کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
عزت‌نفس در کودکان
عزت‌نفس در کودکان عزت‌نفس داشتن احساسی خوب در مورد خود است، و هرکسی برای خوب عمل کردن به آن نیاز دارد. چگونگی احساسمان در مورد خودمان بر چگونگی یادگیری، احساس، تفکر، کار، بازی، ارتباط با دیگران و در حقیقت بر هر عملی که انجام می‌دهیم مؤثر است. عزت‌نفس در کودکان

عزت‌نفس در کودکان
کودک آنلاین: عزت‌نفس داشتن احساسی خوب در مورد خود است، و هرکسی برای خوب عمل کردن به آن نیاز دارد. چگونگی احساسمان در مورد خودمان بر چگونگی یادگیری، احساس، تفکر، کار، بازی، ارتباط با دیگران و در حقیقت بر هر عملی که انجام می‌دهیم مؤثر است.
عزت‌نفس شالوده و پایۀ شادمانی و موفقیت است. همۀ ابعاد زندگی مانند سلامت جسمانی، ثبات عاطفی، پیشرفت تحصیلی، کیفیت روابط خویشاوندی، انتخاب همسر و برآوردن هدف‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
عزت‌نفس فرزندتان محوری است که کل زندگی‌اش روی آن خواهد چرخید.
عزت‌نفس از تجارب شخصی و افکار اندوخته شده شکل می‌گیرد. پرورش عزت‌نفس سالم از بدو تولد آغاز می‌شود و به‌عنوان یک ارزیابی متغیر پیش‌رونده، در طول زندگی ادامه می‌یابد. همچنین باید گفت که ما بیشتر عزت‌نفسمان را از طریق ارزیابی درک آنان نسبت به خودمان به دست می‌آوریم.
هر کودک همان اندازه به خودش علاقه مند است و برای خود احترام و ارزش قائل است که توسط والدینش و سایر اشخاص مهم زندگی‌اش مورداحترام، ارزش و محبت واقع می‌شود.
 اگر در مدرسه عملکرد ضعیفی دارد، خواستار توجه دائمی است. بی‌تربیت و قلدر است، غالباً پرخاشگر است، دائماً بدرفتاری می‌کند، معمولاً به‌این‌علت است که اغلب احساس می‌کند مورد محبت و قابل دوست داشتن نیست و به خودش نیز زیاد علاقه ندارد.
او ممکن است احساس عجز و بی‌لیاقتی کند، یعنی احساس کند به‌اندازۀ کافی خوب و باهوش نیست و بنابراین ناامید شود.
اگر فرزندتان ...
- پیوسته و مداوم بدرفتاری می‌کند.
- متمرد و بی‌اعتناست.
- خود و دیگران را کوچک می‌کند.
- در دوست‌یابی و حفظ آن مشکل دارد.
- به‌آسانی تحت نفوذ همسالانش قرار می‌گیرد.
-  توجه دائمی می‌خواهد.
- برای اشتباهات و شکست‌ها، خود و دیگران را سرزنش می‌کند.
- از شکست می‌ترسد.
- مسئولیت کمی می‌پذیرد و یا اصلاً مسئولیت نمی‌پذیرد.
... احتمالاً عزت‌نفس پایینی دارد.بچه‌ها هنگامی‌که عزت‌نفس بالایی داشته باشند، آسان‌تر یاد می‌گیرند، بهتر رفتار می‌کنند، با دیگران به‌طور مؤثرتری ارتباط برقرار می‌کنند و خوشحال‌تر هستند. احساس توانایی می‌کنند و از تجارب و ارتباطات جدید لذت می‌برند.
کودکان به دنبال احترام و اعتبارند. آنان توسط سه نیروی مشترک برانگیخته می‌شوند:
- افزایش دادن عزت‌نفس ِ خود
- حفظ آن سطح از عزت‌نفس
- اثبات واقعی بودن عزت‌نفسشان
عزت‌نفس روزبه‌روز شکل می‌گیرد، یک فرآیند رشدی مداوم است، و نباید به غره شدن به خود اشتباه شود. نکتۀ مهم این است که با گفتار و رفتار عزت‌نفس بچه‌ها را تقویت کنیم. هنگامی‌که عزت‌نفس در حد بسیار بالایی است، بیشتر مشکلات به حداقل می‌رسد و به‌تدریج محو می‌شود.
تربیت و پرورش فرزند مهم‌ترین کار جهان است. مثبت، پیش‌بینی کنندۀ مشکلات و نیازها و تغییرات آینده و برای فرزندتان سودمند باشید. شما مهم‌ترین شخص در زندگی فرزندتان هستید، و نیز اولین . بهترین آموزگارش و سازندۀ عزت‌نفس او.
عزت‌نفس خودتان عاملی مسلم در چگونگی ارتباطتان با فرزندتان، چگونگی توجهتان به نیازهایش و چگونگی رفتارتان با اوست. بنابراین خودتان را نیز با چنین روش‌های مثبتی پرورش دهید و توانایی‌ها و شایستگی‌هایتان را باور کنید. به‌این‌ترتیب عزت‌نفس بالای شما برای فرزندتان الگو می‌شود.
در مقالات بعدی راهبردهایی را برای افزایش عزت‌نفس در کودک بیان می‌کنیم. این راهبردها را برای ایجاد عزت‌نفس سالم در کودکتان به کار ببرید وزندگی او و خودتان را تغییر دهید.
منبع: عزت‌نفس سالم، 42 راهبرد مؤثر برای شکوفایی و پرورش عزت‌نفس در کودکان
عزت‌نفس در کودکان
 افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول

افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول فرزندتان را بدون قید و شرط دوست داشته باشید. احساس محبتتان را به او نشان دهید و اجازه دهید او نیز احساس محبتش را به شما نشان دهد. افزایش عزت نفس در کودکان - بخش اول


بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هفتمبازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هفتم

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هفتم بچه ها را به دور یک دایره جمع کنید و آنها را با یک شمارۀ مشخص نامگذاری کنید. به بچه ها بگویید وقتی شما شمارۀ هر کدام را صدا زدید، او باید با گفتن بله پاسخ دهد و در آن لحظه هیچ بچۀ دیگری اجازۀ صحبت ندارد.


پدران و عزت نفس دخترانپدران و عزت نفس دختران

پدران و عزت نفس دختران کودک آنلاین: پدران نقش زیادی در شکل‌گیری عزت‌نفس دخترانشان دارند. وقتی دختری احساس می‌کند که موردعلاقه، احترام و توجه عمیق پدرش قرار دارد، بیشتر از زمانی که روز به روز انبار جهیزیه او را پرتر کنند، احساس امنیت و توجه می‌کند. پدران و عزت نفس دختران


تقویت عزت نفس کودک در رابطه با فرهنگ خودتقویت عزت نفس کودک در رابطه با فرهنگ خود

تقویت عزت نفس کودک در رابطه با فرهنگ خود کودک آنلاین: نقطۀ شروع کمک به کودکان برای درک گوناگونی، این است که به اصل و نسب خود بنگرند. خانواده فضایی است که کودکان نه تنها احساس تعلق به آن را تجربه می کنند، بلکه اولین زبان، شناخت فرهنگ، باورهای معنوی یا مذهبی و ارزش هایشان را از آن کسب می کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران