کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اختلال وسواس – اجبار در کودکان
اختلال وسواس – اجبار در کودکان وسواس عبارت است از عقاید و تفکراتی مکرر ، دست و پاگیر و ناخوانده و اجبار به رفتارهای کلیشه ای و یکنواختی گویند که کودک ناگزیر از انجام دادن آنها است. این اختلال می تواند به صورت هر یک از دو مشکل یا ترکیبی از آن دو ( وسواس – اجبار ) دیده شود. اختلال وسواس – اجبار در کودکان

اختلال وسواس – اجبار در کودکان
وسواس عبارت است از عقاید و تفکراتی مکرر ، دست و پاگیر و ناخوانده و اجبار به رفتارهای کلیشه ای و یکنواختی گویند که کودک ناگزیر از انجام دادن آنها است. این اختلال می تواند به صورت هر یک از دو مشکل یا ترکیبی از آن دو ( وسواس – اجبار ) دیده شود.
اختلال وسواس – اجبار در کودکان نادر است. کودک ممکن است تشخیص دهد ، عقاید یا رفتارهایی که وی را درگیر کرده است منطقی نمی باشد ، اما با این وجود حس می کند که بایستی آنها را تکرار کند.
به دلیل نادر بودن این اختلال اطلاعات و گزارش های موجود در این باره اندک است. با این حال در یک بررسی علمی که در موسسه روان پزشکی عصبی (UCLA ) صورت گرفت ، نشان داده شد که از 8637 کودک مراجعه کنند در بین سال های 1975-1959 تنها 50 نفر نشانه قابل توجهی از این اختلال را داشتند و سن متوسط شروع این اختلال 6/9 سالگی بود.
بسیاری از روانشناسان اشاره می کنند که اختلال وسواس – اجبار به طور جدی تر در شماری از مبتلایان به سایر اختلال ها – از جمله شیزوفرنی – وجود دارد.
(( بنجامین اسپاک )) در تالیف خود می نویسد : اجبار در حالت خفیف خود ، مانند راه رفتن از روی درزهای پیاده رو ، یا دست زدن به میله های پرچین به شکل سه در میان در کودکان 8 ، 9 ، 10 ساله امری عادی است.
چنین رفتارهایی در بین کودکان رایج است و در بهترین شکل خود نوعی بازی به حساب می آید. اگر همین کارها بر زندگی کودک اثر بگذارد و مسلط شود ، در عملکرد بهنجار وی اختلال ایجاد می کند و موجب نگرانی می شود.مهمترین انواع اختلالات وسواسی – اجباری در کودکان عبارتند از :
1 . وسواس – اجبار کلمه سازی :
کودک مبتلا بعضی از کلمات را به گونه ای وسواسی با خود تکرار می کند و یا بعضی از اسامی مرتب وارد مخیله او میشود ، مانند : شاه حسین ، شاه حسین ، ملک فاروق ، ملک فاروق ، ملک فاروق .
2 . وسواس – اجبار پرسیدن :
در این حال کودک سوالاتی بی هدف و بی ربط را مرتبا تکرار می کند. برای مثال می پرسد ، چرا آفتاب طلوع می کند؟ چرا شب سیاه است؟
3 . وسواس – اجبار شک :
کودک مبتلا به این اختلال نسبت به این که کاری را انجام داده یا نداده دچار شک و تردید می شود. شک و تردیدی مکرر که موجب میشود کاری را چندین بار تکرار کند.
4 . وسواس – اجبار ریاضی یا عددی :
کودک مبتلا به این اختلال مرتبا بعضی از اعداد را در ذهن خود تکرار می کند و یا اینکه عمل خود را به تعداد دفعات معینی انجام می دهد ، چند بار کفش خود را روی زمین می کوبد و ....
5 . وسواس – اجبار لمس :
کودک مبتلا به این اختلال به گونه ای اجباری بعضی از اشیاء را لمس می کند و به صورتی وسواسی به برخی از اشیا دیگر به هیچ وجهی دست نمیزند.
6 . وسواس – اجبار استمناء :
این اختلال یکی از انواع رایج بیماری وسواس – اجبار است که احتمال دارد در سال های بعد یعنی در دوره ی نوجوانی و جوانی ادامه یابد . در برخی از دانش آموزان مدارس ، استمناء وسواسی – اجباری به حدی است که احتمال دارد به خونریزی بیانجامد.
منبع : کتاب روانشناسی کودک حرکت ، تلاش ، تکاپو
اختلال وسواس – اجبار در کودکان
اصلاح رفتار کودک (وسواس کودکان)اصلاح رفتار کودک (وسواس کودکان)

وسواس کودکان از ویژگیهای رفتار وسواسی این است که برای چند ماه و هر روز چندین بار تکرار می‌شود، پس کودکی که مثلاً لیوان مخصوصی دارد، با هر قاشقی غذا نمی‌خورد، به بوی بعضی غذاها حساس است و ... وسواس ندارد بلکه رعایت بهداشت را می‌کند. وسواس کودکان


وسواس در کودکان 7 تا 13 سالهوسواس در کودکان 7 تا 13 ساله

وسواس در کودکان 7 تا 13 ساله کودک آنلاین: مطلب مهم دیگری که در بچه های 10 ، 11 ساله دیده می شود موضوع وسواس یا گیر دادن است که بچه ها پیدا می کنند. - بچه ها در این سن و سال آمادگی این را دارند که برخی از اوقات موضوعات را بیش از حد جدی بگیرند.


وسواس های فکری و رفتاری کودکانوسواس های فکری و رفتاری کودکان

وسواس های فکری و رفتاری کودکان برخی کودکان از تصویر های ذهنی یا افکار مزاحم و تکراری رنج می کشند و در نتیجه بی اختیار کارهایی را تکرار میکنند که چندان با مفهوم به نظر نمیرسند. در انگلستان یکی از بازیهای رایج میان کودکان آن است که سعی میکنند موقع راه رفتن روی درز موزاییک ها پا نگذارند وگرنه ممکن است مادرشان بیمار شود. روند وسواس فکری و رفتاری بی شباهت به این بازی نیست. وسواس های فکری و رفتاری کودکان


وسواس در کودکان وسواس در کودکان

وسواس در کودکان : وسواس فکری ممکن است در همه زمینه‌ها برای کودکان شما پیش بیاید و باعث گردد که کودکان دچار نگرانی و اضطراب شوند وسواس فکری در کودکان معمولاً در زمینه‌های، درس و امتحانات و نظافت می‌باشد که اگر چنانچه شما شاهد بروز وسواس در کودک خود شده‌اید حتماً بایستی مورد بررسی قرار گیرد تا از آسیب روحی و روانی به کودک جلوگیری شود . وسواس در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران