کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

4
 مضرات استفاده از موبایل برای کودکان
مضرات استفاده از موبایل برای کودکان این روزها استفاده از گوشیهای موبایل، تبلت ، لب تاب و سایر وسایل الکترونیکی مساله ای همه گیر به شمارمیرود. والدین برای سرگرم کردن کودک خود و رسیدگی به امور منزل استفاده از وسایل الکترونیکی را برای در اولویت قرار میدهند. آنها با دادن یک موبایل یا تبلت و یا روشن کردن تلوزیون ساعتها کودک خود را مشغول نگه میدارند اقدامات پیشگیرانه برای استفاده از موبایل و تبلت


 مضرات استفاده از موبایل برای کودکان

کودک آنلاین : این روزها استفاده از گوشیهای موبایل، تبلت ، لب تاب و سایر وسایل الکترونیکی مساله ای همه گیر به شمارمیرود. والدین برای سرگرم کردن کودک خود و رسیدگی به امور منزل استفاده از وسایل الکترونیکی را برای  در اولویت قرار میدهند. آنها با دادن یک موبایل یا تبلت و یا روشن کردن تلوزیون ساعتها کودک خود را مشغول نگه میدارند . بدون توجه به این موضوع که استفاده از این وسایل چه آثار زیانباری برای کودک میتواند داشته باشد.  
مطالعات زیادی در زیمنه آثار سوء استفاده از موبایل و سایر وسایل الکترونیکی بر کودکان انجام شده  در ابتدای سال 2015میلادی در کنگره سالانه انجمن علمی کودکان ، نتیجه تحقیقات محققان نشان داد که استفاده کودکان از موبایل یاتبلت و... فقط به والدین، پدربزرگها و مادربزرگها یا خواهر و برادر بزرگتر کودکان مربوط نمیگردد.بلکه بیشتر از یک سوم کودکان زیر یکسال پیش از حرف زدن و راه رفتن روی گوشی های هوشمند و تبت ها ضربه میزنند و مورد تشویق والدین قرار میگیرند.
بیش از 50% کودکان زیر یکسال در معرض دیدن برنامه های تلوزیونی قرار میگیرند. 36% با گوشی های لمسی کار کرده اند 15% از برنامه های گوشی استفاده کرده اند .اما میزان استفاده از گوشی موبایل بتدریج با بزرگتر شدن کودک بیشتر شده بطوریکه  %26 از کودکان  2 ساله و% 38 کودکان 4 ساله روزانه حداقل  1 ساعت با موبایل بازی میکنند.
این پدیده به قدری تازه و جدید است که ما درباره خوبی یا بدی آن چیزی نمی‌دانیم، اما تحقیقات زیادی که در این باره صورت گرفته است نشان می‌دهد که یادگیری اصلی و تغذیه ذهنی او بیشتر از طریق روابطش به خصوص رابطه او با والدین یا کسی که از او نگهداری می‌کند صورت می‌گیرد. هنگامی که بازی با موبایل، جایگزین این روابط می‌شود، کارشناسان به شدت احساس نگرانی می‌کنند.


 
مضرات استفاده از موبایل برای کودکان به شرح زیر است :
-    بعلت سرعت رشد بالای مغز نوزادان بین سنین 0تا2 سال ، آنها بشدت نسبت به تحریکات مغزی بیش از حد حساس هستند . استفاده از موبایل و سایر وسایل الکتریکی باعث کاهش توجه و تمرکز در کودک میگردد ، و همین امر منجر به تأخیر شناختی، اختلال در یادگیری و کاهش توانایی در خود تنظیمی کودک می‌شود.
-    بازی کردن و استفاده از موبایل تلوزیون و ... باعث کم شدن تحرک کودک و در نتیجه چاقی کودکان میگردد. یااینکه  دیابت کودکی را موجب میشود .
-    استفاده از بازیهای کامپیوتری و دیدن فیلمها و کارتونهای اکشن باعث بوجود آمدن ترس و بیخوابی در کودکان میگردد .
-    استفاده از موبایل و... باعث کم شدن روابط اجتماعی کودک با دیگران و ایجاد حالت اعتیاد به موبایل در کودکان میگردد که عوارض جبران ناپذیری برای کودکان خواهد داشت .
-    میدان‌ مغناطیسی ابرازهای الکتریکی از جمله مواردی دانست که باعث آسیب  به کودکان میگردد .میدان مغناطیسی موبایل آنتن های وای فای و...  اثرات زیانباری  در سلامتی ما و مخصوصاً کودکان دارند زیرا سیستم ایمنی کودکان به اندازه بزرگسالان کامل نشده و آثار مضر آن بر کودکان به مراتب بیشتر است . میدانهای الکترومغناطیسی باعث بروز بدخیمی‌هایی مانند لوکمی (سرطان خون)‌ و تومور مغزی میگردد.و همینطور مشکلاتی مانند  سردرد و خونریزی از بینی و سرگیجه راهم ایجاد می‌کند.

اقدامات پیشگیرانه برای استفاده از موبایل و تبلت :

-    برای استفاده از این ابزار زمان محدود معین کنید . زمان تماشای تلویزیون 2 ساعت در روز در نظر بگیرید.
-    برای  فعالیتهایی مانند بازی کردن با کودکان ،کتاب خواندن  و شعرو موسیقیبرنامه مشخصی تعیین کنید و آنها را در این زمینه همراهی کنید .همه این کارها باعث شکل گیری نوعی شناخت بدون تکیه بر تکنولوژی خواهد شد.
-     کودکان هم سن و سال را برای شرکت در فعالیتهای جمعی تشویق کنید  .
-    خودتان زمان کمتری از موبایل تلوزیون و... استفاده کنید . زیرا کودکان از سنین پایین از والدین الگو برداری میکنند.
-    برنامه پیکنیک و گشت و گذار در طبیعت را با کودکان قرار دهید و در این زمان موبایل خود را حتی الامکان استفاده نکنید.
-    همیشه بر استفاده کودکان از این وسایل نظارت کامل را داشته باشید . محتوای بازیها و کارتونهایی را که استفاده میکند زیر نظر بگیرید.
پرسش های کودکانه – میشه برام موبایل بخرید؟پرسش های کودکانه – میشه برام موبایل بخرید؟

پرسش های کودکانه – میشه برام موبایل بخرید؟ آلیسا ( 9 ساله ) مدام به پدر و مادرش ، ویندی و گریگ ، نق می زند که یک موبایل برایش بخرند. ویندی می گوید : (( آلیس میگه همه در مدرسه موبایل دارند غیر از من ، اما دروغ میگه چون خودم حداقل ده بچه هم سن و سال او و خیلی از بچه های بزرگ تر را می شناسم که هنوز موبایل ندارند. پرسش های کودکانه – میشه برام موبایل بخرید؟


نیاز کودکان به تلفن همراهنیاز کودکان به تلفن همراه

نیاز کودکان به تلفن همراه این روزها زیاد دیگر عجیب نیست که یک بچه 7 یا 8 ساله را با یک گوشی تلفن همراه شخصی ببینیم. اما آیا واقعا کودکان به تلفن همراه احتیاج دارند؟ در این موردب ه احتمال زیاد مباحث زیادی شنیده و نکات بسیاری خوانده اید. شاید این مطلب هم مانند آنچه پیشتر خوانده اید باشد. انتخاب با خود شماست : بخوانید یا بروید سراغ مطلبی دیگر. نیاز کودکان به تلفن همراه


استفاده درست از کامپیوتر برای کودکاناستفاده درست از کامپیوتر برای کودکان

استفاده درست از کامپیوتر برای کودکان کودک آنلاین: نباید کودک را از تماشای تلویزیون و انجام بازی های ویدئویی محروم کرد اما می توان به کودک توضیح داد که بدون تماشای تلویزیون و انجام بازی های ویدئویی می تواند در تحصیل موفق شود. اما در کامپیوتر وضعیت فرق می کند. استفاده درست از کامپیوتر برای کودکان


استفاده درست از بازی های ویدئویی برای کودکاناستفاده درست از بازی های ویدئویی برای کودکان

استفاده درست از بازی های ویدئویی برای کودکان کودک آنلاین: برای انجام بازی های ویدئویی به یک دستگاه مثل پلی استیشن 2 و یک دستۀ بازی نیاز است. اما با کامپیوتر نیز می توان بازی های ویدئویی انجام داد. بسیاری از منتقدان اعتقاد دارند که بازی های ویدئویی به نوجوانان و جوانان آسیب می زنند و کمتر کسی دربارۀ جنبۀ مثبت این بازی ها صحبت می کند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران