کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
زندگی اجتماعی کودکان – بخش چهارم
زندگی اجتماعی کودکان لازم است فرزند شما یاد بگیرد که هنگام مواجه شدن با پیشامد و آسیب های احتمالی چه کاری میتواند انجام دهد. به این منظور میتوانید صحنه ای خیالی از یک حادثه را برای کودک مجسم کنید و از او بخواهید که سعی کند به حادثه دیدگان کمک کند. زندگی اجتماعی کودکان

زندگی اجتماعی کودکان – بخش چهارم
رویارو شدن با پیش آمدها و آسیب های احتمالی
لازم است فرزند شما یاد بگیرد که هنگام مواجه شدن با پیشامد و آسیب های احتمالی چه کاری میتواند انجام دهد. به این منظور میتوانید صحنه ای خیالی از یک حادثه را برای کودک مجسم کنید و از او بخواهید که سعی کند به حادثه دیدگان کمک کند.
برای نمونه،کمک به دوستی که هنگام بازی کردن ،افتاده است و پایش زخمی شده است ، یا کمک به دوستی که هنگام بازی سرش به میله ای اصابت کرده است و استخوان سرش ورم کرده است ، یا کمک به همسایه ای که دچار تنگی نفس شده است.
شما میتوانید فهرستی از مراکز کمک رسانی محلی تهیه کنید و شماره تلفن های آن ها را بر روی کاغذی یادداشت نمایید و آن را در دسترس فرزندتان قرار دهید.
به او یاد بدهید که چگونه شماره تلفن اورژانس را بگیرد و نشانی منزل و اطلاعات لازم را به متصدی آن بدهد.
همچنین به او یادآور که اگر گوشه ای از خانه آتش گرفت ، به جای اینکه سعی کند آن را خاموش کند ، سریع از خانه خارج شود و از همسایه های آشنا کمک بگیرد.
آشنایی با کمک های اولیه :
آماده بودن در هر شرایطی ، نه تنها موجب افزایش اعتماد به نفس و احساس امنیت کودک میشود ، بلکه کمک می کند تا در شرایط بحرانی ، تصمیمی درست بگیرد.

زندگی اجتماعی کودکان


زندگی اجتماعی کودکان

ساده ترین کمک هایی که کودک میتواند هنگام رویارو شدن با پیشامدها یا حوادث گوناگون به افراد آسیب دیده ، بکند ، عبارتند از :
هنگام بریدگی :
برای بریدگی های کوچک ، لازم است کودک ابتدا زخم را با آب و صابون بشوید و سپس روی زخم را با پارچه یا باندی تمیز ببندد. برای بریدگی های بزرگ باید ابتدا پارچه ای تمیز روی زخم بگذارد و آن گاه محل بریدگی را با فشار نگه دارد ،تا خون ریزی قطع شود.
هنگام ضرب دیدگی
کیسه ای یخ ، روی محل ضرب دیده ، قرار دهد.
هنگام شکستگی ، یا در رفتگی استخوان
به کودک یاد بدهید ، هنگامی که با چنین موردی رو به رو میشود، به هیچ عنوان عضو شکسته یا در رفته را حرکت ندهد،بلکه سریع به اورژانس خبر دهد.
هنگام بی هوش شدن :
هنگامی که کودک با فردی بی هوش شده رو به رو میشود ، ابتدا باید به او کمک کند تا صاف بر روی زمین بخوابد. آنگاه با پارچه ای مرطوب صورتش را خنک کند و سپس به دنبال کمک برود.
هنگام گزیده شدن :
در صورت امکان حشره ای را که فرد را نیش زده است ، با دستمالی بگیرد و در سطلی در بسته بیندازید. آنگاه محل آن را با آب و صابون بشوید و کمی یخ روی آن بگذارد تا محل گزیده شده ، خنک شود.
هنگام سوختگی :
برای سوختگی های کوچک لازم است که کودک کیسه ای یخ روی محل سوختگی بگذارد.
هنگام خونریزی از بینی :
از فردی که بینی اش دچار خونریزی شده است ، بخواهد که بنشیند و سرش را به سمت بالا و عقب بگیرد. آنگاه بینی اش را چند دقیقه محکم نگه دارد تا خونریزی قطع شود. سپس کیسه ای یخ با پارچه ای مرطوب بر روی پیشانی او قرار دهد.
هنگام نفس تنگی :
اگر فردی که دچار تنگی نفس شده است میتواند نفس بکشد ، سرفه کند و حرف بزند ، بهتر است چند دقیقه صبر کند ، اما اگر نمیتواند نفس بکشد ، با مشت کمی روی سینه ی او ، زیر دنده هایش فشار بیاورد.
هنگام نیش زدگی :
اگر کودک با فردی که دچار مارگزیدگی یا عقرب گزیدگی شده است ، رو به رو شد ، لازم است سریع به فوریت های پزشکی اطلاع دهد.
منبع : کتاب الفبای زندگی برای کودکان
زندگی اجتماعی کودکان
زندگی اجتماعی کودکان
زندگی اجتماعی کودکان – بخش اولزندگی اجتماعی کودکان – بخش اول

زندگی اجتماعی کودکان کودکان بیرون از خانه ، با خطرها و آسیب هایی جدی و زیادی رو به رو هستند که عدم شناخت و آگاهی از آنها میتواند حوادث و پیشامدهای ناگواری برایشان به همراه داشته باشد. آنها برای اینکه بتوانند از این خطرهای احتمالی مصون بمانند ، لازم است مهارت های زیادی را بیاموزند. زندگی اجتماعی کودکان


زندگی اجتماعی کودکان – بخش دومزندگی اجتماعی کودکان – بخش دوم

زندگی اجتماعی کودکان برای اینکه کودک روش های ایمن رفت و آمد در محدوده ی محل سکونتش را یاد بگیرد ، لازم است که پدر و مادر ، هنگام قدم زدن با او در محله شان ، نکته های مهمی را یادآور شوند. برای مثال ، مشخص نمودن مسیری معین برای رفت و آمد در پیاده رو ، یا مشخص نمودن محدوده ای مجاز برای دور شدن کودک از خانه. زندگی اجتماعی کودکان


زندگی اجتماعی کودکان – بخش سومزندگی اجتماعی کودکان – بخش سوم

زندگی اجتماعی کودکان یادگیری قوانین و مقررات شهری برای کودکان کاری جالب و سرگرم کنند هاست . زمانی که همراه فرزندتان سوار اتومبیل هستید ، جهت یابی شمال ، جنوب ، مشرق و مغرب‌را به او یاد بدهید. شناسایی مسیرها ، محله ها و خیابان ها را با او تمرین کنید. زندگی اجتماعی کودکان


حواس پنج گانه و مهارت های اجتماعی کودکحواس پنج گانه و مهارت های اجتماعی کودک

حواس پنج گانه و مهارت های اجتماعی کودک کودکان از 6 ماهگی یاد خواهند گرفت که چگونه حرکات چشم ها و سرشان را کنترل کنند ، اشیاء را در دستشان نگه دارند و وضعیت بدنشان را با محیط تطبیق دهند. در این مدت زمان کوتاه آن ها همچنین شروع به فهمیدن مفهوم علت و معلول می کنند. حواس پنج گانه و مهارت های اجتماعی کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران