کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرسش های کودکانه - چرا باید برم مدرسه؟
پرسش های کودکانه - چرا باید برم مدرسه؟ معمولا شنیدن چنین سوالی از یک کودک پیش دبستانی یا سال های اول ابتدایی باعث تعجب می شود. اکثر کودکان مدرسه را دوست دارند . ولی وقتی اینطور نباشد والدین سر درگم می شوند. پرسش های کودکانه - چرا باید برم مدرسه؟

پرسش های کودکانه - چرا باید برم مدرسه؟
معمولا شنیدن چنین سوالی از یک کودک پیش دبستانی یا سال های اول ابتدایی باعث تعجب می شود. اکثر کودکان مدرسه را دوست دارند . ولی وقتی اینطور نباشد والدین سر درگم می شوند.
زمانی که اِدی ( 5.5 ساله ) از رفتن به مهد کودک سرباز زد ، والدینش بیانکا و رولان مبهوت ماندند. او صبح ها پایش را روی زمین می کشید و دنبال بهانه بود و می گفت : (( چرا باید برم مدرسه ؟ چرا نمیتونم با شما خونه بمونم؟ بذارید دو روز خونه باشم ، بعد قول می دهم برم مدرسه )).
با وجودی که شنیدن چنین چیزی برای والدین ناامید کننده است ، شاید تعجب کنید اگر بدانید بسیاری از کودکان دورانی از بی علاقگی به مدرسه را پشت سر می گذارند.
اما با وجودی که فرزندتان هنوز یک بچه است و فکر می کنید این مسأله را پشت سر خواهد گذاشت ، واقعیت این است که نباید بی تفاوت از کنار این سوال بگذرید.
کشف معنای سوال
برخی از کودکان که از رفتن به مدرسه سرباز می زنند ، ترک خانه برایشان سخت است نه اینکه مدرسه را دوست نداشته باشند. این مسئله دلایل بسیاری دارد ، از جمله :
* اگر اخیرا صاحب فرزندی شده باشید ، کودکتان حسادت می کند شما را با او در خانه تنها بگذارد.
* اگر در منزلتان جنگ و دعوا زیاد اتفاق بیافتد ، او نگران است که اگر به مدرسه برود ، چه خواهد شد.
* اگر کسی در منزلتان به شدت مریض باشد ، او عمیقا نگران است که در حین نبودنش اتفاقی برای آن فرد مریض بیافتد.
جالب این که عکس قضیه نیز صادق است : وقتی کودکی واقعا حال و حوصله رفتن به مدرسه را ندارد ، ابراز می کند که دلتنگ خانه است. مثلا ممکن است بگوید (( دلم برات تنگ میشه )) ، در حالی که اصل قضیه این است که در کارهای مدرسه اش مشکل دارد. لذا همیشه قبل از اینکه بخواهید تصمیم گیری کنید حتما با معلمش صحبت کرده و هرگز به دانسته های خود اکتفا نکنید.بهترین روش جواب دادن
مدرسه هراسی عبارتی کلی است که برای توصیف سرباز زدن از حضور در مدرسه به کار می رود ، خواه واقعا به علت ترس از مدرسه باشد ، خواه به علت عدم تمایل نسبت به ترک منزل .
هنگامی که مدرسه هراسی اتفاق می افتد ، مبارزه با آن بسیار مشکل است. اگر تا الان تجربه اش را نداشته اید باید بدانید حتی اگر سر سوزنی در برابر کودکتان کوتاه بیایید و به او اجازه دهید فقط یک روز به مدرسه نرود ، تا آخر سال هر روز سر همین قضیه جنگ و دعوا خواهید داشت.
با این تسلیم شدن ، همچنین به کودکتان یاد می دهید که فرار از مشکلات راه حل قابل قبولی است ، که البته چنین نیست.
لذا تنها جواب و بهترین جواب این است : (( کار تو اینه که بری مدرسه و چیزای جدید و جالب یاد بگیری و مغز و بدنت رو قویتر کنی . اگه چیزی داره اذیتت میکنه ، یا داره بهت سخت می گذره میتونیم در موردش صحبت کنیم. منم بهت کمک میکنم مشکلت رو حل کنی اما مدرسه ات رو باید هر روز بری)).
البته ، لازم است به دنبال علت این رفتار کودکتان باشید و سپس تلاش کنید مسئله را حل کنید. برای مثال اگر تازه صاحب فرزندی شده اید باید به او بگویید که وقتی به مدرسه می رود زندگی در خانه اصلا جذاب نیست.
میتوانید یکی دو نقاشی برایش بکشید و غذای مورد علاقه اش را درست کنید و به او بگویید وقتی مدرسه است به فکرش هستید. اگر در خانواده تان درگیری وجود دارد بایستی از خدمات روانشناسی و مشاوره استفاده کنید تا به شما در حل مشکل خانوادگیتان کمک کند ، لذا کودکتان درگیری های منفی عاطفی نخواهد داشت.
همچنین میتوانید با مشاور مدرسه صحبت کنید تا از کودکتان پشتیبانی عاطفی نماید.
منبع : کتاب 50 سوال مهمی که بچه ها می پرسند
پرسش های کودکانه - چرا باید برم مدرسه؟
شروع مدرسه و اجتناب کودک از رفتن به مدرسهشروع مدرسه و اجتناب کودک از رفتن به مدرسه

شروع مدرسه و اجتناب کودک از رفتن به مدرسه اصولاً هر نوع تغییر و موقعیت جدید و ناشناخته اضطراب آور و گاهی ترس آور است و ورود به مدرسه یکی از این موارد است. خوشبختانه اکثر افراد سالم به سرعت با موقعیت جدید خو گرفته و اضطراب آنها برطرف می شود.


پرسش های کودکانه – منو میرسونی مدرسه ؟پرسش های کودکانه – منو میرسونی مدرسه ؟

پرسش های کودکانه – منو میرسونی مدرسه ؟ (( کورتنی 7 ساله هر روز از من می خواهد او را به مدرسه برسانم . )) نیک ، پدر کورتنی ادامه داد (( برایم مسئله ای نیست که او را برسانم ، چون سر راه اداره ام است. اما وقت آن نرسیده که مثل بقیه بچه ها با سرویس به مدرسه برود؟ او می گوید دوست دارد صبح با من باشد چون بقیه روز مرا نمی بیند. اما فکر نکنم قضیه این باشد. )) پرسش های کودکانه – منو میرسونی مدرسه ؟


آماده نشدن کودک برای رفتن به مدرسهآماده نشدن کودک برای رفتن به مدرسه

آماده نشدن کودک برای رفتن به مدرسه معمولا صبح ها وقتی والدین فرزندشان را برای رفتن به مدرسه آماده می کنند ، دایم باید به او بگویند عجله کند تا دیرت نشود و به موقع به مدرسه برسی بچه های شش تا نه ساله برای رفتن به پیش دبستانی و مدرسه ، خیلی معطل می کنند و خودشان متوجه این مسئله نیستند. آماده نشدن کودک برای رفتن به مدرسه


بی علاقه بودن کودکان به مدرسهبی علاقه بودن کودکان به مدرسه

بی علاقه بودن کودکان به مدرسه یادگیری باید برای کودکان هیجان انگیز باشد . بچه های دبستانی معمولا خیلی سعی میکنند در درس هایشان موفق باشند و با یکدیگر رقابت میکنند ، ولی گاهی نیز می گویند که از مدرسه متنفرند و دیگر دوست ندارند به مدرسه بروند. بی علاقه بودن کودکان به مدرسه

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران