کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
دروغگویی در کودکان
دروغگویی در کودکان والدین خیلی تلاش می کنند تا کودکشان راستگو باشد. بچه ها وقتی به مدرسه می روند ، معمولا خیلی دروغ نمی گویند ، ولی کم کم یاد می گیرند و دروغ هایی می گویند. دروغگویی در کودکان

دروغگویی در کودکان
والدین خیلی تلاش می کنند تا کودکشان راستگو باشد. بچه ها وقتی به مدرسه می روند ، معمولا خیلی دروغ نمی گویند ، ولی کم کم یاد می گیرند و دروغ هایی می گویند.
شما میتوانید به روش های مختلفی به فرزندتان یاد بدهید که راستگو باشد . اول این که به او اجازه ندهید دروغ بگوید. دوم این که هر وقت کودک دروغ گفت او را از چیزی محروم کنید یا به او بی اعتنایی کنید و به او محبت نکنید.
بچه ها زیاد به شما توجه دارند و دوست ندارند شما محبتتان را از آنها دریغ کنید. سوم این که اگر بچه ها بفهمند دروغ گفتن کار بدی است وقتی دروغ می گویند ناراحت میشوند و احساس گناه می کنند .
همین احساس گناه مانع از آن میشود که کودک دوباره به شما دروغ گوید. اگر کودک نتواند با دروغ گفتن به خواسته های خودش برسد دست از این کار برمیدارد. و در نهایت وقتی کودک می بیند که با راستگوی به نتیجه ی بهتری می رسد ، دست از دروغ گویی برمی دارد.
گاهی اوقات کودکان دروغ های کوچکی می گویند. در این مورد آنها مقصر نیستند در اطرافشان دروغ گوهای زیادی را می بینند. مثلا مادر به کودکش می گوید که الان تلفنش تمام میشود ولی نیم ساعت پای تلفن حرف می زند.
مادر به کودک می گوید که زود جوابش را می دهد ولی او را زیاد منتظر می گذارد. تبلیغات تلویزیونی نیز منشا دروغ های بسیاری است. کودک در تبلیغات از اسباب بازی مورد علاقه اش زیاد تعریف می شنود ولی وقتی می خواهد با آن بازی کند ، اسباب بازی اش کار نمی کند.
کودکی بعد از تماشای تبلیغات تلویزیون گفت که همه ی آنها دروغ می گویند. کودک از والدین دروغ می شنود ، مثلا وقتی پدرش نمی خواهد جایی برود به دروغ به دوستش می گوید بیمار است و نمیتواند با او بیرون برود.
کودکان دروغ های کوچکی میگویند مثلا وقتی نمی خواهند دندان هایشان را مسواک بزنند یا حمام بروند ، دروغ می گویند . گاهی نیز وقتی بزرگترها و معلم های او از کودک سوالی می پرسند ، مثلا از او می پرسند که آیا مشغول بازی بوده ، کودک چون می ترسد که تنبیه شود و به دردسر بیافتد دروغ می گوید.
نباید از کودک بپرسید که چرا بازی گوشی کرده ، فقط به او بگویید مشغول انجام کار خودش شود. گاهی اوقات نیز کودکان به خاطر این که دارایی هایشان را به رخ یکدیگر بکشند و پز بدهند دروغ می گویند.
گاهی نیز آنها برای این که دیگران را تحت تاثیر خودشان قرار دهند ، دروغ می گویند. معمولا کودکان شش تا نه ساله درباره دارایی های والدین شان برای معلم پز می دهند. گاهی اوقات نیز این کارشان به بحث و دعوا کشیده میشود. به کودکتان بگویید اگر به دوستش دروغ بگوید دوستش با او قهر می کند. با این کار او به راستگویی تشویق میشود.بعضی از بچه ها این دروغ ها را می گویند ولی بعضی دیگر ، دروغ های بزرگی می گویند و این کار را همیشه انجام می دهند. اگر والدین به کودکان بیش از حد سخت گیری کنند ، آنها زیاد دروغ می گویند. اگر آنها به خاطر کار بدی که انجام داده اند سخت تنبیه شوند ، زیاد دروغ خواهند گفت.
حتی اگر کودک را به خاطر دروغ گویی اش سخت تنبیه کنیم ، حقیقت را قبول نمی کند و راستش را نمی گوید کودک احساس می کند که بهتر است دروغ بگوید تا راستش را بگوید و سخت تنبیه شود.
شاید والدینش متوجه دروغ او نشوند. گاهی اوقات نیز او به جای این که قبول کند کار بدی انجام داده تقصیر را گردن خواهر یا بردارش می اندازد. او سعی می کند با کتمان کردن حقیقت از خودش دفاع کند.
اگر می بینید کودکتان از شما می ترسد و به همین خاطر دروغ می گوید باید در رفتار خودتان تجدید نظر کنید. اگر با کودکتان بد رفتار نکنید ، او از گفتن حقیقت احساس امنیت میکند. کودکتان دروغ گفت از عواقب این کار برای او بگویید تا دیگر به این عادت بد ادامه نده ، چون در غیر این صورت او احساس می کند که دروغ گفتن روش خوبی برای رسیدن به خواسته هایش است.
گاهی والدین نمی دانند که باید فرزندشان را به خاطر دروغ گویی هایش تنبیه کنند و یا این که او را به راستگویی تشویق کنند. اگر کودک می داند که دروغ گویی کار بدی است ولی شما او را تنبیه نکنید ، با این کار تاثیر منفی بر کودکتان می گذارید. او باید متوجه شود که کارش بد است ، بنابراین باید به دقت به شرایط کودک توجه کنید و سعی کنید او را به راستگویی تشویق کنید.
طرز رفتار شما با کودک زمانی که او دروغ می گوید بسیار مهم است. به جای این که سر کودک فریاد بزنید و به او بگویید چرا دروغ می گوید ، با کودکتان به نرمی رفتار کنید. به کودک بگویید که می دانید او به خاطر این که شما عصبانی نشوید دروغ گفته است و این مسئله طبیعی است.
گاهی افراد برای ان که دیگران از دستشان عصبانی نشوند دروغ می گویند . یکبار یکدفعه از دست کودکتان عصبانی شدید و از کوره در رفتید ، این مسئله را با او در میان بگذارید و به او بگویید که نباید این قدر عصبانی نمی شوید. وقتی کودکتان به شما دروغ می گوید و شما به او زیاد سخت گیری نمی کنید، ببینید علت دروغ گویی او چه چیز دیگری میتواند باشد.
آیا کودک در مدرسه مشکلی دارد؟ آیا او میتواند به راحتی با بچه های دیگر دوست شود؟ آیا در خانه به او توجه کافی دارید؟ به مدرسه ی او بروید و با معلمش حرف بزنید و از پیشنهادات او استقبال کنید. به کودکتان بگویید که از شما چه انتظاری دارد. درباره ی عواقب دروغ گویی با او حرف بزنید. ولی اگر کودکتان زیاد دروغ نمی گوید ، لازم نیست بیش از حد نگران باشید. برای او الگوی خوبی باشید تا راستگویی را یاد بگیرد.
منبع : راهنمای کامل تربیت کودک از 6 تا 9 سالگی
دروغگویی در کودکان
علل دروغگویی کودکان – بخش اولعلل دروغگویی کودکان – بخش اول

علل دروغگویی کودکان – بخش اول کودک آنلاین: کودک وقتی به دروغگویی می پردازد، گاهی چنان به این انحراف عادت می کند که از چنین عملی لذت می برد و از اینکه دیگران را با دروغ های خود تحت تاثیر قرار می دهد شادمان می شود، اما چرا بایستی کودک به دروغ متوسل شود؟


برخورد والدین با دروغ گفتن فرزندانبرخورد والدین با دروغ گفتن فرزندان

برخورد والدین با دروغ گفتن فرزندان کودکان به دلایل متعددی دروغ می گویند. مهم ترین دلیل این کار خلاص شدن از گرفتاری هاست. کودک معمولاً از تنبیه شدن می ترسد و دروغ می گوید تا از عاقبت کار بدی که کرده در امان بماند. هرچقدر که امکان تنبیه کردن و شدت عمل به خرج دادن والدین زیادتر باشد، او سعی می کند بیشتر دروغ بگوید.


دروغ گفتن کودکاندروغ گفتن کودکان

دروغ گفتن کودکان کودکان تا قبل از سن سه سالگی نمیتوانند کاملا بین واقعیت و رویا قضاوت چندانی قائل شوند. در واقع وقتی چیزی خلاف واقعیت میگویند میتواند ناشی از موارد زیر باشد. دروغ گفتن کودکان


کمال گرایی ، تعلل و دروغگویی در کودکان مضطربکمال گرایی ، تعلل و دروغگویی در کودکان مضطرب

کمال گرایی ، تعلل و دروغگویی در کودکان مضطرب اگرچه رفتارهای مورد بحث در این مطلب ظاهرا بسیار متفاوت به نظر می رسند همگی آنها از یک ترس متعارف در بین کودکان حساس ، ریشه می گیرند: ترس از شکست. معمولا کودکان حساس به دلیل پیچیدگی های فکریشان توانایی های خود را دست کم می گیرند و در مورد توقعات دیگران از خودشان مبالغه میکنند. کمال گرایی ، تعلل و دروغگویی در کودکان مضطرب

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران