کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اصلاح رفتار کودک (تحرک زیاد کودک در کلاس)
تحرک زیاد کودک پویا که 5 سال دارد، در کلاس راه می‌رود، کمتر به حرف مربی گوش میدهد و مدام اجازه می‌گیرد که از کلاس بیرون برود. تحرک زیاد کودک

اصلاح رفتار کودک (تحرک زیاد کودک در کلاس)
مثال) پویا که 5 سال دارد، در کلاس راه می‌رود، کمتر به حرف مربی گوش میدهد و مدام اجازه می‌گیرد که از کلاس بیرون برود.
•    اقدامات ناموفق انجام شده در آموزشگاه
- استفادۀ زیاد از نصیحت، تذکر، تهدید و ... توسط مربی یا مدیر آموزشگاه که یا اثربخش نبوده یا اثر موقتی داشته‌اند.
- از جدول امتیاز استفاده کرده، هروقت اشتباه می‌کند از امتیازاتش کم می‌کنند.
- چندین بار والدین را خواسته، موضوع را به‌اطلاع آنها رسانیده‌اند. از والدین پویا خواسته‌اند او را مدرسه نفرستند چون کلاس را به‌هم ریخته است.
•    توصیه‌های روانشناس
- اگر بیش از 4 ماه است پویا در خانه و مدرسه زیاد راه می‌رود، تمرکز ندارد و به‌صحبت‌ها و درخواست‌ها توجهی نمی‌کند احتمالاً بیش فعال است و باید توسط روانشناس بررسی شده و در صورت لزوم به‌روانپزشک جهت اقدامات دارویی ارجاع شود. نکتۀ مهم این‌که دارو درمانی بدون روان درمانی راه به جایی نخواهد برد پس همزمان با مصرف دارو باید از خدمات روانشناسی و مشاوره‌ای نیز استفاده نمایید.
- اگر کودک دارو می‌خورد در مدرسه بر مصرف درست و به‌موقع داروهایش نظارت داشته باشید.
- از پویا بخواهید قبل از شروع کلاس چند دور در اطراف حیاط مدرسه بدود و یا به‌صورت درجا و ایستاده به‌زمین پا بکوبد. این کار باعث خواهد شد انرژی مازاد او تخلیه شود. مواظب باشید این دانش‌آموز توسط سایرین مورد تمسخر قرار نگیرد.
- از والدین پویا بخواهید او را در یک کلاس ورزشی مثل ژیمناستیک، شنا و ... ثبت نام کنند.
- در زمانهای مناسب به‌صورت قاطع از تذکر استفاده کنید.
- اگر با والدینش صحبت می‌کنید و کودک نیز حضور دارد از او شکایت نکنید، این‌کار شخصیت او را زیر سؤال خواهد برد.
- وقتی از دستش عصبانی می‌شوید به او پیامِ من بدهید: وقتی در کلاس راه می‌روی یا بدون اجازه از کلاس بیرون می‌روی خیلی عصبانی می‌شوم چون کلاس جای راه رفتن نیست. اگر این پیام مؤثر نبود او را به یک محیط خلوت ببرید و با صدای بلند ولی بدون توهین همین پیام را به او بدهید.
- دلایل این رفتار را پیدا کنید. ممکن‌است محیط کلاس جذاب نباشد یا مدت زمان حضور در کلاس بیشتر از توان او باشد.
- اگر از شیوه‌های تقویتی استفاده می‌کنید نکات زیر را مدنظر داشته باشید:
1- فقط به رفتارهای مطلوب او امتیاز داده، در صورت بروز رفتارهای نامطلوب، به‌هیچوجه از امتیازات مثبت او کم نکنید زیرا او را بی‌نهایت عصبانی خواهد کرد یعنی ممکن‌است جدول امتیازات را پاره کند یا بگوید: نه این کار را انجام میدهم و نه امتیاز می‌خواهم.
2- کارتهای امتیاز یا مهرهای تشویقی را در زمانهای متفاوت بدهید. یعنی در ابتدا همۀ رفتارهای مثبت او را تشویق کنید بعد از دو هفته به‌هر چند رفتار مثبت او فقط یک کارت یا مهر بدهید. زمانهایی فقط یک روز خاص مثلاً شنبه‌ها او را تشویق کنید و زمانهایی نیز نه روز خاصی و نه نسبت خاصی را مدنظر داشته باشید. بلکه گاهی هر دو روز، گاهی 4 روز و ... او را تشویق کنید. هدف از این روشها، پیشگیری از شرطی شدن و رشوه‌گیر شدن کودک است.
3- در فاصله زمانی که کودک کارت یا مهر دریافت می‌کند نباید هیچ جایزه‌ای از طرف والدین یا اطرافیان به او داده شود زیرا این‌کار اثر جایزۀ اصلی را خنثی خواهد کرد.
- اگر جایزه برای پویا ارزشی ندارد و در او ایجاد انگیزه نمی‌کند، استفاده از روشهای تشویقی سودی نخواهد داشت. از طرفی سعی کنید بیشتر از پاداشهای فعالیتی مثل بردن به سینما، شهربازی، باغ وحش و ... استفاده کنید.
- جوایزی را که والدین می‌آورند نگویید فرشتۀ مهربان آورده و یا از طرف مدرسه تهیه شده‌اند بلکه با صداقت بگویید، چون من و مامان از کارهای تو راضی بوده‌ایم مامان این جایزه را تهیه کرده‌ تا در اینجا به تو بدهیم.
- بهتر است جوایز را در محیط خلوتی مثل دفتر مدرسه به کودک بدهید و از دادن آن در حضور سایر کودکان خودداری کنید زیرا این‌کار، یک نفر را خوشحال و چند نفر را ناراحت خواهد کرد.
- تا می‌توانید او را در کلاس، مشغول نگه دارید. او هرچه بیکار باشد تحرکش بیشتر خواهد بود.
- اگر در طول یکساعت چند بار کلاس را ترک می‌کند و بیرون می‌رود می‌توانید صندلی‌اش را از کلاس بیرون بگذارید. این رفتار می‌تواند او را به‌تفکر وادارد که چرا صندلی‌اش بیرون از کلاس گذاشته شده است.
- از این گونه عبارتها که دروغگویی را آموزش می‌دهند استفاده نکنید: من با کامپیوترم رفتار شما را در خانه می‌بینم؛ فرشتۀ مهربان برایم خبر می‌آورد؛ آقا کلاغه خبر آورد که ... .
منبع: کودک خط‌خطی (اصلاح رفتار کودکان زیر 7 سال)
تحرک زیاد کودک

اصلاح رفتار کودک (زیاد سؤال پرسیدن)اصلاح رفتار کودک (زیاد سؤال پرسیدن)

اصلاح رفتار کودک (زیاد سؤال پرسیدن) مثال) مادر نازنین می گوید: او که چهار سال دارد خیلی سؤال می پرسد و هرچه توضیح می دهیم قانع نمی شود و سؤالات زیاد او که اغلب بی ربط هستند ما را کلافه کرده است.


علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اولعلائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اول

علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اول اگر فرزند ما بعد از 4 سالگی بیشتر علائمی را که خدمتتان عرض میشود ، داشت و نشان داد، باید به یک فرد متخصص در این باره مراجعه فرمایید. در غیر این صورت برخی از این حالات بین 2 تا 4 سالگی به ویژه در میان پسران در حد کمش قابل قبول و احتمالا از انرژی بیش از حد و یا نوعی مسائل و مشکلات دیگر و یا ویژگی های خلق و خو یا شخصیت فرزند من و شما است. علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اول


اصلاح رفتار کودک (شلوغ کردن در خانه دیگران)اصلاح رفتار کودک (شلوغ کردن در خانه دیگران)

اصلاح رفتار کودک (شلوغ کردن در خانه دیگران) مثال: آرتین چهار سال دارد او در خانه آرام است اما وقتی جایی می روند بسیار شلوغ می کند، به این طرف و آن طرف می رود، به وسایل دست می زند، با بچه ها دعوا می کند و ... . اصلاح رفتار کودک (شلوغ کردن در خانه دیگران)


اصلاح رفتار کودک (مرتب و منظم بودن کودک)اصلاح رفتار کودک (مرتب و منظم بودن کودک)

اصلاح رفتار کودک (مرتب و منظم بودن کودک) کودک آنلاین: امیرحسین 4 سال دارد و مادرش از او می خواهد حتماً مسواک بزند، باید بعدازظهرها ساعتی را بخوابد، باید هرچیزی برمی دارد سرجایش بگذارد، با خواهرش دعوا نکند، باید اتاقش را مرتب کند و اسباب بازی هایش را که می ریزد حتماً جمع کند ولی امیرحسین کمتر به این توصیه ها گوش می کند و ...

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران