کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول برای این که فرزندان ما گرفتار حالات انفعالی و یا انحرافی نشوند بلکه موجوداتی فعال و سازنده و پیشرو باشند ، همان گونه که گفته شد موضوع اصلی و مهم ، تشخیص هویت ، یافتن خود و واقعیت خود و حقیقت خویشتن است. تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول
برای این که فرزندان ما گرفتار حالات انفعالی و یا انحرافی نشوند بلکه موجوداتی فعال و سازنده و پیشرو باشند ، همان گونه که گفته شد موضوع اصلی و مهم ، تشخیص هویت ، یافتن خود و واقعیت خود و حقیقت خویشتن است.
به همین علت است که بعد از این یافتن خود ، موضوع آگاهی و خودآگاهی ، حرمت نفس و پذیرش نقش مطرح خواهد بود. می دانیم که فرزندان ما بین 13 تا 19 سالگی در دو مرحله یا در دو جایگاه و پایگاه قرار می گیرند.
برای یافتن هویت و یافتن خود در مسیر خود و در مسیر شناخت خود به طور واقعی قرار می گیرند و نسبت به آن احساس خوبی خواهند داشت که به عنوان ( Ego Identity ) آن را می شناسیم و یا ممکن است که در این دوران گرفتار حالتی شوند که به عنوان ( Role Confusion ) یا گمی و گیجی در نقش و زندگی می گویند.
بنابراین بچه ها در این سن و سال در یکی از این دو مرحله قرار می گیرند و معلوم است که با قرار گرفتن در هر کدام از این حالات و زندگی ، آینده ای متفاوت خواهند داشت.
در دوران 13 تا 19 سالگی در زمینه های مختلف باید با واقعیت ها یعنی آنچه که هست آشنا شوند ، حقایق یا حقیقت ، آنچه که باید باشد را پیدا کنند و آماده باشند که جهان واقعیت را در بسیاری از موارد آن گونه که هست بفهمند و بپذیرند که باید واقعیت ها را دگرگون کرد و به جهان بهتر و یا حقیقتی رسید و در این مسیر و زمینه قدم بردارند.
به همین جهت استکه در جنبه های مختلف زندگی باید این آگاهی و شناخت را درباره ی خودش و در ارتباط با دیگران پیدا کند.
جلوه هایی از تشخیص هویت :
1 . ظاهر و زیبایی
می دانیم که برای بچه ها مخصوصا با تاکید و توجهی که پدران و مادران در طول زندگی او تا به امروز داشته اند و پیامی که از دیگران گرفته ، موضوع ظاهر بدن و زیبایی اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. به همین علت بچه ها بسیار مایلند بدانند که تا چه اندازه زیبا ، جذاب و دوست داشتنی و خواستنی هستند و در حالی که به جنبه های دیگر وجود خودشان مرتبط می کنند ، کاملا آن را به ظاهر خودشان مرتبط می بینند.
به ویژه این که می بینند نظر و قضاوت مردم درباره زیبایی و زشتی اهمیت فوق العاده ای در زندگی دیگران دارد .نوجوان متوجه این مطلب خواهد بود که به خاطر سن و شرایط رشد با موضوع ها و یا با مسائل و مشکلاتی رو به رو می شود. اما آگاهی از این که برخی از این مسائل و مشکلات حل خواهد شد و یا رشد جنبه هایی از بدن که آنچنان زیبا و جالب نیست پشت سر گذاشته خواهد شد به او انتظار فردا و آینده ی بهتر را خواهد داد.
اما در عین حال برای او این پرسش مطرح است که با مسائل و مشکلات و زشتی ها چه می توان کرد؟ و دیگران با او چه کرده اند؟ به همین دلیل برخی اوقات کاملا به دنبال انکار و نفی این مسائل و مشکلات می رود و طوری وانمود می کند که این موضوعات اصلا وجود ندارند و یا اهمیتی ندارند و برخی از اوقات در این رابطه در مسیر نا زیبا کردن خودش حتی دست به کارهایی می زند که نه تنها توجه دیگران بلکه برخی اوقات خشم و ناراحتی اطرافیان را برمی انگیزد.
از طرف دیگر برخی از اوقات کوشش می کند که با پنهان کردن قسمت هایی از بدنش و یا حتی پنهان شدن و نبودن در صحنه ی زندگی به نوعی این مشکل را فعلا کنار بگذارد. خیلی از اوقات وانمود می کند که مسئله و مشکلی ندارد و یا آنچه را که خود در درون نازیبا می بیند ، از نظر دیگران زیبا تلقی می کند و یا این را برخی از اوقات با بی اعتنایی با آن برخورد می کند و ظاهرا به آن اهمیتی نمی دهد ، در حالی که قسمتی از ذهن او همیشه متوجه این مسئله است.
برخی از اوقات به دنبال بردن و خلاص شدن از این مسئله و مشکل می گردد که گرچه در برخی از موارد با پیشرفت های علمی ، در این زمینه میتوان اقدام کرد.
توجه داشته باشید رفتار نامناسب برخی از اوقات گرفتاری های عجیب و غریبی را برای او به وجود می آورد و باید به این نکته توجه داشت که فرزندان ما تحت تاثیر محیط اطراف و آنچه که در گذشته آنها بوده نسبت به ظاهر و بدن خود و دیگران بسیار حساسند و در این موارد باید با نهایت مواظبت و مراقبت با آنها رفتار کرد تا وجود خودشان را آن طوری که هست بشناسند و آن را بپذیرند و با آن راحت و آسوده باشند و اگر در این باره برای آنها کاری میتوان کرد حتما باید آنها را در این مسیر کمک کرد زیرا این ظاهر ، حالات درونی آنها را مشخص و معین می کند.
برخی از بچه ها فقط به متوسط بودن و یا خوب بودن ظاهر و زیبایی اهمیتی نمی دهند و یا راضی نخواهند بود ، بلکه مایل هستند که بهترین باشند و نه تنها برخی بلکه همه را تحت تاثیر خودشان قرار بدهند و اینجاست که زمینه ای برای جلوه گری و نمایش و برخی از اوقات ، رفتار بسیار آزار دهنده فراهم می شود و چون در این زمینه موفق نمی شوند بعدا با رفتار و یا درگیر شدن در روابطی نامناسب ، کوشش می کنند تا حدودی این کمبود را جبران بکنند.
بنابراین پدر و مادر باید در این زمینه با آگاهی و مهربانی به فرزندانشان کمک کنند تا این دوران بحرانی را پشت سر بگذارند.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 13 تا 19 سالگی
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دومتشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دوم

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دوم برخی از افراد ممکن است از آنچه هستند به عنوان دختر و پسر خوشحال نباشند ، ولی بیشتر افراد دیر یا زود خود را آن گونه که هستند می فهمند و می پذیرند. تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دوم


تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سومتشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سوم

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سوم و مهم تر از همه موضوع توانایی آنها است که چگونه برایشان شکل و فرم گرفته است. من در محیط آموزشی ، در کارهای هنری ، در ارتباط با دیگران و در رابطه با ورزش ، از چگونه امکانات و توانایی هایی برخوردار هستم. تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سوم


تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت چهارمتشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت چهارم

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت چهارم این که شما متعلق به گروه (( اکثریت و یا اقلیت )) هستید اهمیت ویژه ای دارد و این که مخصوصا این گروه اقلیت با چه موضوع ها و مسائل و مشکلاتی همراه است ، گرفتاری های بسیاری را موجب میشود.


خودشیفتگی در نوجوانانخودشیفتگی در نوجوانان

خودشیفتگی در نوجوانان نوجوان در این دوران به دلیل یافتن خودش در جهت ابعاد خودش دست به تصمیم های مختلف و متفاوتی می زند و نظریات بسیار متغیری را پیدا می کنند مانند : خودشیفتگی در نوجوانان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران