کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
ترس کودکان سنین مختلف – قسمت دوم
ترس کودکان در این سن ، ترس کودک بیشتر از راه بینایی است ( از تاریکی ، از اتاق تاریک ، از زیر زمین ، از سایه های تصوری به شکل غول یا دیو و یا جادوگر می ترسد ). ترس او از این است که افرادی زیر تخت یا کمد او مخفی شده باشند. ترس کودکان

ترس کودکان سنین مختلف – قسمت دوم
سن هفت سالگی  :
در این سن ، ترس کودک بیشتر از راه بینایی است ( از تاریکی ، از اتاق تاریک ، از زیر زمین ، از سایه های تصوری به شکل غول یا دیو و یا جادوگر می ترسد ). ترس او از این است که افرادی زیر تخت یا کمد او مخفی شده باشند. همچنین از دیر رسیدن به مدرسه و از این که دیگران او را دوست نداشته باشند ، می ترسد.
سن هشت تا ده سالگی :
در این سن ، ترس کودک کمتر می شود و اگر از چیزی می ترسد ، منطقی است . کودک بیشتر از قصور در انجام تکالیف خود در مدرسه و یا از عدم موفقیت خود در مدرسه می ترسد.
بعضی از کودکان در این سن ، به دیگران و حتی به دوستان خود می گویند که از تاریکی یا از تنها ماندن در خانه و حتی از هیچ چیز دیگری نمی ترسند. کودکان از چیزهایی که پدر و مادر مخصوصا به آنها توجه دارند و کودکان را همیشه از آنها دور می کنند ( مانند تصادف با اتومبیل و یا این که کسی آنها را گول بزند ) ، نمیترسند و واهمه ای ندارند.
موضوع های ترسناک مانند طوفان که افراد بالغ از آنها می ترسند ، برای کودکان حتی در سنین بلوغ ترسناک نیست. هر چه کودک بزرگتر می شود ، ترس او روی وقایع و تجربیاتی که قبلا خود کودک با آن برخورد داشته است ، متمرکز میشود ، چه آنهایی که واقعا ترسناک بوده و چه آنهایی که ترسناک نبوده است.
از طرف دیگر اگر پدر و مادر به طور آشکار یا غیرآشکار از چیزی ترسیدند ، ترس آنها به کودک منتقل میگردد. به طور مثال اگر پدر و مادر از بمب و موشک و هواپیما بترسند و از انفجار و تخریب آن برای دیگران صحبت کنند ، کودک نیز از هواپیما و بمب و انفجار می ترسد و حتی ترس او بیشتر می شود ، به طوری که اگر صدای هواپیمایی را بشنود ، اظهار ترس و وحشت خواهد کرد.


ترس کودکان


ترس کودکان

بعضی از پدران و مادران ، خود از تزریقات می ترسند ، بنابراین آنها الگو و نمونه ای برای کودکشان هستند. در هنگامی که من به کودک پنج ساله ای واکسن تزریق می کردم ، پدر کودک دائما می گفت : (( آمپول که ترس ندارد )) ، ولی هنگام تزریق ، پدر چشم های خود را بست و صورت خود را برگرداند و ترس او به حدی شد که با سرعت از اتاق خارج شد.
این پدر خود از تزریق می ترسد و کودک نیز با دیدن ترس پدر از تزریق ترس داشت.
بعضی از مواقع کودک از پدر و مادر خود که از چیزی می ترسند ، سوال می کند که آیا خودتان نمی ترسید ؟ پدر و مادر باید حقیقت را به کودک بگویند ، زیرا انکار کردن در حالی که خودشان می ترسند ، موجب تصور غیرصحیح و عدم اعتماد کودک می گردد.
لازمه ی پدر یا مادر بودن این نیست که آنها از هیچ چیز نترسند ، بلکه باید در مقابل سوال کودک بگویند : (( بله ما هم می ترسیم ، ولی می دانیم که مهم نیست و با آن موضوع برخورد می کنیم و اهمیت نمی دهیم )).
کودکان ، ترسشان را بر حسب سن و توانایی شان در بیان کردن ، به صورت های مختلف نشان می دهند. کودکی که نمیتواند حرف بزند ، موقعی که می ترسد به پاهای مادر می چسبد ، گریه می کند و یا جیغ می زند و سعی می کند از شرایطی که موجب ترس او شده است ، دور شود و فرار کند .
در بعضی از مواقع عللی که موجب ترس کودک شده است ، معلوم و مشخص است و در بعضی مواقع علت مشخص نیست.
کودکان بزرگتر دوست ندارند علتی که موجب ترس آنها میشود را به زبان بیاورند و نام آن را ببرند ، زیرا بیم دارند از این که اگر درباره ی آن صحبت کنند ، علت ترس به سراغ آنها بیاید و باعث ترس آنها شود.
منبع : کتاب رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
ترس کودکان
ترس کودکان
ترس کودکان سنین مختلف – قسمت اول ترس کودکان سنین مختلف – قسمت اول

ترس کودکان ترس در کودکان ، طبیعی است و قسمتی از رشد روانی کودک را تشکیل می دهد. کودک باید از چیزهایی که برای او خطر ایجاد می کند ، بترسد و خود را از آنها دور کند. ترس کودکان


برخورد با ترس کودکان برخورد با ترس کودکان

ترس کودکان این کارها نه فقط کمکی به‌حل مشکل نخواهد کرد ، بلکه موجب تشدید ترس و وحشت کودک خواهد شد و رهای کودک از ترس و ترسیدن را مشکل تر خواهد کرد. پدر و مادر نباید کودک را به‌چیزی که‌از آن میترسد ، نزدیک کنند. کودک بدون این عمل ، دیر یا زود بر ترس خود مسلط خواهد شد. ترس کودکان


ترس های کودکان – بخش اولترس های کودکان – بخش اول

ترس های کودکان – بخش اول رفتارهای نامناسب والدین - استفادۀ فراوان از نصیحت، تذکر، دلداری، دادن راه حل، مقایسه، تهدید که به جز احساس گناه، کار دیگری انجام نمی دهند. مثلاً می گویند تو دیگه بزرگ شده ای نباید بترسی، از برادرت یاد بگیر از تو کوچکتره، اما نمی ترسه.


احساس ترس در کودکان – قسمت اولاحساس ترس در کودکان – قسمت اول

احساس ترس در کودکان – قسمت اول ترس احساسی ناخوشایند و حتی دردناک است که در واکنش به خطر احتمالی یا قریب الوقوع روی می دهد. شاید این خطر واقعی یا خیالی باشد ، ممکن است به طرد اجتماعی یا ضرر جسمانی منجر شود شاید به قدری خفیف باشد که تنها اضطراب اندکی وارد کند یا آنقدر شدید باشد که باعث وحشت شود. احساس ترس در کودکان – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران