کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
نظافت در کودکان -  قسمت اول
نظافت در کودکان - قسمت اول هیچ کس نمیتواند شخصا با آلودگی و کثیفی کنار بیاید . گذشتگان نیز نظافت را نشانه ی خداشناسی دانسته اند. شاید ما هر روز حمام نکنیم ، اما هرگز افرادی راکه مدام استحمام می کنند مسخره نمی کنیم. نظافت در کودکان - قسمت اول

نظافت در کودکان -  قسمت اول
هیچ کس نمیتواند شخصا با آلودگی و کثیفی کنار بیاید . گذشتگان نیز نظافت را نشانه ی خداشناسی دانسته اند. شاید ما هر روز حمام نکنیم ، اما هرگز افرادی راکه مدام استحمام می کنند مسخره نمی کنیم.
ممکن است روزی دوبار دندانمان را مسواک نزنیم ، اما هرگز مسواک زدن را بی اهمیت جلوه نمی دهیم . ما در دورانی زندگی می کنیم که انتظار می رود بیش از همیشه نظافت را رعایت کنیم. مراعات اصول بهداشتی از جمله مهمترین ساختارهای اجتماعی یک کشور است.
در واقع نظافت و آراستگی ما و خانه مان تا حدی نشان دهنده ی موقعیت اجتماعی ماست و می دانیم که باید عادت های کوچکی را که مرتبط با بی توجهی به نظافت هستند از چشم جامعه پنهان کنیم.
اکنون فرزندانمان علاقه ای ندارند حرف های ما را باور یا اجرا کنند زیرا :
 1 . آنها به نظر دیگران درباره ی عادت های نظافت شخصی شان اهمیت نمی دهند.
2 . آنها به میزانی که ما نسبت به کثیفی حساس هستیم حساسیت به خرج نمی دهند.
3 . آنها آنقدر ها نیز درباره ی اهمیت دادن به نظافت تجربه ندارند و نمیتوانند برحسب عادت خود را تمیز نگه دارند.
4 . کودکان همیشه از پافشاری ما بر موضوعاتی که آنان اهمیتشان را درک نمی کنند آزرده میشوند. گاهی نیز به دلیل این پافشاری ها ، عصبانی و خشمگین می شوند و علاوه بر امتناع از این کارها از اصرارهای مداوم ما احساس تنفر می کنند. مسواک زدن نمونه ای از این موارد است که غالبا به ایجاد درگیری میان والدین و فرزندان منجر میشود.
این اقدامات چیزی جز عصبانیت والدین را به دنبال نخواهد داشت. واداشتن کودکان به مسواک زدن ، حمام کردن ، شستن دست پیش از غذا ، جمع کردن اسباب بازی ها بعد از پایان بازی ، مرتب کردن لباس ها و.... تا رسیدن کودک به بلوغ به یادآوری های مکرر نیاز دارد. در واقع برای حل مشکلاتی که هر روز هفته با آنها رو به رو هستیم باید زمان بسیار زیادی را صرف کنیم.
گاهی از این مشکل به ستوه می آییم و حس می کنیم نه تنها یک کودک نا مرتب داریم بلکه فرزندمان نسبت به وظایفش احساس مسئولیت نمی کند. معمولا در این زمان رفتارهای سختگیرانه تری از خود نشان می دهیم.
گاهی نیز زانوی غم بغل می گیریم و منتظر معجزه ای می مانیم تا این مشکل خود به خود برطرف شود. نکته ی جالب در این باره آن است که هیچکدام از ما مشابهت خود را با فرزندانمان در دوران کودکی به یاد نمی آوریم.
پس از آنکه در نهایت توانستیم عادت های مربوط به نظافت شخصی را در خود پرورش دهیم ، فرزندانمان را بدون در نظر گرفتن مدت زمان لازم برای یادگیری این عادت ها به همسویی با خود وادار می کنیم.
آیا معنی این رفتار آن است که نمیتوانیم کاری در برابر این مشکلات انجام دهیم؟ آیا صرفا باید با شلختگی فرزندانمان کنار بیاییم یا میتوانیم کارهای مهمی را برای اصلاح این رفتار انجام دهیم؟ به جرئت می گویم که این مشکل در نهایت به ترک عادت کودک ختم خواهد شد.همه ی ما به عنوان پدر و مادر در رشد فرزندانمان دخالت مستقیم داریم و گرچه گاهی ممکن است دخالتمان بیش از حد باشد اما از ما انتظار نمی رود که دست هایشان را بشوییم. این کارها تنها ارزش های ما را زیر سوال می برند.
نخستین قدمی که باید برای رویارویی با این مشکل برداشت آن است که در ارزش ها و عادت های مرتبط با نظافت شخصی خود تجدید نظر کنیم. شاید ما به نوبه ی خود بسیار سختگیر هستیم.
آیا لازم است همیشه به رغم خستگی و بی حوصلگی کارها را رو به راه و راهی برای مشکلات پیدا کنیم؟ آیا همیشه باید خانه به گونه ای به نظر برسد که گویی مهمان بسیار مهمی برای شما دعوت کرده ایم؟ آیا تصور می کنیم با یک یا چند بار مسواک نزدن دندان هایمان خراب میشود؟
همچنین باید از خود بپرسیم که میزان علاقه ی ما به فرزندانمان تا چه حد به نزدیک بودن آنها به خواسته هایمان بستگی دارد؟ آیا وقتی کودک با دست های کثیف آماده ی غذاخوردن است ، باز هم علاقه ی خود را به او نشان می دهیم یا می کوشیم او را با سرزنش ، طرد کردن و حتی محروم کردن از عشق خود اصلاح کنیم؟
هر مشکل راه حل خاص خودش را دارد . اگر کودک ما خوشحال است و تقریبا مشکل خاصی با اطراف خود ندارد بهتر است به مسئله ی نظافت دامن نزنیم. از سوی دیگر اگ شلختگی و رعایت نکردن نظافت منشا ایجاد مشکلات دیگری در رابطه ی ما و آنها باشد این مسئله نمود بیشتری می یابد.
زمانی که صرفا خود این مشکل را در نظر می گیریم متوجه می شویم که این عادت یکی از کوچک ترین مشکلاتی است که فرزندمان در کودکی با آن رو به روست و عاقلانه است که به اندازه ی کوچکی و بزرگی مشکل نسبت به آن واکنش نشان دهیم. یعنی نباید مشکلاتی را که اهمیت زیادی ندارند بسیار جدی بگیریم و برعکس.
شاید به دلیل این رفتار به فرزندمان اخطار دهیم ، پاداش دهیم گاهی در این رابطه با او بازی های مختلف کنیم و زمانی که کاسه ی صبرمان لبریز شد سرزنشش کنیم. نکته ی مهم این است که نباید این مشکل را هر روز به فرزندمان گوشزد کنیم زیرا دلزده می شود.
با این اوصاف نباید انتظار داشته باشیم که آنها به اندازه ی ما انگیزه ی کافی را برای پرداختن به تمیزی و نظافت داشته باشند ؛ پس چه بهتر که چنین تغییری در کودک به مرور زمان و با لطافت و حوصله ایجاد شود.
در این میان روابط مساعد میان ما و او مهمترین نقش ممکن را بازی می کند . به عبارت دیگر اگر روابط ما با آنها ( مثلا به دلیل غذا دادن اجباری) دچار مشکل شده است ، اکنون نباید انتظار داشت که آنها به راحتی طبق خواسته های ما رفتار کنند.
منبع : کتاب الفبای مراقبت از کودک
نظافت در کودکان -  قسمت اول
نظافت در کودکان -  قسمت دومنظافت در کودکان - قسمت دوم

نظافت در کودکان - قسمت دوم کودک سلسله ای از مسائل مهم را خود به خود و با رسیدن به سن بلوغ یاد می گیرد. او می آموزد که نباید به هر چیزی که دارد عشق بورزد. رسیدن به این باور از سوی کودک در آن زمان بسیار راحت تر از دوران کودکی است زیرا او حین بلوغ خود به این باور می رسد حال آنکه در دوران کودکی بسیاری از کارهایش را صرفا به دلیل انتظارات پدر و مادرش انجام می دهد. داشتن این طرز فکر نسبت به زندگی بسیار عاقلانه و بالغانه است. نظافت در کودکان - قسمت دوم


شستشو و نظافت کودکانشستشو و نظافت کودکان

شستشو و نظافت کودکان کودک آنلاین: شستن دست و صورت، استحمام، مسواک زدن، کوتاه کردن ناخن ها و شانه کردن موها هم مانند پوشیدن و درآوردن لباس جزء کارهای روزمرۀ زندگی هستند. شستشو و نظافت کودکان


پاکیزگی در کودکانپاکیزگی در کودکان

پاکیزگی در کودکان کودک آنلاین: مسلماً داشتن یک کودک منظم و پاکیزه لذت‌بخش است. بااین‌حال، در مورد اینکه چقدر کودک را تروتمیز می‌خواهید و چه هنگام این انتظار را از او دارید، منطقی باشید. هر از چند گاهی کثیف شدن، کاملاً پذیرفتنی است و پاکیزه کردن کودک نباید به‌صورت یک تنبیه درآید. پاکیزگی در کودکان


پرورش کودک منظم و تمیزپرورش کودک منظم و تمیز

پرورش کودک منظم و تمیز کودک آنلاین: این عادت را در خانۀ خود به وجود بیاورید که پیش از انجام هر نوع بازی جدید باید وسایل بازی قبل را جمع کرد. ابتدا شاید کودکان در برابر این قانون جدید واکنش منفی نشان دهند اما پس از مدتی متوجه می شوند اگر همکاری کنند، سریع تر می توانند بازی کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران