کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
ده جمله کلیدی که  باعث تقویت هوش هیجانی کودک میگردد
ده جمله کلیدی که باعث تقویت هوش هیجانی کودک میگردد :کودکان موجوداتی حساس هستند که حتی کوچک‌ترین حرف‌های والدین می‌تواند بر آن‌ها تأثیرگذار باشد در برخی موارد با وجودی که ما منظور بدی از حرفی نداریم ولی همان حرف‌های به ظاهر مثبت ما می‌تواند تأثیری منفی روی کودک داشته باشد . این عبارت‌ها باعث می‌شود که کودک برای انجام دادن کارها تلاش خود را به کمترین میزان خود برساند . یا اینکه کارها را نصفه و نیمه رها کند . ده جمله کلیدی که باعث تقویت هوش هیجانی کودک میگردد

ده جمله کلیدی که  باعث تقویت هوش هیجانی کودک می‌گردد

کودکان موجوداتی حساس هستند که حتی کوچک‌ترین حرف‌های والدین می‌تواند بر آن‌ها تأثیرگذار باشد در برخی موارد با وجودی که ما منظور بدی از حرفی نداریم ولی همان حرف‌های به ظاهر مثبت ما می‌تواند تأثیری منفی روی کودک داشته باشد . این عبارت‌ها باعث می‌شود که کودک برای انجام دادن کارها تلاش خود را به کمترین میزان خود برساند . یا اینکه کارها را نصفه و نیمه رها کند .

در اینجا ما ده عبارت را که باعث تقویت هوش هیجانی کودکان می‌گردند و جملاتی که بایستی از مکالمات خود با کودکانتان  حذف کنيد به شما والدین عزیز ارائه می‌دهیم .در کنار این  عبارات ما عباراتی را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا بتوانید با استفاده از این عبارات انگيزه  و شوق درونی کودک را تحریک کنيد.
گام اول شناخت هیجانات درونی مانند خشم و عصبانیت درماندگی و عجز ناراحتی یاس ، خوشحالی  و... می‌باشد . تمامی عبارات جایگزین برای پذیرش احساسات مثبت و منفی کودک پیشنهاد می‌گردد و باعث تقویت هوش هیجانی کودک (EQ) می‌شود .
عبارت اول :کارت خوب بود
زمانی که برای انجام کاری کودک هیچ تلاش زیادی  نکرده یا به نتیجه خاصی نرسیده . به وسیله این عبارت کودکان یاد می‌گیرند که هر چیزی را که والدین بگویند خوب است باور کنند و در واقع معنی کلمه خوب بودن در جایگاه واقعی آن استفاده نمی‌شود.
عبارت جایگزین : "تو تلاش خودت را کردی!" بدین وسیله شما تلاش کردن را مهم‌تر از نتیجه گرفتن جلوه می‌دهید این‌گونه کودکان  متوجه می‌شوند  که در هنگام مواجه با یک کار دشوار ، استقامت و حوصله  بيشتری در انجام دادن آن کار  نشان دهند و شکست برای آن‌ها به منزله گامی به سوی موفقیت قلمداد گردد .
عبارت دوم : پسر خوب / دختر خوب
جمله پسر خوب و یا دختر خوب جز جملاتی است که  مثبت بشمار می‌رود ولی تأثیر آن در تربیت کودک معکوس خواهد بود .بیشتر والدین تصور می‌کنند با بکار بردن این جملات باعث تقویت اعتمادبه‌نفس در کودکشان می‌گردند زمانی که کودک عبارت  "دختر خوب"  را پس از به انجام رساندن  کاری که والدین از او خواسته بودند می‌شنود ، این‌طور که چون کاری را که "پدر یا مادر" خواسته‌اند و او انجام داده پس "خوب" است. و باعث می‌شود که ترسی در وجود کودک ایجاد گردد که نکند در مواقع دیگر  "بچه خوب" نباشد و انگيزه و اشتياق او در مورد همکاری کردن در سایر کارها از ترس دريافت نکردن همين بازخوردها سرد شود.
عبارت جایگزین:  "وقتی که به مامان و بابا کمک می‌کنی ما واقعاً لذت می‌بریم"."از اینکه به ما کمک می‌کنی خوشحال می‌شویم " .با این جملات  کودک می‌فهمد که والدین از او چه انتظاراتی دارند و رفتار او چگونه  نظر پدر و مادر را تحت تأثیر قرار می‌دهد . شما بهتر است  احساسات خود را نسبت به کارهای کودک  بروز دهيد و مثلاً بگوييد: "ديدم که اسباب‌بازی‌ات را به دوستت قرض دادی" این کار باعث می‌شود که کودک  خودش تصميم بگيرد و از جانب شما یاد بگیرد که قرض دادن کار پسندیده‌ای می‌باشد و این‌گونه کودک فرامی‌گیرد و دوست دارد  که دوباره همين کار را با انگیزه‌های  درونی خود تکرار کند به خاطر اینکه از نظر شما خوب است .
عبارت سوم : چه نقاشی قشنگی
شاید این عبارت تعریف و تمجید از کار هنری کودک تلقی شود ولی در واقع والدین  نظر و عقیده خود را در مورد کاری که کودک انجام داده تحميل می‌نماید که باعث سلب  قضاوت و اعتبار بخشيدن کودک در مورد کار هنری که انجام داده می‌گردد .
جمله  جایگزین : " نظرت  درباره نقاشی که کشیدی چيست؟" این‌گونه می‌توانید بجای ارزیابی خود به کودک اجازه دهيد که تصميم بگيرد نقاشي زيباست يا خير. شايد نقاشی که کشیده به نظر خودش ترسناک به نظر برسد .عبارت چهارم : اگر کاری را که من میگویم انجام دهی برایت...
معامله کردن با کودکان  مانع مشارکت آن‌ها به سهولت و آسانی می‌شود. و باعث می‌شود که کودک برای انجام هر کاری بخواهد از والدین خود رشوه بگیرد  . مثلاً " نه! اسباب‌بازی‌هایم را جمع نمی‌کنم اگر تا آن چيز را نخری".
عبارت جایگزین : "از اینکه در خانه به ما  کمک می‌کنی ممنونم"  . زمانی که والدین از کارهای خوب کودک قدردانی کنند کودک نیز تشویق می‌شود که در خانه همکاری کند و زمانی که  کودک  کمک نمی‌کرد ، زمان‌هایی را که کمک کرده برایش يادآور شوید . مثلاً بگوييد: "يادت هست يک زمانی کمک  کردی لباس‌ها را پهن کنیم روی بند ؟ واقعاً کمک بزرگی بود. ممنونم".
عبارت پنجم : تو خیلی باهوشی :
برخی والدین فکر می‌کنند که وقتي به بچه بگويند که باهوش است ،  اعتمادبه‌نفس و عزت نفس او را زياد کرده‌اند اما بدانيد که این‌گونه ستودن‌ها بر شخصيت او تأثیر عکس دارد. با گفتن  این جمله که او باهوش است بر ناخودآگاه او این تأثیر را خواهد داشت که فقط  باهوش بودن او منوط به این است که نمرات  خوبي کسب کند کاری را تمام کند و يا بهترين نتيجه را بگیرد. همه باعث فشار آمدن زیادی به کودک می‌گردد. زمانی که کودک یک پازل را تمام کرد و یا یک معما را حل کرد  وقتی به او بگوييم " باهوش "این  باعث می‌شود  برای حل پازل های سخت‌تر تلاشی نکند.زیرا که  نگران است که شايد پازل را نتواند حل کند و باعث شود که والدین  او را باهوش ندانند.
عبارات جایگزین :  به او بگویید که قدر تلاشش را میدانید. باید توجه داشته باشید که تلاش کردن بسیار بااهمیت تر از نتیجه است شاید فکر کنید  که حل  يک پازل جالب است اما حل پازل های سخت‌تر به مراتب جالب‌تر است. بهتر است در این مواقع بگویید " تو واقعاً خوب تلاش کردی" و خواهید دید که دفعه بعد کودک سعی می‌کند  پازل های مشکل تر را حل کند.
عبارت ششم " گریه نکن":
بعضی از کودکان بیشتر گریه می‌کنند و برخی کمتر . اما گریه کردن در سنین پایین در کودکان بیشتر دیده می‌شود به دلیل اینکه کودک قادر به بیان کردن احساسات خود نمی‌باشد . وقتی به کودک خود میگویید "گریه نکن " این پیام را به او منتقل می‌کنید که احساس آن لحظه‌اش را نادیده گرفته‌اید و او تصور می‌کند که اشک‌هایش برای شما ارزشی ندارد و همین امر باعث مخفی کردن احساس کودک می‌گردد .
جمله جایگزین: به کودک اجازه بدهید گریه کند  مثلاً بگوييد "اشکالی ندارد که گريه کنی.هرکس ممکن است گریه کند من اینجا هستم و به تو گوش می‌کنم." بهتر است  جملات  جایگزینی را از احساس کودکتان بیان کنید ، "دوست داری مدت زمان بیشتری را در پارک باشیم  آره؟ " اين مسئله  کمک می‌کند  کودک احساس خود را بهتر درک کند و ياد بگيرد که در غالب جملات آن‌ها را بیان نمايد.او را تشویق کنید که احساسات خود را بیان کند با این کار به او کمک می‌شود که احساسش را تنظیم نمايد .عبارت هفتم : "قول میدم"
حذف کلمه قول می‌دهم برای والدین کار بسیار بهتری به نظر می‌رسد . زیرا بد قول شدن نزد کودک چندان خوشایند به نظر نمی‌رسد و در اثر تکرار باعث به وجود آمدن حس بی‌اعتمادی در کودک می‌گردد .
بهتر است :با کودک خود صادق باشيد و بجای اینکه بگویید  "اگر بخوابی قول می‌دهم تو را به پارک ببرم ." بهتر است گفته شود ."الآن بهتر است بخوابی و عصر اگر مشکلی پیش نیاید و هوا خوب باشد تو را به پارک می‌برم"کارهایی را که به کودک میگویید برایش انجام می‌دهید بهتر است درهمان شکلی که گفته‌اید انجام دهید تا باعث بروز بی‌اعتمادی کودک نسبت به خودتان نشوید. اگر چنانچه قولی به کودک داده و نتوانسته‌اید آن را انجام دهید حتماً با او در موردش صحبت کرده و معذرت‌خواهی کنید و دلیل آن را برایش توضیح دهید.
-عبارت هشتم :چیز مهمی نیست .
نادیده گرفتن احساسات برای کودکان خیلی ناخوشایند و سنگین است برای کودکان مسایلی مهم به نظر می‌رسد که شاید بچشم شما نیاید پس سعی کنید از دیدگاه یک کودک به قضیه نگاه کنید . این مسئله در پرورش هوش هیجانی کودکان بسیار تأثیرگذار خواهد بود .
تقویت‌کننده هوش هیجانی یا (EQ) جمله : "من میدانم که تو آن عروسک را می‌خواهی اما الآن من پول کافی همراه ندارم ." يا "من هم از اینکه اسباب‌بازی‌ات خراب شد ناراحت شدم ".
عبارت نهم: "همین الآن تمومش می‌کنی وگرنه !!"
معمولاً تهدید کردن کودکان کار درستی نيست.به دلایل زیر برای تقویت هوش هیجانی کودک خود را تهدید نکنید:
- شما با این کار باعث می‌شوید که یاد بگیرند از زور برای به دست آوردن چیزی استفاده کنند .
- معمولاً در این حالت والدین دریک وضعیت باخت قرار می‌گیرند . چون اگر تهدید را عملی نکنند کودک یاد می‌گیرد که تهدیدها همه بی‌اثر هستند و اگر تهدیدهای سخت‌گیرانه خود را عملی کنید باعث خراب شدن رابطه شما و فرزندتان می‌گردد.
بجای تهدید کردن بهتر است سعي کنيد درباره خطرات احتمالی به او هشدار دهيد و يا به سمت چيز بهتری او را هدایت کنيد. "کار خوبی نیست که خواهرت را بزنی .اگر دوست داری عصبانیتت را تخلیه کنی بیا به یک بالشت مشت بزن." به این ترتیب باعث می‌شوید که بتواند عصبانیت را بشناسد و یاد بگیرد آن را چگونه تخلیه کند.
جمله دهم : "چرا این کار را کردی ؟"
اگر کودک کاری را انجام داد که والدین دوست نداشتند نبایستی که سریع از او بپرسید چرا؟
زیرا در این حالت به کودک  فشار می‌آورند که کودک به کارش فکر کند و آن را تجزیه و تحليل کنند  که يک مهارت بسيار پیچیده است که حتی برای بزرگ‌سالان نیز کار سختی می‌باشد . درزمان برخورد با چنین سؤالی ، اکثر کودکان حالت تدافعی به خود می‌گیرند و يا سکوت می‌کنند.
بجای زیر سؤال بردن کودک مسير ارتباطي با او برقرار کنيد و سعی کنید حدس بزنيد که او چه احساسی دارد  و نيازها و احساسات هیجانی او چه چيز است . "ناراحت شدی که دوستت اسباب‌بازی را به تو نداد ؟ " با تلاش به درک احساسات و نيازهاي او  ممکن است حتي حس کنيد که از عصبانیت خودتان نيز کاسته شده است.
ده جمله کلیدی که  باعث تقویت هوش هیجانی کودک می‌گردد

چگونه هوش هیجانی کودکان را ارتقا دهیم ؟چگونه هوش هیجانی کودکان را ارتقا دهیم ؟

چگونه هوش هیجانی کودکان را ارتقا دهیم ؟ افزایش هوش هیجانی کودکان به آن‌ها در رویارویی درست و مؤثر با فراز و نشیب زندگی کمک می‌کند. چگونه هوش هیجانی کودکان را ارتقا دهیم ؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران