کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کنترل پرخاشگری کودکان
کنترل پرخاشگری کودکان پرخاشگری نوعی تغییر هیجانی است که وقتی کودک آن را بروز می‌دهد، یعنی نیاز به کمک دارد. روشهای زیر به کنترل پرخاشگری کودکان کمک می‌کنند: کنترل پرخاشگری کودکان

کنترل پرخاشگری کودکان
پرخاشگری نوعی تغییر هیجانی است که وقتی کودک آن را بروز می‌دهد، یعنی نیاز به کمک دارد. روشهای زیر به کنترل پرخاشگری کودکان کمک می‌کنند:
- محدودیت‌هایی برای کنترل پرخاشگری وضع کنید و آنها را با کودک در میان بگذارید.
- الگوهای پرخاشگری را به‌حداقل برسانید. می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:
کودک را در معرض فیلم‌های خشونت‌آمیز قرار ندهید.
فیلم‌ها و تصاویر و روزنامه‌های مورد نیاز کودک را به‌دقت انتخاب کنید.
الگوهایی در اختیار کودک بگذارید که پرخاشگرانه نباشند.
همراه کودک صحنۀ پرخاشگرانۀ یک فیلم را تفسیر کنید.
- همدلی را افزایش دهید. آگاهی کودک را نسبت به‌رنجی که بر اثر پرخاشگری او در افراد یا حیوانات به‌وجود می‌آید، افزایش دهید. مثلاً، وقتی از نوع صحبت کودک (در سنین مدرسه) ناراحت می‌شوید به او یادآوری کنید که این طرز صحبت را دوست ندارید.- رفتارهایی را که مغایر با رفتار پرخاشگرانه است، تقویت کنید.
- هنگام پرخاشگری، به کودک توجه نکنید، توجه کردن موجب تقویت رفتار او می‌شود. به‌جای کودک پرخاشگر، به‌کودکی که مورد پرخاشگری قرار گرفته است، توجه کنید.
- نحوۀ ارتباط کودک را با افرادی که با او زندگی می‌کنند، بررسی کنید.
- اگر قرار است کودک به‌دلیل رفتار خشونت‌آمیزش تنبیه شود، بهتر است به‌طریقی باشد که منجر به‌حملۀ انتقامی و تلافی‌جویانه از طرف کودک نشود. در مورد این تنبیه باید قبل از بروز رفتار خشونت‌آمیز، با کودک صحبت کرد و بدون ابراز هیجان (که میتواند نوعی محرومیت از امتیازات باشد) تنبیه را عملی ساخت.
- فرصت تخلیۀ هیجان‌ها را به روش غیر مخرب برای کودک فراهم کنید.
- از مباحث گروهی یا خانوادگی که تاکید بر همکاری با دیگران دارد، استفاده کنید.
- برای مهار این رفتار کودک، محروم‌سازی تا حدودی مفید است. این محروم سازی نباید در رابطه با نیازهای اولیه کودک و یا موارد هیجانی (مثل تهدید به‌ترک خانه توسط مادر) باشد.
- در ساعت‌هایی از روز، همراه با کودکی دیگر فعالیتهایی داشته باشد.
- از تنبیه بدنی پرهیز کنید.
- علت رفتار پرخاشگرانۀ وی را بیابید (این کار را پس از رفع عصبانیت انجام دهید)
- ثبت وقایع روزانه و گوش دادن فعال برای کاهش رفتارهای خشن به‌کار گرفته شود.
- به‌کودک بفهمانید که با هر رفتار خشونت‌آمیز، دیگران از وی فاصله می‌گیرند.
- از کودک پرخاشگر بخواهید الگوی مطلوبی برای خود بیابد و فهرستی از رفتارهای الگو را در کوتاه مدت تهیه کنید و سپس با ایفای نقش، آن رفتارها را بازنمایی کنید.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
کنترل پرخاشگری کودکان
درمان پرخاشگری کودکاندرمان پرخاشگری کودکان

درمان پرخاشگری کودکان برای درمان پرخاشگری در کودکان اولین گام این است که نوع پرخاشگری آنها و علت آن را بر اساس توضیحاتی که ارائه شد شناسایی کنیم و پرخاشگری را به صورت موردی برطرف نماییم. درمان پرخاشگری کودکان


اصلاح رفتار کودک (پرخاشگری)اصلاح رفتار کودک (پرخاشگری)

اصلاح رفتار کودک (پرخاشگری) محمد امین که 3 سال دارد خیلی عصبانی است، جایی که می روند اصلاً حساب نمی برد، قصه های وحشتناکی که در آنها حیوانات، همدیگر را می درند را دوست دارد، حیواناتِ اسباب بازی اش را به جان هم می اندازد و آنها را به شدت به هم می کوبد، اصلاح رفتار کودک (پرخاشگری)


پرخاشگری کودکپرخاشگری کودک

پرخاشگری کودک کودک آنلاین: به نظر می رسد که پرخاشگری همیشه طی روند رشد کودک همراه او باشد. پس می توان انتظار داشت که دیر یا زود چنین رفتاری از سوی کودک بروز کند. بی شک گاهی این رفتار کاسۀ صبرمان را لبریز و روابط میان ما و فرزندانمان را دچار تزلزل می کند. پرخاشگری کودک


بازی درمانی برای رفع پرخاشگری کودکان بازی درمانی برای رفع پرخاشگری کودکان

بازی درمانی برای رفع پرخاشگری کودکان معمولا کودکانی که به سن ۱۲ ماهگی میرسند وقتیکه با هم هستند رفتارهای پرخاشگرانه را با همسالان خود انجام میدهند این پرخاشگری ها اغلب بخاطر اسباب بازی و متعلقات دیگر میباشد و بیشتر در برخورد با همسالان بروز داده میشود می شود.گاهی کودک به والدین خود و کودکان بزرگتر نیز حمله ور می شود ،اما اینگونه پرخاشگری در مقایسه با پرخاشگری با همسالان، نسبتاً کمتر میباشد .

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران