کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اهمیت دادن دختر نوجوان به وزن خود
اهمیت دادن دختر نوجوان به وزن خود نوجوانان از سن کودکی یاد می گیرند که به وزن خود اهمیت دهند. آنها مرتب تبلیغات تلویزیونی و آگهی هایی را که در مورد کم کردن وزن و لاغری از تلویزیون پخش می شود می بینند حرف های مربیان کشتی یا ژیمناستیک که به آنها گوشزد می کنند تا وزن کم کنند را می شنوند والدین هم مرتب می گویند : (( زیاد نخور وگرنه چاق می شوی.)) همه ی این اظهار نظرها باعث می شود که فرزند شما به لاغری اهمیت بدهد. اهمیت دادن دختر نوجوان به وزن خود

اهمیت دادن دختر نوجوان به وزن خود
نوجوانان از سن کودکی یاد می گیرند که به وزن خود اهمیت دهند. آنها مرتب تبلیغات تلویزیونی و آگهی هایی را که در مورد کم کردن وزن و لاغری از تلویزیون پخش می شود می بینند حرف های مربیان کشتی یا ژیمناستیک که به آنها گوشزد می کنند تا وزن کم کنند را می شنوند والدین هم مرتب می گویند : (( زیاد نخور وگرنه چاق می شوی.)) همه ی این اظهار نظرها باعث می شود که فرزند شما به لاغری اهمیت بدهد.
اکثر دخترها فکر میکنند اضافه وزن دارند : (( من با این لباسی که پوشیدم خیلی چاق نشان می دهم)) ، (( از قیافه ام متنفر هستم.)) معمولا دخترانی که از خودشان مطمئن هستند و میدانند ایده آل هستند این مطالب را می گویند تا از آنها تعریف کنند و خیالشان از این بابت راحت شود : (( نگران چی هستی تو که خیلی لاغری)) ، (( ای کاش من هم به اندازه ی تو لاغر بودم)) ، (( اندامت فوق العاده است.))
بعضی مواقع او به طور جدی باور می کند که اضافه وزن دارد حتی اگر پدر و مادرش اعتقاد داشته باشند که اندامش خوب است. والدین باید زمانی که او به دوازده یا سیزده سالگی می رسد به گفته های او اهمیت بدهند و درباره ی وزنش دقت کنند.
تعدادی از نوجوانان در این سن چنان فکرشان درگیر مسئله ی چاقی می شود که بسیار نگران می شوند و غذا خوردن برایشان عذاب آور می شود. به هر حال طبیعی است که فرزندتان به ظاهر خود اهمیت بدهد.
کوشش کنید او را از فکر کردن زیاد درباره ی وضعیت بدن و وزنش منع کنید. به خصوص اگر می خواهد تغییر زیادی در وعده های غذایی خود بدهد از این کارش جلوگیری کنید و درباره ی این موضوع با او حرف بزنید : (( فکر می کنی اضافه وزن داری؟ آیا دوستانت هم این طور درباره ی خودشان فکر میکنند؟))
در مورد رشد جسمانی و تغییرات بدنی و در رابطه با تغذیه ی سالم گفت و گو کنید اما سعی کنید در این باره سخنرانی و افراط نکنید چون به حرف های شما اهمیت نمی دهد.سعی کنید توجه او را به علاقه و توانایی هایی که دارد معطوف کنید. اگر او زمان بیشتری را به فعالیت هایی که دوست دارد اختصاص دهد باعث می شود که کمتر به بدنش توجه کند. به او کمک کنید تا سرگرمی ، ورزش یا هنری را انتخاب کرده و آن را پیگیری کند.
او را تشویق کنید تا در کلاس های هنری ، فعالیت های گروهی مدرسه ، کمک های داوطلبانه ، عوض کردن دکوراسیون اتاقش ، نگهداری از حیوانات خانگی یا یادگیری مهارت های جدید شرکت کند.
نوع تغذیه و عادت های غذایی خودتان را بررسی کنید. ممکن است در خانه برای کم کردن وزن و رژیم گرفتن بیش از حد معمول صحبت می شود و این کار باعث شده تا روی فرزندتان اثر منفی بگذارد.
وقتی فرزندتان حضور دارد درباره ی این موضوع کمتر صحبت کنید و برای او الگوی مناسبی باشید تا او متوجه شود که چگونه با غذا خوردن و ورزش بدن خود را سالم نگه دارد.
احتمالا او درباره ی اضافه وزن خود نگران است شاید او فکر می کند که فکر کردن درباره ی چاقی آسان تر از فکر کردن درباره ی چیزهای دیگر است. دقت کنید تا بدانید چه مسئله ای او را اذیت می کند.
آیا در مدرسه مشکلی دارد؟ آیا در خانه به اندازه ی کافی به او توجه نمی شود؟ آیا روابط او با خواهر و برادرش مناسب است؟ آیا با دوستانش مشکل دارد؟ آیا در تنهایی میتواند خودش را به کاری سرگرم کند؟ سعی کنید به او کمک کنید تا از فشار عصبی که در زندگی اش وجود دارد کاسته شود. با این کار او اعتماد به نفس پیدا میکند و از درگیر کردن ذهنش درباره ی اضافه وزن خودداری میکند.
فرزندتان باید بفهمد که شما او را همان گونه که هست دوست دارید و اگر فکر می کنید که به حرف های محبت آمیز شما نیاز دارد سعی کنید کلمات محبت آمیز به کار ببرید : (( نه دختر عزیزم تو چاق نیستی.))
در عین حال اگر او واقعا اطمینان دارد که اضافه وزن دارد و در این مورد پافشاری می کند امکان دارد حرف هایتان در مورد تعریف و تمجید از او اثر کمی بگذارد.
اگر فرزند ده یا یازده ساله تان ادعا می کند خیلی چاق است اندامش را با دقت و موشکافانه بررسی کنید. اگر در این زمان به وزن او توجه کنید و تغذیه ی او را تغییر دهید بهتر است چون هر چه فرزندتان بیشتر رشد میکند برایش وزن ایده آل بیشتر اهمیت خواهد داشت.
اگر شما حقیقتا نگران این مسئله هستید باید با یک روانشناس یا متخصص تغذیه مشورت کنید. متخصص تغذیه می تواند به طور صحیح به فرزندتان کمک کند و او از عوارض سوء تغذیه دور بماند و در این مورد نگرش واقع بینانه تری نسبت به خودش داشته باشد.
منبع : کتاب راهنمای کامل والدین از ده تا سیزده سالگی
اهمیت دادن دختر نوجوان به وزن خود
تغذیه و وزن نوجوانانتغذیه و وزن نوجوانان

تغذیه و وزن نوجوانان امروزه به ویژه در جوامع مرفه مشکل بسیار بزرگی که جوانان ، حتی از تصادف ، قتل و خودکشی در معرض خطر بیشتر آن قرار دارند و یا در دوران بزرگسالی آنها را از پا درمی آورند موضوع چاقی مفرط و پرخوری است. تغذیه و وزن نوجوانان


فرهنگ پذیری در نوجوانان – قسمت اولفرهنگ پذیری در نوجوانان – قسمت اول

فرهنگ پذیری در نوجوانان – قسمت اول می دانیم که اگر نوجوانان و جوانان به فرهنگ و جامعه دیگری تعلق داشته باشند ، در محیط جدی با موضوع ها ، مسائل و مشکلات جدیدی رو به رو میشود و صرف نظر از این که خود او چگونه این راه را پشت سر می گذارد ، تحت تاثیر حالات ، نظریات و رفتار ما میتواند شرایط و وضعیت خودش را بهتر و یا بدتر ببیند. فرهنگ پذیری در نوجوانان – قسمت اول


اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده سالهاضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله

اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله مسلم والدینی که قبول دارند فرزندشان دارای اضافه وزن هستند نگران وضعیت فرزندشان هستند.شاید آها ناامید شوند چون فکر میکنند فرزندشان وضعیت ایده آل و مطلوبی ندارد شاید هم به یاد زحمت های خودشان برای کم کردن وزن بیفتند. اضافه وزن در کودکان ده تا سیزده ساله


هیجانات دوران بلوغ و نوجوانیهیجانات دوران بلوغ و نوجوانی

هیجانات دوران بلوغ و نوجوانی بلوغ و نوجوانی پدیده ایست دو بعدی که : درونی و بیرونی. نوجوان بر اثر هیجانات ناشی از شور و شوق نوجوانی و گذر از دوران کودکی دوم و قدم به دوران سازندگی و خودشناسی مایل است که قدم های بعدی را بر قبلی رجحان داده و از تضاد و برخورد آنها هیجانات خاصی را به گونه ای متفاوت از خود بروز دهد. هیجانات دوران بلوغ و نوجوانی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران