کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی  - بخش اول
کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش اول کودک آنلاین: موضوع مورد بررسی در چهارمین بعد از ابعاد چهارگانه شخصیتی، روش های مختلفی است که انسان ها برای سازماندهی جهان اطراف شان به کار می گیرند. از این لحاظ مردم به دو گروه قضاوتی یا ادراکی تقسیم می شوند. کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش اول

کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی  - بخش اول
کودک آنلاین: موضوع مورد بررسی در چهارمین بعد از ابعاد چهارگانه شخصیتی، روش های مختلفی است که انسان ها برای سازماندهی جهان اطراف شان به کار می گیرند. از این لحاظ مردم به دو گروه قضاوتی یا ادراکی تقسیم می شوند.
افرادی که در گروه قضاوتی جای می گیرند لزوماً اهل قضاوت کردن نیستند ولی به فرآیندهای برنامه ریزی و تصمیم گیری علاقه دارند و دوست دارند همه چیز حالت مشخص و معینی داشته باشد.
به همین صورت افرادی هم که در گروه ادراکی جای می گیرند الزاماً در مورد وقایع پیرامونشان ادراکی نیستند ولی فرآیند جمع آوری اطلاعات نسبت به فرآیند تصمیم گیری برای این افراد احساس رضایت و راحتی بیشتری همراه دارد.
بنابراین قضاوتی یا ادراکی بودن مثل درون گرا یا برون گرا بودن، حسی یا شهودی بودن یک گرایش درونی است. در بعضی از بچه ها گرایش به قضاوتی یا ادراکی بودن آشکار و به راحتی قابل تشخیص است. ولی چون همۀ بچه ها به بازیگوشی و تفریح و شادی تمایل بیشتری دارند ممکن است حتی بچه های قضاوتی، ادراکی به نظر بیایند.
مهم ترین تفاوتی که بین بچه های قضاوتی با ادراکی وجود دارد در میزان راحتی آنها در تصمیم گیری است.
بچه های قضاوتی دوست دارند در محیطی منظم، دارای ترتیب و برنامه ریزی شده زندگی کنند. آنها تصمیم گیری را دوست دارند و وقتی می دانند که باید انتظار وقوع چه چیزی را داشته باشند، احساس راحتی بیشتری می کنند.
در واقع موارد نامعلوم و بی برنامگی باعث نگرانی و تشویش خاطر آنها می شود. وقتی که تصمیمی گرفته می شود این بچه ها احساس خوبی پیدا می کنند.
بچه های قضاوتی دوست دارند خودشان شخصی باشند که تصمیمی را می گیرد ولی با این حال با تصمیماتی هم که توسط دیگران گرفته می شود راحت تر از بچه های ادراکی کنار می آیند.
اغلب بچه های قضاوتی دوست ندارند که در برنامه ها با تغییرات زیادی روبه رو شوند و تغییر و دگرگونی ها برای آنها با دشواری همراه است. (به خصوص برای بچه های قضاوتی – درون گرا که فرایند تطبیق پیدا کردن با تغییرات در این بچه ها از همۀ ترکیب های شخصیتی دیگر طولانی تر است).بچه های قضاوتی احتیاج دارند که اگر قرار است کاری را تمام کنند و کار دیگری را شروع کنند هرچه زودتر از این موضوع مطلع شوند تا بتوانند در این باره با آرامش و بدون استرس عمل کنند.
قضاوتی هایی که درون گرا هستند چند دقیقه زمان احتیاج دارند تا با ایدۀ یک تغییر انطباق پیدا کنند چون آنها زمانی احساس راحتی می کنند که دربارۀ پیرامونشان اطلاعات داشته باشند و احساس ثبات کنند.
" مادر استیو می دانست که بدترین راه برای برداشتن استیو از مهد کودک این است که سریعاً وارد مهد شود و او را بردارد و سوار ماشین کرده و به خانه ببرد. او حتی زمانی که عجله داشت حتماً وارد مهدکودک می شد و چند دقیقه گوشه ای می نشست و به استیو فرصت میداد که کارهایی را که آن روز انجام داده بود، نشانش بدهد.
بعد شروع به بازی کرد: فقط ده دقیقه مانده، پنج دقیقه، دو دقیقه، ... . این همان چیزی بود که استیو احتیاج داشت. یک بار که مادرش او را بلافاصله از مهدکودک برداشته و سوار ماشین کرده بود استیو آنقدر جیغ زده و گریه کرده بود که مادرش ترسیده بود بلایی سرش بیاید."
همۀ بچه ها دوست دارند که دربارۀ چیزهایی که قرار است اتفاق بیفتد، اطلاعاتی داشته باشند و روی محیط اطراف شان کنترل داشته باشند ولی بچه های ادراکی به طور طبیعی دربارۀ چیزهایی که انتظارش را ندارند، احساس راحتی بیشتری می کنند.
آنها معمولاً به دلیل کنجکاوی ذاتی شان در استفاده از فرصت ها برای روبه رو شدن با چیزهای جدید و متفاوت، خیلی موفق هستند. اجبار در انتخاب کردن باعث تشویش خاطر بچه های ادراکی می شود چون انتخاب کردن به معنی محدودیت و برگزیدن یک چیز به جای چیزهای دیگر است.
اگر من انتخاب کنم که سوار دوچرخه ام بشوم دیگر نمی توانم به زمین بازی بروم یا با عروسک هایم بازی کنم. بنابراین تصمیم گیری همراه با دشواری است و با به تاخیر انداختن تصمیم گیری می توان این دشواری را کاهش داد و به تعویق انداخت.
بچه های ادراکی معمولاً دربارۀ تصمیم گیری به طور مفعولی عمل می کنند و اجازه می دهند که برایشان تصمیم گیری بشود. آنها اینقدر دربارۀ مجموعه ای از انتخاب ها سرگردان می مانند که زمان شان تمام می شود یا حق انتخاب را از دست می دهند.
ولی بچه های قضاوتی معمولاً در فرآیند تصمیم گیری فعال تر هستند و از کل این فرآیند لذت می برند در حالی که به نظر می رسد بچه های ادراکی با به تعویق انداختن تصمیم گیری و باز نگه داشتن شرایطِ انتخاب احساس بهتری دارند.
منبع: انواع کودکان
کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی  - بخش اول
کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش دومکودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش دوم

کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش دوم کودک آنلاین: بچه های قضاوتی همچنین زمان را با مفهوم بسیار متفاوتی درک می کنند. آنها اغلب زمان را به عنوان یک جزء ثابت و غیر قابل انعطاف در نظر می گیرند و معمولاً دربارۀ مقدار زمانی که برای انجام وظایف شان در اختیار دارند نگران هستند.


کودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش دومکودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش دوم

کودکان تفکری و کودکان احساسی کودک آنلاین: بچه های احساسی همۀ انتقادها را می پذیرند و برایشان سخت است که از کنار مشکلات دیگران بی تفاوت بگذرند حتی اگر به آنها گفته شود که این مشکل آنها نیست و لازم نیست خودشان را درگیر کنند. کودکان تفکری و کودکان احساسی


کودک درون گرا و کودک برون گرا – بخش اولکودک درون گرا و کودک برون گرا – بخش اول

کودک درون گرا و کودک برون گرا – بخش اول کودک آنلاین: درون گرا و برون گرا بودن در واقع موضوعی مربوط به انرژی است و این که شما از نظر ذهنی چگونه انرژی می گیرید؟ افراد برون گرا بیشتر از بودن در جمع دیگران و انجام فعالیت ها همراه با افراد دیگر، لذت می برند و انرژی می گیرند. افراد درون گرا با تنها بودن و اندیشیدن دربارۀ افکار خودشان، انرژی می گیرند.


کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اولکودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول

کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول کودک آنلاین: بُعد دوم مدل شخصیتی راه های مختلفی را که افراد مطالب را می پذیرند و باور می کنند، بیان می کند. خیلی ها معتقدند که تفاوت بین حسی یا شهودی بودن مهم ترین مورد در ابعاد چهارگانۀ شخصیتی است چون این بُعد روش های کاملاً متفاوت نگرش انسان ها را نسبت به جهان، شرح می دهد. کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
05 اردیبهشت 1395 - 13:12:24

مریم ذاکربسیار جالب بود.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران