کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سوم
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سوم و مهم تر از همه موضوع توانایی آنها است که چگونه برایشان شکل و فرم گرفته است. من در محیط آموزشی ، در کارهای هنری ، در ارتباط با دیگران و در رابطه با ورزش ، از چگونه امکانات و توانایی هایی برخوردار هستم. تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سوم

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سوم
4 . هوش ، عقل ، دانایی و توانایی
بچه ها در این دوران به این نتیجه می رسند که :
•    آیا من موجود باهوش یا کم هوش و بی هوشی هستم؟
•    آیا از عقل و تجربه و تدبیر برخوردارم و یا اینکه خودم را به زحمت و دردسر می اندازم؟
•    آیا آگاهی و دانایی لازم را در محیط آموزش و کار و یا در آینده دارم؟
•    یا این که به دلیل کم دانی و یا نادانی با مسائل و مشکلاتی رو به رو هستم؟
و مهم تر از همه موضوع توانایی آنها است که چگونه برایشان شکل و فرم گرفته است. من در محیط آموزشی ، در کارهای هنری ، در ارتباط با دیگران و در رابطه با ورزش ، از چگونه امکانات و توانایی هایی برخوردار هستم.
به همین علت قضاوت و نظری که بچه ها در این ایام نسبت به جنبه و جلوه وجودی خودشان دارند تا آنجا اهمیت پیدا می کند که در بعضی اوقات ، اگر در خودشان هوش ، عقل ، دانایی و توانایی لازم را نبینند ، به یک باره به این فکر می افتند که باید دست به کارهای انحرافی بزنند و از زندگی فاصله بگیرند.
در حالی که در محیط های اجتماعی خوشبختانه برای همه افراد و گروه ها در هر سطحی از هوش ، عقل ، دانایی و توانایی فرصت ها و امکانات فراوانی وجود دارد و موضوع اصلی و اساسی این است که هر کس قرار است با قدم های خودش اعم از کوتاه و بلند به پیش برود و قرار نیست که با گام های دیگران پا پیش بگذارد.
در دنیای امروز همه باید با پاهای خودشان پیش بروند و نه اینکه با قدم های دگران بدوند و به جایی برسند.
به خاطر درک درست بچه ها از این که چگونه توانایی ها و امکاناتی دارد و یا با آگاهی از این که در محیط اجتماعی و زندگی برای آنها چه جایگاه و پایگاهِ مناسبِ مطلوبی وجود دارد ، میتوانند در مسیر پیشرفت و تلاش خودشان امیدوارانه قدم بردارند.
در غیر این صورت پیام های پدر و مادر در جهت کم هوش بودن یا اینکه تو یک پسر و یک دختر باهوش هستی اما کار و فعالیت و تلاشی نمی کنی و پشت کار نداری اغلب به جای این که برانگیزاننده و برپا کننده هدف هایشان باشد متاسفانه از یک طرف آنها را توقف و سکون مواجه می کند به دلیل این که فکر میکنند هر زمان که بخواهند پیشرفت خواهند کرد و یا از طرف دیگر با دروغ و فریبی که از شما می رسند که کار آنها در این دنیا تمام است.
بنابراین به این نتیجه می رسند که بهتر است از زندگی شان در کوتاه مدت لذت ببرند و بهره بگیرند و نگران آینده ای این چنین تاریک و سیاه نباشند و یا همان گونه که گفته شد با انزوا و فاصله گرفتن از دیگران زندگی را فقط بگذرانند.5 . رشته ی تحصیلی و شغلی
در محیط هایی که فرصت آشنایی با رشته های مختلف تحصیلی وجود ندارد و یا امکان این وجود ندارد که نوجوان رشته مورد علاقه خودش را تعقیب کند ، برخی از اوقات جوان ها یا نوجوان ها را از پا در می آورد.
به همین علت باید با آگاهی کامل در این باره اقدام کرد و حرف ها و توصیه های نامربوط و غیر واقع بینانه و با گفتن مطالبی از این قبیل که اگر تو خیلی خوب باشی حتما برای تو همه جا ، جایی و کاری خواهد بود و با توجه به این که فقط درصدی در این موقعیت ها جایگاهی خواهند داشت ، ناخواسته آنها را دچار یأس و حسرت و یا امید واهی خواهیم کرد که اصلا مفید نخواهد بود.
نوجوانان و جوانان وقتی در این زمینه توانایی و یا احساس خوبی خواهند داشت که دقیقا با قابلیت های خودشان آشنا باشند. آزمون هایی نیز در این زمینه وجود دارد که میتواند به آنها کمک کند که در چه زمینه هایی از رشته های تحصیلی و شغلی شانس بیشتر و بهتری در مسیر موفقیت خواهند داشت.
همچنین آگاهی او با واقعیت ، محتوی درسی و یا نوع شغل و کاری که در انتظار او است میتواند در جهت انتخاب و به دست آوردن امنیت و آرامش به  او کمک می کند.
در بسیاری از موارد یکی از دغدغه ها ، گرفتن مدرک و عنوان است و آن را باید در برخی از رشته ها حتما به حساب آورد ، در حالی که در بعضی از رشته های دیگر ، موضوع عنوان و مدرک بدون دانش و مهارت ، فرد را به جایی نخواهد رساند.
فرزندان ما باید از میزان درآمد ، نوع کاری که انجام خواهند داد ، محیطی که در آن زندگی خواهند کرد ، نوع همکاران و همراهانی که در مسیر تحصیل و یا شغل خودشان خواهند داشت و مهم تر چگونگی برخورد با دیگران ، آگاهی های لازم را داشته باشند. برخی از افراد توانایی ایجاد ارتباط با دیگران را دارند.
بنابراین در کارهای اجتماعی موفق خواهند بود در حالی که برخی دیگر به دلیل احساسات بد و منفی درباره خود و دیگران به دنبال محیطی محدود و یا رابطه ی کمتری با دیگران هستند . بنابراین در رشته تحصیلی ، شغلی و کار باید همه ی این موارد به حساب بیایند.
موضوع بسیار مهم در این دوران و زمان ، کار و یا رشته تحصیلی است . بدین معنا که برخی از دوره ها به دلیل طولانی بودن ، فرد را در میانه راه فلج می کند و از کار می اندازد و او را دچار توقف می کند و یا بعضی از اوقات به دلیل عدم آمادگی و توانایی ، برخی از رشته ها به اندازه کافی جواب گوی خواسته ها و نیازهای آن ها نخواهد بود.
به همین علت است که آنها باید با کمیت و کیفیت رشته های تحصیلی ، ساعات کار در آینده و همچنین هزینه های تحصیلی و درآمدزایی آن رشته در آینده آشنا باشند.
توصیه : در این گونه موارد گفت و گو با افرادی که آگاه اند و یا هم اکنون مشغول تحصیل و یا کار در شغل و رشته ی مورد نظر هستند اهمیت بسیار دارد.
قرار نیست نوجوان و جوان در دنیای تخیّل و آرزوهای خودشان رشته هایی را در سر بپرورانند. بلکه قرار است آن را در جهان واقعی آن گونه که هست بشناسند و همه ی کارهای لازم را برای رسیدن به هدف هایشان انجام دهند.
برخی از اوقات متاسفانه دیده شده با گفتن این پیام که تو باهوشی در حالی که آنقدرها هم باهوش نیستند ، تو توانایی های لازم را داری ، در حالی که آنقدرها هم ندارند ، فرزندانمان را به خواب خرگوشی می بریم و یا آنها را به راه  و مسیری می اندازیم که به دلیل سرخوردگی برای آنها میتواند خطراتی را به دنبال داشته باشد.
بنابراین باید با توجه به قابلیت ها ، توانایی ها ، استعدادها و امکانات و همچنین نوع انرژی و انگیزه و هدف هایی که در این زمینه دارند فرزندمان را کمک کنیم که رشته تحصیلی و شغل و کار آینده خودشان را انتخاب کنند و ضمنا خوشحال از این باشیم که خوشبختانه در دنیای امروز این فرصت و امکان به وجود آمده که در سال های بعد نیز میتوانند به ادامه تحصیل و یا انتقال شغل و احتمالا تغییر آن همچنان ادامه داد.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 13 تا 19 سالگی
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سوم
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اولتشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول برای این که فرزندان ما گرفتار حالات انفعالی و یا انحرافی نشوند بلکه موجوداتی فعال و سازنده و پیشرو باشند ، همان گونه که گفته شد موضوع اصلی و مهم ، تشخیص هویت ، یافتن خود و واقعیت خود و حقیقت خویشتن است. تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول


تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دومتشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دوم

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دوم برخی از افراد ممکن است از آنچه هستند به عنوان دختر و پسر خوشحال نباشند ، ولی بیشتر افراد دیر یا زود خود را آن گونه که هستند می فهمند و می پذیرند. تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دوم


تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت چهارمتشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت چهارم

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت چهارم این که شما متعلق به گروه (( اکثریت و یا اقلیت )) هستید اهمیت ویژه ای دارد و این که مخصوصا این گروه اقلیت با چه موضوع ها و مسائل و مشکلاتی همراه است ، گرفتاری های بسیاری را موجب میشود.


جدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانوادهجدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانواده

جدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانواده گاهی اوقات در این دوران بچه ها یا ظاهرا یا واقعا از ما فاصله می گیرند و این جدا شدن نه به خاطر ما بلکه در بیشتر موارد به خاطر یافتن خودشان است. از ما فاصله می گیرند تا حد و حریم خودشان را بدانند و با خودشان دور از ما و جدا از ما آشنا شوند و متوجه شوند که در چه موقعیت و شرایطی و حتی در چه مقام و مرتبه ای هستند. جدایی و فاصله گرفتن نوجوان از خانواده

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران