کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
بلوغ در دختران و پسران
بلوغ در دختران و پسران بلوغ زمانی است که بدن کودک شروع به تغییر کرده ، توانایی تولید مثل پیدا میکند. بلوغ ، فرآیندی طبیعی و هنجار است که در تمام انسان ها رخ می دهد. تغییرات چشمگیری چون بلوغ در هیچ دوره ی دیگری از زندگی ، بجز کودکی ، رخ نمی دهد. والدین در این دوره متوجه رشد جسمی ، تغییر شکل بدن و رشد استقلال عاطفی فرزندان خود میشوند. بلوغ در دختران و پسران

بلوغ در دختران و پسران
بلوغ زمانی است که بدن کودک شروع به تغییر کرده ، توانایی تولید مثل پیدا میکند. بلوغ ، فرآیندی طبیعی و هنجار است که در تمام انسان ها رخ می دهد. تغییرات چشمگیری چون بلوغ در هیچ دوره ی دیگری از زندگی ، بجز کودکی ، رخ نمی دهد. والدین در این دوره متوجه رشد جسمی ، تغییر شکل بدن و رشد استقلال عاطفی فرزندان خود میشوند.
بلوغ میتواند ساختار عصبی کودکان و والدین آنها را بر هم بزند. بیشتر والدین از آشفتگی های دوران بلوغ آگاهند و دوران بلوغ خود را با احساساتی متناقض به خاطر می آورند.
والدین ممکن است دیدگاهی را که در زمان بلوغ خود داشتند در این دوره از زندگی فرزندانشان دخالت دهند. بعضی از والدین از زمان ده- دوازده سالگی خود هنوز مسائل حل نشده ای دارند.
این مسائل با دیدن فرزندانشان که با موضوعاتی مشابه دست به گریبان هستند در آنها زنده میشود. والدین میتوانند از فرصت بلوغ فرزندان خود استفاده کنند و مسائل قدیمی خود را نیز سامان بخشند. بلوغ نه تنها برای بچه های ده – دوازده ساله بلکه برای والدین آنها نیز میتواند زمان رشد باشد.
والدینی که از سال های نخستین عمر کودکشان تا قبل از بلوغ زندگی دلپذیری را با او تجربه کرده اند ممکن است از تغییرات فرزند تازه بالغ خود و از جدایی عاطفی او از آنها احساس ناراحتی یا ناامیدی کنند.
اما بعضی دیگر از والدین آغاز بلوغ را رویدادی خجسته می بینند چون میتوانند در سطحی گسترده تر با فرزندشان ارتباط برقرار کنند و از این کار لذت ببرند.
برخی دیگر از والدین نیز نگران رفتارهای مخاطره آمیز و افت تحصیلی احتمالی فرزندان خود و افزایش فشارهای اجتماعی میشوند.پاره ای از تغییرات دوران بلوغ برای پسرها و دختر ها مشابه است و بعضی متفاوت . با توجه به آنکه سن آغاز و تکمیل بلوغ در نوجوانان مختلف متفاوت است تمامی سنین مطرح شده در اینجا نیز تقریبی است. هر کودکی با سرعت خود به پیش می رود و باید به او اطمینان داد که سرعت او سرعتی منطقی است.
آغاز بلوغ در بیشتر دخترها حدود نه یا ده سالگی است اما گاه ممکن است این رویداد بین سنین هشت تا پانزده سالگی آغاز شود. اگر دختری به سن پانزده سالگی رسیده باشد اما هنوز هیچ یک از تغییرات جنسی مربوط به بلوغ را تجربه نکرده باشد باید به پزشک مراجعه کند.
فرآیند کامل رشد بلوغ میتواند از یک سال و نیم تا هشت یا نه سال طول بکشد.
بلوغ در بیشتر پسرها بین یازده و دوازده سالگی آغاز میشود ضمن آنکه در پسرها هم تفاوت زیادی وجود دارد. بلوغ مردانه گاهی خیلی زود و در نه سالگی و گاهی خیلی دیر و در چهارده سالگی آغاز میشود.
تمام تغییرات میتواند در یک دوره ی کوتاه چهارساله یا در یک دوره ی هشت ساله کامل شود. هرچه آغاز دوره ی بلوغ دیرتر باشد مدت کامل شدن آن نیز بیشتر میشود.
بعضی از پسران نوجوان تا هجده – نوزده سالگی هم رشد میکنند. اما به هر حال هر دو منتهای این طیف هنجار و طبیعی است. اگر در پسر پانزده ساله ای هیچ یک از نشانه های بلوغ دیده نشود باید پزشک او را ارزیابی کند.
گرچه زمان بندی تغییرات دوره ی بلوغ در کودکان مختلف متفاوت است ، ترتیب این تغییرات به خوبی شناخته شده است ، البته ابتدا و انتهای تغییرات مختلف با یکدیگر تداخل و همپوشی دارند.دخترها
در دخترها رشد پستان ها و موی شرمگاهی معمولا قبل از اولین عادت ماهانه آغاز میشود اما اندازه ی پستان ها و پراکندگی موی شرمگاهی تا مدتی پس از آن کامل نخواهد شد.
اگر در دختری اولین عادت ماهانه قبل از آغاز رشد پستان ها اتفاق بیفتد باید وی را برای اطمینان از نداشتن ناهنجاری جسمی ، مورد بررسی قرار داد. مراحل بلوغ به ترتیب زیر رخ میدهد.
•    جوانه زدن پستان ها
•    جهش رشد
•    رویش موی شرمگاهی
•    نخستین عادت ماهانه
•    رویش موی زیربغل
•    تکامل رشد رحم و واژن
تغییرات دیگری مانند پدید آمدن آکنه و بوی بدن نیز قابل ذکرند که در زمان های مختلفی در طی دوران بلوغ ایجاد میشوند.
پسرها
بلوغ در پسرها کمی دیرتر از دخترها و معمولا در یازده یا دوازده سالگی آغاز میشود. بسیاری از تغییرات دوران بلوغ در پسرها با یکدیگر همپوشی و تداخل دارد لذا ممکن است برخی از آنها به طور هم زمان اتفاق بیفتد. اگر پسری در سن ده سالگی آکنه ی شدید داشته باشد اما هیچ یک از تغییرات جسمی بلوغ در او دیده نشود باید از سوی پزشک ارزیابی شود.
ترتیب کلی تغییرات در پسرها به شرح زیر است :
•    رشد غلاف بیضه و بیضه ها
•    رشد آلت مردانه
•    جهش رشد
•    رویش موی شرمگاهی
•    نخستین انزال
•    تغییر صدا
•    رویش موی زیر بغل
منبع : کتاب کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان
بلوغ در دختران و پسران
بلوغ زودرس و دیررس در دخترانبلوغ زودرس و دیررس در دختران

بلوغ زودرس و دیررس در دختران کودک آنلاین: هرچند که بلوغ زودرس یا معمولی برای پسران امتیازی محسوب می شود، ولی این تفاوت ها در میان دختران شدت کمتری دارد و متنوع تر است. دختران زودرس، در مقایسه با دختران دیررس، کمتر از بدن خود تصویر ذهنی رضایت آمیزی دارند،


بلوغ زودرس و دیررس در پسرانبلوغ زودرس و دیررس در پسران

بلوغ زودرس و دیررس در پسران کودک آنلاین: جوانان در سنین مختلفی بالغ می شوند. پسری در پانزده سالگی ممکن است جثۀ کوچکی داشته باشد و علائم جسمانی بلوغ مثل اندام های تولید مثل یا موهای زهاری هنوز در او رشد کامل نکرده باشد.


بو و موی بدن در دوران بلوغ کودکانبو و موی بدن در دوران بلوغ کودکان

بو و موی بدن در دوران بلوغ کودکان هنگامی که بچه ها دوران بلوغ را می گذرانند ، تمام دستگاه های بدنشان در اوج فعالیت قرار می گیرد و از جمله تولید عرق و چربی که روی پوست بدن ترشح میشود ، افزایش می یابد. بو و موی بدن در دوران بلوغ کودکان


رشد کودک در زمان بلوغرشد کودک در زمان بلوغ

رشد کودک در زمان بلوغ بلوغ مرحله ی تغییر از کودکی به بزرگسالی است که معمولا سن 18 سالگی در نظر گرفته می شود. تغییرات جسمانی در پسران به طور میانگین در 12 سالگی آغاز می شود و بیضه ها شروع به رشد می کنند. رشد کودک در زمان بلوغ

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران