کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
چگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت دوم
چگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت دوم کودکان نوپا درک محدودی داشته و قادر به استدلال و تفکر همانند افراد بزرگ‌سال نیستند ، اما به خوبی بسیاری از نشانه‌ها و سرنخ‌ها را درک می‌کنند. چگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت دوم

چگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت دوم
لحن قانع‌کننده
کودکان نوپا درک محدودی داشته و قادر به استدلال و تفکر همانند افراد بزرگ‌سال نیستند ، اما به خوبی بسیاری از نشانه‌ها و سرنخ‌ها را درک می‌کنند.
اگر هنگام صحبت کردن با بچه کلمات را با درایت و اندیشه انتخاب کرده و بکار ببرید، خود و کودکتان را از دردسرهای بی‌مورد نجات داده‌اید بنابراین پیش از آنکه با او حرف بزنید در مورد گفته‌هایتان فکر بکنید.
اگر با فرزندتان جر و بحث و مجادله کنید  او نیز در مقابل با شما بحث خواهد کرد. هرگز از کودک خواهش نکنید ، فقط درخواست کنید. در صورتی که این کار را به درستی انجام ندهید بچه‌ها نیز درخواست شما را اجابت نخواهند کرد.
سعی کنید همواره از کلماتی نظیر «امکان داره» یا «لطفا» استفاده نمایید زیرا درعین‌حال که این کلمات نقش بسیار موثری خواهند داشت ، متحمل هیچ خرج و هزینه‌ای هم نخواهید شد.
روش‌هایی چون چانه زدن ، رشوه دادن و معامله کردن روش‌های بی‌ثمر و بی‌حاصلی خواهند بود. برای مثال وقتی کودک نوپایتان نهارش را نمی‌خرد و به او می‌گویید: «اگه پنج قاشق دیگه بخوری بهت شکلات میدم» کودک بلافاصله بعد از خوردن یک قاشق دیگر از غذا، شکلاتش را می‌خواهد و شما هم تصور می‌کنید که از روش موثری استفاده کرده‌اید زیرا بالأخره او یک قاشق غذاخورده، درحالی‌که هنوز چهار قاشق دیگر از غذای او باقی است.
در نتیجه به او تخفیف می‌دهید و حاضرید به ازای سه قاشق دیگر از غذا ، به او شکلات بدهید ولی غافل از اینکه او همین حالا شکلاتش را می‌خواهد. البته آخر داستان را حدس زده‌اید. اما نمی‌خواهید معامله را به طور کامل بر هم بزنید و باز هم تخفیف داده و از پنج قاشق اول به دو قاشق رضایت می‌دهید ، حتی قاشق راهم پر کرده و به طرف دهانش می‌برید ولی او قاشق را پس زده و شروع به نق زدن می‌کند. شما باز هم تلاش کرده و تخفیف آخر راهم می‌دهید و می‌گویید: «اگه یه قاشق دیگه بخوری، شکلات رو بهت میدم» اما او جیغ‌های سرسام‌آورش را شروع کرده و شما هم برای جلوگیری از جنجال، شکلات را به او می‌دهید و در همین جاست که کودکتان برنده می‌شود. زیرا فقط یک قاشق بیشتر غذاخورده و شکلات راهم گرفته تازه باز هم شکلات می‌خواهد. اغلب در چنین معامله‌هایی بچه‌ها برنده می‌شوند زیرا آنان به خوبی معنای معامله و قول و قرار را نمی‌دانند و حتی امکان دارد تهدیدتان برای او اشتیاق و وسوسه بیشتری ایجاد کند•    هنگام حرف زدن با بچه‌ها محدودیت‌ها را کنار گذاشته و با اعتمادبه‌نفس با وی سخن بگویید یا به صحبت‌های او گوش کنید و این کارها را به شکل بازی انجام دهید.
•    به خاطر داشته باشید  مادر کافی بر خلاف مادر کامل عصبانی نمی‌شود بلکه در صورت لزوم نقش مامان عصبانی را بر عهده می‌گیرد. بهتر است تمرین بیشتری داشته باشید تا نقش خود را بهتر ایفا کنید.
•    درباره خود کودک اظهارنظر نکنید به طور مثال به او نگویید بچه بد یا تنبل.
•    همه والدین اقتدار و تحکم کافی را ندارند پس دلسرد نشوید و برای اعتمادبه‌نفس کافی و خودباوری تلاش کنید تا بتوانید حرف خود را به کرسی بنشانید.
•    با تشویق به کودک کمک کنید حد و حدود و خط قرمزها را رعایت کند تا نظم و انضباط نیز برقرار شود.
•    در لحن قاطع صدای شما آرام ، محکم و کنترل شده است ، اما لحن تعریف و تأیید برعکس آن است.
•    وقتی از کودکتان تعریف5 می‌کنید  صدایتان باید بلند ، پرهیجان و حاکی از لذت و خرسندی باشد.
•    به او بگویید که کار خوبی انجام داده است و احساس خود را نیز بیان کنید: «آفرین دختر خوب! همه ناهارت رو خوردی من خیلی خوشحالم» یا «آفرین پسر خوب! خیلی کارت رو خوب انجام دادی ، کمک بزرگی به بابا کردی».
•    معامله و بحث کردن هم از نظر آنان یعنی توانایی تغییر قوانین. علاوه بر این فرزند شما هم مثل همه بزرگ‌سالان می‌داند که لازم نیست از قانونی پیروی کند که قانون نیست و دائم تغییر می‌کند.
•    داد و فریاد نکنید ، ولی در قبال رفتار بد با لحنی محکم صحبت کنید.
•    وقتی کودک خوش‌رفتار است از او تعریف و تمجید نمایید.
•    دستورهای ناگهانی و پشت سر هم صادر نکنید چرا که خانه پادگان نیست.
•    استفاده از کلمات ناپسند و نادرست در توصیف فرزندتان ممنوع است  روی آن‌ها اسم نگذارید و صفت ناخوشایندی را به او نسبت ندهید. تاکید کنید  آنچه از نظر شما ناپسند می‌باشد ، رفتار اوست نه خودش.
•    مؤدب باشید اگر بچه در پاسخ به شما بر سرتان فریادکشید شما با صدای بلند جواب ندهید. در این مسابقه هر دوی شما بازنده می‌شوید بنابراین فقط از کودکتان خواهش کنید که با شما این‌گونه صحبت نکند.
•    از مقایسه کودک با خواهر و برادرها یا بچه‌های دیگر پرهیز نمایید. شاید به نظر شما او به این مقایسه‌ها اهمیت نمی‌دهد ولی کلمه به کلمه حرف‌هایتان را گوش‌داده به آن‌ها دقت می‌کند و آنان را به خاطر می‌سپارد.
•    اغراق‌آمیز رفتار کنید منظور خود را بیشتر با حرکات بدن (زبان بدن) بیان نمایید نه با کلمات. در این راستا می‌توانید در نقش شخصیت‌های مختلف یا حیوانات با کودکانتان سخن بگویید.
منبع:کتاب مادر کافی
چگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت دوم
چگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت اولچگونه با کودک خود حرف بزنیم – قسمت اول

چگونه با کودک خود حرف بزنیم یکی از آن روزهای وحشتناکی را در نظر بگیرید که ترفندهایتان بی‌اثر مانده و کودک نوپای شما هر آتشی که دلش خواسته سوزانده است. برای مثال اتاق نشیمن را زیر و رو کرده و هرچه می‌گویید: «بسه دیگه! نکن! دست نزن! مگه نگفتم نکن؟! مگه نمی‌شنوی؟! کر شدی؟! مگه نمیگم نکن؟!» گوشش بدهکار نیست. چگونه با کودک خود حرف بزنیم


روش‌های حرف زدن با کودکانروش‌های حرف زدن با کودکان

روش‌های حرف زدن با کودکان کودک آنلاین : شما می‌توانید به جای زیر سؤال بردن کودک خود از جملات توصیفی نیز استفاده کنید. می‌پرسید چگونه؟ روش‌های حرف زدن با کودکان


اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اولاشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اول

اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اول کلمات می‌توانند ذهن فرزندانتان را تغییر دهند. یاد بگیرید بهترین کلمات را استفاده کنید. پدر یا مادر بودن یکی از سخت‌ترین و در عین‌حال معنادارترین کارهاست. متاسفانه، تصورات متداول در مورد طریقه بزرگ کردن بچه‌هایی مسئولیت‌پذیر ممکن است منجر به ارتباط نادرست و بی‌تاثیر شود.


بدترین حرف های گفته شده والدین به کودکانبدترین حرف های گفته شده والدین به کودکان

بدترین حرف های گفته شده والدین به کودکان این فهرست از یادداشت های والدین طی نظرسنجی ها به دست آمده و بسیاری از پدر و مادرها روی آنها توافق نظر داشته اند. بدترین حرف های گفته شده والدین به کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران