کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کمک به کودک کلاس اولی
کمک به کودک کلاس اولی کودک آنلاین: کلاس اولی با پیش دبستانی یا مهدکودک تفاوت دارد. وقتی بچه ها به کلاس اول می روند معلم ها از انها انتظار بیشتری دارند. کودکان تکالیف بیشتری دارند و باید زیاد تلاش کنند. کمک به کودک کلاس اولی

کمک به کودک کلاس اولی
کودک آنلاین: کلاس اولی با پیش دبستانی یا مهدکودک تفاوت دارد. وقتی بچه ها به کلاس اول می روند معلم ها از انها انتظار بیشتری دارند. کودکان تکالیف بیشتری دارند و باید زیاد تلاش کنند.
کلاس اولی ها پا به دنیای جدیدی می گذارند و آموزش واقعی آنها از کلاس اول شروع می شود. آنها نگران هستند و والدین شان نگران تر، چون بچه ها پیش دبستانی را پشت سر گذاشته اند و وارد کلاس اول شده اند.
بعضی از بچه ها راحت تر می توانند با تکالیف مدرسه شان کنار بیایند، بعضی از بچه ها هنوز برای رفتن به کلاس اول آمادگی ندارند و ذهنشان هنوز خوب رشد نکرده است.
تطبیق پذیری کودک با شرایط جدید نیز در این میان مهم است. اگر کودک در خانه مشکلی داشته باشد، وقتی قدم در مدرسه می گذارد، نگران است و می ترسد. خلاصه هر نوع تجربۀ تلخی که کودک در محیط خارج از مدرسه داشته باشد، بر فعالیت های درون مدرسه ای او تاثیر می گذارد.
اگر کودک در خانه مشکلی نداشته باشد و در درون مدرسه معلمی مهربان و دوستانی خوب پیدا کند، راحت تر می تواند خودش را با شرایط مدرسه وفق دهد.
یک معلم خوب و با تجربه می داند که بچه های کلاس اولی استعدادهای متفاوتی دارند و مثل هم نیستند. معلم باید صبور باشد، به کودکان کمک کند که بر ترس خود غلبه کنند و اگر سؤالی داشتند از او بپرسند.
بعضی از بچه ها مدرسه را دوست دارند و از همان روزهای اول با شور و اشتیاق فراوان به مدرسه می روند. ولی عده ای دیگر نمی توانند به راحتی به محیط مدرسه عادت کنند. آنها به سختی به مدرسه می روند و مدرسه را دوست ندارند.
آنها وقتی می بینند بچه های دیگر خواندن و نوشتن را یاد گرفته اند احساس ناامنی می کنند و می ترسند که مبادا این مهارت ها را یاد نگیرند.
والدین سعی می کنند با فرزندانشان همدردی کنند، ولی گاهی آنها نیز از شکوه و شکایت های فرزندشان خسته می شوند و از خودشان می پرسند که چرا فرزندشان مثل بچه های دیگر نیست.
حتی اگر خودتان را مقصر بدانید نمی توانید رفتارهای کودکتان را تحمل کنید. اگر صبور نباشید و به فرزندتان فشار بیاورید که خوب درس بخواند، او را در تنگنا قرار می دهید.
از طرفی او دوست دارد خوب درس بخواند تا شما را خوشحال کند و از طرفی دیگر نمی تواند این کار را انجام دهد. اگر چند هفتۀ اول مدرسه بیشتر کودکتان را درک کنید و حامی او باشید کم کم اوضاع درسی او بهتر می شود.
اگر فرزندتان در کلاس اولش مشکل دارد، می توانید چند کار انجام دهید. اول این که با معلم او در ارتباط باشید. او می تواند شما را در جریان وضعیت درسی و رفتاری فرزندتان قرار دهد.شاید از نظر شما کودک به زور به مدرسه می رود ولی معلمش شاهد پیشرفت او در فعالیت های کلاسی و گروهی است. حتی بچه هایی که به زور به مدرسه می روند نیز از انجام بعضی از کارهای مدرسه لذت می برند. شاید گاهی اوقات آنها ناراحت شوند و احساس تنهایی کنند، ولی در سایر مواقع شاد و خوشحالند.
به فرزندتان کمک کنید تا با بچه های دیگر ارتباط برقرار کند. اگر فرزندتان را خودتان به مدرسه می برید به دوستانش پیشنهاد کنید همراه او بیایند و گاهی برخی از والدین بچه های دیگر می توانند فرزند شما را به مدرسه ببرند.
بعضی از بچه ها وقتی مادرشان همراهشان نباشد راحت تر به مدرسه می روند. وقتی فرزندتان با بچه های دیگر به مدرسه می رود، مشغول است و بهانه گیری نمی کند.
اگر فرزندتان نمی تواند برای خودش دوست پیدا کند، از هم کلاسی هایش دعوت کنید که به خانۀ شما بیایند تا بچه های یکدیگر را بهتر بشناسند. شما همچنین می توانید فرزندتان را در کلاس های فوق برنامه ثبت نام کنید تا در آنجا بتواند دوستان جدیدی برای خودش پیدا کند.
با فرزندتان معلم بازی کنید و مشکلاتی که برای کلاس اولی ها به وجود می آید را در بازی به کودک نشان دهید. در این صورت کودک خودش راه حل های مناسبی برای حل آن مشکلات ارائه می کند.
شما می توانید موضوعاتی دربارۀ آماده شدن برای رفتن به مدرسه، انجام تکالیف و ... را با کودک به صورت نمایش بازی کنید. اگر بعد از چند هفته از شروع مدارس دیدید هنوز فرزندتان با رفتن به مدرسه مشکل دارد با معلم و مسئولان و مشاوران مدرسه صحبت کنید و از آنها کمک بگیرید. شاید آنها راه حل بهتری داشته باشند.
ببینید آیا رشد روحی و روانی و اجتماعی فرزندتان در مقایسه با سایر بچه ها کنتر نیست؟ آیا معلم فرزندتان از او انتظارات درست و به جایی دارد؟ شاید او برای انجام تکالیف مدرسه اش آمادگی لازم را پیدا نکرده؛ در هر صورت صبور باشید و در انجام تکالیفش به او کمک کنید.

منبع: راهنمای کامل تربیت کودک از 6 تا 9 سالگی
کمک به کودک کلاس اولی
اولین روزهای مدرسه و آماده سازی کودک برای مدرسهاولین روزهای مدرسه و آماده سازی کودک برای مدرسه

اولین روزهای مدرسه و آماده سازی کودک برای مدرسه ورود به یک محیط جدید و ارتباط با افراد ناآشنا و تغییر برنامه روزانه برای هر فردی اضطراب آور و تنش زا است و این مسئله در کودکان کمرو، کلاس اولی و جابجایی مدرسه شایع تر و شدیدتر خواهد بود.


آماده کردن کودک برای مدرسهآماده کردن کودک برای مدرسه

آماده کردن کودک برای مدرسه همه از روز اول مدرسه تصویری فراموش نشدنی داریم تصویری از نخستین روز ورود به فضایی جدید که اولین بار ما را از محیطی غیر از خانه جدا میکند.بی شک یکی از مهمترین دوران زندگی هرشخص ورود او به فضای آموزشی و به اصطلاح دنیای درس و مدرسه است. آماده کردن کودک برای مدرسه


اهمیت شرکت والدین در امور مدرسه فرزنداهمیت شرکت والدین در امور مدرسه فرزند

اهمیت شرکت والدین در امور مدرسه فرزند کودک آنلاین: از بین تمام مواردی که می توانید دست اندرکار و درگیر زندگی فرزندتان باشید، احتمالاً مهم ترین زمینه، امور مدرسۀ او است. بخش اعظم زندگی فرزندتان، به خصوص در سال های قبل از رسیدن به نوجوانی در مدرسه خلاصه می شود


شروع مدرسه و اجتناب کودک از رفتن به مدرسهشروع مدرسه و اجتناب کودک از رفتن به مدرسه

شروع مدرسه و اجتناب کودک از رفتن به مدرسه اصولاً هر نوع تغییر و موقعیت جدید و ناشناخته اضطراب آور و گاهی ترس آور است و ورود به مدرسه یکی از این موارد است. خوشبختانه اکثر افراد سالم به سرعت با موقعیت جدید خو گرفته و اضطراب آنها برطرف می شود.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران