کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اختلالات آموزشی برای کودکان ناتوان در یادگیری
اختلالات آموزشی برای کودکان ناتوان در یادگیری برای بسیاری از دانش آموزان اولین نشان ناتوانی در یادگیری زمانی پدیدار می شود که به مدرسه می روند. مسلما علائم مشکل ناتوانی قبل از این زمان هم وجود داشته است اما اغلب در مدرسه این مشکلات به طریق واضح آشکار می شود و قبل از آن خانواده معمولا بی توجهی ، کم تجربگی یا دیگر مسائل را به عنوان دلایل رفتار ناشایست کودک ذکر می کنند. اختلالات آموزشی برای کودکان ناتوان در یادگیری

اختلالات آموزشی برای کودکان ناتوان در یادگیری
برای بسیاری از دانش آموزان اولین نشان ناتوانی در یادگیری زمانی پدیدار می شود که به مدرسه می روند. مسلما علائم مشکل ناتوانی قبل از این زمان هم وجود داشته است اما اغلب در مدرسه این مشکلات به طریق واضح آشکار می شود و قبل از آن خانواده معمولا بی توجهی ، کم تجربگی یا دیگر مسائل را به عنوان دلایل رفتار ناشایست کودک ذکر می کنند.
در واقع عده ی زیادی از انتخاب عبارت (( ناتوانی در یادگیری )) انتقاد می کنند و مایلند از عبارت (( اختلال مربوط به تحصیل )) به جای آن استفاده شود.
اختلالات تحصیلی مختلفی جریان یادگیری را که شامل درک ، توجه ، حافظه و زبان است در بر میگیرد. دانش آموزانی که در یادگیری ناتوان هستند ممکن است در تمام واحدهای درسی اشکال داشته باشند اما معمولا ارزشیابی در مورد خواندن آنها بسیار مطرح می شود.
گزارش های کارشناسان حاکی از آن است که 85 درصد از دانش آموزانی که در گروه ناتوان در یادگیری قرار گرفته اند در خواندن دچار اشکال می شوند. اما بعضی معتقدند که چنین درصد بالایی ناشی از تاکید بیش از حد برای کسب سواد در مقابل مهارت در درسهایی مانند ریاضی و غیره می باشد. به هر دلیل اکثریت دانش آموزانی که به علت ناتوانی در یادگیری تحت آموزش استثنایی قرار می گیرند در خواندن مشکل دارند.
کودکان دیگری که به مشکل ناتوانی در یادگیری دچار هستند و نمیتوانند توجه خود را به کاری خاص معطوف کنند یا اختلال کمبود توجه دارند نیز مشکلاتی در این زمینه دارند و توانایی آنها در خواندن تحت تاثیر قرار می گیرد. دانش آموزانی که اختلالات حافظه دارند نیز مسیر مشابهی را طی میکنند.
به عبارت دیگر اختلال در روند حافظه که با یادگیری ارتباط دارد حالتی نهفته دارد و در زمان مدرسه رفتن به صورت اختلال تحصیلی ظاهر میشود. سالهاست که این مسئله باعث سردگمی در یافتن درمانی برای انواع مختلف ناتوانیها در یادگیری شده است.
خصوصا اینکه آموزگاران چگونه میتوانند راه بهبود بخشیدن به جریان یادگیری ( درک ، حافظه و غیره) یا مهارتهای تحصیلی ( خواندن ، نوشتن و غیره) را بیابند.
با وجود اینکه مباحثات زیادی در این زمینه انجام گرفته در اکثر تحقیقات توصیه شده است که جریان نهفته ی اختلال در جهت اصلاح مهارت تحصیلی درک شود. مثلا کودکی که مشکلات ادراکی دیداری دارد عملیات طولانی تقسیم را به سختی انجام میدهد.معمولا برای خیلی ها دنبال کردن هر مرحله و به خط کردن اعداد کار دشواری است. برای کودکی که مشکلات ادراکی دیداری دارد غیرممکن است که بدون کمک دیگران بتواند تقسیم ها را انجام دهد.
به منظور آنکه کودک بتواند این عملیات را انجام دهد آموزگار میتواند تعداد مسئله ها در یک صفحه را کاهش دهد و از علامت های رنگی در هر مرحله استفاده کند و روش های خاص بهبود بخشیدن به حافظه را آموزش دهد. چنانچه اختلالات کودک در نظر گرفته شود تمام این شیوه ها به کودک کمک میکند تا بتواند مسائل را خود انجام دهد.
این روش با تمرین های ادراکی آموزشی مجزا که ارتباطی با مسائل تحصیلی ندارند بسیار متفاوت است. موارد دیگری که برای کودک ناتوان در یادگیری مشکل آفرین هستند عبارتند از : هجی کردن ، خوشنویسی و زبان نوشتاری توصیفی.
کارشناسان در این زمینه متوجه شده اند که دشوارترین مهارتها در جهت بهبود بخشیدن همانا زبان نوشتاری توصیفی توصیفی ( به معنای بیان اندیشه از طریق نوشتن) می باشد. در واقع جای تعجب نیست اگر دانشجوی باهوش دانشگاه که در یادگیری ناتوان است در طول دوران تحصیل خود برای نوشتن احساساتش تلاش بی وقفه ای داشته باشد.
البته کسانی که در یادگیری ناتوان نیستند نیز معمولا در نوشتن احساسات خود دچار مشکل می شوند.
دانش آموزان ناتوان در یادگیری در درس ریاضیات نیز با مشکل روبرو می شوند. اما همانطور که توضیح داده شد در مقایسه با دیگر دروس تاکید کمتری بر مشکلات در ریاضیات شده است. بسیاری از اوقات دانش آموزانی که دچار اختلال هستند کمک کمی دریافت می کنند و در کلاس های ساده تری شرکت داده می شوند.
در این صورت از درس ریاضی احساس تنفر می کنند و گاه حتی می ترسند. میتوان این مسئله را نوعی بدشانسی قلمداد کرد چرا که اگر راهنماییهای درس ریاضی با انصاف بیشتری برای این گونه دانش آموزان ارائه می شد حق انتخاب بیشتری در کلاس های پیشرفته تر داشتند.
همچنان که مراحل پیشرفته تر تحصیل طی میشود مهارت های بنیادین در دیگر زمینه های محتوایی ( دروس عمومی ، علوم و غیره) برای دانش آموزان ناتوان در یادگیری مشکل آفرین باقی می ماند. ممکن است آنها برای یادگیری کلمات و مهارت های فکری که لازمه ی مطالعاتی در این زمینه ها می باشد تلاش فراوانی بکنند. افزون بر این آنها معمولا تکنیک هایی را که لازمه ی موفقیت در زمینه ی محتوایی است بلد نیستند.
موفقیت در مدرسه تنها در گرو کسب مهارت های تحصیلی نمی باشد.
محتوای رفتار متقابل دانش آموز و معلم به همراه رفتارهایی که دانش آموز در ارتباط با مدرسه از خود بروز می دهد بازتابی از عملکرد مدرسه است. برای بسیاری از دانش آموزان که در یادگیری ناتوان هستند مخصوصا نوجوانان ، اختلالات تحصیلی ، همراه با مشکلات ادراکی اجتماعی حادتر می شود.
منبع : کتاب کلیدهای برخورد با ناتوانی در یادگیری
اختلالات آموزشی برای کودکان ناتوان در یادگیری
اختلالات یادگیری در کودکاناختلالات یادگیری در کودکان

اختلالات یادگیری در کودکان کودک آنلاین: کودکی که به اختلالات یادگیری دچار باشد عملکرد او در سطحی پایین‌تر از حد مورد انتظار برای سن او خواهد بود. اختلالات یادگیری در کودکان


تکالیف مدرسه و کودکان ناتوان در یادگیریتکالیف مدرسه و کودکان ناتوان در یادگیری

تکالیف مدرسه و کودکان ناتوان در یادگیری کودک آنلاین: بسیاری از والدین کودکانی که در یادگیری ناتوان هستند، از تکالیف مدرسه وحشت دارند. هدف اصلی از انجام تکالیف، فراگیری بهتر مطالب درسی است. تکالیف نباید در جهت آموختن مطلبی جدید یا تمرین مطالبی باشد که هنوز کاملاً بسط داده نشده است. در وضعیت ایده آل، زمانی که آموزگار مطلبی را آموزش داد و دانش‌آموز نیز نشان داد که تسلط کافی بر آن موضوع کسب کرده است، چندین مثال از همان موضوع را به‌عنوان تکلیف تعیین می‌کند.


انتقال کودکان ناتوان در یادگیری به کلاس های معمولیانتقال کودکان ناتوان در یادگیری به کلاس های معمولی

انتقال کودکان ناتوان در یادگیری به کلاس های معمولی روند کلی آن است که دانش آموزان ناتوان در یادگیری در کلاس های عادی در کنار دانش آموزان معمولی به تحصیل بپردازند. در بسیاری از مدارس چنین روندی کاملا عادی است. انتقال کودکان ناتوان در یادگیری به کلاس های معمولی


ناتوانایی های یادگیری غیرکلامی (NLD) و ویژگی‌های مربوط به آنناتوانایی های یادگیری غیرکلامی (NLD) و ویژگی‌های مربوط به آن

ناتوانایی های یادگیری غیرکلامی (NLD) و ویژگی‌های مربوط به آن مفهوم ناتوانایی‌های یادگیری، حدوداً از زمانی شکل گرفته است که مربیان علاقمند شدند، بفهمند چرا کودکان ظاهراً باهوش نمی‌توانند در مدرسه خوب عمل کنند. ناتوانایی یادگیری، عدم توانایی یادگیری مطالب و انجام یا اجرای فعالیتی در سطح متناسب بااستعداد یا هوش فرد است. ناتوانایی های یادگیری غیرکلامی (NLD) و ویژگی‌های مربوط به آن

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید