کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کشف زبان اصلی عشق کودک خود - قسمت اول
کشف زبان اصلی عشق کودک خود شما نیز به‌عنوان پدر یا مادر باوجدانی که میخواهد زبان اصلی عشق کودک خود را پیدا کند، احتمالاً پیش از اینکه دریابید فریب خورده‌اید آن کفش‌ها را می‌خرید. به‌خاطر داشته باشید، تعلیم و تربیت صحیح کودکان به‌این معنی نیست که هرچه آنها می‌خواهند به‌آنها بدهید.

کشف زبان اصلی عشق کودک خود
وقتی در جستجوی زبان اصلیِ عشق فرزندان‌تان هستید بهتر است در مورد آن با آنها بحث نکنید، خصوصاً با نوجوانان. کودکان ذاتاً خودمحورند. اگر آنها ببینند که مفهوم زبانهای عشق برای شما مهم است ممکن‌است از آن برای ارضای امیال لحظه‌ایِ خود سوء استفاده کنند و این امیال ممکن‌است هیچ ربطی به‌نیازهای عمیقِ عاطفی آنها نداشته باشد.
به‌عنوان مثال، اگر کودکی از شما عاجزانه میخواهد که یک جفت کفش بسکتبال برایش بخرید شاید ایدۀ زبان عشق را برای سوء‌استفاده از شما به‌کار بگیرد و وادارتان کند که کفش‌ها را برایش بخرید.
تنها کاری که باید بکند این است که به‌شما بگوید زبانِ اصلیِ عشق او دریافت هدیه است و اگر شما واقعاً او را دوست دارید آن کفش‌ها را برایش خواهید خرید.
شما نیز به‌عنوان پدر یا مادر باوجدانی که میخواهد زبان اصلی عشق کودک خود را پیدا کند، احتمالاً پیش از اینکه دریابید فریب خورده‌اید آن کفش‌ها را می‌خرید. به‌خاطر داشته باشید، تعلیم و تربیت صحیح کودکان به‌این معنی نیست که هرچه آنها می‌خواهند به‌آنها بدهید.
شما زمانی که درصدد کشف زبان اصلیِ عشق کودکتان هستید می‌توانید شیوه‌های ذیل را به‌کار ببرید:
•    ببینید کودک‌تان چگونه محبت خود را به‌شما ابراز می‌کند
رفتار کودک‌تان را به‌دقت تماشا کنید، شاید او به‌زبان عشق خود صحبت می‌کند. این خصوصاً در مورد کودکان خردسال صادق است، یعنی کودکی که به‌احتمال قوی به‌همان زبانی به‌شما ابراز محبت می‌کند که خودش آرزوی دریافت آن را دارد.
اگر کودک پنج تا هشت‌ساله‌تان اغلب با چنین جملاتی از شما تعریف می‌کند: مامان سوپت عالی بود، بابا متشکرم که در انجام تکالیف مدرسه‌ام کمکم کردی، مامان دوستت دارم، بابا روز خوبی داشته باشی؛ به‌حق می‌توانید تصور کنید که زبان اصلی عشق او کلام تاییدآمیز است.
این شیوه در مورد نوجوانان پانزده ساله و خصوصاً آنهایی که در سوء‌استفاده از والدین استاد شده‌اند کاربرد ندارد. آنها ممکن‌است با آزمون و خطا یاد گرفته باشند که اگر چاپلوسی کنند شاید شما یکی از خواسته‌های آنها را برآورده کنید، حتی اگر کاملاً از صحت این کار مطمئن نباشید. به‌این دلیل این شیوه اول باید در مورد کودکان 5 تا 10 ساله به‌کار گرفته شود.
•    ببینید کودکتان‌چگونه ‌محبت‌خود را به‌دیگران ابراز می‌کند
اگر بچۀ کلاس اولی شما همیشه میخواهد برای معلمش هدیه ببرد شاید نشانگر این باشد که زبان اصلی عشق او دریافت هدیه است اما دقت کنید که شما پیشنهاد هدیه به‌معلم را نداده باشید. اگر شما پیشنهاد کرده باشید کودک‌تان صرفاً از شما تقلید می‌کند و هدیه دادن سرنخ کشف زبان اصلی عشق او نیست.
کودکی که زبان عشق او دریافت هدیه است هنگام دریافت هدایا بی‌نهایت خشنود می‌شود و میخواهد دیگران نیز در این لذت او سهیم شوند. او فرض می‌کند که دیگران هم همان احساسی را خواهند داشت که خود او هنگام دریافت هدیه دارد.
•    ببینید کودکتان اغلب اوقات چه درخواستی دارد
اگر کودک شما اغلب درخواست می‌کند که با او بازی کنید، با او قدم بزنید، یا بنشینید و قصه‌ای برایش بخوانید، خواهان وقت گذراندن با یکدیگر است. اگر درخواستهای او با این الگو مطابقت دارند او خواهان توجه کامل شماست و بیشترین نیاز عاطفی او در این جهت تامین می‌شود.
البته همۀ کودکان به‌توجه نیاز دارند، اما برای کسی که بیشترین نیاز او به‌عشق از این راه تامین می‌شود، درخواست وقت گذراندن با یکدیگر بسیار بیشتر از سایر درخواستهای اوست.
اگر کودک شمت دائم میخواهد دربارۀ کار او نظر بدهید شاید زبان عشق او کلام تاییدآمیز باشد. پرسش‌هایی چون مامان این نقاشی‌ام چطوره؟ یا آیا تکلیفم رو خوب انجام دادم؟ یا لباسم قشنگه؟ یا خوب بازی کردم؟ همگی نشانۀ درخواست تایید و تعریف و تمجید هستند.
البتۀ همۀ کودکان به‌شنیدن کلام تاییدآمیز نیاز دارند و گاه آن را درخواست می‌کنند. اما اگر بیشتر درخواستهای کودک شما در این زمینه باشد حاکی از آن است که زبان عشق او کلام تاییدآمیز است.
منبع: 5 زبان عشق کودکان

کشف زبان اصلی عشق کودک خود - قسمت دومکشف زبان اصلی عشق کودک خود - قسمت دوم

کشف زبان اصلی عشق کودک خود این طرز برخورد با طرز برخورد سوم ارتباط دارد. اما کودک شما به‌جای اینکه مستقیماً چیزی را درخواست کند این‌بار شکایت می‌کند که فلان چیز را از شما دریافت نکرده است.


پنج زبان عشق کودکان – دریافت هدایا (2)پنج زبان عشق کودکان – دریافت هدایا (2)

زبان عشق کودکان – دریافت هدایا وقتی به‌کودکان‌تان هدیه می‌دهید لازم است چند نکته را به‌خاطر داشته باشید. هدایا باید تجلی حقیقی عشق باشند. اگر آنها در ازای خدمتی ارائه شوند یا به‌عنوان رشوه داده شوند، دیگر نمی‌توان آن را هدیه نامید.


پنج زبان عشق کودکان – خدمت کردن به یکدیگر (2)پنج زبان عشق کودکان – خدمت کردن به یکدیگر (2)

پنج زبان عشق کودکان از آنجا که خدمت کردن به‌کودک سالهای سال طول می‌کشد و انواع و اقسام وظایف را شامل می‌شود، والدین فراموش می‌کنند که کارهای روزمره و دنیوی‌ای که انجام می‌دهند تجلی عشق هستند و اثرات بلندمدت دارند.


پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (2)پنج زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی (2)

زبان عشق کودکان – تماس فیزیکی وقتی کودک شما وارد مدرسه می‌شود هنوز نیاز شدیدی به‌تماس فیزیکی دارد. چنانچه او را هنگام خروج از منزل و رفتن به‌مدرسه در آغوش بکشید و ببوسید تاثیر عظیمی در ایجاد احساس امنیت او در طول روز خواهد داشت.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران