کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
ایجاد اعتمادبه‌نفس در کودکان
ایجاد اعتمادبه‌نفس در کودکان : همه والدین دوست دارند که فرزندی با اعتمادبه‌نفس بالایی داشته باشند . کودکی که بتواند در میان جمع مانند ستاره‌ای بدرخشد و بتواند در جامعه‌ای که در آینده نه چندان دور پا به درون آن می‌گذارد مشکلات خود را به وسیله اعتمادبه‌نفس بالای خود حل کند . پرورش این امر فرمول چندان پیچیده‌ای ندارد. شما با چند رفتار درست می‌توانید باعث پرورش اعتمادبه‌نفس در کودک خود گردید. ایجاد اعتمادبه‌نفس در کودکان

ایجاد اعتمادبه‌نفس در کودکان

همه والدین دوست دارند که فرزندی با اعتمادبه‌نفس بالایی داشته باشند . کودکی که بتواند در میان جمع مانند ستاره‌ای بدرخشد و بتواند در جامعه‌ای که در آینده نه چندان دور پا به درون آن می‌گذارد  مشکلات خود را به وسیله اعتمادبه‌نفس بالای خود حل کند . پرورش این امر فرمول چندان پیچیده‌ای ندارد. شما با چند رفتار درست می‌توانید باعث پرورش اعتمادبه‌نفس در کودک خود گردید.
 
-به کودک خود بدون قید و شرط عشق بورزید . سعی کنید در طول روز کودک خود را در آغوش گرفته ببوسید و برای او وقت صرف کنید.
- از برچسب زدن به کودک خود جدا خودداری کنید . به عنوان مثال به کودک بگویید «این رفتار شایسته ای  نیست» و نگویید «تو خوب نیستی». این یعنی زیر سؤال بردن کل هویت کودک  تنها رفتارِ بد او را زیر سؤال ببرید.
-به کودک توجه مستقیم داشته باشید.وقتی که کودک صحبت می‌کند  به او نگاه کنید و کارهای دیگری را به زمان بعد موکول نمایید . اگر در شرایطی قرار دارید که امکان گفتگوی مستقیم را با کودک ندارید برای او توضیح دهید و در زمان دیگری با او در آن زمینه حرف بزنید.
-کودک خود را با توجه به شرایط و موقعیت‌های مختلف  تحسین کنید  این تحسین باید با جزئیات باشد و نه کلی برای نمونه اینکه بگویید «تو خوب هستی» کافی نیست. مثلاً بگویید چقدر خوب لباس‌هایت را می‌پوشی .
-احساسات کودک را درک کنید و با او همدلی نمایید . خستگی، ناراحتی و ضعف در انجام کاری ممکن است کودک را مستأصل نماید . همدلی با کودک می‌تواند به پرورش اعتمادبه‌نفس در انجام کارها کمک نماید.
-برای رشد اعتمادبه‌نفس در کودک خود امتحان کارهای جدید و چالش‌برانگیز را به کودک پیشنهاد دهید و او را کمک کنید تا آن کار را انجام دهد. مثلاً باهم به تعمیر یک وسیله بپردازید .
- اجازه بدهید کودکان اشتباه کنند
از کودکان انتظار نداشته باشید مانند بزرگ‌سالان رفتار کنند . حتی خود شما هم گاهی در طول روز اشتباهات غیرقابل جبرانی را انجام می‌دهید .  پس تحمل اشتباه کودک  خود را داشته باشید و قبول کنید که او نیز یک انسان است. البته یک جنبه حق انتخاب دادن و خطرپذیری این است که کودکتان در معرض اشتباهات قرار می‌گیرد. این‌ها درس‌های باارزشی برای اعتمادبه‌نفس کودکتان هستند . بنابراین اگر کودکتان با وقت تلف کردن در اتاق‌خوابش از اتوبوس مدرسه جا مانده است  او را تشویق کنید که بیندیشد دفعه بعد چطور رفتار کند بهتر است. به این ترتیب اعتمادبه‌نفس کودک صدمه نمی‌بیند .
بنیان اعتمادبه‌نفس

والدین از روزهای اول زندگی نوزاد بنیاد اعتمادبه‌نفس نوزاد را از طریق پاسخ درست به موقع به نیازهای اساسی نوزاد  پایه‌ریزی می‌کنند . اگر در دوران نوزادی به نیازهای کودک و گریه‌های او ترتیب اثر داده نشود او در ابتدا نسبت به دنیای اطراف بی‌اعتماد می‌گردد و سپس اعتمادبه‌نفس خود را در سال‌های بعد زندگی خدشه‌دار می‌بیند .
ایجاد اعتمادبه‌نفس از دوران نوزادی

توجه به نیازهای اصلی نوزاد: نوزادان وقتی احساس می‌کنند که علاقه خاصی به آن‌ها دارید و مرکز جهان شما هستند  خوشحال می‌شوند. آن‌ها برای ابراز گستره کامل احساساتشان از سیگنالهای ۹ گانه‌شان استفاده می‌کنند. وقتی که آن‌ها در مقابل گریه‌های خود پاسخ درستی از دنیای اطراف دریافت می‌کنند باعث ایجاد حس اعتمادبه‌نفس در آن‌ها می‌گردد.

پاداش دادن و تمجید کردن: پاداش دادن  و تحسین  کردن به همان میزان که در انسان‌های بالغ باعث پرورش اعتمادبه‌نفس می‌گردد در نوزادان نیز همان تأثیر شگرف و باورنکردنی را دارد. برخلاف آنچه که والدین فکر می‌کنند که کودک چیزی از تعریف و تمجید نمی‌داند باید بگوییم که  کودکان می‌توانند صدا و حالت چهره‌ای که آن‌ها را تشویق می‌کند را تشخیص دهند . اگر نوزاد شما کاری انجام داد مثلاً توانایی نشستن را به دست آورد حتماً او را با دست زدن و خندیدن تشویق کنید.
به نوزاد خود اجازه کاوش دنیای پیرامون خود را بدهید و با ایمن کردن محیط به طور مرتب او را از این کار منع نکنید . نه گفتن‌های متناوب به کودک باعث کمرنگ شدن اعتمادبه‌نفس در کودک می‌گردد.
تنبیه و تحقیر بدنی باعث از بین رفتن حس اعتمادبه‌نفس در کودک می‌گردد . پس والدین گرامی به شدت از انجام تنبیهات بدنی خودداری کرده و با بالا بردن عزت نفس در کودک خود توانایی مواجهه با مشکلات آینده را در کودک خود پایه‌ریزی کنند.
ایجاد اعتمادبه‌نفس در کودکان
راه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اولراه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اول

راه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اول :تشویق غذای رشد دهنده عزت نفس در انسان‌هاست. تصور اینکه چگونه انسان‌ها می‌توانند بدون تأیید موفقیت‌ها و توانایی‌هایشان برای خود ارزش قائل شوند تصوری بیهوده است. اگرچه همه ما از قدرت تشویق و اهمیت بالای آن برای سلامت روان آگاهی داریم ولی در بعضی از خانه‌ها تشویق تبدیل به کالایی نایاب شده است. راه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اول


نقش تشویق در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکاننقش تشویق در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان

نقش تشویق در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان اعتماد به نفس با وجود ادراک و باورهای مثبت فرد نسبت به خودش در او آغاز میگردد. همه ی ما از سنین کودکی با دریافت ایده و نظرات دیگران پیرامون خودمان شروع به ساختن این باورها و ادراک میکنیم. والدین اولین و صمیمی ترین کسانی هستند که با کودکان ارتباط برقرار میکنند و چون میان آنها ارتباطات عاطفی گرمی وجود دارد فرزندان بیشتر از والدین تاثیر می پذیرند تا دیگران. نقش ادراک مثبت در شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان


اعتماد به نفس در کودک اولاعتماد به نفس در کودک اول

اعتماد به نفس در کودک اول اگر کودک با آگاهی از ارزشهای خود اعتماد به نفس داشته باشد از زندگی لذت می برد. والدین باید عشق و علاقه خود را به کودک ابراز کنند و با ارزش نهادن به وی در او اعتماد به نفس و رضایت خاطر به وجود آورند. اعتماد به نفس در کودک اول


تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اولتقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اول

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اول همۀ کودکان نیاز به محبت و جلب توجه دارند. نیاز به توجه و محبت برای کودکان مثل نیاز به غذا است. اگر شما گرسنه باشید و به جز یک نان بیات، برای خوردن چیزی نداشته باشید، همان نان بیات را خواهید خورد و حتی برای شما بسیار خوشمزه خواهد بود.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
20 بهمن 1393 - 19:36:48

محمد یافتیانعالی بود . اعتماد به نفس نقش مهمی را در زنگی آیده شخص بازی میکنه.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران