کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششم
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششم برای اغلب کودکان ENFP دوران ابتدایی فرصتی است که به آنها اجازه می دهد تا کمی آرام تر شوند و سطح انرژی بسیار زیادشان تا حدی فروکش کند. آنها در این دوران می آموزند که چگونه تمرکز بیشتری داشته باشند و روی کارهایشان متمرکز شوند.

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششم
کودک آنلاین: یکی از اساسی ترین و بنیادی ترین نیازهای هر انسانی، نیاز به درک شدن و دوست داشته شدن است. همۀ ما به عشق بی قید و شرط احتیاج داریم و نیاز داریم که به خاطر شخصیت منحصر به فردمان مورد توجه و احترام قرار بگیریم. درک شخصیت درونی و روحیات بچه ها گامی بسیار مؤثر و ضروری برای تربیت مؤثر آنها است.
به همین منظور یک سری مقالات تحت عنوان نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان در بخش های متفاوت در این سایت نوشته شده که به بررسی دقیق شخصیت های مختلف کودکان می پردازد که نام این کودکان با شخصیت های متفاوت در هر مقاله با عنوان هایی مانند کودکان ENFJ ، کودکان INFJ ، کودکان برون گرا، کودکان درون گرا، کودکان شهودی و ... آورده شده است و در دو ردۀ سنی در مورد آنها بحث شده است.
به کاربران محترم و پدرها و مادران عزیز توصیه می شود که این مقالات را حتماً مطالعه کنند. در این مقاله به بررسی کودکان ENFP در سنین 5 تا 10 سالگی می پردازیم.
کودکان ENFP یعنی کودکانی با خصوصیات : برون گرا، شهودی، احساسی و ادراکی
بچه های ENFP در سنین مدرسه (5 تا 10 سالگی)
برای اغلب کودکان ENFP دوران ابتدایی فرصتی است که به آنها اجازه می دهد تا کمی آرام تر شوند و سطح انرژی بسیار زیادشان تا حدی فروکش کند. آنها در این دوران می آموزند که چگونه تمرکز بیشتری داشته باشند و روی کارهایشان متمرکز شوند.
این بچه ها مشتاق اند که رضایت معلم شان را به دست بیاورند و به همین خاطر معمولاً سعی می کنند سخت کار کنند و خودشان را کنترل می کنند که حواس شان پرت نشود.
خلاقیت و توانایی های هنری بچه های ENFP در طی این دوران از زندگی آنها نمود بیشتری پیدا می کنند. نقاشی، موسیقی و هر نوع فعالیت هنری دیگری باعث خوشحالی و سرگرمی آنها می شود. آنها بازی های خلاقانه مثل بازی با کلمات یا کامل کردن جداول تو در تو را هم خیلی دوست دارند.
این کودکان دوست دارند بتوانند انتخاب هایشان را باز نگه دارند و وقتی احساس کنند می توانند انتخاب های مختلفی داشته باشند رضایت بیشتری نسبت به زمانی دارند که مجبور باشند خودشان را محدود به یک حالت خاص و جهت معین کنند
این بچه ها اعتماد زیادی به خودشان و به ایده هایشان دارند و با همین اعتماد به نفس هم قادرند که در دیگران شور و اشتیاق ایجاد کنند و می توانند هم سن و سال هایشان را به راحتی ترغیب کنند تا بازی های دلخواه آنها را انجام دهند.
کودکان ENFP شدیداً مستقل و فردگرا هستند. آنها گاهی اوقات در تعادل برقرار کردن بین نیازی که به تایید اجتماعی دیگران دارند و تمایل شان به مستقل بودن، به مشکل برمی خورند.
ولی در این دوران سنی آنها اغلب ترجیح می دهند آن طوری باشند که خودشان دوست دارند تا اینکه بخواهند خودشان را به چارچوب ها و ایده آل هایی که دیگران برای شان تعریف می کنند، محدود کنند.
زندگی اجتماعی کودکان ENFP برای آنها اهمیت زیادی دارد. معمولاً اطرافیان این بچه ها آنها را خیلی دوست دارند چون بچه های با تیپ شخصیتی ENFP گرم، صمیمی، خلاق و در رابطه با دیگران با ملاحظه هستند. آنها به طور ذاتی قدرت همدلی زیادی دارند و معمولاً بین دوستانشان که با هم مشکل دارند نقش میانجی و واسطه را ایفا می کنند.
همچنان که این بچه ها به سال های نوجوانی نزدیکتر می شوند، در مورد احساسات شان محتاط تر می شوند و کمتر احساسات و افکار درونیِ خود را بروز می دهند.جذابیت ها و دشواری های تربیت یک کودک ENFP در سنین مدرسه
تمرکز کردن برای اغلب بچه های ENFP کار راحتی نیست. آنها احتیاج به تلاش زیادی دارند که بتوانند روی وظایف شان متمرکز شوند و در ضمن کارها و پروژه هایی بیشتر از آنچه را که واقعاً قادر به انجام آن هستند، انتخاب نکنند.
تکالیفی که باید در منزل انجام شود هم دشواری دیگری است که این بچه ها در سنین مدرسه با آن دست به گریبان هستند. آنها احتیاج دارند که مهارت های لازم برای درس خواندن مؤثرتر را بیاموزند تا بتوانند کارهای شان را بهتر مدیریت کنند.
برای اغلب بچه های ENFP این که به آرامی و با شیوه ای ترغیب کننده به آنها یادآوری شود که کارشان را سریع تر انجام دهند، شیوۀ مؤثری است. اگر به حریم شخصی این بچه ها تعرض شود آنها خجالت زده و ناراحت می شوند و اگر با آنها با بی تفاوتی برخورد شود احساس می کنند که با آنها نامهربانی شده است.
هر صدمۀ روحی باعث می شود که آنها بیشتر و بیشتر خودشان را عقب بکشند چون هر چیزی که باعث ناراحتی آنها شود تا مدت ها بعد هم در ذهن شان باقی می ماند. بنابراین مهربان و ملایم بودن ویژگی های رفتاری مهمی است که در برخورد با بچه های ENFP نباید فراموش شود.
والدینی که از دور بر فعالیت بچه های ENFP شان نظارت می کنند و مستقیماً خودشان را درگیر نمی کنند راحت تر هستند و حتی اگر فرزندشان در آن کار شکست هم بخورد راحت تر می توانند او را پشتیبانی کنند و به او کمک کنند.
در ضمن مهم است که به خاطر داشته باشیم زمان تذکر دادن قبل از این است که فرزندان مان اشتباهی را مرتکب شوند و وقتی که آنها اشتباه کردند و شکست خوردند بهترین راه سکوت کردن است یا اینکه به آرامی دوباره در گوش شان زمزمه کنیم که آنها فوق العاده هستند و دفعۀ بعدی حتماً موفق خواهند شد.
از نظر احساسی در دسترس بودن یک ویژگیِ اخلاقی خیلی خوب بچه های ENFP است و باعث می شود که به ویژه والدینی که خودشان احساسی هستند خیلی خوب بتوانند این بچه ها را درک کنند.
در حالی که والدینی که منطقی هستند شاید برایشان دشوار باشد که بتوانند این بچه ها را به طور کامل درک کنند و بفهمند که چقدر برای این بچه ها مهم است که از نظر احساسی با والدین شان ارتباط قوی داشته باشند.
بچه هایی با تیپ شخصیتی ENFP ، چه دختر باشند و چه پسر، در خانه به راحتی گریه می کنند و احساسات منفی خود را نشان می دهند. تا زمانی که فشار و تنشی که باعث ناراحتی آنها شده کاهش نیابد و مشکل شان برطرف نشود برای آنها خیلی سخت است که آن ناراحتی را پشت سر بگذارند.
کودکانی با تیپ شخصیتی ENFP اغلب خودشان را سرزنش می کنند و ممکن است شک و تردیدهایی را که نسبت به توانایی ها و شایستگی های خود دارند، ابراز کنند. بنابراین لازم است که همواره به آنها اطمینان خاطر دوباره ببخشیم و نقاط قوت شان را به آنها یادآوری کنیم که در نتیجه باعث خواهد شد آنان بیشتر به خودشان اعتماد کنند و این دورۀ سنی را راحت تر پشت سر بگذارند.
ما به عنوان پدر و مادری شایسته می خواهیم که به فرزندان مان نشان دهیم که با آنها مهربان هستیم و می توانند به ما اعتماد کنند و ما پذیرای احساسات آنها خواهیم بود ولی مهم ترین نکته ای که نباید فراموش کنیم این است که در آنها انگیزش ایجاد کنیم که به خودشان، بیشتر از همه، اعتماد و تکیه کنند.
منبع: انواع کودکان (تحلیل براساس تئوری شخصیت شناسی پروفسور کارل گوستاویونگ)
نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش ششم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش پنجمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش پنجم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش پنجم کودکان ENFP در سال های پیش از مدرسه (تولد تا 4 سالگی) شاید مشخص ترین و بارزترین ویژگیِ همۀ بچه های ENFP پر انرژی بودن آنها باشد. چون آنها تقریباً همیشه سرشار از نشاط و سر زندگی و هیجان هستند.


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دومنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دوم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دوم مدرسه معمولاً تجربۀ بسیار جالب و شگفت انگیزی برای اغلب بچه های ENFJ است چون پر از فرصت هایی است که برای این بچه ها بسیار خوشایند است: دوستان بسیار زیاد و فعالیت هایی که آنها می توانند با این دوستان جدید به آن بپردازند،


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش چهارمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش چهارم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش چهارم کودکان INFJ در سنین مدرسه (5 تا 10 سالگی) : زمانی که این بچه ها به مدرسه می روند دوست دارند تا جایی که می توانند چیزهای جدیدی یاد بگیرند. معمولاً فشار و سختی درس و مدرسه برای آنها توسط دوستان جدیدی که پیدا می کنند و چیزهای جالبی که می آموزند، جبران می شود.


نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دوازدهمنگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دوازدهم

نگاهی عمیق تر به شخصیت های مختلف کودکان – بخش دوازدهم وقتی که INTJ وارد مدرسه می شوند و مهارت هایی را برای ابراز ایده های خلاقانه شان می آموزند، می توانند استعداد هنری و بصیرت منحصر به فردشان را نیز آشکار کنند. اکثر آنها عاشق هنر، نوشته های خلاقانه و هنرهای نمایشی هستند. آنها ذاتاً مخترع اند و اغلب اوقات از انجام آزمایش های علمی لذت می برند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران