کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
خشم شدید کودکان – قسمت اول
خشم شدید کودکان بعضی از کودکان ، گاهگاهی دچار خشم میشوند و علت آن تکامل نیافتن کافی مغز فوقانی آنهاست که نمیتواند مغز تحتانی را کنترل کند و در نتیجه چنین رفتاری به کودک دست می دهد. خشم شدید کودکان

خشم شدید کودکان – قسمت اول
بعضی از کودکان ، گاهگاهی دچار خشم میشوند و علت آن تکامل نیافتن کافی مغز فوقانی آنهاست که نمیتواند مغز تحتانی را کنترل کند و در نتیجه چنین رفتاری به کودک دست می دهد.
 چون خشم کودک گاهی شدید است ، بنابراین ممکن است خود کودک دچار ترس و وحشت شود و پدر و مادر نیز به علت خشم کودک ، دچار ترس شدید و وحشت شوند و احساس درماندگی نمایند.
در چنین شرایطی پدر و مادر باید با آگاهی از چگونگی خشم کودک با او برخورد نمایند و به او آرامش دهند. پدر و مادر باید آرامش خود را کاملا حفظ نمایند و درصدد ایجاد آرامش در کودک باشند.
دو نوع خشم در کودکان وجود دارد ، یکی خشم شدید و دیگری خشم خفیف . آنچه مهم است اسن است که پدر و مادر بدانند در مغز کودکشان در این دو نوع خشم ، چه می گذرد و چه اتفاقی می افتد ، زیرا در هر کدام از این دو نوع خشم ، رفتار پدر و مادر با کودک باید متفاوت باشد.
در نوع خشم خفیف ، پدر و مادر باید از جلو کودک دور شوند ، در صورتی که در خشم شدید ، پدر و مادر باید به طرف کودک بروند و به او آرامش دهند.
بعضی از کودکان ناگهان دچار خشم شدید میشوند ، جیغ می زنند ، گریه می کنند ، سپس روی زمین می افتند و غلت می خورند و مشت و لگد میزنند. این حالات موقعی به وجود می آید که مغز فوقانی رشد کافی نکرده تا مغز تحتانی را کنترل کند.
به عبارت دیگر یک یا هر سه سیستم مغز تحتانی کودک ( سیستم خشم ، ترس و جدایی ) کاملا تحریک شده است ، به طوری که کودک تعادل احساسی خود را از دست می دهد و قادر نیست احساس های خود را کنترل کند ، در این زمان هورمون های شیمیایی استرس در مغز و در بدن کودک بالا میرود و به حد سمی می رسد.
اگر در زمان خشم کودک ، پدر و مادر نیز عصبانی گردند ، گریه ی کودک ممکن است قطع شود و به آهستگی گریه کند ، ولی میزان هورمون کورتیزول مغز او بالاست.
هنگامی که کودک دچار خشم شدید می شود ، نمیتواند صحبت کند یا کلماتی را بشنود ، بنابراین هر چه پدر و مادر سعی کنند که با دلیل و برهان با کودک صحبت کنند ، نتیجه ای نخواهد داشت.
کودکی که دچار خشم شدید شده است ، نیاز به کمک و برخورد آرام دارد تا بتواند مغز فوقانی خود را به کار گیرد و از این حالت خارج شود.


خشم شدید کودکان


خشم شدید کودکان


وظیفه ی افرادی که با کودکان سر و کار دارند ( والدین ، مربیان مهدهای کودک ، معلمین و افراد دیگر ) در برابر کودکی که دچار خشم شدید شده است ، چیست؟
مهمترین وظیفه ی افرادی که با کودکان سر و کار دارند ، این است که به کودکی که دچار خشم شدید شده است کمک کنند تا آرام گیرد. اگر چنین کنیم ، مغز کودک به تدریج رشد می کند و خود میتواند استرس خود را کنترل نماید.
با این روش ، کودک اطمینان پیدا می کند که دیگران او را درک می کنند و در صدد برطرف کردن استرس او هستند. بدترین احساس کودک این است که ببیند در هنگام استرس و خشم شدید او ، دیگران نیز عصبانی می شوند و او را سرزنش می کنند و بر سر او داد و فریاد می کشند یا محل را ترک می کنند و او را تنها می گذارند.
اگر کودک شما دچار خشم شدید شد ، نیاز به کمک شما دار تا آرام گیرد. اگر او را در بازوان خود بگیرید ، احساسی که در بدن او به وجود می آید سبب می شود که مغزی که هنوز تکامل پیدا نکرده است تحت تاثیر قرار گیرد و آرام شود.
سپس به آرامی و با کلمات ساده با او صحبت کنید تا کودک احساس امنیت کند و از خشم بیشتر و دور شدن از شما پیشگیری گردد.
موقعی که کودک بهتر شد ، سعی کنید توجه او را به چیزهایی مانند اسباب بازی و اشیاء دیگر که مورد علاقه ی کودک است جلب کنید تا کاملا آرام شود.
آیا در هنگام خشم ، توجه دادن کودک به چیزی یا به اسباب بازی ، موجب ایجاد عادت بد و لوس شدن کودک نمیگردد؟
پاسخ : روش توجه دادن کودک به نوعی اسباب بازی یا بازی در هنگام خشم شدید ، سبب میشود که کودک از حالت خشم خارج شود. شما به عنوان پدر و مادر باید با دلسوزی و درک این که مغز فوقانی او رشد نکرده و نمیتواند مغز تحتانی خود را کنترل نماید.
در هنگامی که کودک در مرحله ی خشم شدید قرار گرفته است ، اگر به شما توجه می کند ، به هر صورتی که ممکن است به او کمک کنید تا آرامش یابد. این گونه رفتار منطقی شما مشکلی برای کودک به وجود نخواهد آورد.
منبع : کتاب رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
خشم شدید کودکان
خشم شدید کودکان
خشم شدید کودکان – قسمت دومخشم شدید کودکان – قسمت دوم

خشم شدید کودکان به کودکی که دچار خشم شدید شده است باید دلداری دهید تا احساس امنیت و اعتماد کند. برای این منظور : خشم شدید کودکان


محیط های منجر به احساس خشم کودکانمحیط های منجر به احساس خشم کودکان

محیط های منجر به احساس خشم کودکان کودک آنلاین: برای کمک به کودکان جهت کنترل خشمشان باید از محیط هایی که موجب ایجاد چنین احساساتی می شوند، شناخت کافی داشته باشیم. محیط هایی که معمولاً منجر به احساس خشم می شوند در زیر نام برده شده اند: محیط های منجر به احساس خشم کودکان


کنترل خشم کودککنترل خشم کودک

کنترل خشم کودک کودک آنلاین : کودکان هم مانند بزرگسالان خشم را تجربه میکنند و ممکن است از چیزی ناراحت یا خشمگین شوند. والدین باید روش های مهار خشم را به کار گیرند تا خشم کودکان به عصبانیت تبدیل نشود ؛ زیرا وقتی کودک عصبانی شود ممکن است رفتارهایی نامناسب بروز دهد. یک احساس است و عصبانیت یک رفتار. کنترل خشم کودک


خشم کودکان را کوچک نشماریدخشم کودکان را کوچک نشمارید

خشم کودکان را کوچک نشمارید خشم حالت برانگیختگی و هیجان شدید در هنگام رو به رو شدن با محرک های نامناسب محیطی است و احساسی است که همه ی بچه ها به نوعی آن را تجربه میکنند. خشم بخشی از زندگی ماست و باید به بچه ها آموخت که چگونه با خشم خود کنار بیایند، برخی اوقات کودکان احساساتشان را از طریق رفتار بروز می دهند ؛ زیرا این تنها وقتی است که از طریق آن می توانند آنچه را احساس می کنند بیان کنند. خشم کودکان را کوچک نشمارید


بازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش دومبازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش دوم

بازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش دوم گروه سنی 7 سال به بالا، مدت بازی سی دقیقه، گروه‌های بزرگ، گفتگوی زیاد مهارت‌ها: همدلی، همکاری، طبقه‌بندی، مذاکره، اعتماد بازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش دوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران