کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پازل بازی کودکان – بخش دوم
پازل بازی کودکان این نوع از پازل ها قطعاتی کم و بسیار ساده دارند که در مراحل اولیه که‌کودکان هنوز آمادگی کافی برای بازی با پازل های دیگر را ندارند ، در اختیارشان قرار می‌گیرد و معمولا به اندازه های مختلف و متشابه هستند ؛ مثلا ، سه مرغابی یا ماهی و ... در اندازه های کوچک ، متوسط و بزرگ‌که‌کودک باید هر یک‌را در جای خود قرار دهد. پازل بازی کودکان

پازل بازی کودکان – بخش دوم
ج ) پازل فرم و اندازه :
این نوع از پازل ها قطعاتی کم و بسیار ساده دارند که در مراحل اولیه که‌کودکان هنوز آمادگی کافی برای بازی با پازل های دیگر را ندارند ، در اختیارشان قرار می‌گیرد و معمولا به اندازه های مختلف و متشابه هستند ؛ مثلا ، سه مرغابی یا ماهی و ... در اندازه های کوچک ، متوسط و بزرگ‌که‌کودک باید هر یک‌را در جای خود قرار دهد.
نحوه ی عرضه ی پازل ها
پازل ها از تصویرهای سه یا چهار قطعه ای درست میشود تا عکس های پیچیده تری که بیست و چهار یا سی و شش قطعه‌را دربرمیگیرد ، درست میشود.
* در عرضه ی پازل ها باید توجه داشته باشیم که با میزان سن و درک و فهم کودک تناسب داشته باشد. پازل نباید آنقدر سخت باشد که‌کودک‌از حل آن عاجز شود و احساس شکست و نومیدی کند.
به تعبیری ، پازل باید کودک را به مبارزطلبی و تفکر و تامل وادار تا کودک از توانایی های ذهنی و روانی خویش برای حل معما استفاده کند. ولی این مبارزطلبی و زورآزمایی فکری و روانی نباید خیلی ادامه یابد ، وگرنه کودک احساس شکست و حقارت می کند و از اعتماد به نفس او کاسته میشود.
شکست های کودک در بازی با هر اسباب بازی نباید از سه یا چهار بار بیشتر شود ، وگرنه برای رشد شخصیت و سلامت روانی کودک مضر است.
* اسباب بازی ( پازل ) نباید آنقدر ساده و آسان باشد که علاقه ی کودک را از بین ببرد و در او ایجاد خستگی کند ، بلکه باید کودک را به مبارزه فراخواند و او ، پس از مقداری تلاش و کوشش فکری ، بتواند بر آن فایق آید تا برایش جذاب و شیرین باشد.
* درجه ی سختی و آسانی پازل به اندازه ی پازل یا موضوع آن بستگی دارد که ریز یا درشت و تعداد آن کم و یا زیاد باشد ( از 3 تا 36 قطعه ). هر اندازه موضوع پازل پیچیده تر باشد ، پازل مشکل تر است.
* بهتر آن است‌که‌کودک را با انواع پازل ، از ساده به مشکل ، آشنا کنیم تا از نتایج و بازخورد مثبتی که از بازی میگیرد ، انگیزه اش برای بازی بیشتر شود.
* ابتدا میتوان از پازل جا گذاردنی برای آموزش کودکان استفاده کرد ، چون حتی زمانی‌که‌کودک قادر به درک قسمت های مختلف نیست ، به وسیله ی آزمایش و خطا به راحتی میتواند جای واقعی آنها را پیدا کند.
هر چند ، نتیجه ی مطلوب وقتی عاید میشود که‌کودک از روی نظم و قاعده منطقی بتواند پازلی را تکمیل کند ، نه آن که صرفا از طریق آزمایش و خطا ( کاملا تصادفی ) به این کار دست زند.
زیرا در این حالت کودک به سختی خواهد توانست مسئله را حل کند و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. بنابراین ، برای جلوگیری از فوت وقت ، کودک باید نظم منطقی را که در هر پازل وجود دارد درک کند.
* یکی دیگر از شیوه های تکمیل کردن این وسیله ، روش رنجیره ای برعکس است. بدین ترتیب که ابتدا تصویر کامل را به کودک نشان می دهیم و سپس آخرین قطعه ای که تصویر را کامل میکند از آن جدا می سازیم و از وی میخواهیم تا آن قطعه‌را در جای خود قرار دهد.
در مرحله ی بعد ، دو قطعه ی آخر را جدا می کنیم و از وی میخواهیم تا آن قطعه‌ها‌را در جای خود قرار دهد. به همین ترتیب پیش می رویم تا کودک مستقلا بتواند همه ی قطعات را به هم وصل کند و تصویر کامل‌را به‌وجود آورد.
البته ، اگر کودک قادر به تکمیل تصویر باشد ، میتوان از همان ابتدا از وی خواست تا تمام قطعات‌را در جای خود قرار دهد و تصویر را تکمیل کند.
* تصاویر پازل ها بهتر است درباره ی موضوع هایی باشد که در محدوده ی تجربیات کودک قرار دارد و کودک پیش تر با آن آشنا شده است. تصاویر قهرمانان کارتون مثل پینوکیو ، پسر شجاع و سندباد همیشه مورد علاقه ی کودکان هستند و آنان با آنها آشنایی قبلی دارند.
* لازم و ضروری است که در مراکز تهیه و تولید اسباب بازی ها ، از وجود کارشناسان روانشناسی ، علوم تربیتی و جامعه شناسی بهره گرفته شود و به جای تقلید و الگوگیری از قهرمانان بیگانگان ، از وجود قهرمانان ملی و مذهبی و مکان هایی مثل مساجد ، زیارتگاه ها و قبور ائمه اطهار ( ع ) و... به عمل آید.

پازل بازی کودکان


پازل بازی کودکان


اهداف و فواید پازل ها :
* موجب پرورش دقت در بینایی و حس بساوایی کودک میشود.
* تشخیص فرم ، رنگ ، اندازه و شکل.
* پرورش قوه ی تکلم و افزایش دامنه ی واژگان جدید.
* موجب پرورش دقت و حافظه ی کودک می گردد.
* کودک یاد می‌گیرد اجزا هستند که شکل اصلی را تشکیل می دهند.
* کودک ضمن بازی یاد میگیرد که هر یک از قطعات پازل جزئی از تصویر است و با نبودن هر قطعه تصویر ناقص خواهد بود.
* کودک ، برای کامل کردن طرح ، مجبور است رنگ ها و طرح اصلی پازل را در‌خاطر داشته باشد و جهت خطوط را دنبال کند. مهارت در این کار به یادگیری خواندن و نوشتن کمک می کند.
* مهارت در این مرحله به قوای ذهنی کودک برای ارتباط اجزای یک موضوع و پروراندن آن برای یافتن کل موضوع کمک میکند.
* برای یادگیری مفاهیم مکان ، اندازه و اشکال هندسی موثر و مفید است.
* تقویت حرکات ظریف و تطابق چشم و دست.
* تقویت و پرورش حافظه و استدلال دیداری .
* ذوق هنری کودک با دیدن پازل های فصول مختلف رشد و پرورش می یابد.
* کودک از طریق تفاوت و تشابه اشکال هندسی و غیرهندسی ، آنها را با همدیگر مقایسه می کند و قطعات مناسب را،در کنار یکدیگر قرار می دهد.
* توجه کودک را جلب می کند و باعث رشد مهارت های شناختی او میشود.
* اعتماد به نفس و احساس رضایت درونی کودک پس از تکمیل یک پازل ( به شرطی که پازل متناسب با سن کودک باشد ) پرورش داده میشود.
* به وسیله ی این بازی ، کودک مفهوم نظم‌را درک می کند و تفکر منطقی در او ایجاد میشود.
* حس کنجکاوی کودک را تحریک می کند و او را وادار می سازد تا قوای ذهنی خود‌را در جهت رسیدن به هدف به کار گیرد.
* این بازی به کودک می آموزد که چگونه از راه منطقی به حل مسائل بپردازید.
* کودک ، با استفاده از پازل های مکعبی ، مفهوم سطح و حجم و ارتفاع را یاد می گیرد.
منبع : کتاب راهنمای انتخاب اسباب بازی
پازل بازی کودکان
پازل بازی کودکان
پازل بازی کودکان – بخش اول پازل بازی کودکان – بخش اول

پازل بازی کودکان پازل ها از جمله اسباب بازی های مورد علاقه ی اکثر کودکان و حتی بزرگسالان است که علاوه بر جنبه ی سرگرم کننده ی آن ، بر روی‌رشد کودک تاثیرهایی مثبت و سازنده دارد. پازل ، قطعات بریده یا جدا از هم یک تصویر است که با قرار دادن آنها در محل خود ، تصویر اصلی به دست می آید. پازل بازی کودکان


لگو برای کودکانلگو برای کودکان

لگو برای کودکان لگو معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. ساختمان اجزای لگو به‌طریقی است که از متصل کردن قطعات به یکدیگر شکل موردنظر بدست می‌آید. لگو معمولاً در اندازه‌ها و شکلهای گوناگون ساخته میشود.


مکعب بازی کودکان – بخش اولمکعب بازی کودکان – بخش اول

مکعب بازی کودکان مکعب ها آن دسته از وسایل چوبی هستند که در شکل ها ، اندازه ها و رنگ های گوناگون ساخته میشوند و کودک میتواند با آنها چیزهای مختلفی بسازد. مکعب بازی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران