کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دوم
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دوم برخی از افراد ممکن است از آنچه هستند به عنوان دختر و پسر خوشحال نباشند ، ولی بیشتر افراد دیر یا زود خود را آن گونه که هستند می فهمند و می پذیرند. تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دوم

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دوم
2 . جنس و جنسیت
برخی از افراد ممکن است از آنچه هستند به عنوان دختر و پسر خوشحال نباشند ، ولی بیشتر افراد دیر یا زود خود را آن گونه که هستند می فهمند و می پذیرند.
اما حتی اگر فرزند او درباره ی پسر و دختر بودن خودش مسئله و مشکلی نداشته باشد ، باز این سوال همیشه برای او مطرح است که من تا چه اندازه زن و یا مرد هستم و تا چه اندازه ویژگی ها و مشخصات یک زن و مرد خوب یا ایده آل یا زیبا را دارا هستم؟
مسئله فقط با پذیرفتن جنس و جنسیت حل نمی شود بلکه موضوع مهم برای بسیاری از بچه ها این است که تا چه اندازه به عنوان یک زن  یا یک مرد جالب و جاذب هستند و برای اثبات این موضوع برخی از اوقات دست به کارهایی می زنند که مردانگی یا زنانگی خودشان را اثبات کنند و بعضی از اوقات به خاطر آن حتی دچار انحراف و گرفتاری میشوند.
برخی موضوع جنسیت خودشان را نه تنها در جذابیت و جلب توجه به جنس مخالف می دانند بلکه درگیر روابط جنسی نیز میشوند. برخی اوقات نیز به صورت آشکارا یک زندگی جنسی ، برای خودشان خواهند داشت . بسیاری از نوجوانان در این دوران با تخیلات و تصورات ، ارتباطات خاصی را با دیگران برقرار می کنند و حتی دست به خود ارضایی می زنند.
در این دوران پدر و مادری که برخوردشان از آغاز طوری بوده است که پسر و دخترشان را به صورت پسر و دختر پذیرفته اند و دقیقا آن را چیزی می دانند که می خواستند و در ضمن دختر و پسرشان را با همه تغییرات و دگرگونی های کنونی اش می فهمند و می پذیرند و با جنبه خصوصی و شخصی او در این زمینه کاری ندارند و مزاحمت هایی برای او فراهم نمی کنند و یا در کارهای او دخالت نمی کنند و یا توصیه های عجیب و غریبی در این زمینه ندارند ، به فرزندشان کمک میکنند تا دوره ی زندگی جسمی و جنسی خودشان را تا حدی که توانایی دارند حل کنند و مسائل و مشکلات آن را پشت سر بگذارند.
دخالت بی مورد پدر و مادر و یا توصیه های عجیب و غریب و یا تحمیل باورها و اعتقاداتی که معلوم نیست بر مبنای چه اصول علمی ، اخلاقی و انسانی است ، سبب احساس گناه ، ترس ، وحشت و خشم در فرزندانشان می شود.
به هر حال به عنوان پدر و مادر ، به عنوان راهنما و دوست مهربان باید در کنار فرزندشان باشند نه به عنوان کسی که در این زمینه برای آنها تصمیم می گیرد و یا آن ها را به کاری و یا رفتاری وا می دارد یا از اموری باز می دارد. چون نه به آنها کمکی می کنیم نه به خودمان.
3 . احساس
موضوع دیگر احساسی است که فرزند ما در این دوره درباره ی خانه و خانواده اش دارد.
•    یعنی آیا خانه و خانواده اش را خوب ، متوسط و یا بد می داند؟
•    آیا پدر و مادرش را موجوداتی دانا ، توانا یا مهربان می بیند و یا این که آنها را با مسائل و مشکلات فراوان همراه می بیند؟
•    آیا آنها را آشنایان خودش یا غریبه می بیند؟
•    آیا آن ها را دوستان خودش و یا دشمنان و مراقبین خودش تصور می کند؟
•    آیا با پدر و مادری رو به رو است که تقریبا همیشه وضعیت و حال ثابتی دارند و برای او شناخته شده است یا موجودات متغیر متفاوتی هستند که پیش بینی رفتار و گفتارشان ممکن نیست؟
•    آیا در خانه ای است که آرامش و امنیت حاکم است و یا ترس و اضطراب در این خانه موج می زند؟
•    آیا خانه و خانواده ای است که برای او سربلندی و سرافرازی می آورند و یا او را در مقابل دوستان و اطرافیان سرشکسته می کند؟
•    آیا خواهران و برادرانی دارد که به آنها نزدیک است و با آنها روابط خوبی دارد و یا برای او مسئله و مشکل می آفرینند و در کار او دخالت می کنند؟
•    آیا جایگاه و ترتیب تولد او طوری است که او از آن راضی است و تصور می کند که پدر و مادر نه تنها با آگاهی و مهربانی ، بلکه با برابری و یکسانی با آنها رفتار می کنند و یا احساسی از تبعیض و تفاوت دارد؟
•    بالاخره آیا واقعا پدر و مادر کسانی هستند که هر زمان با مسئله و مشکلی رو به رو می شود ، آنها اولین کسانی هستند که او را درک می کنند و می فهمند و حاضر به شنیدن حرف های او هستند و یا این که آنها آخرین کسانی هستند که به دلیل دوری و پنهان کاری ، از اتفاقات زندگی او با خبر می شوند؟بنابراین با توجه به این قضاوت ها و نظرهایی که در بسیاری از موارد متاسفانه خیلی واقع بینانه هم نیست ، فرزند ما تصویر و تصوری از خانه و خانواده و در نتیجه خودش خواهد داشت.
همان طور که به آگاهی تان رسید بچه ها در این سن در زمینه های مختلف نظری درباره خود و محیط اطرافشان پیدا می کنند و این نظر و باور اهمیت بسیار زیادی در زندگی آنها دارد.
به اینجا رسیدیم که تصویر و تصوری که بچه ها درباره محیط خانوادگی و خانواده خود پیدا می کنند ، در مسیر ساختن و یا ویران کردن آن اهمیت بسیار دارد . بسیاری از بچه ها در محیط و شرایطی زندگی میکنند که فقط به دنبال فرصت و بهانه ای هستندکه از خانه دور و جدا شوند.
برخی اوقات به بهانه ادامه تحصیل از خانه می گریزند و با یافتن کار ، از یک طرف بهانه ای پیدا می کنند که چون درس نمی خوانند دیگر در این خانه نمی مانند و یا چون توانایی آن را پیدا می کنند که هزینه های خود را بپردازند پس بنابراین ضرورت و دلیلی به جهت ماندن در خانه نخواهند داشت و یا بدتر از همه ی آنها متاسفانه در رابطه با دختران بعضی از آنها به خاطر ازدواج و بهانه ازدواج از خانه می گریزند.
دختر و مخصوصا جوانی که با متوسل شدن به ازدواج آن هم ازدواجی که نه به خاطر عشق و علاقه به دیگری و یا ساختن زندگی در آینده است ، بلکه به خاطر فرار از خانه به خواستگاری پاسخ مثبت می دهد و یا به دنبال خواستگاری راه می افتد ، متاسفانه در این دوران میتواند به خودش آسیب بزند. درست است این پرسش مطرح است که :
آیا فرزندان ما ، مایل هستند که در این خانه و محیط خانه با وجود فرصت ها و امکاناتی که در خارج از خانه دارند ، در اینجا بمانند و با ما باشند یا خیر؟
این علامت بسیار مهمی در جهت رضایت و عدم رضایت آنها از زندگی و نگاهی است که به خود و خانواده خود دارند. نکته بسیار جالب این است که مطالعات علمی نشان می دهد در بسیاری از کشورها بچه ها و نوجوانان حتی بیش از پول ، اتومبیل و رابطه جنسی به رضایت و خشنودی پدر و مادر اهمیت بسیاری می دهند.
یعنی حتی آنچه را که ما در دوران نوجوانی برای آنها مهم و اساسی می دانیم ، در مقام مقایسه با رضایت پدر و مادر ، کنار می گذارند و بنابراین به ما این پیام داده میشود که اگر ما واقع بینانه سطح توقع و انتظار خودمان را در حدی نگه داریم که فرزندانمان احساس خوبی داشته باشند و آنها را با یاری و راهنمایی به جایی برسانیم که میتوانند و ما هم دوست داریم ، احساس خوبی درباره خود و خانواده ی خود پیدا خواهند کرد و این موضوع در جهت ساختن هویت آن ها نقشی بسیار مهم خواهد داشت.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 13 تا 19 سالگی
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت دوم
تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اولتشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول برای این که فرزندان ما گرفتار حالات انفعالی و یا انحرافی نشوند بلکه موجوداتی فعال و سازنده و پیشرو باشند ، همان گونه که گفته شد موضوع اصلی و مهم ، تشخیص هویت ، یافتن خود و واقعیت خود و حقیقت خویشتن است. تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت اول


تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سومتشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سوم

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سوم و مهم تر از همه موضوع توانایی آنها است که چگونه برایشان شکل و فرم گرفته است. من در محیط آموزشی ، در کارهای هنری ، در ارتباط با دیگران و در رابطه با ورزش ، از چگونه امکانات و توانایی هایی برخوردار هستم. تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت سوم


تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت چهارمتشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت چهارم

تشخیص هویت (Identity ) در نوجوانان 13 تا 19 سال – قسمت چهارم این که شما متعلق به گروه (( اکثریت و یا اقلیت )) هستید اهمیت ویژه ای دارد و این که مخصوصا این گروه اقلیت با چه موضوع ها و مسائل و مشکلاتی همراه است ، گرفتاری های بسیاری را موجب میشود.


اهمیت احساسات ، عواطف و هیجانات در رشد اخلاقی نوجواناناهمیت احساسات ، عواطف و هیجانات در رشد اخلاقی نوجوانان

اهمیت احساسات ، عواطف و هیجانات در رشد اخلاقی نوجوانان می دانیم که رشد اخلاقی بیش از هر عامل دیگری تحت تاثیر رشد ادراکی و عقلی انسان است. گرچه محیط اجتماعی و خانوادگی در این زمینه تاثیر دارند اما عامل تعیین کننده ی چگونگی استدلال ذهنی درباره روابط بشری است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران