کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
نقش بی نظمی هیجانی در بسیاری از اختلالات کودکی
نقش بی نظمی هیجانی در بسیاری از اختلالات کودکی بسیاری از مشکلات کودکی شامل اشکال در تنظیم هیجان می شود و بازبینی سریع فهرست زیر این مسئله را روشن میکند. بی نظمی هیجانی علامتی مهم برای اختلالات درونی شده و بیرونی شده است.مفهوم اختلالات بیرونی شده اشاره به اختلالات رفتاری و مخرب دارد. در مقابل اختلالات درونی شده اشاره به مشکلات هیجانی یا هر نوع مشکل خلقی دارد. نقش بی نظمی هیجانی در بسیاری از اختلالات کودکی

نقش بی نظمی هیجانی در بسیاری از اختلالات کودکی
بسیاری از مشکلات کودکی شامل اشکال در تنظیم هیجان می شود و بازبینی سریع فهرست زیر این مسئله را روشن میکند. بی نظمی هیجانی علامتی مهم برای اختلالات درونی شده و بیرونی شده است.مفهوم اختلالات بیرونی شده اشاره به اختلالات رفتاری و مخرب دارد. در مقابل اختلالات درونی شده اشاره به مشکلات هیجانی یا هر نوع مشکل خلقی دارد.
اختلال شخصیت مرزی
بیشتر نمونه های بی نظمی هیجان میتواند اختلال شخصیت مرزی باشد در واقع اختلال تنظیم هیجانی به عنوان یک برچسب توصیفی بسیار واضح پیشنهاد شده اس. فینلی بلگراد و دیویس  متذکر شده اند که اگر علائم در طی زمان مشاهده شوند و یک فرد به ملاک اختلال شخصیت مرزی نزدیک شده باشد شایسته است که در مورد او تشخیص صورت بگیرد.
اگر علائم اختلالات شخصیت که در کودکی شروع می شوند حداقل برای یک سال تداوم داشته باشد باید تشخیص داده شوند.
کودک یا نوجوانی که دارای شخصیت مرزی است عمدتا قادر به تنظیم هیجاناتش نیست. با فرض اینکه مسئله ی اصلی بی نظمی هیجانی باشد کودکان تحت خطر بی نظمی هیجانی و نوجوانان دارای اختلال به صورت خیلی شدیدی واکنش نشان می دهند و زمان زیادی طول میکشد تا بعد از تجربه ی آشفتگی به حالت طبیعی خود برگردند.
این پسران و دختران خسته کننده هستند در روابط غیرقابل پیش بینی می باشند پختگی روانی ندارند و بدگمان هستند. علائم اختلال شخصیت مرزی در کلاس چهارم تا ششم قابل تشخیص است و انتظار می رود که چنین دانش آموزانی ترکیبی از علائم درونی شده ، بیرونی شده و شناختی مانند اختلال عملکرد را نشان دهند.
اختلالات طیف اتیسمی
بعضی از محققان به این نتیجه رسیده اند که مشکلات کودکان دارای اختلالات طیف اتیسمی ریشه در سازمان نیافتگی و بی نظمی آنها دارد و به ویژه مشکل در تنظیم بازی در این گروه مشهود است. کودکان اتیسمی ممکن است ناگهان تعاملشان را قطع کنند و تمرکزشان را از دست بدهند.
آنها در طی ادامه ی فعالیت رفتارشان را تغییر می دهند که این تغییر برای همسالانشان دستپاچه کننده است. اگر یک فرد بالغ بازی ها را سازمان دهی کند آنها در تعاملاتشان موفق تر عمل میکنند و بهتر خود را نشان می دهند.
اختلالات دو قطبی
کودکان دارای اختلالات دو قطبی سیستم های تحریکی نامنظمی دارند و شکست قابل ملاحظه ای در تنظیم هیجان دارند. مشکلاتی که ممکن است از سیستم تحریکی نامنظم به وجود بیاید شامل :
1.    مشکل در مدیریت تکانه های پرخاشگرانه
2.    مشکل در برانگیختگی خواب
3.    اضطراب و حساسیت بالا
4.    مشکل در مدیریت خشم میشود
اختلال بیش فعالی و نقص توجه
کودکان دارای ADHD در تنظیم و شناسایی هیجاناتشان به اندازه ی همسالان خود مهارت ندارند و اغلب احساس ناامیدی میکنند. اگرچه آنها هیجاناتشان را به میزان زیادی می شناسند اما قادر به تعیین چگونگی پاسخ در برابر ناامیدی نیستند و به نظر می رسد که وقتی درگیر موقعیت های هیجانی میشوند نتوانند از راهبردهای سازگاری استفاده کنند.
آموزش مهارت های رفتاری به آنها از اهمیت زیادی برخوردار است اما همچنین آنها باید راهبردهای تنظیم هیجان را یاد بگیرند. بعضی کودکان ADHD رفتارهای سرکشانه ای نشان می دهند و به ویژه در برابر هیجانات منفی عصبانیت و خصومت واکنش نشان می دهند.
اختلال اضطراب فراگیر
بی نظمی به عنوان یکی از عوامل اساسی در اختلال اضطراب فراگیر (GAD) مطرح شده است. کودکان دارای اضطراب فراگیر در درک تجربیات هیجانی مشکل دارند و همچنین مهارت و توانایی کمی در تعدیل هیجانات شدید خود دارند.
آنها نه تنها تجربیات شدیدتری نسبت به همسالانشان دارند بلکه منفی تر هستند توانایی کمتری برای آرام کردن خود دارند و بعد از تجربه ی یک اضطراب پیش رونده علائم فیزیولوژیکی بیشتری از خود نشان می دهند. کودکان مضطرب دوسوگرا در تنظیم هیجاناتشان مشکل دارند تا حدی که برانگیختگی آنها در یک موقعیت بسیار شدید است و همچنین در مورد هیجاناتشان تشخیص نادرست و گمراه کننده دارند.
کودکان و نوجوانان دارای اختلالات اضطرابی در کنترل نگرانی ها ، غمگینی و عصبانیت مشکل دارند. این ممکن است به خاطر شدت تجربه ی آنها از هیجانات منفی باشد. آنها معمولا به توانایی هایشان برای مقابله با هیجانات منفی برانگیخته شده اطمینان کمی دارند.
منبع  : کتاب تنظیم هیجان کودکان
نقش بی نظمی هیجانی در بسیاری از اختلالات کودکی

اهمیت تنظیم هیجان در دوره پیش دبستانی کودکاناهمیت تنظیم هیجان در دوره پیش دبستانی کودکان

اهمیت تنظیم هیجان در دوره پیش دبستانی کودکان کودک آنلاین: روانشناسان مدرسه در کنار مشورت با والدین و معلمان در ارتباط با رفتار و مسائل رشدی کودک، مسئول ارزیابی کودکان در طول دورۀ پیش دبستانی هستند. بعضی از روانشناسان مدرسه، در این دوره های رشدی تخصص می یابند، اما ... اهمیت تنظیم هیجان در دوره پیش دبستانی کودکان


اختلال دو قطبی در کودکان 7 تا 13 سالهاختلال دو قطبی در کودکان 7 تا 13 ساله

اختلال دو قطبی در کودکان 7 تا 13 ساله کودک آنلاین: اگر فرزند من و شما در حالی که برخی از اوقات حالات افسردگی را دارد و کسی است که بدون تمایل به فعالیت یا غالب اوقات غم و اندوه دارد اما به یک باره از این حال بیرون می آید و برای مدتی سرحال و شاد و زنده درگیر فعالیت بسیار می شود


رهبری هیجان کودکانرهبری هیجان کودکان

رهبری هیجان کودکان والدینی که از یک سبک جذاب همانند (( رهبری )) برای ابراز هیجان استفاده میکنند کودکانشان میتوانند هیجاناتشان را تنظیم کنند و رفتار پرخاشگرانه ای از خود نشان نمیدهند. رهبری هیجان اشاره به صحبت کردن درباره ی هیجان نشان دادن چگونگی ابراز درست هیجان ، طرح ریزی راهبردهای آرام سازی و تسکین ، نشان دادن علاقه به هیجانات کودک و تعامل اطمینان بخش با کودکان در هنگام واکنش هیجانی آنها دارد. رهبری هیجان کودکان


نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران