کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش سوم
بهبود بخشیدن تصویر کودک کودک وابسته در اثر اشتباه والدین خود تشویق نمی‌شود تا مستقل باشد، درنتیجه از عزت نفس پایینی برخوردار خواهد شد. دقت کنید که منشاء عدم عزت نفس این کودک در فردی قرار دارد که به‌او وابسته شده است، لذا قادر به‌رقابت نیست و نمی‌تواند روی پای خود بایستد.

بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش سوم
•    به‌بچه‌ها یاد بدهید استقلال را انتخاب کنند نه وابسته بودن را
کودک وابسته در اثر اشتباه والدین خود تشویق نمی‌شود تا مستقل باشد، درنتیجه از عزت نفس پایینی برخوردار خواهد شد. دقت کنید که منشاء عدم عزت نفس این کودک در فردی قرار دارد که به‌او وابسته شده است، لذا قادر به‌رقابت نیست و نمی‌تواند روی پای خود بایستد.
از آنجاییکه بچه‌ها طبیعتاً وابسته هستند، نیاز به‌آن مقدار پرورش و تعلیم و تربیت دارند تا اعتماد به‌نفس آنها را تقویت نماید تا بتواند دنیایی را که با آن روبه‌رو می‌شوند تحلیل کنند و خود از عهده برخورد با مسائل برآیند.
بدیهی است در این راه گاهی مرتکب اشتباه می‌شوند، اما تجربه کسب می‌کنند و از اینکه چیزی یاد می‌گیرند احساس لذت می‌کنند. همۀ بچه‌ها این مطلب را می‌گویند که من خودم این کار رو می‌کنم.
 بچه‌ها دوست دارند احساس استقلال کنند تا عزت نفس بالایی داشته باشند و شما می‌توانید دست از ادعای مالکیت خود به‌کودکان بردارید و آنها را تشویق کنید تا به‌طور مستقل فکر کنند و درنتیجه عزت نفس آنها تقویت شود.
گاهی از این سؤالات استفاده کنید: به‌چی فکر می‌کنی؟ در انتخابات به‌چه کسی رای میدهی؟ اول تو مسئله را حل کن بعد من راه‌حل را بررسی می‌کنم. یادتان باشد استقلال، عزت نفس را تقویت می‌کند، در حالیکه وابستگی، عزت نفس را از بین می‌برد.
•    سعی کنید گله کردن و نق زدن کودک را کاهش دهید
کودکی که گله می‌کند درواقع به‌شما می‌گوید: من از آنچه اکنون هستم و در شرایطی که قرار دارم، راضی نیستم. عزت نفس مثبت یعنی داشتن نگاه مثبت به‌همه چیز زندگی، حتی زمانی که اوضاع بروفق مراد شما نباشد.
فردی که عزت نفس بالایی دارد به‌خود اجازه نمیدهد از همه چیز زندگی شکایت داشته باشد. این افراد به‌جای انتقاد، اهل عمل هستند و می‌دانند چگونه کارهایی را که جریان خوبی ندارند بپذیرند. وقتی کودکان دائماً گله می‌کنند و شما می‌خواهید از دست آنها خلاص شوید، درواقع عزت نفس آنها را تضعیف می‌کنید.
شما می‌خواهید کودکان خود را افرادی توانمند و با عزت نفس بالا تربیت کنید، این امر به‌شرطی است که در دوران کودکی از شکایت و عیب جویی دست بردارند. سعی کنید در مقابل شکایت و نق زدن بچه‌ها با جملات و رفتارهای جدید و مناسب برخورد کنید.مثلاً اگر با چنین شکایتهایی روبه‌رو شدید: من دوست ندارم خونه عمو برم، پسرعمو ادای منو درمیاره؛ باز هم نهار کتلت داریم؟ من دوست ندارم ظرفهارو بشورم؛ شما می‌توانید با روشهای جدیدی به‌آنها پاسخ بدهید که بتوانند در زندگی و همچنین در مورد خودشان مثبت تر باشند.
مثلاً بگویید: خونه عمو خوش میگذره، بیا یه سرگرمی درست کنیم که اونجا بازی کنیم. یا چرا به‌اداهای پسرعمو توجه می‌کنی؟ یا کتلت چیز خیلی خوبیه، اما امشب کباب تابه‌ای درست می‌کنیم. یا شستن ظرف‌ها وظیفه شما است. همه ما باید یک کارهایی انجام دهیم، تو هم باید سعی کنی از شستن ظرفها لذت ببری.
در عین حال باید تمرین کنید که شکایت‌ها و نق زدنها را نادیده بگیرید. اما یادتان باشد شکایت تکراری بچه‌ها نزد شما به‌این دلیل است که می‌خواهند شما واکنش نشان دهید و به‌آنها توجه داشته باشید.
به‌بچه‌ها بیاموزید که به‌رفتار ناراحت کننده آنها توجه نخواهید کرد، یادتان باشد شما می‌خواهید فرزندان‌تان اعتماد به‌نفس بالایی داشته باشند و بچه‌ای که نق می‌زند، نشان میدهد که به‌او و دنیای او بی‌توجهی شده است.
حال با برخورد مثبت، با عدم تایید نق زدن کودک، با عدمِ توجه به‌شکایت آنها موقعی که سمج شده‌اند، به‌بچه‌ها یاد می‌دهید که به‌جای گله و شکایت، با زندگی برخورد مثبت داشته باشند. معیار کودکی که عزت نفس مثبت بالایی دارد این است که: به‌جای شکایت از زندگی که کار ساده‌ای است، توانایی برخورد مؤثر با آن داشته باشد.
•    به‌ظاهر کودکان توجه داشته باشید
برای کودکان خود برنامه‌ای داشته باشید تا به‌سلامتی و نیز به‌جذابیت آنها توجه کافی شود. دقت کنید که در این برنامه همراهی شما لازم است. به‌عنوان مثال، هر روز با کودکان خود بدوید تا برای آنها یک برنامۀ ورزشی تدارک دیده باشید.
از خریدن انواع خوراکی بی‌خاصیت و انواع شکلات و شیرینی برای بچه‌هایی که اضافه وزن دارند خودداری کنید و چه بهتر که اصلاً چنین چیزهایی برای فرزندان خود نخرید و به‌آنها نیز یاد دهید که از خرید آنها خودداری کنند.
با رفتار خود به‌آنها نشان دهید که به‌فکر سلامتی و وضع ظاهر آنها هستید. اگر کودک شما شروع به‌هر نوع برنامه ورزشی یا کاهش وزن کرد، او را تشویق کنید تا تصویر خوبی از خود داشته باشد.
انجام هرکار سازنده‌ای، صرف‌نظر از نتیجۀ آن، راه مناسبی برای افزایش عزت نفس است. حضور شما در این نوع فعالیتها، ادامه کار فرزندتان را تضمین می‌کند. اهداف سادۀ روزمره برای خودسازی، حمایت روحی و درونی مهم است و آخر سر، عزت نفس درواقع چیزی جز روحیه بالا نیست.
منبع: چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم؟
بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش اولبهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش اول

هروقت عبارات زیر را از آنها شنیدید: من هیچ کاری نمی‌توانم انجام دهم، من زشت هستم، من خیلی لاغر هستم، من نمی‌توانم دوچرخه سواری کنم؛ در واقع به‌شما پیام داده می‌شود که عزت نفس آنها را بالا ببرید.


بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش دومبهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش دوم

بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود سعی کنید تاکید بر معیارهای ظاهری موفقیت را کم کنید دویدن بی‌امان به‌دنبال پاداش، پول، مقام و درجه، رتبه اول داشتن و اصولاً اهداف مادی، یقیناً عزت نفس کودکان را پایین می‌آورد. یادمان باشد، عزت نفس از نفس و از درون می‌آید نه از یافته‌ها و آنچه کسب می‌کنیم یا به‌دست می‌آوریم.


بهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش چهارمبهبود بخشیدن تصویر کودک از خود – بخش چهارم

بهبود بخشیدن تصویر کودک : به‌کودکان بیاموزید تا بتوانند سرماخوردگی خود را معالجه کنند، از درد و ناراحتی، خود را خلاص کنند و در مورد بدن خود مثبت فکر کنند و با خود عهد ببندند که یک عمر سالم زندگی کنند.


بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش ششمبازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش ششم

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش ششم در این بازی لازم است که کودکان از تجربیاتشان برای پیش بینی کردن استفاده کنند. وسایل لازم: وسیله ای نیاز ندارد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران