کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
آموزش انضباط به کودک - بخش دوم
آموزش انضباط به کودک فرزندان قدرت طلب، پدیدۀ جدیدی است که این روزها بیش از پیش با آن مواجه می‌شویم. فرزندان ما به‌شدت اصرار دارند که خواسته‌های خود را به‌کرسی بنشانند و برای نیل به‌این هدف، گاهی به‌گونه‌ای نامعقول و احمقانه رفتار می‌کنند.

آموزش انضباط به کودک - بخشِ دوم
•    آموزش انضباط به‌کودکی که برای کسب قدرت و اختیار بیشتر، بدرفتاری می‌کند
فرزندان قدرت طلب، پدیدۀ جدیدی است که این روزها بیش از پیش با آن مواجه می‌شویم. فرزندان ما به‌شدت اصرار دارند که خواسته‌های خود را به‌کرسی بنشانند و برای نیل به‌این هدف، گاهی به‌گونه‌ای نامعقول و احمقانه رفتار می‌کنند.
مثلاً ممکن‌است نوجوانی با استعداد، صرفاً به‌این دلیل که قصد دارد به‌والدینش بفهماند اگر خودش نخواهد درس بخواند، آنها نمی‌توانند او را مجبور کنند، نمرات پایینی کسب کند. و اگر هم با زور و اجبار و تهدید، او را وادار کردند که درس بخواند، با روشهای دیگری از قبیل مصرف مواد مخدر، دیر آمدن به‌خانه یا دزدی از خانه‌ها و ... موجبات ناکامی و ناراحتی والدینش را فراهم سازد.
وقتی که اخطارهای عادی و تنبیه معمولی کارآیی خود را از دست می‌دهند، لازم است والدین عقب‌نشینی کرده و شکست در جنگ قدرت را بپذیرند. آیا پذیرش این واقعیت سخت است؟
شاید بپرسید چرا والدین باید شکست را بپذیرند و عقب‌نشینی کنند؟ تنها به‌این دلیل ساده که والدین نمی‌توانند در برابر تصمیم کورکورانۀ کودک پیروز شوند.
یک کودک نسبت به‌یک بزرگسال از رشد فکری کافی برخوردار نیست و به‌همین دلیل پیروزی خود را با اشتباهاتی وحشتناک به‌دست می‌آورد و هیچ اهمیتی نمیدهد که این پیروزی، به‌چه قیمتی حاصل می‌شود.
من و شما معمولاً به‌آن اندازه بی‌فکر و بی‌پروا نیستیم که زندگی خود را برای اثبات یک موضوع احمقانه نابود کنیم. اما کودک به‌راحتی چنین کاری می‌کند. به‌همین دلیل گفتیم که والدین باید در این حالت عقب‌مشینی کرده و شکست را بپذیرند.
در این مواقع به‌جای رو در رو شدن با حماقت کودکانه، عاقلانه‌ترین کار این است که عقب‌نشینی کرده و به‌روش زیر عمل کنید تا بدین ترتیب به‌او فرصت انتخاب مجدد بدهید. مثلاً به‌فرزند خود بگویید:
- ببین مری تو باعث شدی که من تسلیم شوم، تو برنده شدی. تصور می‌کردم بتوانم تو را مجبور کنم که اتاقت را تمیز و مرتب کنی، اما حالا می‌بینم که اشتباه می‌کردم. اگر تو واقعاً نمی‌خواهی اتاقی تمیز و مرتب داشته باشی، من نمیتوانم مجبورت کنم.تمام جروبحث‌های ما در این مورد بیهوده بود. پس اگر برایت خیلی مهم است که در یک اتاق نامرتب زندگی کنی، خوب، زندگی کن. اما از آنجایی که من و پدرت دربارۀ آنچه دیگران تصور می‌کنند، نگران هستیم، اجازه نداری دوستانت را به‌آنجا ببری، مگر آنکه قبلاً آن را تمیز و مرتب کرده باشی.
پس اگر قبل از اینکه اتاقت را تمیز کنی، دوستت را به‌ـمجا ببری، من از او خواهم خواست که اتاقت را ترک کند.. حالا دو راه انتخاب داری: یا دوستانت را به‌اتاق تمیز و مرتب می‌بری، یا اتاقت همینطور نامرتب باقی می‌ماند. خودت از این دو راه، یکی را انتخاب کن.
این رفتار عاقلانه، مادر را از شر جنگ و دعوا خلاص کرده و مسئولیت کارها را به‌خود فرزند محول می‌کند. البته مری در ابتدا سعی می‌کند بیازماید که آیا مادرش در گفته‌های خود مصمم هست یا خیر.
اما وقتی با برخورد قاطعانه و در عین حال آرام و متین او مواجه می‌شود، به‌سرعت درمی‌یابد که به‌راستی در کار خود مصمم است. اگر مادر در کل کارها، به‌همین ترتیب، خوب و مناسب رفتار کند و کنترل خود را از دست ندهد، معجزۀ تربیتی تحقق می‌یابد.
اگر مشکل شما با فرزندتان، اتاقی کثیف و نامرتب نیست، ممکن‌است جمع نکردن لباس‌ها، یا به‌سرعت لباس نپوشیدن و منتظر نگه داشتن خانواده و ... باشد. در چنین حالتی میتوانید لباسهای نامرتب او را دور بیندازید (به‌همین شکل می‌توانید اسباب بازیهای پخش و پلا را دور بریزید).
اگر فرزندتان به‌اندازۀ کافی بزرگ شده و به‌تنهایی به‌مدرسه می‌رود، ولی هیچگاه سروقت حاضر نمی‌شود، هیچ حرفی به‌او نزنید و این حقیقت را فراموش نکنید که خود او باید بخواهد که سروقت به‌مدرسه برود.
در این مواقع بحث و دعوا راه نیندازید و هیچ چیز نگویید، بلکه اجازه دهید که با تاخیر به‌سر کلاس برود. این همان پیامد منطقی وقت تلف کردن به‌هنگام لباس پوشیدن و دیر از خواب برخاستن است.
یک چنین تجارب جزئی به‌او یاد میدهد که پیامدهای منطقی رفتارش کدام است. اگر این پیامدها برای او خوشایند نباشد، نمی‌تواند جز خودش کس دیگری را سرزنش کند؛ این حسن اجتناب از دعوا و مرافعه و پند و اندرز خشک و خالی است.
بدین ترتیب فرزندتان را با پیامدهای منطقی رفتار خودش تنها می‌گذارید؛ هدف اصلی از عقب‌نشینی در جنگ قدرت با کودک نیز همین است.
منبع: موفقیت در تربیت فرزندان
آموزش انضباط
آموزش انضباط به کودک - بخش اولآموزش انضباط به کودک - بخش اول

آموزش انضباط زمانی که کودکی تصور می‌کند موجودی بد و شرور است، برای جلب توجه دیگران، کارهای احمقانه و غیرمنطقی انجام میدهد، به‌عبارت دیگر، بدرفتاری می‌کند. البته اگر کارهای نامعقول او، از سوی دیگران مورد توجه قرار نگیرد، از این قاعده پیروی نمی‌کند.


استفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوماستفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوم

استفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوم لازم نیست ساعت به رختخواب رفتن زمان مخصوص و تغییر ناپذیری باشد اما باید همراه با نوعی اعمال منظم ، چیزی شبیه مراسم خاص باشد که کودک آن را به عنوان پایان خوشی برای روز به خاطر بیاورد و انتظار آن را بکشد. استفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوم


برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدینبرقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین

برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین کودک آنلاین: نظم و ارتباط در زندگی امری سازنده است. اگرچه بسیاری از کودکان دربارۀ برقراری این نظم در منزل، گله و شکایت می‌کنند. برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران