کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
تذکر مداوم به کودک 10 تا 13 ساله
تذکر مداوم به کودک 10 تا 13 ساله بیشتر والدین درک نمی کنند که چرا فرزند ده تا سیزده سالۀ آنها هنوز نیاز دارد که آداب معاشرت ساده را به او تذکر دهند: من از دو سالگی به پسرم طرز رفتار با دیگران را یاد داده ام اما هنوز او درست رفتار نمی کند.

تذکر مداوم به کودک 10 تا 13 ساله
کودک آنلاین: آیا باید به فرزندم در مورد رفتارش مرتب تذکر بدهم؟
با عمو جک دست بده ... فراموش نکن از خانم مک برای این که تو را رسانده، تشکر کنی ... به دوستت نوشیدنی تعارف کن.
بیشتر والدین درک نمی کنند که چرا فرزند ده تا سیزده سالۀ آنها هنوز نیاز دارد که آداب معاشرت ساده را به او تذکر دهند: من از دو سالگی به پسرم طرز رفتار با دیگران را یاد داده ام اما هنوز او درست رفتار نمی کند.
واقعیت این است که بسیاری از کودکان در این سن هنوز به یادآوری والدین نیاز دارند. البته این واقعیت به دلیل تمایلات آنها برای مشغول بودن به خودشان و تغییرات خلق و خوی آنها بستگی دارد.
همچنین برای آنها دشوار است که همیشه رفتارشان مؤدبانه باشد، به مهمان ها خوش آمد بگویند، با اقوام چه رفتاری داشته باشند، چطور به تلفن جواب دهند و چطور با دوستان و بزرگسالان برخورد کنند.
با وجود این، شاید بچه ها از ادب خودشان اطمینان نداشته باشند، زیرا عکس العمل هایی که از دیگران می بینند با چیزی که به آنها آموخته شده است، تفاوت دارد.
والدین و معلمان مدام بر رفتار و کردار خوب پافشاری می کنند، اما اکثر مواقع خودشان با رفتار و روش های نامطلوب از بچه ها می خواهند که رفتار خوبی داشته باشند: "صد بار گفتم قبل از اینکه چیزی به دیگران تعارف نشده، شروع به خوردن نکن".
آموزگاری، دانش آموزی را سرزنش کرد، چون صحبتش را قطع کرده بود: " بچۀ ابله ساکت باش ". بچه ها همیشه از رفتار بزرگسالان الگو می گیرند.
معمولاً کودکان رفتار بد خود را در خانه نشان می دهند. آنها دوست دارند هر کاری دلشان می خواهد انجام بدهند، بدون اینکه نگران رفتار و کردار خود باشند.
والدین معمولاً وقتی متوجه می شوند که فرزندشان چه رفتاری با دیگران دارد، مایوس می شوند. اما بی ادب ترین بچه ها هم وقتی که در خانه نیستند، رفتار بهتری از خود نشان می دهند.
با تذکرات و کمک شما، آنها متوجه رفتار بد خود می شوند و سعی می کنند تا تکرار نشود و فوراً یادشان می آید که بگویند: لطفاً، خواهش می کنم، متشکرم و به هر حال با ادب رفتار می کنند.
بچۀ دوازده ساله ای برای مادرش تعریف می کرد که وقتی در خانۀ دوستش بوده، چطور حوله اش را تا و مرتب کرده و مادرش بسیار خوشحال شد، چون دخترش همیشه حوله اش را روی زمین پرت می کرد.
مادر دیگری که پسرش همیشه در هنگام شام خوردن آداب غذا را رعایت نمی کرد، نگران و مشوش بود اما وقتی که پسرش در حضور مهمانان مؤدبانه رفتار کرد، خیالش آسوده شد.
اگر می خواهید با فرزندتان در مراسم یا جشن مهمی شرکت کنید و فکر می کنید که او در برخورد با دیگران مشکلی ایجاد می کند، از قبل تذکرات لازم را به او بدهید و با قاطعیت به او بگویید: هنگام دیدن مادربزرگ چه عکس العملی نشان دهد، وقتی با سرویس به جایی می رود و هنگامی که یک تماس تلفنی مهم برقرار می شود، او باید چگونه رفتاری از خود نشان دهد.
بهترین روش برای ثبات رفتارهای مثبت فرزندتان این است که خودتان الگوی رفتار مؤدبانه برای او باشید. اگر شما همیشه با فرزندتان و بقیۀ افراد محترمانه رفتار کنید، او ناخودآگاه آداب معاشرت را از شما می آموزد و در نتیجه از رفتار شما به عنوان یک الگوی خوب سرمشق می گیرد و به آن عمل می کند.

منبع: راهنمای کامل والدین از 10 تا 13 سالگی
تذکر مداوم به کودک 10 تا 13 ساله

اهمیت نظارت والدین بر کودکان – بخش اولاهمیت نظارت والدین بر کودکان – بخش اول

اهمیت نظارت والدین بر کودکان – بخش اول کودک آنلاین: از وقتی فرزندتان تمایل پیدا می کند اوقاتی را بیرون از خانه بگذراند، نظارت روشن بر رفتارش ضروری می شود. مهم ترین عاملی که از به دردسر افتادن کودکان پیشگیری می کند، این است که والدینشان فعالیت ها و دوستان و مکان هایی را که به آنجا می روند بشناسند.


اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوماشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوم

اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش دوم یکی از بزرگترین درس‌هایی که بعنوان والدین یاد می‌گیریم این است که بچه‌های کوچک به طور طبیعی برای نیازهای شما همدلی و ملاحظه ندارند. آنها به مرور با بزرگ‌تر شدن احساس همدلی پیدا می‌کنند.


واکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش سومواکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش سوم

واکنش والدین یکی‌از اشتباهات مسلم والدین این است که گمان می‌کنند بچه‌ها می‌توانند قبل از رسیدن به سن نُه سالگی‌از اشتباهات‌خود درس بگیرند. پدر و مادر سعی می‌کنند به فرزندان خود بیاموزند که‌از اشتباهات خود درس‌بگیرند. اشتباهات کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران