کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
ناسازگاری فرزندان – قسمت اول
ناسازگاری فرزندان کودکان برای بیان نیازها و خواست های خود و ابراز مخالفت کردن با خواهر و برادرهایشان به آموزش روش های مناسب و مسالمت آمیز احتیاج دارند. ناسازگاری فرزندان

ناسازگاری فرزندان – قسمت اول
کودکان برای بیان نیازها و خواست های خود و ابراز مخالفت کردن با خواهر و برادرهایشان به آموزش روش های مناسب و مسالمت آمیز احتیاج دارند.
 فراگیری و تمرین کردن این مهارت ها به آن ها امکان می دهد که ، نه تنها روش های گفتگو ، مصالحه و سازش کردن را بیاموزند ، بلکه از آنها برای حل مسائل و مشکلات آینده شان استفاده کنند.
دلایل ناسازگاری های خواهر و برادرها ، عبارتند از :
1 . جلب توجه کردن :
برخی از کودکان برای اینکه توجه پدر ، مادر و نزدیکانشان را به خود جلب کنند ، شروع به ناسازگاری و بدرفتاری با خواهر و برادرهایشان می کنند. در بیشتر موارد ، پدر و مادرهای پر مشغله و پرکار که وقت کمی برای بودن در کنار فرزندانشان دارند ، اغلب با حسادت ها و رقابت های آنها ، برای جلب توجه کردنشان ، رو به رو هستند.
یکی از مهمترین دلیل های حسادت کودکان نسبت به خواهر و برادرهایشان ، تولد نوزاد جدید است . در این گونه موارد ، هر یک از فرزندان خانواده می کوشند که به گونه ای نظر پدر و مادرشان را به سوی خود جلب کنند.
علت دیگر ، بیماری یکی از فرزندان خانواده است ، که میتواند عاملی برای کشمکش و مشاجره های بین خواهر و برادرها باشد. برای نمونه ، کودکی که دچار بیماری جسمی مزمن یا ناتوانی و مشکلی حاد است و به وقت زیادی برای رسیدگی و مراقبت نیاز دارد ، اغلب از سوی سایر خواهر و برادرهایش مورد حسادت و رقابت قرار می گیرد.

ناسازگاری فرزندان


ناسازگاری فرزندان

2 . تعداد فرزندان :
در بیشتر خانواده های پر جمعیت وسایل و امکانات کمی برای تمامی فرزندان خانواده وجود دارد ، و آنها باید برخی از وسایل و اسباب هایشان را با یکدیگر شریک شوند.
3 . خلق و خوی کودکان :
در برخی از خانواده ها ممکن است یکی از فرزندان پر توقع ، جنجالی و خودمدارتر یا آرام و مطیع تر از سایر فرزندان باشد و همین موضوع ، یعنی اختلاف منش و خلق و خو ، میتواند زمینه و عاملی برای دعواها و ناسازگاری های کودکان باشد.
4 . رعایت انصاف :
کودکان مدام در حال سنجیدن و مقایسه کردن امکانات خود با خواهر و برادرهایشان هستند. آنها همیشه به دنبال مساوات و عدالت هستند .
 برای نمونه ، پسر کوچک تر خانواده از اینکه مشاهده می کند برادر بزرگش با دوستان و همکلاسی هایش به سینما می رود ، ناراحت میشود و انتظار دارد به او هم اجازه بدهند که به سینما برود.
برای رویارویی و کاستن از دعوا و ناسازگاری های خواهر و برادرها در خانواده ، میتوانید از روش های زیر استفاده کنید :
1 . آموزش روش های حل مشکل و رفع اختلاف :
روش های حل مشکل و رفع اختلاف را هر چه زودتر به فرزندانتان بیاموزید و از آنها بخواهید در مواقعی که دچار تعارض و اختلاف میشوند ، حتما از آنها استفاده کنند. برای اینکار در ابتدا بخواهید که آرام باشند و پشت میزی ، رو به روی هم ، بنشینند.
آنگاه هر یک به نوبت و با صدایی آرام ، نظر و دیدگاه خود را درباره ی مشکل مطرح کند. سپس بکوشند با یافتن راه حل های مختلف و انتخاب راه حلی که هر دو نفر بر سر آن توافق داشته باشند ، مشکل را حل کنند.
برای نمونه ، اگر بازی کامپیوتری جدیدی گرفته اند و برای بازی کردن با آن دچار اختلاف شده اند ، میتوانند جدولی بنویسند و در آن مدت زمان بازی کردن هر نفر را مشخص نمایند.
منبع : کتاب الفبای زندگی کودک
ناسازگاری فرزندان
ناسازگاری فرزندان
ناسازگاری فرزندان – قسمت دوم ناسازگاری فرزندان – قسمت دوم

ناسازگاری فرزندان از فرزندتان بخواهید که هرگز لقب های ناشایست به یکدیگر ندهند ، ناسزا نگویند ، رفتارهای پرخاشگرانه و خشونت آمیز نداشته باشند و یکدیگر را کتک نزنند. ناسازگاری فرزندان


رابطه بین فرزندان – بخش اولرابطه بین فرزندان – بخش اول

رابطه بین فرزندان برادران و خواهران چون محیط زندگی مشترکی دارند، به‌شدت بر همدیگر تاثیر می‌گذارند. آنان در لحظه‌های خوب و بد با هم‌اند؛ حتی با وجود ناسازگاریها و خشم از همدیگر، به‌هم بسیار دلبستگی دارند. رابطه بین فرزندان


عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان

عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان معمولا کودکان در این دوران مدام رفتارهای خواهر یا برادرشان را زیر نظر می گیرند و اگر شما بین آنها فرق بگذارید ، مدام به شما می گویند که این کارتان عادلانه نیست. مثلا اگر شما برای دخترتان دو بلوز بخرید و برای خواهرش یک بلوز ، دختر بزرگترتان می گوید این کار شما اصلا عادلانه نیست. عادلانه نبودن رفتار والدین از دید فرزندان


دعوای دائمی فرزنداندعوای دائمی فرزندان

دعوای دائمی فرزندان تحمل دعوای بچه ها برای والدین کار سختی است . بعضی از والدین این رفتار را به خوبی می پذیرند و می گویند بچه ها باید بچگی کنند و با هم دعوا کنند تا بزرگ شوند. دعوای دائمی فرزندان


کمک والدین به برقراری صلح میان فرزندان – بخش اولکمک والدین به برقراری صلح میان فرزندان – بخش اول

کمک والدین به برقراری صلح میان فرزندان – بخش اول کودک آنلاین: وقتی رقابت بین خواهر و برادرها برای تمام خانواده مشکل ایجاد می کند، زمان آن فرا رسیده که کاری انجام دهید. اما چه کاری؟ والدین برای برقراری صلح و کمک به فرزندان خود برای کنار آمدن با هم، چه قدم های مثبتی می توانند بردارند؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران