کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
انتقال کودکان ناتوان در یادگیری به کلاس های معمولی
انتقال کودکان ناتوان در یادگیری به کلاس های معمولی روند کلی آن است که دانش آموزان ناتوان در یادگیری در کلاس های عادی در کنار دانش آموزان معمولی به تحصیل بپردازند. در بسیاری از مدارس چنین روندی کاملا عادی است. انتقال کودکان ناتوان در یادگیری به کلاس های معمولی

انتقال کودکان ناتوان در یادگیری به کلاس های معمولی
روند کلی آن است که دانش آموزان ناتوان در یادگیری در کلاس های عادی در کنار دانش آموزان معمولی به تحصیل بپردازند. در بسیاری از مدارس چنین روندی کاملا عادی است. دانش آموزان با توانهای متفاوت ذهنی ، رفتاری ، فراگیری و بدنی یا کمبود توجه در کنار همسالان خود که هیچگونه مشکل ناتوانی ندارند به تحصیل مشغول هستند.
به همین طریق اکثر دانش آموزانی که در یادگیری ناتوان هستند در کلاس های عادی تحت آموزش قرار می گیرند و در عین حال از خدمات پشتیبانی استفاده می کنند. استفاده از مفهوم (( محیطی که کمترین میزان محدود کنندگی را دارد.)) در ارائه مناسب ترین سطح آموزشی برای تمام دانش آموزانی که نیاز های خاص دارند از اهمیت زیادی برخوردار است.
نگرانی های والدین
بعضی از والدین نگران هستند که شاید نیازهای فرزندانشان در کلاس های عادی تامین نشود.اما دنبال کردن این روند کلی به آن معنی نیست که دانش آموزان تحت تعلیم آموزش استثنایی به یکباره و بدون هدف در کلاسها رها شوند.
بلکه توجه خاصی مبذول می گردد تا دانش آموزانی که در کلاس های عادی تحصیل می کنند با استفاده از خدمات پشتیبانی بتوانند عملکرد رضایت بخشی داشته باشند. به عنوان مثال ممکن است دانش آموزی در کلاس ( عادی ) دوم باشد و برای کمک گرفتن در خواندن از ((اتاق منبع)) استفاده کند.
ممکن است او به علت علاقه به موسیقی یا توانایی در فراگرفتن آن در کلاس موسیقی قرار بگیرد. آموزگار موسیقی و آموزگار آموزش استثنایی میتوانند در مورد پیشرفت این دانش آموز با یکدیگر تشریک مساعی نمایند.
مفهوم روند کلی آن است که دانش آموزانی که مشکل یادگیری ندارند از کلاسهای عادی استفاده کنند و در عین حال از مساعدتهایی در راستای آموزش استثنایی نیز بی نصیب نمانند. این مساعدتها شامل تعدیل آموزش استفاده از فرصت اضافی یا مشاوره و ارتباط برقرار کردن با آموزگار کلاس عادی می باشد.
والدین همچنین نگران هستند که فرزندشان در کلاس عادی مورد تمسخر و اذیت همکلاسان خود قرار گیرد. چنین پیش آمدی را میتوان با یاری گرفتن از کارکنان دلسوز تصحیح کرد. دانش آموزان و کارکنان باید دوره ی آموزشی را در ارتباط با نیازها و طبیعیت کودکان و نوجوانان ناتوان طی کنند تا بتوانند رفتاری همانند دیگران با آنها داشته باشند.
اولیای کودکان عادی اغلب شکایت می کنند که کودکانی که دچار ناتوانی هستند کلاس را مختل می نمایند و آموزگار زمان قابل توجهی را صرف آنها می کند. البته این نگرانی ها معقول است. چنانچه هر کودکی – توانا یا ناتوان – آنچنان اخلال گر باشد که نظم کلاس را برهم بزند لازم است در این مورد مداخله شود.تجربه نشان داده است که چنین دانش آموزانی معمولا مسیر عادی انتقال به کلاسهای عادی را طی نمیکنند و اگر چنین اتفاقی رخ دهد باید برنامه ی نظارت رفتاری برقرار شود. این گونه اخلالها در هر کلاسی روی می دهد و همان اندازه در مورد دانش آموزان ناتوان در یادگیری متداول است که در مورد دانش آموزان عادی.
اغلب شنیده می شود که والدین در مورد مدت زمانی که آموزگار صرف آموزش دانش آموزان ناتوان می کند گله مند هستند. مسلم است وقتی دانش آموزی که دچار ناتوانی خاصی است به کلاس عادی منتقل می شود باید به آموزگار کمک شود.
این کمک میتواند به صورت مشاوره در مورد شیوه ی آموزش یا ارائه اطلاعاتی خاص انجام شود. مثلا روش آموزشی ویژه ای ارائه شود یا یک دستیار برای کمک به آموزگار در کلاس حضور یابد.آموزگاران کلاسهای عادی اغلب می گویند روش هایی که در مورد دانش آموزان انتقالی استفاده می کنند برای تمام دانش آموزان موثر است. بعضی از آموزگاران حتی اذعان دارند که دانش آموزان ناتوان در یادگیری در مقایسه با دانش آموزان دیگر وقت کمتری از کلاس می گیرند.
چطور میتوان در انتقال دانش آموزان به کلاسهای عادی موفق بود؟
صرف مقدار قابل ملاحظه ای از وقت و نیرو و برنامه ریزی باعث می شود این انتقال به تجربه ای موفق منجر شود. لازم است که اولیاء در این راه پشتیبان و طرفدار فرزندشان باشند و در این مسیر مشارکت کافی صورت بگیرد. مهمتر از همه آنکه آنها باید روابط مثبت خود با مدرسه را استحکام ببخشند؛ به ویژه به هنگام اجرا و پیشرفت برنامه ی آموزش انفرادی.
انتقال دانش آموزان زمانی مفید است که نکات زیر رعایت گردد :
•    والدین و اولیای مدرسه همکاری لازم را بنماید.
•    تجارب این انتقال در برنامه ی انفرادی کودک نوشته شود.
•    آموزگاران آموزش استثنایی در زمان انتقال با آموزگاران کلاس های عادی تشریک مساعی بنمایند.
•    آموزگاران کودکان انتقالی در زمینه ی نقاط قوت ، نیازها و روشهای موثر در مورد آنها اطلاعات لازم را دریافت کنند.
•    آموزگاران کودکان انتقالی فرصت کافی برای مشاوره با آموزگاران آموزش کودکان استثنایی داشته باشند تا عملکرد و پیشرفت آنها را مورد توجه قرار دهند.
•    اطلاعات کافی در این زمینه در اختیار دانش آموزان کلاس عادی قرار بگیرد تا آنها بهتر بتوانند دانش آموزان ناتوان در یادگیری را که نیازهای ویژه ای دارند درک نمایند.
برای تمام افرادی که درگیر این برنامه هستند – آموزگاران و دانش آموزان اعم از ناتوان و عادی و کارشناسان و والدین – به کمک یکدیگر میتوانند از انتقال این کودکان تجربه ی موفقیت آمیزی پدید آورند.
منبع : کتاب کلیدهای برخورد با ناتوانی در یادگیری
انتقال کودکان ناتوان در یادگیری به کلاس های معمولی
اختلالات یادگیری در کودکاناختلالات یادگیری در کودکان

اختلالات یادگیری در کودکان کودک آنلاین: کودکی که به اختلالات یادگیری دچار باشد عملکرد او در سطحی پایین‌تر از حد مورد انتظار برای سن او خواهد بود. اختلالات یادگیری در کودکان


مشکلات یادگیری و آموزشی در کودکانمشکلات یادگیری و آموزشی در کودکان

مشکلات یادگیری و آموزشی در کودکان مثال) آرمین در پیش دبستانی از نظر مربی اش نمی تواند به خوبی نقاشی کند و از خط بیرون می زند، در یادگیری شکل ها مشکل دارد. از نظر مادرش نیز آرمین برای یادگیری علاقه ای نشان نمی دهد و رنگ ها را به خوبی نمی شناسد.


اختلالات یادگیری کودکان در مدرسه – قسمت اولاختلالات یادگیری کودکان در مدرسه – قسمت اول

اختلالات یادگیری کودکان کودک ممکن است‌در یکی از عوامل رشدی یعنی خواندن، قرائت، صحبت کردن، نوشتن، هجی کردن و یا در فهم ریاضی دچار اشکال باشد. این کودکان معمولاً دارای ویژگیهای زیر می‌باشند اختلالات یادگیری کودکان


اختلالات یادگیری دیکته در کودکاناختلالات یادگیری دیکته در کودکان

اختلالات یادگیری دیکته در کودکان اختلالات یادگیری در زمان مدرسه رفتن کودکان آشکار می شود و قبل از آن خانواده ها نمی توانند اختلال فرزندانشان را تشخیص دهند. این کودکان فقط در پیشرفت تحصیلی و آموزشی (مانند خواندن، درک مطالب، یادگیری ریاضی) با همکلاسی هایشان تفاوت دارند اختلالات یادگیری دیکته در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران