کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
قرض گرفتن کودکان بدون اجازه
قرض گرفتن کودکان : سیندی یازده ساله به‌خانه می‌آید و می‌بیند که خواهر 9 ساله‌اش ایو، ژاکت او را پوشیده، در صورتی که سیندی بارها از او خواهش کرده این کار را نکند. این دفعه سیندی چه واکنشی نشان میدهد؟ قرض گرفتن کودکان

قرض گرفتن کودکان بدون اجازه
آیا والدین می‌توانند ناجی باشند؟
سیندی یازده ساله به‌خانه می‌آید و می‌بیند که خواهر 9 ساله‌اش ایو، ژاکت او را پوشیده، در صورتی که سیندی بارها از او خواهش کرده این کار را نکند. این دفعه سیندی چه واکنشی نشان میدهد؟
معلوم است با فریاد می‌گوید بهت گفته بودم به‌کمدم دست نزن! به‌وسایلم دست نزن! همین الان ژاکت را در بیار، اون مال منه. اما ایو، نگاه معنی داری به‌سیندی انداخته و می‌گوید: اما وقتی تو این ژاکت را می‌پوشی خیلی مسخره میشی، به من بیشتر میاد.
ایو در حالیکه اصلاً از خشم خواهرش نترسیده پاسخ داد: اما من دامنی دارم که با این ژاکت خیلی قشنگ میشه، تو که اون دامن رو نداری. این دعوا ادامه یافته و شدت آن هر لحظه بدتر می‌شود.
در نهایت سیندی به‌نزد مادر رفته و شکایت می‌کند اما مادر به‌او تذکر میدهد که نباید آنقدر خودخواه باشد. سیندی در پاسخ می‌گوید: اما مامان، من اون ژاکت رو با پول خودم خریدم و .... .
اما، مادر حرف او را قطع کرده و می‌گوید: کافیه، خودت یک فکری برای حل مشکلت بکن. چون این حرف‌ها را قبلا شنیده و از برخورد با چنین مشکلاتی خسته شده است.
سیندی به‌نزد خواهرش باز می‌گردد و فریاد میزند: کاش هیچوقت به‌دنیا نمی‌آمدی. در این لحظه ایو، ژاکت را پاره کرده، آن را به‌سمت سیندی پرت می‌کند و می‌گوید: وسایل تو به‌درد من نمیخوره. همه لباس‌های تو زشتند. چون تو خیلی چاقی.
کودکانی که در این سن قرار دارند در مورد هر چیزی دعوا می‌کنند: کفش، لباس، بدلیجات، سی دی و ... . برخی از والدین مثل والدین سیندی و ایو ممکن‌است از برخورد با چنین مشاجراتی خودداری کنند. برخی دیگر از آنها نیز قول می‌دهند که مشکل را حل خواهند کرد.
هنگامی که دانا از این شکایت کرد که خواهرش بدلیجات را از او قرض می‌خواهد، مادرش به‌او قول داد که خواهر دانا از آنها به‌خوبی مراقبت خواهد کرد. پدری نیز به‌پسرش قول میدهد که با برادرش در مورد بی‌اجازه برداشتن دوچرخه‌اش صحبت کند. یا پدر دیگری نیز به‌فرزندش قول میدهد که سی دی های دخترش را پس خواهد گرفت.
آیا پدر و مادر می‌توانند ناجی باشند؟ متاسفانه این یک راه‌حل کوته‌بینانه محسوب می‌شود. والدین همواره نمی‌توانند برای کمک به‌رفع مشاجرات بین فرزندان خود، در دسترس باشند.
ما می‌توانیم از روشهای هوشمندانه دیگری که برای رفع مشاجرات میان کودکان براساس مسئله مالکیت وجود دارد استفاده کنیم:
- کودکان خود را در کنار هم جمع کنید و از آنها بخواهید تا در مورد مشکل موردنظر راه‌حلی بیابند.
- از آنها در مورد نظرشان سؤال کنید. همین طور، آیا راه‌حل آنان میتواند راهی مناسب باشد یا خیر. از آنها سؤال کنید و دلیل پاسخ را جویا شوید. اگر به‌این نتیجه برسند که راه‌حلشان مشکل‌گشا نیست، از آنها بخواهید تا راهی بیابند که هر دوی آنها از نتیجه کار خوشحال شوند.
در اینجا مادر سیندی بعد از آموزش‌های لازم، علت عصبانیت دخترش را پرسید. سیندی جواب داد: از این که ایو، وسایلم رو برمیداره، متنفرم. اگر ازم چیزی بخواد، من هم وسایلم را به‌اون قرض میدم. من چیز زیادی نمی‌خوام فقط می‌خوام اون کمی ملاحظه داشته باشه. مطمئناً درخواستشو قبول می‌کنم.
مادر مجدداً پرسید: آیا او میتواند به‌راه‌حلی فکر کند که با استفاده از آن، به‌ایو بفهماند که احساس او را در نظر گیرد؟ سیندی در اتاق خواهرش را زد و زمانی که ایو در را باز کرد، سیندی گفت: کاری که باید انجام بدی فقط اینه که اول از من اجازه بگیری. و بعد از اینکه عصبانی شده بود عذرخواهی کرد.
منبع: والد متفکر، کودک متفکر
قرض گرفتن کودکان
قرض گرفتن کودکان

اجازه گرفتن کودکان از والدیناجازه گرفتن کودکان از والدین

هنگامی که کودکان شکایت می کنند و می گویند : (( چرا من نمیتوانم این کار را انجام دهم؟)) والدین بسیار عصبانی و ناراحت می شوند : (( یعنی ما والدین بدی هستیم!)) (( اگر فکر می کنی والدین سارا با او بهتر رفتار می کنند چطور است بروی با آنها زندگی کنی)) ، (( چرا اینقدر خودت را سرزنش می کنی؟تو خودت را دست کم می گیری.))


شکل گیری پیوند بین خواهر و برادرهاشکل گیری پیوند بین خواهر و برادرها

شکل گیری پیوند بین خواهر و برادرها صحبت از رابطۀ بین هم شیرها باید در متن روابط کل خانواده انجام گیرد. اگر در خانواده پیوندهای محکمی وجود داشته باشد، احتمالاً بین هم شیرها نیز روابط محکمی برقرار خواهد بود. اگر زندگی خانوادگی برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد، بین اعضای خانواده نیز پیوند محکمی به وجود می آید.


وسایل دوست داشتنی کودکوسایل دوست داشتنی کودک

وسایل دوست داشتنی کودک وقتی کودک شما شروع به ریسک کردن می کند و به جست و جو داخل یک جعبه ی پر از شن می پردازد ، کم کم به سمت پیدا کردن یک هم بازی می رود و یا هنگامی که این شجاعت را پیدا می کند تا یک اتاق ناشناخته را بررسی بررسی کند ، باز هم علاقه دارد بداند آیا میتواند به شما تکیه کند و از حمایت شما برخوردار شود. وسایل دوست داشتنی کودک


علل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش اولعلل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش اول

علل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش اول کودک آنلاین: کودکان برخلاف بزرگسالان، هنوز نیاموخته اند که احساسات پرخاشگرانه خود را در مسیرهای قابل قبول هدایت کنند، اما به سرعت می آموزند که پرخاشگری کردن با همۀ اعضای خانواده، آنها را به خواسته شان نمی رساند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران