کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کودک پنج ساله حساس
کودک پنج ساله حساس چه در مورد کودکی که با ملایم ترین سرزنش گریه را سر می دهد و چه در مورد کودکی که مراقب است کوچک ترین خطایی از او سر نزند شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این خصوصیات ذاتی هستند نه اکتسابی. کودک پنج ساله حساس

کودک پنج ساله حساس
چه در مورد کودکی که با ملایم ترین سرزنش گریه را سر می دهد و چه در مورد کودکی که مراقب است کوچک ترین خطایی از او سر نزند شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این خصوصیات ذاتی هستند نه اکتسابی.
آیا راهی وجود دارد که این کودکان را مقاوم تر سازیم تا در مقابل انتقاد واکنش مناسب تری نشان دهند؟ ظاهرا پاسخ هم مثبت است و هم منفی. هر چند ایجاد تغییر عمده در ویژگی های شخصیتی کودک غیر ممکن است اما میتوان به او آموخت که واکنش های خود را کنترل کند.
به استقبال خطر رفتن و شکست خوردن بخش مهمی در زندگی است. وقتی کودک به امکان شکست و به دنبال آن انتقاد دیگران خیلی اهمیت بدهد از خطر کردن خودداری میکند.
این واکنش ها گاهی به صورت رفتارهای منفی بروز می کند مثلا ممکن است کودک از انجام تکالیف مدرسه خودداری کند یا عواقب منفی کاری را که ظاهرا بسیار مشکل است بپذیرد اما از انجام دادن آن اجتناب کند.
کودکانی که خیلی سعی میکنند خطایی از آنها سر نزند ممکن است دچار عادات عصبی شوند راحت به خواب نروند یا دچار کابوس شوند. این دوره برای کودکان بسیار حساس است زیرا احساس زیرک بودن در آنها شروع به رشد می کند.
برای آنکه کودک حساس را تا حدی مقاوم تر سازید چه اقداماتی باید انجام دهید؟ نخست این که با تکیه بر رفتارهای مثبت و قابلیت های کودک عزت نفس او را بالا ببرید.
هرگاه کار مثبتی از او سر زد از آن تمجید کنید. بعضی از والدین نمیدانند که برخی از عبارتها چه پیامی برای کودکشان دارد. این جمله را در نظر بگیرید : (( کارت عالی بود اما دفعه بعد بهتر از این هم میتوانی انجام بدهی.)) ممکن است کودک حساس بخش اول این عبارت را نشنود و فقط به این فکر کند که کار او آنقدر هم خوب نبوده است.
وقتی کودک سعی می کند کار تازه ای انجام دهد او را تشویق کنید.وقتی فرزندتان سعی دارد کاری جدید یا کاری را که قبلا برایش دشوار بوده است انجام دهد به او نگویید : (( این کار برای تو خیلی مشکل است.)) اگر فکر می کنید این کار برای کودک شما خیلی مشکل است در کنار او کار کنید تا رفتار درست را از شما یاد بگیرد.
در صورت لزوم راهنمایی و توصیه هم بکنید اما وقتی تلاش می کند تا کارش را انجام دهد سعی نکنید کار او را به عهده بگیرید.
از فرزند خود بخواهید در کار خانه به شما کمک کند. کودک بسیار حساسی که به خود اطمینان ندارد به دلیل ترس از شکست معمولا داوطلب انجام کار نمیشود. اگر کاری برای او تعیین کنید عملا او را تشویق می کنید که به طور فعال درگیر کار شود و از رو به رو شدن با خطر کمتر بهراسد.
با فرزندتان درباره ی اشتباهات خود صحبت کنید و راه حل های ممکن را به او ارائه دهید. وقتی از کودک خود می خواهید درباره ی اشتباهاتش صحبت کند بر احساسات او در آن موقعیت تاکید کنید : (( در آن موقع چه احساسی داشتی؟)) قبل از آنکه درباره ی امکان و نحوه ی جبران اشتباهش سوال کنید با کودک خود همدلی کنید.
از تلخی انتقاد با شیرینی محبت بکاهید و از این رهگذر او را در پذیرش انتقاد شرطی کنید. اگر فرزند حساس پنج ساله ی خود را در آغوش بگیرید و در دامن خود بنشانید و درباره ی مشکل رفتاری اش با او صحبت کنید حرف های شما را بهتر می پذیرد تا اینکه روی یک صندلی بنشیند و به سخنرانی شما گوش دهد.
به واکنش های احساسی افراطی اهمیت ندهید. کودکان خیلی زود می آموزند که با گریستن و لب ورچیدن میتوانند توجه پدر و مادر را به خود جلب کنند. هر چند مشاهده ی رنج کشیدن و ناراحتی کودک برای والدین دشوار است اما اهمیت دادن و توجه کردن به این واکنش ها در واقع شرایط را بدتر می کند.
به یاد داشته باشید که تشویق رمز به دست آوردن اعتماد به نفس ، کفایت و عزت نفس است. در عین حال توجه به این نکته نیز مهم است که هر کودکی نمیتواند با اعتماد به نفس و پویایی به استقبال خطر برود. گاه لازم است یک قدم به عقب برگردیم و ببینیم که چه انتظاراتی از کودک خود داریم.
با مهیا ساختن محیطی اطمینان بخش و محبت آمیز برای یادگیری به کودک کمک خواهید کرد تا توان خود را به فعلیت برساند. سعی کنید توجه خود را بر توانایی های فرزندتان معطوف کنید نه بر اموری که انجامش برای او دشوار است.
منبع : کتاب کلیدهای رفتار با کودک پنج ساله
کودک پنج ساله حساس
رشد اخلاقی کودک پنج سالهرشد اخلاقی کودک پنج ساله

رشد اخلاقی کودک پنج ساله در پنج سالگی بسیاری از کودکان کم کم میتوانند خود را به جای فردی آشفته تصور نمایند و برای او اظهار ناراحتی کنند. این مرحله آغاز رشد حس همدلی است. طرز برخورد والدین با فرزندان و نیز بسیاری از رفتارهای دیگرشان زمینه ساز رفتارهای قابل پیش بینی کودکان با دیگران است. رشد اخلاقی کودک پنج ساله


رشد اخلاقی کودک پنج سالهرشد اخلاقی کودک پنج ساله

رشد اخلاقی کودک پنج ساله در پنج سالگی بسیاری از کودکان کم کم میتوانند خود را به جای فردی آشفته تصور نمایند و برای او اظهار ناراحتی کنند. این مرحله آغاز رشد حس همدلی است. طرز برخورد والدین با فرزندان و نیز بسیاری از رفتارهای دیگرشان زمینه ساز رفتارهای قابل پیش بینی کودکان با دیگران است. رشد اخلاقی کودک پنج ساله


برخورد با ناکامی کودکان پنج‌سالهبرخورد با ناکامی کودکان پنج‌ساله

برخورد با ناکامی کودکان پنج‌ساله کودک آنلاین: تقریباً هرگاه کودکان در مقابل درخواست‌ها، تمنیات و آرزوهای خود با یک نه بزرگ روبه‌رو شوند، احساس ناکامی می‌کنند. برای اکثر والدین برخورد با ناکامی کودک، واقعه‌ای مأیوس‌کننده است. برخورد با ناکامی کودکان پنج‌ساله


گفتگو با کودک پنج سالهگفتگو با کودک پنج ساله

گفتگو با کودک پنج ساله کودک آنلاین: ایجاد بنیان‌های ارتباطی مناسب با کودک پنج ساله مهارتی است که به شما کمک می‌کند تا در دورۀ نوجوانیِ فرزندتان همراه او باشید. اگر با کودکان اقوام، آشنایان یا حتی غریبه گفتگو کنید، از تنوع سَبک ارتباطی کودکان متعجب خواهید شد. گفتگو با کودک پنج ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران