کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کشف زبان اصلی عشق کودک خود - قسمت دوم
کشف زبان اصلی عشق کودک خود این طرز برخورد با طرز برخورد سوم ارتباط دارد. اما کودک شما به‌جای اینکه مستقیماً چیزی را درخواست کند این‌بار شکایت می‌کند که فلان چیز را از شما دریافت نکرده است.

کشف زبان اصلی عشق کودک خود - قسمت دوم
•    ببینید کودک‌تان اغلب از چه‌چیزی شکایت می‌کند
این طرز برخورد با طرز برخورد سوم ارتباط دارد. اما کودک شما به‌جای اینکه مستقیماً چیزی را درخواست کند این‌بار شکایت می‌کند که فلان چیز را از شما دریافت نکرده است.
اگر او شکایت کند که شما هیچ‌موقع برای من وقت ندارین یا شما همیشه باید مراقب نوزاد باشین یا ما هیچ‌وقت باهم پارک نمی‌رویم، احتمالاً فقط از آمدن بچۀ جدید ناراحت نیست و نکتۀ مهم‌تری را در مورد خود فاش می‌کند.
او فاش می‌کند که از موقعی که بچۀ جدید به‌دنیا آمده او احساس محبت کمتری می‌کند. با این شکایات، او به‌وضوح خواهان وقت گذراندن بیشتر با والدین است.
گهگاه شکایت از عدم وقت گذراندن با یکدیگر، زبان اصلیِ عشق کودک را نشان نمی‌دهد. به‌عنوان مثال وقتی کودک می‌گوید بابا شما خیلی کار می‌کنین، ممکن است‌صرفاً چیزی را که مادرش گفته تکرار بکند. یا جملۀ دلم میخواد خانوادۀ ما هم مثل خانودۀ بن به‌مسافرت می‌رفت ممکن‌است فقط نشانگر این آرزوی کودک باشد که خانواده‌اش شبیه خانوادۀ بن باشد.
هر کودکی هر از گاه شکایت می‌کند و بسیاری از این شکایات با خواست‌های آنی او ارتباط دارند و الزاماً زبان اصلی عشق او را نشان نمی‌دهند. اما اگر شکایات کودک الگوی ثابتی داشته باشد و بیش از نیمی از آنها روی یک زبان عشق تمرکز کنند آن‌وقت بسیار با معنی هستند. تکرار درخواست‌های کودک کلید کشف زبان عشق اوست.
•    به‌کودکتان امکان انتخاب بین دو راه را بدهید
کاری کنید تا کودک‌تان بتواند از بین دو زبان عشق یکی را انتخاب کند. به‌عنوان مثال، پدری میتواند به‌پسر ده‌ساله‌اش بگوید: اریک، من پنج‌شنبه بعدازظهر می‌خواهم به‌خارج شهر بروم.
ما می‌توانیم باهم برویم ماهیگیری یا اینکه میتوانم به‌تو کمک کنم یک کفش جدید بیسبال برای خودت انتخاب کنی. کدوم یک از کارها را ترجیح میدی؟ در اینجا کودک بین گردش و وقت‌گذرانی با پدر و یک هدیه باید انتخاب کند.
یا مادری میتواند به‌دخترش بگوید: امروز عصر کمی وقت آزاد دارم. می‌تونیم باهم بریم قدم بزنیم یا من میتونم پایین پیراهم جدیدت رو تو بگذارم. کدوم یک رو ترجیح میدی؟ این یک انتخاب واضح بین وقت گذراندن با یکدیگر و خدمت کردن است.
وقتی چند هفته به‌این ترتیب انتخابهای متعدد را در برابر کودک گذاشتید، مواردی را که او انتخاب کرده یادداشت کنید. اگر اکثر آنها حول یکی از زبانهای عشق می‌چرخد احتمالاً توانسته‌اید زبان اصلی عشق کودکتان را کشف کنید.
گاهی کودک از هیچ‌یک از انتخابها خوشش نمی‌آید و چیز دیگری پیشنهاد می‌کند. شما باید این موارد را نیز یادداشت کنید زیرا اینها سرنخ‌هایی به‌دست شما می‌دهند.
اگر کودک شما تعجب کند که چرا شما اغلب چنین انتخابهایی را مطرح می‌کنید و بپرسد جریان چیست، می‌توانید بگویید: من دربارۀ اینکه چطور با خانواده‌ام وقت بگذرانم فکر کرده‌ام.
فکر کردم وقتی ما با هم هستیم بد نیست از افکار و احساسات تو دربارۀ اینکه اوقات‌مان را چطور بگذرانیم مطلع بشوم. این کار خیلی به‌من کمک کرده. تو چه فکر می‌کنی؟
شما می‌توانید هرطور که می‌خواهید، ساده یا فلسفی، عقیده‌تان را مطرح کنید. اما آنچه می‌گویید حقیقت دارد. وقتی شما درصدد کشف زبان عشق کودک هستید در عین حال امکان تمرین انتخاب کردن را به‌او می‌دهید.
چند زبانه شوید
زبان عشق فرزند شما هرچه باشد به‌خاطر داشته باشید که صحبت کردن به‌همۀ زبانهای عشق مهم است. به‌راحتی میتوان مرتکب این اشتباه شد که فقط از یک زبان استفاده کرده و بقیۀ زبانها را حذف کرد. این خصوصاً در مورد هدیه دادن صادق است، زیرا ظاهراً وقت و انرژی کمتری از ما می‌گیرد.
اما اگر ما به‌این دام بیفتیم که بیش از حد به‌فرزندمان هدیه بدهیم او را از داشتن یک مخزن عشق سالم و کامل محروم می‌کنیم. در عین حال باعث می‌شویم تا نسبت به‌جهان نگرشی مادی‌گرایانه پیدا کند.
به‌علاوه یادگیری صحبت به‌همۀ زبانهای عشق ما را قادر می‌سازد تا در سرتاسر عمرمان نه فقط به‌بچه‌ها و همسرمان بلکه به‌دوستان و خویشاوندان و سایر مردم نیز محبت کنیم. در حال حاضر تاکید ما روی محبت به‌فرزندمان است اما ما می‌دانیم که ظرف چند سال آنها با انواع و اقسام افراد در ارتباط خواهند بود که بسیاری از آنها افرادی به‌کلی متفاوت بوده و ارتباط صحیح و مؤثر با آنها مستلزم دانستنِ همۀ زبانهای عشق است.
منبع: 5 زبان عشق کودکان

کشف زبان اصلی عشق کودک خود - قسمت اولکشف زبان اصلی عشق کودک خود - قسمت اول

کشف زبان اصلی عشق کودک خود شما نیز به‌عنوان پدر یا مادر باوجدانی که میخواهد زبان اصلی عشق کودک خود را پیدا کند، احتمالاً پیش از اینکه دریابید فریب خورده‌اید آن کفش‌ها را می‌خرید. به‌خاطر داشته باشید، تعلیم و تربیت صحیح کودکان به‌این معنی نیست که هرچه آنها می‌خواهند به‌آنها بدهید.


پنج زبان عشق کودکان – دریافت هدایا (1)پنج زبان عشق کودکان – دریافت هدایا (1)

زبان عشق کودکان – دریافت هدایا دادن و گرفتن هدیه می‌تواند از راههای قدرتمند ابراز عشق باشد، هم زمانی که هدیه داده می‌شود و هم سالها بعد. مهمترین هدایا به‌نماد عشق بدل می‌شوند و هدایایی که واقعاً پیام عشق را می‌رسانند بخشی از زبان عشق هستند.


صحبت به زبانهای عشق در خانواده‌های تک والد - قسمت دومصحبت به زبانهای عشق در خانواده‌های تک والد - قسمت دوم

خانواده‌های تک والد : این احساسات به‌راحتی می‌توانند مخزن عشق کودک را تخلیه کنند. زمانی که شما برای پُر کردن مخزن عشق کودک‌تان به‌زبان اصلیِ عشق او صحبت می‌کنید، بدانید که عشق بسیاری مورد نیاز است.


پنج زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز (2)پنج زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز (2)

زبان عشق کودکان –کلام تاییدآمیز واژۀ تشویق در زبان انگلیسی یعنی شهامت ایجاد کردن. ما می‌خواهیم شهامت تلاش بیشتر را ایجاد کنیم. از نظر یک کودک خردسال، هر تجربه‌ای تازه است. یادگیریِ راه رفتن، حرف زدن و سوار دوچرخه شدن مستلزم شهامت دائم است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران