کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
نقش کودکستان در رشد و تکامل کودک – قسمت دوم
نقش کودکستان در رشد و تکامل کودک – قسمت دوم بچه ها در کودکستان روابطی را که تا به حال تجربه نکرده اند را تجربه می کنند و تولد اجتماعی صورت می گیرد . کودک به دیگران از جایگاه آنها توجه و نگاهی دارد. نقش ها و رُل های مختلف را می فهمد و آن را با نقش خودش مختلف و متفاوت می بیند.

نقش کودکستان در رشد و تکامل کودک – قسمت دوم
بچه ها در کودکستان روابطی را که تا به حال تجربه نکرده اند را تجربه می کنند و تولد اجتماعی صورت می گیرد . کودک به دیگران از جایگاه آنها توجه و نگاهی دارد. نقش ها و رُل های مختلف را می فهمد و آن را با نقش خودش مختلف و متفاوت می بیند.
مهم این است محلی را برای کودکتان فرزندمان انتخاب کنیم که در فلسفه و هدف های پرورش و تعلیم و تربیت و محیط و امکاناتی که در اختیار دارند ، و بچه هایی که به آنجا میروند و معلمینی که مسئولیت ارتباط با فرزندان من و شما را دارند ، طوری انتخاب کنیم که با نظر و خواسته ما هماهنگی داشته باشد.
زیرا در حالی که ممکن است ظاهرا محیط به نظر مناسب برسد اما نوع هدف ها و جهت های آنها ممکن است که فرزند ما را به سمت و سویی بکشاند ، که ما را خوشحال نکند . بنابراین مطالعه در این زمینه حتما ضروری و لازم است. مخصوصا در این محیط است که باید فرصت پرواز را به او ، در حالی که دانه دانه پر و با خودش را از وجود خودش بیرون می آورد و نشان می دهد ، بدهند.
متاسفانه برخی از این محیط ها همان جایی است که نه تنها پرهای فرزند من و شما می کَنند ، بلکه این پر و بال را می شِکنند. محیط های آموزشی برخی از اوقات به دلیل این که کودک سازگاری و همکاری لازم را ندارد و یا به دلایل فردی و یا شخصی و یا زدن برچسبی بر روی عزیزان ما ، آن ها را در مسیر و راهی می برند که حتما خوب نخواهد بود.
به ویژه این که کودکان در این زمان غالبا گناه و تقصیر را متوجه ی خودشان می دانند و در این باره با شما سخنی نمی گویند. بنابراین باید مواظب حال کودک بود ، اشتیاق او را برای رفتن به محیط آموزشی و تمایلاتی که در این زمینه دارد ، مخصوصا گفت و گوهای آزاد او را درباره آنچه اتفاق افتاده است ، باید با دقت بالا شنید و با پرسش های مناسب از او ، به واقعیات پی برد و درک کرد.
در این ایام است که کودک در بسیاری از موارد متوجه میشود که هر پدیده ای ( از جمله روابط اجتماعی ) ، اجزایی دارد که این اجزا باید نقش و وظیفه و مسئولیت خودشان را ایفا کنند و به خاطر این تولد اجتماعی و خبر یافتن و خبر گرفتن از دیگران است که با فرزندی رو به رو  میشویم که قبلا نداشتیم و حالات اجتماعی و روابط سالم را در او میتوانیم مشاهده کنیم.
کودک در این ایام کم کم دست از فقط شباهت ها برمی دارد و به تفاوت ها و اختلافات هم نظر و نگاهی دارد. موضوع ها را از جنبه های مختلف آنها مطالعه می کند و در حالی که خودش خسته و یا گرسنه است ، به این حقیقت پی می برد که ممکن است دیگران خسته و یا گرسنه نباشند. در نتیجه این تفاوت ها که در آغاز می تواند در او موجب نگرانی شود ، حالا آن را به راحتی میتواند بفهمد و بپذیرد.
در کودکستان بازی ها جهت و هدف دارند و آنچه که آموخته میشود ، مورد استفاده ی کودک قرار می گیرد . این هنگام است آنچه که به عنوان سیستم و سازمان در روابط انسانی است خودش را نشان می دهد و کودک با این که هر کسی در جایگاه خودش ، نقش خودش را ایفا می کند ، آگاه و با خبر میشود.
به همین دلیل زمینه ای فراهم میشود تا بتواند از میان راه های ممکن زندگی ، یکی یا دو تای آنها را برگزیند و اینجاست که برای محیط آموزشی ، توصیه های ما و فعالیت های درونی کودک ، نقش مهمی برای تصمیم گیری و انتخاب او دارند.
کودک اصولا تا 4 سالگی بیشتر جنبه تقلید و تکرار و حدود 5.5 سالگی اصولا جنبه ی اعتراض و انکار دارد. ولی خوشبختانه از 5 سالگی مایه ای به جهت پیروی و یا رهبری پیدا میکند ، که گرچه در 5.5 سالگی به هم می ریزد ، ولی دوباره حدود 6.5 سالگی آن را پیدا میکند و از حدود 6.5 سالگی به بعد آمادگی این را پیدا میکند که در دنیای تازه ای قدم بگذارد و راهی را از میان همه ی راه ها برگزیند.
نکته :
با توجه به شناختی که از کودک داریم ، به این نکته توجه کنیم ، که آیا آمادگی لازم را برای ورود به دبستان دارد؟ یعنی جایی که برخلاف مهدکودک و کودکستان ، که آزادی عمل هایی به کودکان می دادند ؛ ولی حالا برای او دیگر فراهم نخواهد بود را میتواند به راحتی تحمل کند؟.
مخصوصا این که هم چنان در بسیاری از دبستان ها متاسفانه ساعات درس ، همان یکساعت است. در حالی که در کلاس اول و دوم و حتی سوم به نظر می رسد ، که نیم ساعت تا چهل دقیقه زنگ تفریح باید به صدا درآید و بچه ها باید به یک محیط آزادی برای فعالیت های فیزیکی حرکت کنند.
در نتیجه آنچه را که آموخته اند ، در ذهنشان جای دهند و با بازی ، آمادگی بیشتر و بهتری برای آموختن مطالب ، در ساعت دیگر پیدا کنند.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
نقش کودکستان در رشد و تکامل کودک – قسمت دوم

نقش کودکستان در رشد و تکامل کودک – قسمت اولنقش کودکستان در رشد و تکامل کودک – قسمت اول

نقش کودکستان در رشد و تکامل کودک – قسمت اول به نظر می رسد که روزی پنج تا هفت ساعت ، ماندن کودکان بین 4 تا 6 ساله در چنین محیط هایی از نظر رشد و تکامل کودک نه تنها مفید و خوب ، بلکه ضروری و لازم است. نقش کودکستان در رشد و تکامل کودک – قسمت اول


توصیه هایی برای آمادگی فرزندان برای ورود به کودکستان – بخش اولتوصیه هایی برای آمادگی فرزندان برای ورود به کودکستان – بخش اول

توصیه هایی برای آمادگی فرزندان برای ورود به کودکستان – بخش اول برای کودکستان ولی بیشتر برای دبستان باید مطمئن شویم که فرزندان ما آمادگی لازم دارند و فهرستی از حدود 30 یا 40 مطلب را که فقط توجه شما را به آن جلب می نماییم ، برای آمادگی فرزندانمان در این سن و سال توصیه می کنیم : توصیه هایی برای آمادگی فرزندان برای ورود به کودکستان – بخش اول


کودکان دوقلوی کودکستانی – سه سال تا پیش دبستانیکودکان دوقلوی کودکستانی – سه سال تا پیش دبستانی

کودکان دوقلوی کودکستانی – سه سال تا پیش دبستانی هر یک از کودکان دوقلوی کودکستانی افق دیدش ورای کودک دیگر ، خانواده و خانه گسترش می یابد. کودکان دوقلو اینک بخشی از یک اجتماع بزرگتر میشوند. وقت آشنایی با دوستان جدید و شروع رفتن به مدرسه است. کودکان دوقلوی کودکستانی – سه سال تا پیش دبستانی


توصیه هایی برای آمادگی فرزندان برای ورود به کودکستان -  بخش سومتوصیه هایی برای آمادگی فرزندان برای ورود به کودکستان - بخش سوم

توصیه هایی برای آمادگی فرزندان برای ورود به کودکستان - بخش سوم 21 - بسیاری از بچه ها همیشه تقصیر و گناه را به گردن دیگران می اندازند. در تمام موارد کوشش میکنند که خودشان را بی گناه نشان دهند و به دنبال مقصر و گناهکار بگردند ، که خشم بقیه ی بچه ها ، مخصوصا در سال اول ورود به دبستان ، که بچه های بزرگ تر هم در آنجا وجود دارند را برمی انگیزد و کودک ما را نیز گرفتار می کند. توصیه هایی برای آمادگی فرزندان برای ورود به کودکستان - بخش سوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران