها امتناع میکنند عدم تمایلشان را به دیدن نشان می دهند.
کودکانی که در مرحله ی طبیعی اُدیپال هستند معمولا چشم ها را بزرگ ترسیم میکنند زیرا کنجکاوی جنسی دارند و میخواهند مسائل پنهان جنسی را ببیند! معمولا کودکانی که چشمها را به صورت یک دایره بزرگ و یک نقطه در آن ترسیم میکنند گویای ترس و وحشتی است که باید علت یابی شود.
کودکانی که گرایشهای پرخاشگرایانه و پارانویا گونه دارند معمولا چشمها را به صورت دلهره انگیز ترسیم میکنند.
دختران نسبت به پسران یک گرایش طبیعی دارند که چشمها را دقیق تر ترسیم کنند بنابراین اگر دختری زیاد روی چشمها تاکید کند نشانه ی هویت  زنانه است و اگر پسری روی ترسیم چشها زیاد دقیق باشد نشانه ی خود دوست داری و حالت های زنانه است. در عین حال نیز گفته می شود دخترانی که به چشمها زیاد می پردازند (ابرو ، چشم ، مژه) نوعی تمایل به زیبایی شناختی را مطرح میکنند.دهان
معمولا کسانی که دهان و لبها را با تمام خطوط و جزئیاتش ترسیم میکنند معنای جسمی و شهوانی میتواند داشته باشد. در سالهای اولیه زندگی کودک از طریق مکیدن به ارضاء میرسد و در دوره های بعدی زندگی دهان منبع مهمی است که از طریق بوسیدن  بار شهوانی پیدا میکند.
لبی که به صورت خط مثل (ـــــ) ترسیم می شود نشانه تنش است. لبی که کلفت و ضخیم است نشانه خشونت و پرخاشگری است و لبی که مدور است نشانه واماندگی ، حرص دهانی ، وابستگی ، تسلیم و فعل پذیری و عقب ماندگی است. کسانی که مبتلا به موتسیم (لالی انتخابی) و یا بی اشتهایی روانی هستند دهان را خیلی کوچک ترسیم میکنند یا تغییر شکل یافته می کشند و یا اصلا آن را حذف میکنند.
گوش
کودکان معمولا تا 5/4 سالگی گوشها را ترسیم نمیکنند. کودکانی که به سن ترسیم گوشها رسیده اند اما در نقاشی های خود آن را ترسیم نمیکنند، معمولا از شنیدن امتناع میکنند به دلیل اینکه مسائلی که از طریق گوش میشنوند برایشان جالب نیستند و آنها را اذیت میکند.
بعضی کودکان گوش های بزرگ ترسیم میکنند. گوش بزرگ میتواند چندین معنا داشته باشد مثل تمایل به شنیدن موسیقی ، دوست داشتن موسیقی ، کنجکاوی و حتی مطرح بودن نقص شنوایی در کودک کودکی که اختلال شنوایی دارد یا گوشها را ترسیم نمیکند و یا در ترسیم آن از یک واکنش جبرانی استفاده کرده و آن را بزرگ میکشد.
بینی
بینی معنای تحلیلی و جنسی دارد. تغییر شکل بینی و یا کوچکی بینی معنای رمزی ندارد اما کودکی که روی بینی خیلی سرمایه گذاری میکند و بینی بلندی را ترسیم میکند و در کنار بینی بلند چیزهای بلند دیگری هم در نقاشی ترسیم میکند (مثلا به دست آدمک چکش اضافه میکند.)
معنای جنسی میدهد و استمناء را باید در کودک بررسی کرد. آنها ترسهایی پیرامون مسائل جنسی دارند و یا ترس از اختگی دارند. کودکانی که خشن هستند احتمالا بینی هایی با پره های باز میکشند.
گونه
ترسیم گونه ها ( بعضی کودکان با ترسیم خطی که گویای این است که آدمک دارد می خندد ، گونه ها را نشان می دهند. بعضی کودکان نیز روی لپ یا صورت آدمک دایره میکشند که نماد گونه است) نوعی احساس سلامت ، شادی ، خوشحالی و خوش خلقی را به نمایش میگذارد.
مو
کودکان خصوصا دختران زمانی که به سنی می رسند که میتوانند جنسیت خود را تشخیص دهند به ترسیم زیبای مو می پردازند که تایید کننده ی هویت زنانه است. پسرانی که روی موها زیاد تاکید میکنند حکایت از خوددوستداری پسران و گرایشات زنانه (تمایل به حالات زنانه) است.
البته ترسیم موها معنای دیگری نیز دارد. معمولا کودکانی که پنهان کاری میکنند از موها به عنوان نقاب استفاده میکنند و موها را روی چشمها می ریزند.
منبع : کتاب تحلیل نقاشی کودکان
تحلیل اجزای مختلف آدمک در نقاشی

شخصیت کودک و کشیدن شکل آدم در نقاشیشخصیت کودک و کشیدن شکل آدم در نقاشی

شخصیت کودک و کشیدن شکل آدم در نقاشی کودک با تمام وجود و شخصیت مغزی و عاطفی خود نقاشی می‌کشد. این شخصیت، در خط‌ها، در طرز استفاده از فضا، در فقدان بعضی از قسمت‌های نقاشی، در انتخاب رنگ‌ها و در خود موضوع، اگر به او تحمیل نشده باشد، نمایان می‌شود. شخصیت کودک و کشیدن شکل آدم در نقاشی


تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن

تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن بسیار مفید خواهد بود که کودک شما بتواند الگوهایی از وقایع زندگی ، اعم از الگوهای برنامه ریزی و سیاست گذاری و نیز الگوهای طراحی و راهبردی ، استنتاج و ترسیم کند. تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن


تحلیل خانه در نقاشی کودکانتحلیل خانه در نقاشی کودکان

تحلیل خانه در نقاشی کودکان کودکان از سنین خردسالی در نقاشی خود خانه می کشند. ترسیم درخت و آدمک معرف (( من )) کودک است. بنابراین کودک ممکن است خانه ای بکشد که بام آن شاخه های درخت باشد. خانه در دو سطح تحلیل می شود : تحلیل خانه در نقاشی کودکان


تحلیل عوامل پیرامونی در نقاشی کودکانتحلیل عوامل پیرامونی در نقاشی کودکان

تحلیل عوامل پیرامونی در نقاشی کودکان بیانگر امنیت ، خوشحالی ، گرما ، قدرت و نماد پدر مطلوب است. اگر کودک از پدرش بترسد رنگ خورشید قرمز تند یا سیاه که مضطرب کننده است میشود. همچنین خورشید نماد باروری و تعالی شناخت و مبین اقتدار و خلاقیت مردانه است. شیوه ی ترسیم خورشید در نقاشی ، چونگی رابطه با پدر و پذیرش اقتدار او را نشان می دهد تحلیل عوامل پیرامونی در نقاشی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
14 شهریور 1394 - 14:38:35

فریده ریاحیدرودوسپاس فراوان بسیارآموزنده وجالب

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران