کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
خصوصیات دوران 7 سالگی کودک – قسمت دوم
خصوصیات دوران 7 سالگی کودک – قسمت دوم به هر حال وقتی که با پدر و مادر به بیرون می رود ، جدا از خواهران و برادران می نشیند و به دنیای درونی خودش پناه می برد. خصوصیات دوران 7 سالگی کودک – قسمت دوم

خصوصیات دوران 7 سالگی کودک – قسمت دوم
به هر حال وقتی که با پدر و مادر به بیرون می رود ، جدا از خواهران و برادران می نشیند و به دنیای درونی خودش پناه می برد. در پارک جدا از دیگران بازی می کند و یا به دنبال افراد غریبه می رود. به راحتی قهر می کند و میتواند قهر کردن را به خشم و کینه برساند و رفتاری غیراجتماعی داشته باشد.
احتمالا خطی به روی اتومبیلی می کشد . چیزی را می شکند و برخی اوقات نه به خاطر احتیاج و یا میلِ به داشتن ، از مغازه ها چیزی را برمی دارد وی ا اگر به خانه و خانواده ای می رود ، اگر چیزی را پیدا کند ، با خودش به خانه می آورد، که با مرحله ی کودکی که فقط نوعی احساس نامناسب نسبت به موضوع مالکیت و تعلق و چگونگی آن است ، کاملا متفاوت است.
زیرا به عمل بد و زشت خودش کاملا واقف است و آن را با نقشه ، با پنهان کاری و با بازی هایی همراه می کند و می داند چه کار بدی را دارد انجام می دهد و یا احتمالا بعدا میتواند آن را حاشا کند و یا گناهش را به گردن دیگران بیندازد.
به همین علت برخی از اوقات برای مدتی خشمگین می ماند و بداخلاق می شود.
نکته : غالب اوقات مایل است خود و دیگران را امتحان کند که چه اندازه او را دوست دارند و با او چه رفتار و برخوردی را دارند. خیلی اوقات پشت در اتاق می ایستد و گفت و گوی پدر و مادر و یا خواهران و برادران را می شنود. خیلی اوقات حرفی می زند ، از اتاق بیرون می رود ، اما پشت در منتظر می ماند که ببیند درباره ی او چه مطلبی مطرح میشود.
بنابراین نوعی جاسوسی در این زمینه خواهد داشت و خیلی از اوقات این کار را به رابطه ی جنسی پدر و مادر نیز می کشاند که باید بسیار مواظب بود ، زیرا اگر از صدایی و یا احتمالا اتفاقی باخبر شود ، دنیای او را سخت به هم میریزد.
به دلیل دودلی و شکاک بودن ، گاهی اوقات اضطراب شدید و گرفتاری هایی را برای خودش موجب می شود. این احتمال وجود دارد که گرفتار حالت وسواس شود. شستن بیش از اندازه ی دست ، مواظبت و مراقبت از وسایل و ابزاری که دارد ، نوع حرف ها و یا پرسش های که بو و نشانی از نگرانی او درباره ی بیماری یا مرگ یا بقیه ی اتفاقات بد زندگی دارد ، در این ایام دیده میشود.
به هر حال کودک در 7 سالگی به دلیل استفاده از هوش و نه به کار بردن عقلی که همچنان ظاهر نشده است ، توان ارزیابی ارتباطات و یا واقعیات را در جهان ندارد . بنابراین دنیای ذهنی ای می سازد که میتواند از واقعیت بسیار دور باشد و در این زمینه با تصورات غلط و بد و منفی خودش ، دردسرهایی را برای خود و دیگران به وجود بیاورد.
ولی خوشبختانه این دوران در 8 سالگی به پایان می رسد و دوباره ایام خوب و خوش ، خودش را نشان می دهد. گرچه بعد از 8 سالگی ، یعنی حدود 9 سالگی دوباره کودک با مسائل و مشکلاتی خودش را همراه می بیند و گرفتاری هایی پیدا میکند ، اما به شدتِ گذشته نیست و آهسته آهسته این دوران کوتاه تر و تعادل او بیشتر می شود و بالاخره وقتی که به سن 10 سالگی میرسد ، دیگر از این بحران ها و طوفان های درونی که ناشی از رشد ادراکی یا رشد هوش و عقل اوست ، تا حد زیادی دور می شود و با جهان به طور یکدست و یکنواخت برخورد می کند.
در 10 سالگی به بعد می باشد که کودک ما تحت تاثیر آنچه که بر او گذشته مخصوصا حوادث و اتفاقاتی که در زندگی او افتاده ، و بر مبنی جمع و معدل و برآیندِ آنچه که در زندگی او بوده ، وارد مرحله ای می شود که از این به بعد می شود او را این چنین دانست و شناخت و با او برخورد کرد.
امید این است که در این ایام رفتار پدر و مادر و شرایط طوری باشد که این مجموعه با وجود بحران ها و طوفان ها و پستی ها و بلندی هایی که داشته ، در نهایت به خوبی و خوشی بینجامد و فرزند ما از این راهی که آمده و کوره ای که در درونش افتاده است ، صحیح و سالم و سرافراز و مفتخر بیرون بیاید زندگی را با زمینه ها و جنبه ها و مایه های دیگری که از این به پیدا میشود ، ادامه بدهد.
نه این که مانند گذشته دست خوش حالاتی موجی شود ، که از درون این دگرگونی ها به وجود می آید و تعادل او برهم می خورد. کودک می بایست در مسیر تعادل و توازن و سازگاری ، اقدامی می کرده و پدر و مادر نیز در این زمینه او را کمک میکردند.
به هر حال از این به بعد کودک آمادگی این را پیدا می کند که بر پایه هایی که هم اکنون به وجود آمده و سنگ بنایی که گذاشته شده است و شالوده ای که ریخته ( که امید این است که مثبت و خوب و مفید و سازنده باشد ) ، زندگی خودش را تنظیم کند.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
خصوصیات دوران 7 سالگی کودک – قسمت دوم

خصوصیات دوران 7 سالگی کودک – قسمت اولخصوصیات دوران 7 سالگی کودک – قسمت اول

خصوصیات دوران 7 سالگی کودک متاسفانه از 7 سالگی به بعد کودک برای چند ماهی ( و یا تا 8 ) دوبراه گرفتار بحران جدیدی خواهد شد. خصوصیات دوران 7 سالگی کودک


خصوصیات دوران 6 تا 6.5 سالگی کودکخصوصیات دوران 6 تا 6.5 سالگی کودک

خصوصیات دوران 6 تا 6.5 سالگی کودک خوشبختانه حدود 6 سال و 6 ماهگی این ایام به پایان می رسد و دوران خوب و خوش دوباره آغاز میشود. خصوصیات دوران 6 تا 6.5 سالگی کودک


خصوصیات دوران 4 تا 4.5 سالگی کودک – قسمت دومخصوصیات دوران 4 تا 4.5 سالگی کودک – قسمت دوم

خصوصیات دوران 4 تا 4.5 سالگی کودک – قسمت دوم کودکان در این زمان بازی ها را بدون رعایت همه ی قوانین انجام می دهند . اگر با ما تخته بازی می کنند ؛ بعد از ریختن مهره بازی ، مایل هستند که دو یا سه بار دیگر این کار را بکنند و گرچه قرار است که فقط دو مهره را حرکت بدهند ، پنج مهره را حرکت می دهند. خصوصیات دوران 4 تا 4.5 سالگی کودک – قسمت دوم


خصوصیات دوران 3 تا 3.5 سالگی کودکخصوصیات دوران 3 تا 3.5 سالگی کودک

خصوصیات دوران 3 تا 3.5 سالگی کودک کودک 3 تا 3.5 ساله موجودی است بسیار پر انرژی . او کنجکاو است و پر از فعالیت و مایل است که برنامه ی او پُرِ پُر باشد ، و وقت و فرصتی برای نشستن و یا احتمالا جز در موارد خاص ، تخیل و تصور ندارد . او به دنبال این است که تمام روزش از برنامه های خوب پُر باشد. خصوصیات دوران 3 تا 3.5 سالگی کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران