کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
365 راه برای پرورش فرزندانی فوق‌العاده – قسمت چهارم
پرورش فرزندانی فوق‌العاده هیچ‌کس دوست ندارد دربارۀ لمس بد به‌فرزندش چیزی بگوید. به‌عنوان والدین، احتمالاً احساس می‌کنید با گفتن اینکه در دنیا آدم‌های بدی هستند که ممکن‌است به‌آنها صدمه بزنند، دنیای کودکان را کمی سیاه‌تر می‌کنید. پس چکار می‌کنید؟

365 راه برای پرورش فرزندانی فوق‌العاده – قسمت چهارم
•    آموختن نه گفتن
هیچ‌کس دوست ندارد دربارۀ لمس بد به‌فرزندش چیزی بگوید. به‌عنوان والدین، احتمالاً احساس می‌کنید با گفتن اینکه در دنیا آدم‌های بدی هستند که ممکن‌است به‌آنها صدمه بزنند، دنیای کودکان را کمی سیاه‌تر می‌کنید. پس چکار می‌کنید؟
بروشورها و کتابهای زیادی دربارۀ این موضوع نوشته شده است و در مدرسه هم توضیحاتی به‌بچه‌ها میدهند. در اینجا مهم‌ترین نکات برای به‌خاطر سپردن می‌آید:
سرصحبت را دربارۀ مهم‌ترین نکته باز کنید. به‌کودکتان گوش کنید و دربارۀ چیزهایی که به‌شما می‌گوید، شوکه نشوید و گرنه صحبتش را ادامه نمی‌دهد. کودکان شما نیاز دارند که بدانند فارغ از آنچه می‌گویند یا اتفاقی که افتاده است، شما به‌هر حال آن را دوست دارید و باید به‌شما در این‌باره اعتماد کنند.
دربارۀ بدنشان با آنها باز و راحت صحبت کنید تا دستپاچه نشوند. به‌آنها بیاموزید که هیچ‌کس حق ندارد آنها را لمس کند. خاطرنشان کنید که می‌توانند به‌هر کس در هر زمان بگویند که نمی‌خواهند لمس شوند، حتی اگر فقط در یک آغوش گرفتن باشد.
روی اعتماد در خانواده کار کنید، درنتیجه همیشه کودکتان را باور می‌کنید. اگر آنها به‌هر شکلی احساس راحتی نکنند، لابد چیزی درست نیست. این وظیفۀ شماست که رسیدگی و از آنها محافظت کنید، مهم نیست که چقدر هزینه دارد.
•    وظیفۀ پرستاری
از مادران و پدران انتظار می‌رود که از فرزندان بیمار در خانه مراقبت کنند. چرا به‌کودکان مراقبت کردن را نیاموزیم؟ هنگامی که یکی از اعضای خانواده‌تان بیمار است جدول پرستار مراقب تهیه کنید.
این جدول روزانه برای هر کدام از اعضای خانواده ساعت‌هایی را مشخص می‌کند که مسئول مراقبت از شخص بیمار هستند؛ مراقبت‌ها شامل بردن آب برای نوشیدن، چیزی برای خواندن، هم‌صحبت بودن، غذا دادن، آماده کردن ملحفه به‌تعداد کافی و امثال اینهاست.
به‌کودکان بیاموزید و تاکید کنید که چقدر خوب است وقتی حالتان خوب نیست، احساس کنید از شما مراقبت می‌شود. هنگامی که کودک بیمار است، میتواند از اعضای دیگر خانواده، مراقبت‌های مشابهی را انتظار داشته باشد. کودکان دوست دارند مفید باشند اما نمی‌دانند که چگونه کمک کنند، این کار به‌آنها نشان میدهد چقدر مفید و مورد نیاز هستند.•    کمک به‌رفع مشکلات با دوستان
یک روز دوست بودن و روز بعد نبودن برای کودکان طبیعی است. امروز بخشی از گروه و فردا بیرون گروه هستند. خبر خوب اینکه کودکان معمولاً مشکلات‌شان را حل می‌کنند و دوباره آخرش باهم دوست هستند.
بهترین کاری که والدین می‌توانند انجام دهند این است‌که اجازه دهند کودکان خودشان مشکلات‌شان را حل کنند، بنابراین کودکان می‌آموزند که دوستی چگونه کار می‌کند. فکر خوبی است که مدبرانه و از طریق شنیدن صحبت‌های آنها دربارۀ موقعیتی که پیش آمده، دوستیهای آنها را زیر نظر داشته باشید.
موقع گوش دادن چیزی را که کودک‌تان توصیف می‌کند تکرار کنید؛ یعنی آن را فهمیده‌اید (تیا گفت تو دیگه دوستش نیستی)؛ بعد با احساس او همدلی کنید (حتماً ناراحتی، میدانم که تینا دوست محبوب تو بود)، مواردی را پیشنهاد دهید (آیا تلاش کردی که باهاش حرف بزنی، شاید بد نباشه بهش تلفن کنی و باهاش حرف بزنی) و داستانهایی دربارۀ وقایع مشابه که برای شما و دوستان‌تان در کودکی اتفاق افتاد تعریف کنید.
•    آهسته
آیا تا به‌حال این حس را داشته‌اید که کودکان‌تان بسیار سریع راه می‌روند؟ شاید هرگاه به‌مرکز خرید می‌روید آنها داخل مغازه میدوند و چیزهای مختلفی را برمیدارند، یا می‌خواهید به‌دیدار دوستی بروید و آنها برای آماده شدن و آمدن مشکل ایجاد می‌کنند، یا خیلی تند غذا میخورند و شما می‌دانید که رودل می‌کنند.
این تمرین جالب را برای پایین آوردن سرعت انجام دهید: شبی را که همه خانه هستند، انتخاب کنید. یک نفر کلمۀ آستوم را بلند می‌گوید و به‌مدت یک دقیقه، هرکس مشغول هرکاری که هست آن را به‌صورت آهسته انجام میدهد.
پس از یک دقیقه، کارشان را دوباره با سرعت معمولشان ادامه می‌دهند. بعد از حدود پنج دقیقه حرکات معمولی، فرد دیگری می‌گوید، آستوم و همه دوباره با حرکات آهسته ادامه می‌دهند. این کار را تا زمانی که به‌همه خوش می‌گذرد ادامه دهید.
این بازی را در موقعیت‌هایی که همه به‌سرعت حرکت می‌کنند می‌توانید انجام دهید. کلمۀ آستوم می‌تواند رمزی باشد که تمام خانواده آن را می‌فهمند.
منبع: 365 راه برای پرورش فرزندانی فوق‌العاده
365 راه برای پرورش فرزندانی فوق‌العاده – قسمت اول365 راه برای پرورش فرزندانی فوق‌العاده – قسمت اول

پرورش فرزندانی فوق‌العاده یک دفترچۀ یادداشت یا دفترچۀ خاطرات برای هر کدام از اعضای خانواده بخرید. هر شب قبل از خواب یا بعد از شام هر کس شش چیزی‌را که در آن روز به‌او احساس خوبی داده است بنویسد. پرورش فرزندانی فوق‌العاده


365 راه برای پرورش فرزندانی فوق‌العاده – قسمت دوم365 راه برای پرورش فرزندانی فوق‌العاده – قسمت دوم

پرورش فرزندانی فوق‌العاده رویاپردازی دربارۀ آنچه در زندگی می‌خواهید یکی از بزرگترین انگیزه‌هاست. کودکان‌تان را با شریک شدن در رویاهایشان با همدیگر تشویق به‌رویاپردازی کنید.


365  راه برای پرورش فرزندانی فوق‌العاده – قسمت سوم365 راه برای پرورش فرزندانی فوق‌العاده – قسمت سوم

پرورش فرزندانی فوق‌العاده آخرین باری که چیزی نو یاد گرفتید کی بود؟ کودکانی که می‌بینند والدین‌شان مهارتهای جدید می‌آموزند، می‌خواهند خودشان هم مهارتهایی نو بیاموزند. کنجکاوی کودکان‌تان را تشویق و آنها را هدایت کنید تا اطلاعاتی را که برای آموختن نیاز دارند پیدا کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران